سیمـــــــــای شهـــر هـــــــــــــرنـد
اخبــار و اطــلاعات شهـر هــــرند - محمد محمـــودي هرندی 
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

نخستین شب شعـر هـــرند برگزار شـــد

**************

نخستین شب شعرو ادب هرند با حضوربیش ازسی شاعر« برادر و خواهر »  از هرند ، خمینی شهر، نایین و منطقه ی جلگه به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر هرنددر محل کانون فکری پرورشی هرند برگزار گردید .

دراین شب شعر ، شعراء اشعار خود را با موضوع و محوریت  آزاد به جلسه ارائه دادند. 

شرمنده از نفرات باقیمانده عکس گرفته نشده لذا در اولین فرصت از فیلم ، عکس گرفته و اضافه می شود.

استاد خروش اصفهانی درسخنانی گفت :

(( برپایی شب شعردرهرند و مناطق کوچک فرصتی است تا شاعران جوان و علاقه مندان به شعر و ادب فارسی  که تاکنون فضای عرضه آثار و نشان دادن استعدادهای خود را نداشته اند ، خود را محک بزنند و توانایی های خود را بروز بدهند .  ))

اسامی شرکت کنندگان متعاقبا درج خواهد شد.

*****

محمــد   محمــودی هـرندی

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536   216   0913

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۴ ] [ ۱۶:۳۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بارش باران بی سابقــه درهــــرند

**************

مقارن ساعت 6 و 40 دقیقه بعداز ظهرامروز پنج شنبه 26 / 06 / 94 آسمان به یکباره دگرگون شد و ابرهای سیاه ازجنوب غربی شهر هرند را مورد تاخت و تازخود قرار دادند . ابرهای تیره چنان سرعت داشتند که ازدوربیشتربه گرد و غبارشباهت داشتند تا به ابر، لذا مردم کوچه و بازار و خیابان نشین ها را در حرکت یکباره غافلگیر کرد.

 

 

دقایقی بیش نگذشته بود که باران دانه های درشت با صدای رعد و برق آسمان ، باچنان سرعتی به زمین ، در و دیوار و ماشین ها و درختان می کوبید که بسیاری ازمردم وحشت زده به دنبال سرپناه می گشتند و برخی ازافراد به خصوص نوجوانان و جوانان ماجراجو بیشتر به دنبال مسیرهای تجمع و محل های آبرو و آبگیرهای مسیر کانال های خروجی آبهای سطحی بودند و برخی نیز به صورت نمایشی با استفاده ازموتوردل به اب می زدند و برخی دیگر نیز با ماشین مدلهای مختلف، در آب باران جولان می دادند که درادامه برخی موجب خنده مردم را فراهم نمودند ، چرا که ماشین یکی دو نفردروسط آب خاموش و افراد گرفتارشده بود و کسی را جرات کمک و مساعدت به او را نداشتند .

 

شهردارو شورای شهر با استفاده از ماشین آلات سنگین خود نیز به دنبال مسدود کردن راههای ورودی آب به کوچه ها و معابر بودند و مردم را جهت کمک به افراد نیازمند ، مورد تشویق و ترغیب قرار می دادند. مردم عادی نیز در مسیر آبروی باغیچی که مسیر راه اصلی سیل و کانال خروجی سیلاب در این محل واقع شده است ،با تلاش و کوشش همه جانبه به دنبال این بودند که آب به خانه هایشان نفوذ نکند و برخی با گونی های شن و ماسه مسیر راه را بر آب می بستند.

چندین مغازه و به خصوص زیر زمین های حاشیه ی خیابان نیز تا سقف درآب فرو رفتند و وسایل برقی و ...آنها درزیرباران به شدت لطمه دید که ازآن جمله درو دکورسازی ، خدمات کامپیوتری و . . .  را میتوان نام برد .

بعد ازدقایقی نیروهای اداره آب و فاضلاب وامداد رسان ازمناطق همجوارنیزبه نیروهای شهرداری پیوستند تا بتوانند با تخلیه ی آب توسط تانکر ، وسایل و ابزارهای مردمی را که درزیر آب رفته بودند ، نجات دهند.

 

بیشتردریچه های حوضه ی آبریزاداره آب و فاضلاب درمسیرخیابان امامزاده اسحاق بازشدند و آب چنان با سرعت و پیچش وارد لوله های فاضلاب می شد که شاید تا فاصله ی زیاد بوی بد و صدای زیاد باعث تماشای مردم و بعضا خانواده ها که از داخل ماشین های شخصی ، تماشاگر بودند را به خود جلب کرده بود.

بازارهـــرند، آب انبارمیدان و خانه های حاشیه ی آب انبار نیز از گزند باران در امان نبودند و از آنجائیکه مسئولین میراث فرهنگی درحال مرمت و بازسازی بازار بودند و شاید تصوراین موضوع را نمی کردند که قبل از مهر یا ابان باران ببارد ، به نوعی غافلگیر شدند و همین موضوع باعث اعتراض جمع کسبه ی بازار شد که ناودان های بازار رها شده و آب باران به برخی از مغازه ها و بازار آسیب رسانیده است .

با ورود آب باران به زیر زمین ها و مغازه های زیر زمینی ، برق آنها اتصالی کرده و قطع شده بودند که خوشبختانه به کسی آسیب وارد نشد.

و اما ، روز بعد مشخص شد که سقف قسمتی از بازار ، دیوار یکی دو خانه ی قدیمی و غیرمسکونی نیز فرو ریخته است که در تصویر های زیر بعضا به رویت شما خواهد رسید.

 

 

 

 

حجم زیادی از آب باران از طریق فاضلاب دفع شد  ( عکس زیر )  

 

 

 

 

 

*****

محمــد   محمــودی هـرندی

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

09132165536

[ شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۴ ] [ ۱۶:۲۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

مختصري از زندگينـامه

آيت الـلـه عبـدالعلـي قرهي « قهي »

**************

درسال 1297 درخانواده ي متوسط ازلحاظ ثروت ولي غني از معرفت و مقيد به احكام الهي پسري پا به عرصه ي وجود نهاد كه نامش را عبدالعلي گذاشتند . دوران کودکی و جوانی ایشان در روستاي قهي « از توابع بخش جلگه » سپری شد تا این که بعد ازمدتی به عالم طلبگی علاقه مند شدند و با وجود آن که سنشان درآن مقطع به طلبگی اقتضاء نمي كرد ، تصمیم گرفتند كه به حوزه ي علميه بروند و درکسوت سربازی حضرت حجت(عج) قرار گرفته و انجام وظيفه نمايند ، به همین خاطرروستاي قهي را ترك كرده و به اصفهان عزيمت كرده و وارد حوزه ي علميه اصفهان شدند تا به طلبگی مشغول شوند . درحوزه ي علمیه اصفهان شرایط سخت زندگی در حجره را پذيرا شدند و با علاقه مندي زياد به تحصيل علوم ديني و علوم آل محمد، صلي الله عليه و آله و سلم ، پرداختند .

ایشان پس از مدت کوتاهی به دلیل توفیقات الهی و تلاش و ممارست ، رشد علمی خوبی پیدا می کند به گونه ای که حاج آقای میرلوحی، یکی از همدوره ای ها و هم مباحثه ای های ایشان که هنوز هم در قید حیات هستند و خود ازجمله شاگردان ممتاز مرحوم محقق داماد بوده ، می گفت؛ که ما در خصوص شخصيت ايشان طورديگري مي انديشيديم ، اما بعد ازمدتی دیدیم که دردرس بزرگان حوزه اشکال می کند و حضور فعالی در مباحث و دروس حوزه دارد و اتفاقاً ایشان یکی از عوامل موفقیت ما و بسیاری از هم دوره ای هایمان در مسیر علم و تقوا و اخلاق بود.ایشان واقعاً به دورازمسایل مادی و زندگی آن چنانی ، به درس و بحث طلبگی و خدمت به مکتب اهل بیت عليه السلام همت گماشت و درمدت کوتاهی به درجات عالی رسید. بارها به ما می گفت؛ که من همه زندگی ام را برای این کارصرف کردم و به هیچ وجه هم پشیمان نیستم.

آیت الله قرهی بعد ازمدتی که در قم بودند و در درس امام رحمه الله عليه شرکت می کردند، مورد توجه خاص ایشان قرارگرفته و حتی درمقطعی بر بخشی از درس امام رضوان الله عليه حاشیه می نوشتند .

سال 42 که فرا رسید ایشان در ماجرای نهضت درخدمت امام خمینی و انقلاب و اهداف و آرمان های بلند ایشان قرارداشتند و حتی اولین شهریه ای هم که امام دادند به دست ایشان بود و آیت الله محفوظی و بعضی دیگراز آقایان نیز در دادن شهریه مشارکت داشتند.

آيت الله قرهي مدتی درنجف درخدمت امام راحل بودند و بعد از پیروزی انقلاب مسئولیت خاصی نپذيرفتند، اما دربیت امام راحل دریخچال قاضی قم، وکیل حضرت امام بودند. پس از ارتحال ملکوتی بنیانگذارجمهوري اسلامي ايران ، ایشان وكالت تام الاختیار مرحوم آیت الله العظمی اراکی بودند و پس از ارتحال ایشان نیز وکیل مرحوم آیت الله العظمی بهجت بودند که بعد از آیت الله بهجت دیگر مسئولیتی قبول نکردند.

آيت الله قرهي سرانجام در سن 94 سالگي « طبق شناسنامه » و 97 سالگي طبق بيان فرزند ايشان ، دعوت حق را لبيك گفته و به ديارابدي شتافت .

پيكرپاك و مطهر ايشان را كه عمري درجهت ترويج دين مبين اسلام و احكام الهي سپري كرده بودند ، بردوش مردم قم و با حضورجمع زيادي ازشخصيت هاي كشوري تشييع و بنا به وصيت ايشان درقبرستان شيخان و دركنارهمسرشان دفن كردند .

ازخداوند متعـــال براي ايشـــان علـو درجات، غفران و مغفرت و براي بازماندگانشان صبري جزيل و اجري عظيم ، همراه با صحت و سلامتي آرزومنديم .

**************

محمـد    محمــودي هـــرندي

خبرنگـار صدا وسيمــا و مطبوعات بخش جلگــه

5536  216  0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۸:۳۹ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بزرگداشت امامزاده اسحـاق و شاهـزاده حیـــدر هــرند

با حضور خادمیـن و تنی چند از مسئــولین

**************

به مناسبت میلاد حضرت فاطمــــه ی معصومـــــه ، روزدخترو آغازدهه ی کرامت و پاسداشت روزملی تکریم امامزادگان لازم التعظیم ، حجت الاسلام اصل حسینی ، امام جمعه ی شهرهرند ، اکبر ، مسئول اداره اوقاف و امورخیریه بخش های جلگه و جرقویه ، تنی چندازخادمین ، اعضای ستاد نمازجمعه شهرهرند و زائرین و مشتاقان به خاندان رسالت شهرهرند درمراسمی قبرمطهر حضرت اسحاق بن موسی بن جعفر این شهر را در حرکتی نمادین گلباران کردندتا ارادت و عشق و علاقه مخلصانه و خالصانه ی خود را به خاندان رسالت به اثبات برسانند.

جمعیت حاضر با نوای گرم مداحان « مجتبی شاکری ، حسین کنعانی » و شیفتگان به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام و صاحب عصر امام زمان و امامزادگان  ، با مولودی خوانی این دهه را گرامی داشتند .درپایان مراسم ازخادمین آستان مقدس حضرت اسحاق علیه السلام تجلیل شد و لوح تقدیری به آنان اعطا شد .

 

**************

 

[ جمعه ۳۰ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۹:۴۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

[ پنجشنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۳:۵۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بزرگداشت هفتمیـن روز

آیت الـلــه قرهـی در روستــای قهـی

**************

درهفتمین روز ارتحال آیت الله عبدالعلی قرهی ، مراسم بزرگداشت آن عالم ربانی با حضور شخصیت ها و علمای دینی در بیت الحسین روستای قهی ، زادگاه ایشان برگزار شد .

در این مراسم ابتدا مداحان اهل بیت عصمت و طهارت به مدیحه سرایی پرداختند،

 

سپس حضرت حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی ، مسئول حوزه ی نمایندگی ولی فقیه درسازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور در سخنانی به بیان فضایل اخلاقی و مدارج علمی آیت الله عبدالعلی قرهی اشاره کرد و افزود:

(( آیت الله عبدالعلی قرهی از شاگردان مبرز امام امت درشهرهای قم و نجف بودند و بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی دربسیاری ازمسایل کشوری ، امین امام راحل بودند و بعد از ارتحال امام امت ، ایشان وکیل تام الاختیار آیت الله اراکی و بعد از آن آیت الله بهجت بودند و بسیاری از سوالات شرعی دفترحضرات را ایشان پاسخ می دادند که مورد وثوق بودند.))

 

حضرت حجت الاسلام طبـــاطبــــــایی درادامه  گفت :

 

(( پیام های تسلیتی که ازمقام عظمای ولایت ؛ آیت الله خامنه ای ، مدظله العالی و مراجع دینی کشور برای خانواده ی ایشان فرستاده شد ، نشان ازفضایل اخلاقی و خلق و خوی نیکوی ایشان دارد كه عمري را در راه مجاهدت و ترويج دين الهي كوشش كردند . ))

مسئول حوزه ی نمایندگی ولی فقیه درسازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت :

(( آیت الله قرهی علاوه براینکه افتخار مردم روستای قهی بودند ، افتخاری بزرگی برای کشوراسلامی  و حوزه های علمیه ی کشور بودند که چنین خودساخته و دلبسته ی معصومین تربیت شده اند . ))

دراین مراسم تعداد زیادی ازمسئولین کشوری ، استان و شهرستان حضورداشتند که با توجه به عدم شناخت این جانب از تعدادی از شخصیت ها و مسئولیت های ایشان که ممکن است از عزیز و شخصیتی نام برده نشود لذا تصاویرو عکس های گرفته شده ، گویای این حقیقت است .

امیدوارم که توانسته باشیم قسمتی ازمراسم بزرگداشت ایشان را جهت اطلاع دوستان و خانواده ي معظم آن عزيز سفر كرده ، دروبلاگ « سیمای هرند » درج کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************

محمــــد محمـــودی هــــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــــا و مطبوعــات منطقـــه جلگــه

09132165536

29 / 05 / 94

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ پنجشنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۸:۲۹ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اوقات فراغت

كتابخــانه عمومي

**************

درراستای ترویج فرهنگ مطالعه وکتابخوانی وهمچنین غنی سازی اوقات فراغت کودکان ، نوجوانان وجوانان ، کتابخانه عمومی هرند درتابستان سال جاری اقدام به اجرای برنامه های ویژه فرهنگی ، آموزشی ، هنری از جمله قصه گویی ، نقاشی ، خلاقیت ، ویژه گروههای سنی 5 تا 8 ساله وآموزش نقاشی سیاه قلم ویژه نوجوانان وجوانان و مسابقات کتابخوانی درتمام گروههای سنی نموده است.

این برنامه ها از 25 خرداد سال جاری شروع وبه مدت دو ماه اجرا گردید که درمجموع تعداد 210 نفر در این کلاسها شرکت نمودند.

 

مراسم اختتامیه آن با حضورامام جمعه شهرهرند ، بخشدارجلگه ، رئیس شورای اسلامی شهر هرند برگزار گردید. درمراسم اختتاميه ، مسئول کتابخانه عمومی هرند گزارش کامل ازاقدامات انجام شده را ارائه نمود.

**************

محمــد   محمـــودي هـــرندي

خبرنگار صـدا و سيمـــا و مطبــوعــــات

09132165536

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ دوشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۱:۲۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

کمیتـه ی بهداشت ودرمـــان بخش جلگـــه

**************

دکتر رحمانی ،  رئیس شبکه ی دامپزشکی شهرستان اصفهان در جمع شوراهای اسلامی شهر و روستا و و دهیاران بخش جلگه گفت :

 

بر اساس اطلاعات موثق ، آنفولانزای مرغی در 3 ماه گذشته دراستان مازندران مشاهد شد که خوشبختانه این بیماری توسط سازمان دامپزشکی کشور پیگیر و مهارشده است و درحال حاضرجای هیچگونه نگرانی نیست ولی با توجه به اینکه بیماری آنفولانزای مرغی ، یک بیماری قابل انتقال ازطیور و انسان است ، تماس مستقیم با پرندگان ، مدفوع و ترشحات طیور ، شکار و خریداری و نگهداری برخی از گونه های طیور در منازل می تواند عامل اصلی انتقال این بیماری خطرناک باشد که پیشگیری لازم و ضروری است لذا در صورت مشاهده هر گونه علایمی از جمله مرگ و میر بیش از حد انتظار طیور ، مراتب را به مسئولین شبکه های بهداشت و درمان اطلاع دهید. ))

دکتر رحمانی ؛ معدوم سازی و حذف گله های آلوده ، کنترل انتقال طیور و فراورده ای گوشتی ،  شستشو و ضد عفونی کردن مرتب محیط های زندگی آنان از جمله راههای جلوگیری از انتقال این بیماریست.

از جمله مواردی که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت :

·       ذبح دام مریض و توزیع آن بین مردم غیرقانونی و خاطیان مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت لذا در صورت شناخت افراد خاطی مراتب را به مسئولین منطقه باید گزارش کرد.

·       ورود دام مثل گاو و شتر باید مورد بازرسی نیروی انتظامی قرار گیردلذا نیروی انتظامی با کسب مجوز باید از انتقال دام های غیر مجاز به استان جلوگیری نمایند.

·       بهداشت و درمان و دامپزشکی باید نظارت بیشتر و مستقیم بر ذبح دام داشته باشند و اطلاع رسانی مردم نیز باید در دستور کار آنها قرار گیرد و کارشناسان این مراکز باید به حضور مستمر در روستاهای منطقه ، به مردم اطلاع رسانی کنند که این کار می تواند با بازگشایی مدارس شدت بیشتری بگیرد و در حال حاضر ، مساجد ، بزرگترین و بهترین محل برای اطلاع رسانی هستند.

·       برخورد قانونی با خاطیان ، می تواند در صد بالایی از تخلفات در سطح بخش و شهرستان را کاهش دهد.

·       کارشناسان مرکز بهداشت و درمان استان و شهرستان باید در روستاهای منطقه حضور یابند و مردم را نسبت به مسایل پیرامون خود مطلع نمایند.

·       کشتارگاه شهر هرند بیشترین معضل و مشکل را داراست لذا مسئولین شهر باید جهت رفع این معضل در اسرع وقت اقدام نمایند کزارش کتبی آن توسط شهردار تنظیم و به بخشداری جلگه ارسال گردد.

       نگهداری دام و طیور در کنار مراکز آموزشی و مدارس ، می تواند دانش آموزان را با خطر جدی مواجه سازد لذا دام های اطراف مراکز آموزشی باید به نقاط دور دست انتقال یابند.

·       تجمیع دام در خارج از روستاها از جمله طرح هایی است که مورد نظر مسئولین و شوراهای اسلامی است ولی با توجه به هزینه های زیاد ، در حال حاضر این امکان وجود نداردکه علاوه بر هزینه های کلان ، بحث امنیت مد نظر است که تقریبا میسر نیست.

·       استفاده از پساب ها جهت کشت محصولات کشاورزی ، صیفی جات و سبزیجات ممنوع ، چرا که جان انسانها رابا خطرجدی مواجه کرده است . این کارمنع قانونی دارد و افراد خاطی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت و دوستان شورا و دهیاران باید در جهت شناسایی و معرفی آنها اقدام موثرث انجام دهند.

·       شهرداری های هرند و اژیه و دهستان امامزاده عبدالعزیز باید بر تانکر های حامل پساب و فاضلاب خانه ها و رستوران ها  نظارت کامل داشته باشند ، با نظر کارشناسان ، محل های مشخص باید برای آنان در نظر گرفته شودو در صورت مشاهده هر گونه تخطی ، گزارش آن را به بخشداری ارسال نمایند.

·       آموزش و نظارت مردم درمسایل بهداشتی بسیارضعیف است و مراکز بهداشتی و دامپزشکی باید مردم را مطلع و فرهنگ سازی کنند .

·       تزریقات و پانسمان خواهران با مشکل جدی مواجه است و تنها دکتر مراکز بهداشتی و درمانی اجازه تزریقات خواهران را دارند و دیگر کارمندان و پرستاران اجازه ندارند که نوار قلب و  . . .   بگیرند.

·       استفاده ازصدا و سیما به منظور یک رسانه ی ملی و اطلاع رسان و چاپ بروشور و سی دی های آموزشی ، می توانند در این راستا مورد استفاده قرار گیرد.

**************

محمــد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ دوشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۵۱ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

تصـادف سمنــد و کمپرسی

راننده سمند را به کام مرگ کشید و راننده کمپرسی را راهی بیمارستان کرد

**************

مقارن ساعت 9 شب گذشته با خبرشدیم که  در کیلومتر  75   اصفهان به شرق اصفهان ، تصادف سواری سمند به شماره شهربانی  623  س 97  ایران53به رانندگی مهدی محسنی اژیه ای( عضو سابق شورای اسلامی شهر اژیه ) با کامیون کمپرسی به شماره شهربانی963ع96.ایران 63به رانندگی محمد علی اسدی، باعث مرگ راننده سمند شد .

دراین سانحه ی دلخراش ، متاسفانه مهدی محسنی ، راننده سمند در دم جان باخته و راننده کمپرسی مجروح شد که توسط اورژانس جاده ای به بیمارستان اصفهان انتقال داده شد .

سرهنگ دوم حسینی ، رئیس پلیس راه اصفهان. نایین علت تصادف را انحراف به چپ سمند اعلام کرد .

**************

محمــد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

 

 

[ دوشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۵۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

نرم افزار اندروید

**************

به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر ، نرم افزار اندروید ،  سامانه ی املاک شهر هرند به آدرس زیر :

http://harandmelk.ir

راه اندازی شد .

علاقه مندان می توانند از طریق لینک زیر ، استفاده نمایند.

http://www.harandmelk.ir/download/harandmelk.apk

 

**************

[ یکشنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۸:۳۳ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

انالـلـه و اناالیــه راجعــون

* * * * * * * * * * * * * *

به مناسبت ارتحال ملکوتی عالم ربانی ، حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی قرهی قهی مراسم بزرگداشتی از طرف ارادتمندان و علاقه مندان به آن عالم بزرگوار و وارسته روز پنج شنبه مورخه  29 / 05 / 94  ،  از ساعت  30  : 4  الی  6  بعد از ظهر در بیت الحسین روستای قهی ، زادگاه آن مرحوم برگزار می گردد .

از کلیه ی عزیزان ، همشهریان و دوستان و علاقه مندان آن شخصیت کم نظیر سفر کرده ، جهت شرکت در این مجلس و محفل دعوت می گردد . 

(( جمعی از ارادتمندان و علاقه مندان  ))

[ یکشنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۷:۴۲ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

باسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

کل من علیها فان و یبغی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

حضرت حجت الاسلام و المسلمین ، جناب آقای شیخ حسن قرهی قهی

با سلام و احترام

درگذشت پدرگرامیتان ، حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالعلی قرهی قهی که عمر خویش را مصروف خدمت به اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیها و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمودند ، موجب تاسف و تاثر اینجانب و همه ی علاقه مندان ایشان گردید .

اینجانب در گذشت ایشان را به جنابعالی ، خانواده محترم و اهالی منطقه ی جلگه و به خصوص روستای قهی تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت دارم .

 

رحمت الــلـــه   ترابی

بخشـدارجلگــه

[ یکشنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۷:۳۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

متن تبریک روز دختــر،  اس ام اس روز دختــر

**************

خداوند ناز خود را در دختر تجلى کرد،  اى نازترین ناز خدا روزت مبارک
روز دختر بر همه دختراییییی گل ایرانی مبارررک باشه

**************

تو ببین، وحشی چشمان توأم دختر خوب
که چنین بی سر و سامان توأم دختر خوب
خوشترین خاطره در خلوت خونین خیال
خواب لبخند و پری خوان توأم دختر خوب !
روزت مبارک

 **************

 میشه اسم پاکتو رو دل خدا نوشت
میشه با تو پرکشید توی راه سرنوشت
میشه با عطر تنت تا خود خدا رسید
میشه چشم نازتو رو تن گلها کشید

روز دختر مبارک

 **************

ای بهار آرزوی نسل فردا،دخترم

ای فروغ عشق از روی تو پیدا، دخترم
چشم وگوش خویش را بگشا کز راه حسد

نشکند آیینه ات را چشم دنیا، دخترم
دست در دست حیا بگذار وکوشش کن مدام

تا نیفتی در راه آزادی از پا، دخترم
کوه غم داری اگر بر دوش دل همچون پدر

دم مزن تا می توانی از دریغا، دخترم
با مدارا می شوی آسوده دل،پس کن بنا

پایه ی رفتار خود را بر مدارا، دخترم

 روز دختر مبارک

**************

تمام عروسک های دنیا تا همیشه یتیم می ماندند اگر خدا دختر را نمی‌ آفرید

روز دختر مبارک

**************

عرضی ندارم بانو
فقط یادت باشد امروز که دختری
در آینده مادر دختر دیگری هستی
و روزی می آید که مادر بزرگ میشوی
پس جدا از همه ی ناپاکیها ، تو پاک بمان !
روز دختر مبارک

**************

دختر کیست ؟
موجودیست که فقط شیطونیهاش به یه دنیا می ارزه

روز دختر مبارک

 **************

من از تو گلبنی بهتر ندیدم

ز تو باغ گلی خوشتر ندیدم
میان این همه گلهای عالم

گلی خوشبوتر از دختر ندیدم
روز دختر مبارک

 **************

خداوند لبخند زد
دختر آفریده شد
لبخند خدا روزت مبارک
روز دخترای گل مبارک

 **************

زیبایی دلت رابه رخ آسمان میکشم تا کمتر به مهتابش بنازد
تولد حضرت معصومه و روز دختر مبارک !

 **************

اونایی که دختر ندارن نصف عمرشون هدر رفته

**************

عزیزم امروز روز توست

امیدورام از لحظه لحظه زندگیت لذت ببری

 درپناه حق تعالی باشید و به همه ی آرزوهای منطقی ات برسی 

[ یکشنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۷:۲۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بدون شرح

************** 

[ یکشنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱:۴۶ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

پيش بيني نتيجــه ي بازي

**************

اين روزها شاهد هستيم كه در زير نويس « فوتبال برتر » شبكه سوم سيما ، به گونه اي ماهرانه عمل مي شود . در زير نويس مسابقات فوتبال اينچنين زيرنويس مي شود كه :

«  به نظر شما نتيجه بازي الف  و  ب  كدام گزينه است . 1 برد تيم الف  2 - مساوي  3 -  برد تيم  ب    . لطفا عدد گزينه مورد نظر را به شماره  20303   ارسال نمائيد. به سه نفر به قيد قرعه تبلت اهدا خواهد شد .

شما نيز صرفا جهت شركت ، نتيجه ي بازي را پيش بيني و ارسال مي كنيد مثلا  برد تيم الف   ؛ در بازگشت پيامكي كه برايتان مي آيد ، شما ناخواسته عضو هواداران « فوتبال برتر » شده ايد .

« فوتبال برتر  »

با سپاس

نظر شما برد تيم الف  ثبت شد . به باشگاه هواداران فوتبال برتر خوش آمديد . ازامروزازاخبار مهم فوتبال برتر مطلع مي شويد . هر پيام  100 تومان . انصراف با    3OFF  

و بسياري از افراد به اين قسمت پيامك توجه كافي را ندارند كه  ناخواسته عضو باشگاه هوادارن فوتبال برتر شده اند و درادامه مشخص و معلوم است كه هرروزاخبار بازيها برايتان ارسال مي شود و درآخر هر دوره مبلغي كه بايد بدون خواست و اراده پرداخت نمائيد.

در صورتي كه متوجه شدي براي انصراف بايد كلمه    3Off    را ارسال كنيد      

بدون شك بر اين ترفند بايد نظارت باشد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۱:۳۳ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

پیـام حضرت آیت الله خامنــه ای

به مناسبت ارتحال حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالعلی قرهی قهی

**************

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی در گذشت عالم پارسا و پرهیزگار ، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عبدالعلی  قرهی را تسلیت گفتند.

متن پیام مقام عظمای ولایت بدین شرح است :

بسمه تعالی

درگذشت عالم پارسا و پرهیزگار ، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ عبدالعلی قرهی را به ارادتمندان و بازماندگان ایشان به ویژه فرزند فاضل و بزرگوار ایشان جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمد حسن قرهی تسلیت عرض می کنم .

آن مرحوم عمری را با طهارات و تقوا و خدمت به دین و علم گذرانیده و سال های طولانی را در نجف و قم در کنار امام راحل عظیم الشان ، حضوری وفادارانه و صمیمی داشتند و یاد نیک ایشان همواره در خاطر اینجانب باقی است .

ازخداوند متعال رحمت و مغفرت و علّو درجه برای آن مرحوم مسئلت می نمایم.

سیــد علی خامنــــــــه ای

 23 مرداد / 1394

[ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۶:۱۳ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

26 مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی مبارکباد

**************

26 مردادماه سال 1369 ایران اسلامى شاهد بازگشت آزادگان سرافرازى بود که پس از تحمل سالهاى اسارت خود در اردوگاههاى عراق، پاى به میهن اسلامى گذاشتند و به آغوش خانواده‏هاى خود بازگشتند. این رویداد بزرگ، دو هفته پس از اشغال نظامى کویت توسط ارتش صدام و 2 روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‏اى به آقاى هاشمى رفسنجانى، رئیس جمهور وقت ایران، بار دیگر عهدنامه 1975 الجزیره را پذیرفت و به شرائط ایران براى پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب‏نشینى از مرزهاى ایران و آزادسازى اسیران ایرانى را داد.

اسراى سرافراز ایرانى از چند نقطه مرزى با تشریفات خاص وارد کشورعزیزمان شدند و نخستین واکنش آنان، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود. زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینى(ره) و هم‏چنین بیعت با جانشین خلف وى حضرت آیت‏الله خامنه‏اى، از نخستین برنامه‏ها و اقدامات مشترک آزادگان سرافراز ایرانى بود.

 

مقام معظم رهبرى درباره آزادگان چنین فرموده‏اند:

«یکى از چیزهایى که شما را، دلهایتان را زنده نگه مى‏داشت، پر امید نگه مى‏داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن‏بزرگوار هم خیلى به یاد اسرا بودند. حال پدرى را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت مى‏شود فهمید.... مسأله اسارت طولانى فرزندان این ملت به‏نوبه خود امتحان دیگرى بود که ملت ما با موفقیت آن‏را به انجام رسانده و اسراى ما همانند ملت ایران، از خود آزادمردى نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازى به وطن بازگشتند.... شما در دوران اسارت، شرایط سختى را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگى خود به اسلام، امام و انقلاب، موجب افتخار و آبرومندى ملت خود در برابردشمن شدید.»

فرزندان میهن به عشق دیدار پیر جماران، روزهاى سخت هجران را به امید وصال سپرى مى‏کردند و هردم به این امید، روزها را لحظه‏شمارى مى‏کردند. آنان در گوشه زندان‏هاى تاریک و وحشتناک دشمن، با پدرپیر خود درددل مى‏کردند و آن پیر فرزانه با عشق پدرى به آنان پاسخ مى‏داد:

«فرزند بسیار عزیزم! از نامه دل‏سوزانه شما بسیار متأثر گردیدم. من ناراحتى شما عزیزان در بند را احساس مى‏کنم، شما هم ناراحتى پدرتان را که فرزندان عزیزش دور از وطن هستند، احساس کنید. عزیزان من! سیّد و مولاى همه ما حضرت موسى‏بن جعفر بیش از همه شماها و ماها در رنج و گوشه زندان به‏سر بردند. براى اسلام عزیزش صبر کنید. خداوند فرج را ان‏شاءاللّه نزدیک مى‏نماید و پدر پیر شما را با دیدن شما شاد مى‏فرماید. به همه عزیزان در بند اسلام سلام مرا برسانید. من از دعاى خیر فراموشتان نمى‏کنم. خداحافظ شما باشد.»

آزادگان، گنجینه‏هاى ارزشمندى هستند که در درون آن، فرهنگ انسان‏ساز دوران اسارت نهفته است. ثبت وقایع اسارت، پلى است براى انتقال فرهنگ اسارت از درون اردوگاه‏ها به شهرهاى میهن اسلامى‏مان، ایران.
بر حاملان این فرهنگ است که ضمن حفظ آن، چاره‏اى نیز براى ترویج آن بیندیشند. در زمینه بیان این فرهنگ، از سه ابزار خط، تصویر و انتقال به‏صورت سینه به سینه مى‏توان بهره گرفت، امّا مهم این است که بیان فرهنگ اسارت، امرى حیاتى و کارى بس سترگ براى جامعه جوان ماست. بنابراین، نظام اسلامى باید از همه امکانات موجود در این حرکت ارزشى فرهنگى بهره‏بردارى کند، تا اثر مجاهدت و مقاومت وصف‏ناپذیر این رسولان انقلاب، به‏صورت فرهنگ مصوّر و مکتوب و به‏مثابه کلید راه هدایت براى نسل آینده و همه بیداردلان و آزادگان جهان محفوظ بماند.

تندیس‏هاى استقامت‏

روز 26 مرداد سال 1369، میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضى‏ترین کسان به قضاى الهى بودند. اینان سینه‏هایى فراخ‏تر از اقیانوس داشتند که از همه‏جا و همه‏کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایى یافته بودند.

و امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‏اى است که پس از تحمل سال‏ها شکنجه و دورى از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون‏ها ایرانى پایان دادند. در این روز، شکیبایى مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزادمردان به‏بار نشست و سال‏هاى نگرانى و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهى تحقق یافت: «و بشر الصابرین»

نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‏هاى دژخیمانه رژیم بعث، بلکه صبر و پایدارى خانواده‏هاى این عزیزان ستودنى است. عرصه پر برکت دفاع مقدس، صحنه حضور مردان و زنان با ایمانى بود که با پیروى از تعالیم عالیه اسلام و تحت رهبرى حکیمانه حضرت امام خمینى(ره) توانستند حماسه‏اى به‏یادماندنى و جاودان از خود به یادگار بگذارند. اینان اگرچه در بازگشت از اسارت، مقتدا و امام خویش را ندیدند، اما با نایب بر حق وى میعادى همیشگى بستند و بر عهد خویش با خون شهیدان پایبند ماندند. آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان‏ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس‏گرفتن از زندگى انقلابى و حماسه‏ساز حضرت زینب(س) که اسوه صبر و پایدارى بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازى را بر صحیفه درخشان ایران اسلامى ثبت کنند. بى‏شک سال‏ها محرومیت این سروقامتان تاریخ باعث شد که آنان امروز بیش از هر فرد دیگرى در مسیر سبز موفقیت گام بردارند و الگو، اسوه و افتخار میهن خویش باشند.

درباره علاقه شدید آزادگان به امام راحل، مى‏شنویم که: یک روز افسر عراقى از اسیر مجروحى که یک بسیجى پانزده ساله بود، پرسید: تو چه اندازه پدر و مادرت را دوست دارى؟ گفت: به اندازه چشمانم. پرسید: خوب تو که بسیجى هستى، رهبرت خمینى را چه‏قدر دوست دارى؟ گفت: امام خمینى قلب من است، او را به اندازه قلبم دوست دارم. انسان بدون چشم مى‏تواند زندگى کند، اما زندگى بدون قلب، زندگى ممکن نیست.

امام راحل چه زیبا و شایسته در توصیف فرزندان خود فرموده‏اند: «اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادى و آزادگان جهان آن‏را زمزمه مى‏کنند». آرى، آنان نه تنها اسیر نبودند؛ بلکه آن‏ها دور از هرگونه وابستگى‏ها و دل‏بستگى‏ها بودند و نداى آزادمردى را به گوش همه جهانیان رساندند.

آزادگان در کلام مقام معظم رهبرى‏

مقام معظم رهبرى نیز چنین مى‏فرماید: «شما ذخیره بزرگ الهى و یک ثروت عظیم انسانى هستید که در دست دشمن غصب‏شده بودید. خداى متعال شما را به ملّت و به این کشور اسلامى برگرداند».

ایشان هم‏چنین می فرمایند: «سازندگى زندان و اسارت، سازندگى مخصوصى است، آن‏را در جاى دیگر نمى‏شود پیدا کرد»، و نیز در جاى دیگرى فرموده‏اند:

شماها ده سال، هشت سال کمتر یا بیشتر سخت‏ترین دوران را گذراندید. جوانى و زندگى باطراوت دوران شباب را در راه خدا دادید، اما ضرر نکردید؛ چون با خدا معامله کردید. صبر و استقامت شما، به اسلام آبرو بخشید. خانواده‏هاى شما با صبر خود اسلام را روسفید کردند و به نظام و جمهورى اسلامى آبرو دادند. در این مدت هشت سال و ده سال و دوران تلخ اسارتِ شما در دست دشمن، ملت ایران با سربلندى از گذرگاه‏هاى بسیار سختى عبور کرد. این ملت در جاده آسفالته حرکت نکرد. گردنه‏هاى زیادى را طى کرد و با خطرها مواجه شد... ما به شما و به خانواده‏هاى شما و به مجاهدت شما افتخار مى‏کنیم.

این‏که ما به اسرایمان، آزادگان مى‏گوییم، بى‏وجه نیست. شما که برگشتید، آبرومند و سربلند برگشتید. دین و اعتقاد و دل‏بستگى‏تان به امام و اسلام و انقلاب را حفظ کردید. پیش دشمن، آبروى ملت را حفظ نمودید و ملت را سرشکسته نکردید. این‏ها خیلى ارزش دارد. امروز هم که برگشتید، بحمداللّه پیروز برگشته‏اید.... شما آزادگان و عزیزان زندانى و در بند ما و نیز ملت ایران، حجت را بر مسؤولان و ما تمام کردید.... هیچ‏کس در نظام جمهورى اسلامى، با داشتن چنین ذخیره‏هاى ارزشمندى مثل شماها و مثل بقیه آحاد ملت در مقابل دشمنان، یک لحظه احساس ضعف نخواهد کرد.... شما عزیزان مثل گذشته به خدا توکل کنید. با خدا ارتباطتان را حفظ کنید. دستاورد دوران اسارت را مثل ذخیره ارزشمندى براى خودتان نگه دارید.

شماها که آمدید، قدرت این ملت ظاهر شد. امروز، دشمن از دست‏اندازى به انقلاب مأیوس است، اما از دشمنى پشیمان نیست. ملت ما باید به‏هوش باشد. اولین وظیفه ما این است که کشورمان را از همه‏جهت قدرتمند کنیم. امروزه همه برنامه‏هاى دولت جمهورى اسلامى، در خط قدرت‏بخشیدن به ایران اسلامى است. اسلام هم پشتوانه ماست. شما به‏عنوان عناصر ورزیده، امتحان‏داده، زجرکشیده و آب‏دیده که از میدان‏هاى خطر عبور کرده‏اید، جزو درخشنده‏ترین نگین‏هاى این مجموعه مى‏توانید باشید.»
امیدواریم نظام اسلامى بتواند از این سرمایه‏هاى ذى‏قیمت و ارزشمند به بهترین وجه استفاده لازم را براى تعالى و پیشرفت ایران اسلامى ببرد.

درپایان باید یادى هم از سرور آزادگان، مرحوم حجت‏الاسلام والمسلمین ابوترابى داشته باشیم که به‏عنوان مرشد اردوگاه‏ها نقشى کلیدى در وحدت و انسجام آزادگان، روحیه‏بخشى و تحمل سختى‏ها داشتند و به 40 هزار آزاده ایرانى درس حماسه و غیرت دادند.

منبع : سایت مقام معظم رهبری

و ما مردم شهر هرند نیزدراین روز « 26 مرداد ماه سال 1369 » ، در پرتو عنایات حق تعالی ، افتخار داشتیم که دراین روز هشت ( 8 ) ، آزاده ی سرافراز شهرمان را در استقبالی بی نظیر پذیراباشیم . آزادگان سربلند و سرافرازی که خود نیز در آزمونی سخت و دشوار ، برگی زرینی در کارنامه ی خود ثبت و ضبط نمودند و مردمی که نشان دادند که در تمامی صحنه های انقلاب حضور مستمر و مداوم دارند و لحظه ای امام و شهدا را تنها نخواهند گذاشت .

جناب ؛ مرتضی کلانترقریشی هرندی ، حبیب الله  سمیعی  ، مهدی کبیریان  ، جلال جعفری ، غضنفر رجایی هرندی ، مرتضی  ناظمی  ،  رضا  کنعانی  و قاسمعلی  استادیان  سالروز ورودتان را اجر می نهیم ، این روز یادآور حماسه ی همه ی آزادگان به آغوش میهن اسلامی ایران است ، روزی است عزیز و گرامی که تقدیمش می کنیم به رهبر معظم انقلاب اسلامی ،  حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی  .

نفرات حاضر درعكس  23 / 05 / 94

از چپ به راست :  رضا كنعاني ، قاسمعلي استاديان ، مرتضي كلانتر و غضنفر رجايي و نفرات غائب : حبيب الله سميعي ، جلال جعفري و مرتضي ناظمي و مهدي كبيريان

امیدآن داریم که بتوانیم راه شهیدان به خون غلتیده  8 سال دفاع مقدس را زنده نگه داریم و یار و یاور امام شهیدان و رهرو معصومین علیهم السلام باشیم.

**************

محمـد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۲۸ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

تشييـع شهـــداي غواص در بخش جلگـــه

**************

پيكر پاك و مطهر دو شهيد غواص گمنام تازه تفحص شده از دوران هشت سال دفاع مقدس ، پس از  29 سال  بردوش جمع كثيري از مرم قدرشناس و شهيد پرور شهرهاي ؛ ورزنه ،اژيه و شهــرهـــرند تشييع شد .

مردم هرند كه از ساعاتي قبل درميدان سردار شهيد مرتضي اميني هرندي اين شهر تجمع كرده بودند ، دو شهيد غواص را بر روي دوش تا گلزار شهداي گمنام اين شهردرحالي تشييع مي كردند كه زن و مرد و كوچك و بزرگ به جاي پدران شهيد و مادران شهيد اشك مي ريختند تا شهداي عزيز غواص گمنام دراين شهر تاريخي و 74 شهيد داده ، احساس غربت نكنند.

اين دو شهيد پس از تشييع در شهرهاي كوهپايه ،تودشك ونايين ، درگلزار شهداي شهـر بافـران از توابع شهرستــــان نايين به خاك سپرده خواهند شد .

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913

[ چهارشنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۱۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

شهــادت امام جعفـر صـادق علیــه الســلام

**************

درسالروزشهادت ششمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت شهرها و روستاهاي ايران اسلامي غرق در ماتم و عزاداري بود. شيعيان آن امام همام درشهرهرند از اولين ساعات بامداد امروز ، سه شنبه با حضوردرحسينيّه ها و تكاياي اين شهرو برپايي مراسم وعظ و خطابه ، درسوگ آن امام گريستند و به سينه و زنجيرزني پرداختند.

اين مراسم با شورو حال ابتدادرقدس الحسين اين شهر، سپس با پيوستن هيئت عزاداران قاسم بن حسن اصفهان و عزاداران كربلائي هاي مقيم اصفهان به عزاداران ، مشتاقان و سوگواران اهل بيت به صورت دسته ي منظم زنجيرزن ؛ با حضوردرمجتمع حسنيّه به عزاداري پرداختند.

 

 

 

در اين مراسم مداحان احسان مظاهري و ملامحمد كربلائي از هيئت كربلائي هاي مقيم اصفهان به مديحه سرايي و مرثيه سرايي پرداختند و عاشقان و دلباختگان اهل بيت عصمت و طهارت اشك ماتم ريختند.

 

در ادامه حجت الاســـلام حاج احمد افضـــل هـرندي ، سخنران توانا و امام جماعت مجتمع حسنيّه در سخناني با اشاره به زندگي آن حضرت ، خطاب به عزاداران گفت :

(( سينه زدن ها، عزاداريها و اشك ها و پوشيدن لباس مشكي ، زماني ارزشمنداست كه توام با معرفت و شناخت قلبي اززندگي ائمه ي معصومين باشد لذا هر چه شناخت بيشتر باشد ، اجر و مزد عزاداري بيشتراست . ))

حجت الاسلام افضل هرندي با اشاره به آيه ي  73 از سوره انبياء گفت : درقرآن براي معصومين پنج خصلت و خصوصيت برشمرده است كه از آن جمله ؛  

(( و‍يژگي اول امامان و معصومين كه ما دروجود آنان نهاديم ؛ سوق دادن و فراخواندن مردم به سمت و سوي خدا و دعوت و هدايت آنها به خدا پرستي و رستگاري ،  دوم ؛ درقرآن اشاره شده است كه به امامان كارهاي خيرو خوب آموختيم تا آنها نيز،كارهاي خيرو عمل صالح را به شما آموزش دهند لذا هركاري كه دربين مردم از عمل به خوبي ها مي بينيد و مشهوداست اززمان معصومين عليهم السلام است كه دربين مردم و اجتماع بدان عمل مي شود . سوم ؛ پيشوايان را فرستاديم تا ازاهميت نمازدربين مردم بگويند و مردم را به سوي خداي واحد بخوانند و اطاعت از خدا را به مردم بياموزند . چهارم ؛ اشاعه فرهنگ پرداخت زكات را دربين مردم به وسيله ي امامان جاري كرديم و پنجم ؛ فرهنگ دوري ازگناه و معصيت را در بين مردم به واسطه ي معصومين به شما مردم آموزش داديم تا از گناه دوري كنيد تا از آتش دوزخ در امان باشيد لذا عزاداران حضرت امام جعفر صادق عليه السلام ، زندگي معصومين بايد سرمشق من و شما باشد ، خدا را پرستش كنيم و از گناه و معصيت دوري كنيم كه جز دوري از خدا و رسيدن به آتش جهنم ، چيزي عايد و واصل ما نخواهد شد. ))

درادامه عزاداران به نواي گرم مداح ، حاج مهدي سماواتي به سينه زني پرداختند و درغم فقدان ششمين امام همام اشك ماتم ريختند.

 

در ادامه عزاداران و مشتاقان به اهل بيت عصمت و طهارت ، نماز ظهر و عصر را به امامت حجت الاسلام حاج احمد افضل اقامه كردند و 

درپايان مراسم كليه عزاداران برسفره ي كرم كريم اهل بيت عصمت وطهارت ، حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام متنعم و پذيرايي شدند .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ سه شنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۵:۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بسـم الـلـه الرحمـن الرحیـــم

**************

با سلام و ادب .

قســم به قلـــــم و آنچـــــه می نویســـــد.

بدون شک اولین جمله ای که دروصف مقام شامخ خبرنگارو قلم درذهن جست و جوگر انسان تداعی می شود ، کلام خـــدا در آیه ی شریفه ی « قلم » است که خداوند متعـــــال می فرماید «  ن و القلــــم و ما یسطــــــرون  »

امروز 17 مرداد ، روزی است که به حرمت قلم، این مقدس ترین عامل سوگند آسمانی بار دیگر به مظهردرخششی مبدل شد تا معرف کسانی باشد که با قلم پیوندی ناگسستنی دارند و از طرفی شهادت تعدادی ازدوستان خبرنگارو دیپلمات ایرانی درمزار شریف افغانستان مزید برعلت شد تا از این روز به عنوان روز خبرنگــــــار، یاد شود لذا ضمن تجلیل ازمقام شهدای دیپلمات و خبرنگارمزار شریف افغانستان، ازدوستانی که به اشکال مختلف بذل محبتی فرموده ، بنده نوازی کرده و این حقیریا دوستان عرصه ی خبری را مورد لطف و عنایت قراردادند ، تقدیر و تشکر می نمایم . این محبت شما دوستان ، هرباررسالت کار خبرنگاری و اطلاع رسانی را یادآور و مسئولیت دوش ما را سنگین تر می کند .

امیدوارم که بتوانم به رسالت خویش درمعرفی شهرو دیارم ، هرروز ، بیش ازپیش موفق تر شوم و در این راه ازشما دوستان عزیز و گرامی دست یاری می طلبم و دستــــان پرمهرتان را به گرمی می فشارم و تلاش می کنم که این مسئولیت سنگین را به خوبی و سلامت به سرمنزل مقصود برسانم.

یک خبرنگارایرانی صادقانه برای ساختن فرهنگ غنی میهن اسلامی گام بر می دارد و برای رسیدن به هدف بزرگ و متعالی که همانا اطلاع رسانی است ، تلاش می کنند و مردم ایران عزیز ، آگاهی و بصیرت خود را بیشتر نتیجه تلاش شبانه روزی آنها هستند که چرا با وجود سایت ها ،خبرگزاری ها و فضاهای الکترونیکی ، کمتر کسی است که از اوضاع و احوال مملکت مطلع نباشد که البته در کشورهای خارجی ، خبرنگاران تنها سیاست های دولت های خود را دنبال می کنند که باز هم در بین آنها نیز افراد منصف و صادق کم نیست .

البته در مقام  « من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق  » جای بسی خرسندی است که هر سال ، برخی از مسئولین به فکر افتاده که روز خبرنگاری نیز وجود دارد و صد البته که شکر که در تقویم ، روزی هم به نام خبرنگار ، نامگذاری شد تا مثل برخی از مشاغل دیگر از این قشر زحمتکش تقدیر و تشکر شود .

به منظورتقدیرو تشکرازدوستانی که بنده نوازی فرمودند، پیامهای کسانی را که این روز را تبریک گفتند به ترتیب دروبلاگ درج می نمایم تا شاید ذره ای ازمحبت عزیزان را جبران کرده باشم.

 

**************

علیرضا حسینی ، بخشدارمرکزی ( ساعت 53 : 9 روز جمعــــه )

روزخبرنگار، روزانسان های پاکی که درمسیربازگویی حقایق جامعه و آگاهی بخشی به مردم تلاش می نمایند تا روشنی و حقیقت را برای جامعه به ارمغان آورند ، این روز را خدمت جنابعالی تبریک عرض می نمایم .

امیرحسین احمدی .  نظرات وبلاگ ( 58 : 14  روز جمعــــه  )

نوشته هایتان طلوع حقیقت و بیان دردهای کسانی است که نمی توانند بگویند و فریادشان بی صداست .

مهندس شهبازی ، شهردار هرند  : ( 32 : 20  روز جمعـــــه )

مقام رفیع خبرنگاربه تعهدی است که قلمش به اعتبارآن والقلم دارد . 17 مرداد ماه ، روز خبرنگاربرطلایه داران عرصه آگاهی بخشی و تعهد درجامعه مبارک باد.

نیکوبیان ازشرکت شهرکهای صنعتی اصفهان ( وات ساپ ؛ 27 : 8  روز شنبه )

روزخبرنگاربرخبرنگاران پرتلاش ، این پویندگان آزادی قلم و اندیشه و طلایه داران جبهه آگاهی و دانایی و چشم های بینا و زبان های گویای مردم مبارک باد . روابط عمومی شرکت های شهرکهای صنعتی اصفهان.

حمید کنعانی : ( 29 : 8 روز شنبه )

سلام .  17 مرداد روزخبرنگاربرجنابعالی و خانواده محترمتان مبارکباد

احمدی ازفرمانداری اصفهان : ( 38 : 8 روز شنبه )

سلام ، روزخبرنگار را به شما و همکاران زحمت کش تبریک می گوییم . احمدی روابط عمومی فرمانداری

محمــود محمــودی هرندی : ( 44 :  8  روز شنبه )

سلام ، صبحتون بخیر و شادی ان شاالله ، روزخبرنگاربرشما و خانواده محترمتان مبارکباد

مرتضوی ازبخشداری جلگه : ( 56 : 8  روز شنبه )

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند .  17 مرداد ماه ، روزخبرنگاربرشما مبارکبــــــــاد.

مهدی امینی . جلال  ( 37 : 10 روز شنبه )

سلام . روز خبرنگاربرشما همت دلان صبورو شکیبا مبارک باد

محمدرضا  امینی هرندی . نظرات وبلاگ ( 04 : 11 روز شنبه )

روزخبرنگاربرشما و همکارانتان مبارک

 احمد مرادی هرندی : ( 45 : 6 بعد از ظهر روز شنبه )

روز خبرنگار بر جامعه خبری مبارک ، این روز را به شما دوست عزیز و دلسوز تبریک عرض می نمایم . ارادتمند شما .

محمد قاسمی سیانی ، (  44 : 8  شب روز شنبه )

سلام ، با عرض ادب و احترام . روز خبرنگار را به شما تبریک عرض می نمایم . با تشکر از زحمات جنابعالی در امر خبر و اطلاع رسانی.

شهریار از سیاستگذاری ائمه ی جمعه ( 08 : 9  شب روز شنبه )

با سلام و تبریک به مردان زنده دل و همیشه در صحنه امت اسلامی استان پهناور اصفهان ، روزتان مبارکباد عزیزان ، شهریار دفتر ائمه ی جمعه استان.

حجت الاسلام اصل حسینی . خطبه های نماز جمعه

حجت الاسلام اصل حسینی ، امام جمعه ی شهر هرند در خطبه ی دوم نماز جمعه ی این هفته ، ضمن گرامیداشت نام و یاد دیپلمات ها و خبرنگار شهید ، صارمی ، روز خبرنگار را به خبرنگاران عرصه ی قلم تبریک گفت.

علیرضا  رجایی ، مسئول روابط عمومی دانشگاه

روز خبرنگار بر تمامی خبرنگاران عرصه ی خبر مبارکباد . با موفقیت شما

بهنام هرندی  ( 15 : 8  . وبلاگ سیمای هرند )

روز خبرنگار ، روز تجلیل از پیشگامان فرایند اطلاع رسانی و روز پاسداشت تلاش های صادقانه و روز تجلی هنر در تبلور آثار ملی و مذهبی بر صاحبان و راویان فکر و اندیشه به خصوص شما سرور گرامی مبارک باد .

حسن جعفری هرندی ، بخشدار جرقویه ( 16 : 8 صبح یکشنبه )

سلام . روز خبرنگار با یک روز تاخیر بر شما فعال عرصه ی خبر مبارک باد...

مهدی مرادی هرندی  (  07 : 13  روز یک شنبه  )

با سلام

دوست و معلم و خبرنگار گرامی بخش جلگـــــــه

جناب آقای مصطفی محمودی هرندی

سلام علیکم

۱۷مرداد روز شهادت خبرنگار شهيد صارمي هر سال بهانه ای است تا به جامعه خبری کشورمان خدا قوت و دست مریزاد بگوییم. این بهانه را گرامی می دارم و برای همه تلاش گران عرصه خبر و اطلاع رسانی بهروزی و موفقیت در انتشار اخبار صحیح و واقعی را آرزومندم.

اين روز در حقيقت روز پاسداشت کوشش های صادقانه خبرنگاران آزاده ای است که برای دسترسی ، تولید، توزیع و انتشار اطلاعات از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند.

در دنیای کنونی با وجود تکنولوژی های ارتباطی پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات و منابع ، كسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسى، اجتماعى ، امنیتى و ....... جامعه و انتشار آنها بسیار هزینه بر، دشوار و در عین حال بسیار ضرورى و حیاتى است.

بنابراین اینجانب، روز خبرنگار ، روز حق گویی و حق جویی و روز پاسداشت قلم را به همه روزنامه نگاران، صاحبان اندیشه و قلم و مجاهدان عرصه اطلاع رساني كشور و خصوصا شما تبریک گفته و برای شما دوست گرامی ، آرزوی سرافرازی و تداوم فعالیت و توفیق دارم.

**************

و اما دوستان و عزیزانی که تلفنی تماس گرفته و این روز را تبریک گفتند.

خانم فانی ریاست شرکت کاسپین رایانه آمل :  

خانم فانی ازشهرآمل که به حق ازایشان تشکرو قدردانی ویژه دارم که علیرغم دوری از شهرهرند و منطقه ازخوانندگان دیرآشنای وبلاگ « سیمای هرند » هستند و تلفنی این روز را تبریک گفتند .

حجت الاسلام جمال پور 

حجت الاسلام جمال پور رئیس حوزه ی علمیه امام هادی علیه السلام شهرهرند که بذل محبت فرمودند و ما را قابل دانسته و تلفنی تماس گرفتند و تبریک گفتند.

 

**************

محمــد   محمــودی هـرندی

خبرنگارصدا و سیمـــا و مطبوعـــات بخش جلگـــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536   216   0913

[ شنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۲:۴۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

17  مرداد روز خبرنگـــار

**************

روز خبرنگار، روز حق‌گویی و حق‌جویی و روز پاسداشت قلم است وروز خبرنگار، روز قلم‌های پاکی است که با ایمان و اعتقاد به حاکمیت ارزش های والای مکتبی به نگارش در می آیند وهمه ما می دانیم که امانت داری مهم ترین رسالت خبرنگاری است و خبرنگاران همواره باید برای بازگو کردن حقایق با ایمان و امید در تلاش باشند.

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران درمزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.

به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

این روز ارزشمند اجتماعی، بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان و اصحاب رسانه و قلم ، گرامی و مبارکباد.

در روزگار قدیم..هر شاه یا وزیر یا حاكمی یك كاتب مخصوص داشت كه وقایع روز را می نوشت كه به آنها كاتب یا خبر نامه نویس می گفتند . درعصر جدید خبرنگاران در كار نشریات مكتوب كارمی كردند و تقسیم بندی شده سیاسی و اجتماعی و نظامی و ورزشی و اقتصادی و.... از سال 1372 با آمدن اینترنت ، خبر گزاری دولتی به  مجازی تبدیل شدند  و نشریات مجازی رسما از سال 1380 در ایران بیشتر شدند  و روز نامه های الكترونیكی و وبلاگ نویسی (یا شهروندخبرنگار ) با آمدن اینترنت تحول بزرگی در امر اطلاع رسانی  انجام شد یعنی قبلا از طریق رادیو و تلویزیون و مكتوب بود با آمدن اینترنت انقلابی در شغل خبر نگاری به وجود آمد و ماهیت خبررسانی را تسریع کرد و مهم تر شد...

ویژگی های خبرنگار

به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند. گاه خبرنگاران تیزهوشی پیدا می شوند که با توجه به حوادث پیش آمده و نیز تجربه های گذشته، به پیش بینی حوادث آینده می پردازند و به مردم، در مورد منافع ملی، اعتقادات و نیز فرهنگ حاکم هشدارهایی می دهند. خبرنگار خوب، خبرنگاری است که از خطر کردن نهراسد و همواره به دنبال کشف حقیقت باشد و از طرفی مردم نیز باید حامی این قشر زحمتکش باشند تا خبرنگاران بدون دغدغه بتوانند به رسالت خویش که همانا اطلارسانی است ، عمل کنند.

 

ذوق و استعداد

یکی از مهم ترین ویژگی های خبرنگار، داشتن عشق و علاقه و قریحه ی خبرنگاری است. بر این اساس، کسی باید وارد عرصه جذّاب و در عین حال پر مخاطره خبرنگاری شود که ضمن داشتن این استعداد ذاتی، از هنر واژه گزینی، شمّ خبری، حوصله زیاد و نگاه موشکافانه و دقیق نیز برخوردار باشد و با پرهیز از احساسات، بکوشد رویدادها را همان طور که اتفاق افتاده منتشر کند، نه آن طور که خود می خواسته اتفاق بیفتد و یا کسانی خبر را به او دیکته کنند که چه بنویسد و چگونه بنویسد !!.

سرعت

سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی های اساسی خبرنگاری است. حساسیت کار اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به دانستن سریع و به موقع خبرها برای اتخاذ تصمیم درست و نیز افزایش رسانه ها و رقابت میان آن ها، بر ضرورت «سرعت» در کار خبررسانی افزوده است.

 

کمترین تعلل در انعکاس سریع رویدادها، به کاهش اعتبار رسانه و در ادامه، مرگ رسانه و بی خاصیت شدن آن و به قولی سوختن خبر می انجامد. البته باید توجه داشت که هیچ گاه نباید سرعت انتشار را جانشین صحت و درستی خبر کرد؛ زیرا دروغ پراکنی، در نهایت به ضرر کمپانی خبری خواهد بود و اعتماد مخاطبان را به رسانه کاهش خواهد داد و با آمدن اینترنت این امر تسریع شد یعنی انقلابی دراین شغل شد.

حق طلبی

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است:

(( حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس ))

ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است. در مقابل، سخن چینی، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آن ها بیزاری می جوید. پس چه نیکوست که صاحبان بنگاه های خبری و نیز خود خبرنگاران، همواره به دنبال واقعیت باشند و از جنجال آفرینی و بد کردن مردم با هم بپرهیزند

خبرنگار؛ واسطه مردم و مسئولان بقول خبرنگاران زبان گویایی جامعه هستند

در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش اند و چندان به عملکرد حاکمان و نقد و بررسی آن ها توجه ندارند، این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی ودقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آن ها، از یک طرف درد دل مردم را می شنوند و به مقامات بالا انتقال می دهند، و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می رساند.

**************

برپایه ی اعلامیه سازمان یونسكو ، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند.

خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.  برای آنهایی كه دیریست با واقعیاتی از زندگی خوگرفته اند كه هرآنكه را که روزهایی بنامشان کرده اند، روزی كمتری به كامشان یافته اند وایضاً چنین است روزهای معلم ،پرستار ،كارمند و.... 

چه میشد اگر چندی از این روزها به نام دیگران و اندكی از رزق آنها به كام اینها می شد؟! به هر حال  چنین نیست و دركار گلاب وگل، حكم ازلی این است كه این شاهد بازاری و آن پرده نشین باشد.

این شاهد بازاری باید مدام مراقبت ها هم  بكند تا كلام وقلم وگفتارش رنگ آگاهی وآگاهی بخشی به خود گیرد . مخرب نباشد ، مدیحه سرا ، مداهنه گو ، بهانه گیر ، توجیه گر، ترسو ، بی درد ، هتاك ،پرده در، منفی باف،دمدمی مزاج، تبلیغاتچی و ...نباشد و بدین نحو باب گفتگو را با همگان بگشاید وهمه را به نقد وتدبر وتفكر وانصاف وا دارد .جدالی احسن بكند كه به تعبیر قرآن خوبی وبدی برابر نیستند ،همواره به نیكوترین وجهی باید سخن بگوید  تا كسی كه میان  او و این دشمنی است، همانند دوست بر وی مهربان گردد. هر كسی را  که با قلم سروكاری است ، سهمی ازاین رسالت خطیر می برد

و اینچنین است كه مرزها ی آگاهی از وقایع جامعه وجهان با  کار او  شكل می گیرد . صد البته كه در آن حالت، کار او  نسبتی محض با مزد واجرت نمی یابد  وكار خود صرفا از بهر نان نمی کند.

وگرنه كیست نداند كه با حساب مادی، مجموعه ی همه ی این کارها، حتی مزدی برابر با یك شوت آن بازیکن به توپ گرد فوتبال هم  نمی گیرد كه  تازه، راهی به دروازه ی تیم حریف  ببرد و یا نبرد. عشقی در ذات این کارهاست كه تضمین گر تداوم  آن در این عرصه است .پس خبرنگار عزیز ، این روز را قدربدان که روزت مبارک است و اجرت با خداست که اجر کم و اندکی نیست ، پس قدربدان و بر آن ببال که بالندگی فردا و در روز حشر بهتر و البته هزاران بار بهتر از فیس و افاده ی امروز است.

همیشه اولین ها در ذهن انسان می ماند ، علیرضا حسینی ، بخشدارقبلی اولین نفری بود که روزخبرنگار را تبریک گفت. از ایشان تشکر ویژه

**************

محمــد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

 

[ جمعه ۱۶ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۹:۴۴ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

باغ موزه ی هــرنـدی کرمـــان

**************

مجموعه‌ی باغ هرندی کرمان واقع در ابتدای خیابان فردوسی یکی از ساختمان‌های عهد قاجار این شهر است. این اثر در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در حال حاضر طبقه‌ی همکف ساختمان موجود در آن به‌عنوان موزه‌ی سازهای سنتی و طبقه‌ی اول آن به‌عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وجود دو موزه «باستان‌شناسی» و «سازهای سنتی» در آن باعث شده تا این بنا اعتباری بیش از گذشته برای کرمانی‌ها و علاقه‌مندان به سازهای سنتی و آثار باستانی داشته باشد.این باغ در دوره‌ی قاجار توسط «عدل‌السلطنه» یکی از صاحب منصبان نظامی آن دوره بنا نهاده شد و در سال 1313 شمسی به مبلغ 40 هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی که یکی از تجار مطرح کرمان بود فروخته شد.

این مجموعه به دلیل توقف چند روزه‌ی رضاخان در مسیر سفر تبعیدش مورد توجه قرار گرفت و در سال 1354 توسط مالک باغ به وزارت فرهنگ و هنر اهدا شد.

باغ هرندی مدتی نیز به عنوان ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری کرمان مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر طبقه‌ی همکف ساختمان موجود در آن به‌عنوان موزه‌ی سازهای سنتی و طبقه‌ی اول آن به‌عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

موزه‌ی باستان‌شناسی

هدف از ایجاد این موزه معرفی تمدن‌های کهن و باستانی‌ استان کرمان و ارتباط تاریخی آن‌ها با محوطه‌های تاریخی همجوار می‌باشد.

در این موزه آثار تاریخی از تمدن‌های شهداد، حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود، دوره‌ی تاریخی استان کرمان و بخش اسلامی به نمایش درآمده است.

اشیاء سفالی، مهره‌های سنگی و درفش فلزی از جمله اشیایی است که در بخش تمدن شهداد این موزه به چشم می‌خورد. کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که هزاراه‌ی سوم و چهارم قبل از میلاد مسیح در شهداد ( با نام قدیمی خبیص) مردمانی صنعتگری زیسته‌اند که با وارد کردن مواد اولیه از دور دست ابزار سنگی و فلزی ساخته و به مناطقی چون ترکستان، دره سند، سواحل جنوبی خلیج‌فارس و بین‌النهرین صادر می‌کرده‌اند.

از حوزه‌ی فرهنگی هلیل رود نیز سفالینه‌های خاکستری رنگ بسیار ظریف با نقوش زیبای این حوزه به نمایش گذاشته شده است که متعلق به حداقل 5هزار سال پیش است.

هم‌چنین آثار به نمایش گذاشته شده از دوره‌ی تاریخی جازموریان که متعلق به دوره‌ی هخامنشیان است شامل جام‌های سفالین، بشقاب، کوزه، قمقمه و ریتون‌های منتهی به سرجانورانی چون اسب، قوچ و گاو می‌باشد. هجری در دوره‌ی صفاریان، آل‌بویه و نیز دوره‌ی سلجوقی به نمایش درآمده است.

موزه سازهای سنتی

موزه‌ی سازهای سنتی کرمان در سال 1381 افتتاح شده است و در آن سازهایی از قبیل قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود که از جمله کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحیی، نریمان و سعود می‌باشد به نمایش گذاشته شده است.

به گفته‌ی مسوول موزه‌ی ساز باغ هرندی هدف اصلی از ایجاد این موزه آشنا نمودن بازدیدکنندگان با سازهای بومی و سنتی ایران و همسایگان کشور ایران است که موسیقی آنان با موسیقی کشور ما قرابت و نزدیکی بسیار دارد.

او تصریح می‌کند: 250 ساز در موزه‌ی ساز نگهداری می‌شوند که بخشی از این سازها اهدایی استاد حسین مسعود بنیان‌گذار موزه ساز و بخش دیگر مجموعه‌ی شخصی آقای توحیدی است که حاصل سال‌ها تحقیق و پژوهش ایشان است و یک مجموعه نیز متعلق به کیوان پهلوان است که در سه بخش سازهای ملی، سازهای مقامی (محلی) و سازهای بین‌المللی گنجانده شده‌اند. جمیل کرمانی با اشاره به این‌که این سازها در نوع خود بی‌نظیرند و توسط بهترین استادان این رشته ساخته شده‌اند می‌گوید: در حال حاضر سعی می‌کنیم با همکاری هنرمندان صدای تک تک سازها را ضبط کنیم تا در صورت تمایل بازدیدکنندگان بتوانند صدای هر ساز را به‌طور جداگانه گوش کنند.

وی در مورد مشکلات موزه می‌گوید: با کمبود فضا مواجهیم. تعداد زیادی ساز داریم اما فضایی برای نمایش آن‌ها نداریم.

در این میان نورپردازی بهتر موزه‌ها نیز بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد ضمن آن‌که استحکام بنای در موزه‌ها برابر حوادثی چون زلزله مساله مهمی است که در صورت بی‌توجهی به آن می‌تواند سرمایه‌ای گران‌بها از تاریخ و هنر این مرز و بوم را به نابودی بکشاند.

باغ هرندی کرمان مجموعه‌ای از اندرونی، بیرونی، بهار خواب ، حمام آشپزخانه، اتاق‌های مستخدمین، گاوگرد، حوض، آب‌نما، اصطبل و درختان مختلف بوده است که به مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است.

آبرسانی درختان این باغ از چاه و گاوگرد باغ تامین می‌شده که خوشبختانه گاوگرد و همه‌ی تجهیزات آن در گوشه‌ی ضلع‌غربی باغ هرندی موجود است.

همچنین اتومبیلی که عنوان می‌شود رضاخان در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می‌کرده است پس از بازسازی در این باغ در معرض دید عموم قرار گرفته است.

**************

محمــد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

 

Mahmoudiharandih33@yahoo.com


برچسب‌ها: درخواست از شما, اجابت از ما
[ پنجشنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۳:۴۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

خسرو هـرندی ، استـاد بزرگ شطـرنج ایران

**************

 

 

 

 

[ پنجشنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۳:۳۲ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

امیـد  هــرندی

سرمربی اسبــــق داماش

 

**************

بدون شرح

 


برچسب‌ها: همه چیز برای معرفی شهر هرند به مردم جهان
[ پنجشنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۳:۲۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

جنگ

شــــادی و نشــــاط

**************

در پنجاه و سومین سالگرد تاسیس شهرداری هرند ، شهردار و شورای اسلامی این شهر با برگزاری جنگ شادی ، لحظات شاد و با نشاطی را برای جمع کثیری از شهروندان هرندی و اهالی روستاهای منطقه که پارک نگین کویر هرند را برای گذران اوقات فراغت انتخاب کرده بودند ، رقم زدند.

گروه فرهنگی هنری اصفهان نیز با چندین و چنداجرای سرود و ترانه ، اجرای تاترشوخی و خنده و کمدی و برنامه های شاد و مفرح دیگر و اجرای خوب رزمی کاران هرندی توانست لحظات شادی را برای شهروندان هرندی و اهالی منطقه جلگه فراهم کند.

در جنگ شادی ، محمدعلی جعفری و مهندس حمید  شهبازی ، شهردار هرند سخنانی ایراد کردند و در پایان نیز به 50   نفر از شهروندان خوش حساب مالیاتی ، به قید قرعه جوایزی اعطا شد .

با تشکر از همه دست اندرکاران گروه فرهنگی هنری اصفهان و جمع کارکنان شهرداری که به حق زحمات زیادی را برای برپایی این مراسم متحمل شدند . «  خسته نباشید »

با تشکر از مصطفی مرادی ، عکاس

**************

محمد محمودی هرندی ، مدیریت وبلاگ

5536  216  0913

[ پنجشنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۳۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
 

 

[ چهارشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۳:۱۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
 

گشت غمنـــاک دل و جان عقاب

 

چو ازو دور شــــد ایام شبــــاب

 

دیدکش دور به انجــــــام رسید

 

آفتـــــابش به لب بام رسیــــد

 

باید از هستی دل برگیــــــــــرد

 

ره ســــوی کشــــــور دیگر گیـرد

 

خواست تا چـــــاره ی ناچــار کند

 

دارویی جویـــــد و درکـــــار کند

 

صبحگــــــاهی ز پی چــاره ی کار

 

گشت بر باد سبک سیـــر ســوار

 

گله کاهنگ چرا داشت به دشت

 

ناگه از وحشت پر ولولـــه گشت

 

وان شبــان بیم زده ، دل نگران

 

شـــــــــد پی بره ی نوزاد دوان

 

کبک در دامن خـــــــاری آویخت

 

مارپیچیـــد و به سوراخ گریخت

 

آهو استـــاد و نگه کرد و رمیـد

 

دشت را خط غبـــــــاری بکشید

 

لیک صیـــــــاد سر دیگر داشت

 

صیــــد را فارغ و آزاد گذاشت

 

چـاره ی مرگ نه کاریست حقیر

 

زنده را دل نشــود از جان سیر

 

صیــد هرروزه به چنگ آمد زود

 

مگـــــر آن روز که صیـــــاد نبود

 

آشیان داشت در آن دامن دشت

 

زاغکی زشت و بد اندام و پلشت

 

سنگ ها از کف طفــــلان خورده

 

جان ز صد گــــــونه بلا در برده

 

سال هـا زیستـه افزون ز شمـار

 

شکــــم آگنــــده ز گنـد و مردار

 

بر سر شـــــاخ ورادید عقــــــاب

 

ز آسمان سوی زمین شد به شتاب

 

گفت که ای دیده ز ما بس بیـداد

 

با تو امــــــروز مرا کـار افتـــــــاد

 

مشکلی دارم اگر بگشـــــــــــایی

 

بکنـــــم آنچــــــــه تو می فرمایی

 

گفت : ما بنــده ی درگـــــاه توایم

 

تا که هستیـــم هـــــواخواه توایم

 

بنده آمـــــاده بود ، فرمان چیست

 

جان به راه تو سپـارم ، جان چیست

 

دل چو در خدمت تو شـــــــاد کنم

 

ننگــــم آید که ز جـــــان یاد کنــم

 

این همــه گفت ولی در دل خویش

 

گفت و گویی دگــــر آورد به پیش

 

کاین ستمکـــــار قوی پنجـــه کنون

 

ازنیــــــازست چنیــن زار و زبون

 

لیک ناگــه چو غضبنــــاک شـــود

 

زود حسـاب من و جان پاک شود

 

دوستی را چو نبـــــــاشد بنیــاد

 

حــزم را بایدت ازدست نداد

 

دردل خویش چو این رای گــزید

 

پر زد و دورترک جـــــای گــــزید

 

زار و افسرده چنین گفت عقــاب

 

که مرا عمـــر حبــــــابست بر آب

 

راست است اینکه مرا تیزپرست

 

لیک پرواز زمـــــــان تیز تر است

 

من گذشتم به شتاب ازدرو دشت

 

به شتــــــاب ایام از من بگذشت

 

ارچه از عمـــر دل سیــری نیست

 

مرگ می آید و تدبیــــــری نیست

 

من و این شهپر و این شوکت و جاه

 

عمرم از چیست بدین حد کوتاه

 

تو بدین قامت و بالی ناســــــــاز

 

به چه فن یافتـــه ای عمر دراز

 

پدرم از پدر خویش شنیـــــــد

 

که یکی زاغ سیــــــه روی پلیــد

 

با دو صد حیلـه به هنگام شکار

 

صد ره از چنگش کردست فرار

 

پدرم نیــز به تو دست نیـــافت

 

تا به منزلگـــــه جاوید شتــافت

 

لیک هنگــــــــام دم باز پسین

 

چون تو بر شاخ شـدی جایگزین

 

ازسر حســـــرت با من فرمـــود

 

کاین همان زاغ پلیدست که بود

 

عمر من نیز به یغمـــا رفته است

 

یک گل ازصد گل تو نشگفته است

 

چیست سرمایــه ی این عمــر دراز

 

رازی اینجــــاست تو بگشا این راز

 

زاغ گفت : گــــــر تو درین تدبیـری

 

عهــــد کن تا سخنــــــــــم بپذیری

 

عمـرتان گرکه پذیرد کم و کـاست

 

دیگران را چه گنه کاین ز شماست

 

زآسمـــــــان هیچ نیـــــــاید فرود

 

آخر از این همه پرواز چه ســـود

 

پدر من که پس از سیصـــد و اند

 

کــــان اندرز بد و دانش و پنـــــد

 

بارهـــــا گفت که بر چرخ اثیــــــر

 

بادهـــــــا راست فراوان تاثیـــــر

 

بادهــــــــــــا کــــز زبر خاک وزند

 

تن و جـــــان را نرســـــانند گزند

 

هر چــــه از خــاک روی بالاتــــر

 

باد را بیش گــــــزندست و ضرر

 

تا به جــــایی کــــه بر اوج افلاک

 

آیت مرگ شـــــــــــود پیک هلاک

 

ما از آن سال بسی یافتــه ایم

 

کـز بلنــــــدی رخ بر تافتـه ایم

 

زاغ را میل کنـــــد دل به نشیب

 

عمر بسیارش ازآن گشته نصیب

 

دیگــــر این خاصیت مردار است

 

عمـر مردارخواران بسیـار است

 

گنــد و مردار بهیـــن درمانست

 

چــــاره ی رنج تو زان آســانست

 

خیز و زین بیش ره چرخ مپــوی

 

طعمـه ی خویش بر افلاک مجوی

 

آسمـــان جایگهی سخت نکـوست

 

به از آن کنج حیــاط و لب جوست

 

من که بس نکتــــه نیکـــو دانم

 

راه هر برزن و هر کـــــــــو دانم

 

آشیــــــــان در پس باغــی دارم

 

وندر آن باغ ســــــــــــراغی دارم

 

خوان گستـــرده ی الـوانی هست

 

خوردنی هــــــای فراوانــی هست

 

آنچـــه زان زاغ و را داد ســـراغ

 

گنـــــــد زاری بود اندر پس باغ

 

بوی بد رفتــــــه از آن تا ره دور

 

معـــــدن پشّــــــه ، مقــــام زنبور

 

نفرتش گشتــــه بلای دل و جــان

 

سـوزش و کـــوری دو دیده از آن

 

آن دو همـــــراه رسیــدند از راه

 

زاغ بر سفـــــــره خود کرد نگــــاه

 

گفت : خوانی که چنیـــن الوانست

 

لایــــــق حضرت این مهمـــــانست

 

می کنـــم شکــــر که درویش نیم

 

خجــــــــل از ما حضر خویش نیـــم

 

گفت و بنشست و بخورد ازآن گند

 

تا بیــــــــاموزد از آن مهمـــان پند

 

عمـــر در اوج فلـک برده به ســــر

 

دم زده در نفــس باد سحــــــــــــر

 

ابـر را دیــده به زیر پر خــویش

 

حیوان را همه فرمــــانبر خویش

 

بارهـــــا آمده شــــــادان ز سفـر

 

به رهش بستـــه فلک طاق ظفـــر

 

سینــــــه کبــک و تذرو و تیهـــو

 

تازه و گــرم شــــده طعمــــه ی او

 

اینک افتـــــاد بر این لاشـه و گند

 

باید از زاغ بیــــــــــاموزد پنـــــد؟

 

بوی گندش دل و جان تافتــه بود

 

حال بیمــــــــاری دق یافتــــه بود

 

گیج شد، بست دمی دیده ی خویش

 

دلش از نفرت و بیـــــــــزاری ریش

 

یادش آمـــــد که بر آن اوج سپهــر

 

هست پیــــروزی و زیبــــایی و مهر

 

فرّ و آزادی و فتــــــح و ظفـــرست

 

نفــس خـــرّم باد سحـــــــــــرست

 

دیده بگشود و به هرسو نگریست

 

دید گردش اثری زینهـار نیست

 

آنچه بود از همه سو خواری بود

 

وحشت و نفرت و بیــــزاری بود

 

بال بر هم زد و برجست از جــا

 

گفت : کــای یار ببخشــــــای مرا

 

سال ها باش و بدین عیش بناز

 

تو و مــــــردار تو و عمــــر دراز

 

من نیـــم درخور این مهمـــــانی

 

گنــــد و مــــــردار ترا ارزانـــی

 

گـــر بر اوج فلکـــــــــم باید مرد

 

عمر درگنــــد به سر نتـــوان برد

 

شهپر شــــــــاه هـــــوا اوج گرفت

 

زاغ را دیده بر او مانـــده شگفت

 

رفت و بالا شــــــد و بالاتر شــد

 

راست با مهر فلک همســــر شــد

 

لحظـــه ای چند بر این لوح کبــود

 

نقطــــه ای بود و سپس هیـچ نبود

 

**************

 

محمودی هرندی ، مدیر وبلاگ

 

09132165536

[ سه شنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۲:۲۵ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

حکـایت  1

**************

نقل شده است که در زمان های قدیم یکی از مالکین هرندی که دارای پول و اموال فراوانی بود ، با خود اندیشید که کار جدیدی را صورت دهد تا علاوه بر سرعت کار ، خود و خانواده اش از کار زیاد و طاقت فرسا آسوده شوند .

ارباب چندین و چند نفر را به خدمت گرفت و آنان را اجیر کرد و هر یک را به کاری گمارد . ارباب به منظور تامین نیازمایحتاج خانه و خانواده و سهولت درکار و خرید نیاز های روزانه از بهترین اجناس روز ، کسبه محل را دعوت کرد و ازآنها خواست که چنانچه با آنان همکاری خوبی داشته باشند و اجناس مرقوب و عالی در اختیارش بگذارند ، درعوض پول خوبی هم دریافت کنند و در تمامی مراسم ها و مهمانی هایی که از طرف ارباب برگزار خواهد شد ، آنها وخانواده هایشان نیز دعوت و شرکت کنند.

کسبه همه خوشحال شدند و سراز پا نمی شناختند ، چرا که هرروز بدون دغدغه و دردسرمی توانستند اجناس مغازه را به ارباب  و رعایا و . . .   بفروشند و از این راه امرار معاش کنند.

طبق قرارکسبه باید بهترین را برای ارباب در نظر می گرفتند تا بابت آن پول خوبی هم دریافت کنند . همه ی کسبه خوشحال به خانه هایشان رفتند و حکایت با خانواده بازگفتند.

دانای دنیا دیده ای دراین محل زندگی می کرد . فردای آن روز وقتی آن شخص از خانه بیرون رفت ، مردم و کسبه را خوشحال دید . علت را جویا شد و کسبه موضوع را بازگو کردند . حکیم رفت تا به دکه ی و مغازه ی قصاب رسید . مقداری گوشت طلب کرد ولی در احوالات قصاب آن شادی و نشاطی که در بقیه کسبه بود ، نیافت . از او پرسید آن چیزی که بقیه ی کسبه را خوشحال کرده مگر شامل تو نیز نمی شود ؟

قصاب درد دل با آن دانای دنیا دیده شروع کرد و اندر حکایت خود گفت :

(( بیشتر مال و حشم مرا « بزها » تشکیل می دهند و آن هم به واسطه ی اختلاف خرید گوشت « بز» و « بره  » ، چیز زیادی عاید من نمی شود ، چون ارباب هر روز « بره » خواسته و من نمی دانم چه کنم .! من هر روز یک « بز »  سر می برم و گوشت آن را کیلو . کیلو می فروشم ولی ارباب از من گوشت « بره »  و بهترین را خواسته ، پس من چگونه می توانم هر روز بره ای سرببرم و گوشت آن را برای ارباب بفرستم !!

آن دنیا دیده فکری کرد و قصاب را درخلوتی خواست و چیزی به او گفت و تبسمی کرد و به قصاب قول داد که این راز را با خود نگه دارد و چیزی به کسی نگوید .

قصاب از راهنمایی او تشکرو قدردانی کرد و او نیز چون بقیه ازاین بابت خوشحال شد . کار ارباب و کسبه از فردای آنروز شروع شد و آنان قسمتی از درآمد خود را راحت تر از گذشته تامین می کردند و پول خوبی نصیبشان می شد . کار کسبه از وقت شروع کار و فروختن اجناس خود به ارباب رونق دوچندان یافت و هر روز نیز بهتر می شد .

ارباب تمامی رعایای خود را نیز مستلزم این قانون کرد تا چوب خطی برده و از کسبه و قصاب به میزانی معین در ماه ، مایحتاج خود را تامین کنند.

روزگار کسبه از آن به بعد هر روز بهتر و بهتر شد . قصاب هم هر روز از میان بزهایی که داشت ،بزی سرمی برید و بر اساس قرار، هر روز مقداری که ارباب خواسته بود ، برایش می فرستاد و از فرستاد و از قاصد ارباب پول گوشت را به وقت دریافت می کرد .

این کار قصاب و کسبه تا چندین و چند سال به خوبی ادامه داشت و از این کار هم ارباب منفعت می برد که به بهترین اجناس و مرقوب ترین اجناس دست یافته و بدون دغدغه به آن رسیده است و هم کسبه که مخارج زندگانی خود و خانواده را به خوبی تامین می کردند و قسمتی از نیاز زندگی آنها بدون دردسر و توسط ارباب تامین می شد . تازه ارباب بسیار ثروتمند نیز دست سخاوت داشت و طبق قول و قراری که با کسبه داشت ، آنها و خانواده هایشان را در بسیاری از مهمانی های دسته جمعی دعوت می گرفت و ساعات خوشی را سپری می کردند .

ارباب هر روز گوشت بزهایی که قصاب می فرستاد به آشپزباشی می داد و او هم غذایی را طبق دستور ارباب و خانواده اش درست می کرد و او نیز می خورد و چون نمی دانست ، اعتراضی هم نداشت.

دست بر قضا ، ارباب به بستر بیماری افتاد و حکیم محل برای مداوای او بر بالین او آمد و پس از معاینه ، دستور داد که ارباب از امروز به مدت یک ماه  باید کباب بره بخورد و آن هم طبق دستور پزشک طبخ شود !!

ارباب کسی را فرستاد تا قصاب گوشت بیشتری برای آن یک ماه درنظربگیرد . فرستاده ی ارباب وقتی به درب مغازه قصاب رفت ، درب را بسته یافت . برای اینکه دست خالی بازنگردد ، تصمیم گرفت به درب خانه ی قصاب برود تا ازاو بخواهد برای آن روز ویژه گوسفندی سرببرد . چون به درب خانه رسید ، قصاب را فراخواند و گفت : « ارباب ناخوش است ، زود باش برایش گوسفندی سرببر تا گوشتش را برای ارباب ببرم . » قصاب به طرف آغل به راه افتاد و فرستاده ارباب نیزبه دنبالش روان شد . قصاب هراسان بود و بیم داشت که مبادا او بفهمد که هر روز بزی را ذبح می کرده و برای ارباب می فرستاده ،

قصاب با خود اندیشید که این بار جلوی فرستاده ی ارباب ، بره ای سر ببرم و گوشتش را تحویل او بدهم ، تا او به ارباب بگوید که چه چیزی را دیده است ، پس از روی ناچار بره ای را درمیان گوسفندان جدا کرد و جلوی فرستاده ی ارباب سربرید و گوشت آن را آماده و به فرستاده ارباب داد و اضافه کرد ؛ ببین امروز بره ای دو ساله را برای ارباب سربریدم که از بهترین هاست ، پس به ارباب بگو که چه دیده ای .

فرستاده خدا حافظی کرد و به طرف خانه ی ارباب به راه افتاد . قصاب خوشحال بود که امروز فرستاده به ارباب خواهد گفت که قصاب از بهترین های خود بره ای را سربرید و گوشت آن را برای ارباب فرستاد .

ارباب که گوشت را دریافت کرد ، آشپزباشی رافراخواند و گفت : « طبق دستوری که پزشک داده ، به مدت یک ماه باید غذای مرا بدین شکل آماده کنی »

آشپزباشی گوشت بره را گرفت و بر اساس اطلاعات قبلی از وضعیت گوشت « بز » ، کبابی را برای ارباب آماده و در ساعت معین برای ارباب فرستاد . ارباب که چند سالی ازگوشت بزی که قصاب می فرستاد می خورد و تناول می کرد ، متاسفانه گوشت بره به مزاجش سازگار نیامد و چون از آن گوشت و کباب خورد ، حالش دگرگون شد و هر دم بدتر و بدترمی شد.

ارباب کسی را فرستاد تا حکیم را بر بالین او بیاورند . حکیم پس از مداوا گفت : امروز چه خورده ای و ارباب گفت طبق دستور شما گوشت را کباب کرده و خوره ام . حکیم گفت ممکن است از گوشتی است که خورده ای که به مزاجتان سازگار نشده است و ارباب در جواب گفت :« ممکن نیست از گوشت باشد ، چون قصاب همیشه گوشت خوبی برایمان می فرستاد .»

ارباب فکر کرد به زعم حکیم شاید گوشت مشکل داشته ، پس در همان بدحالی کسانی را فرستاد تا قصاب نگون بخت را با خود بیاورند . فرستادگان ارباب هم رفتند و قصاب را کشان کشان آوردند و ارباب از همان دور با فحاشی های آنچنانی از او استقبال می کرد که ای فلان فلان شده تو از من پول خوبی دریافت می کنید ولی گوشت قابل قبولی نفرستادی !! و حال من که بدتر شده ، به خاطر گوشت بدی است که امروز تو فرستادی.!

قصاب بر خلاف گذشته که امروز گوشت بره ای برای ارباب فرستاده است ، قسم یاد می کرد که به جان شما و به سرمبارک ، به کی به کی قسم ،گوشت « بره » است .

ولی ارباب این حرف قصاب تو گوشش فرو نمی رفت و مرتب از اطرافیان می خواست که او را با ضرب شلاق ادب کنند . قصاب مرتب قسم یادمی کرد که گوشت بره است ولی ارباب انکار می کرد که این گوشت با گوشت های که قبلاً می فرستادی فرق داشت و از قصاب خواست که راست بگوید و در غیر اینصورت مجازات خواهد شد .

قصاب که راه چاره ای نداشت زبان گشود و گفت :

(( به سرمبارک قسم که امروز گوشت بره بود ولی طی سالهای گذشته و از آنجایی که من بیشتر « بز» داشتم تا  « بره »  روزانه « بزی » سرمی بریدم و . . .   و فلان ... را برای ارباب بازگفت . ولی امروز « بز » نداشتم و مجبور شدم « بره ای  » ذبح کنم و گوشتش را برای شما بفرستم .))

فلانی به من گفت :

(( از ابتدا اگر گوشت «  بز  »  برای ارباب بفرستی ، به کار تو شک نمی کند ولی اگر روزی بره و روزی بز بفرستی ، زود متوجه می شود ، چون گوشت بز و بره در پختن تفاوت دارد ، او و آشپزباشی زود متوجه می شود ، بنابراین از همان ابتدا برایتان گوشت «  بز »  فرستادم ولی امروز « بره » بود که آنهم به مزاجتان سازگار نیامد و مرا رسوا کرد .))

**************

محمد محمــودی هـرندی

خبرنگارصدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگــه

09132165536

Mahmoudiharandih33@yahoo.cim

[ سه شنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۶:۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

کاروانسرای ارجنان

**************

کاروانسرای ارجنان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اردکان، بخش مرکزی، روستای ارجنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۵۵به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

این رباط در اواخر سده ی  13 قمری ساخته شده است و بانی این اثر زیبا و منحصر به فرد ، حاج شیــــــخ آقابابای هــــــــرندی است .

ارجنان،آبادیت یادش به خیر!

از اردکان ، 15 کیلومتر که به سمت اصفهان حرکت می کنی، سمت چپ، جاده ای است که تو را به آبادیی می رساند که روزگاری برای خودش "برو و بیایی " داشته است . این را می شود از کاروانسرای قدیمی و برج و باروی بسیار زیبا و کوچه پس کوچه های آن و بقایای خانه های گلینش فهمید .

روستای ارجنان ، جایی بود که صبح چهارشنبه گذشته، با دو سه نفر از دوستان ، سری به انجا زدیم . گرچه تا محل کار ما ، شاید کمتر از 10 دقیقه فاصله دارد ، ( البته سواره و نه پیاده ) اما هنوز زمانی دست نداده بود تا بتوانم از نزدیک این آبادی زیبا و حالا شاید بتوان گفت از نفس افتاده را ببینم .

از دور ، سبزی باغات انار و کشت و زرع آبادی و نمای برج بلند و زیبا و منحصر به فردش، خبر از گذشته پر شکوه و پر زرق و برقش می داد . وارد ارجنان که شدیم ، یک راست به کاروانسرای ارجنان رفتیم . همانجا که "رباط" هم گفته می شود . قدمتی بالای 250 سال دارد . عظمت بنا و سعت آن نشان از رونق و رفت و آمد و روزهای طلایی آن می دهد .

هنوز هم باریکه ای از آب قنات در میان رباط است . گرچه راه جاری شدن آن به قول ما اردکانیها -  با " هزار لک و پک " مسدود شده .  عدم نظارت و تدبیر سازمان میراث فرهنگی ، باعث شده که اهالی ارجنان ( آنها که هنوز باقیمانده اند ) یا دیگرانیکه از آبادیهای اطراف ، گله و احشام خود را برای چرا به این نزدیکی می آورند ، در این رباط زیبا، با دستکاری و تخریب، جایی برای آغل گوسفندان و کلبه مرغ و خروسهایشان دست و پا کنند . به یکی از دوستان گفتم که اگر این خشت و گلها روزی زبان باز کنند ، چه گلایه هایی که از زمانه امروز نخواهند کرد و از چه عظمت و شکوهی در گذشته خبر نخواهند داد .

 سکوهای رباط، که روزی محل نشست و برخواست مسافران و رهگذران خسته از راه و تجار و... بوده  و شاهد چاق کردن قلیان و چرت نیمروزیشان ، امروز در بهترین حالت ، محلی شده برای خشک کردن پوست انارهایی که دانه هایش به کار دیگری می آید. رباط ارجنان در ابتدای این آبادی و درست در مسیر راه کاروان رو قدیم ایران واقع شده که از اصفهان تا کرمان ادامه داشته و کاروانسراهای فراوانی را در امتداد خود به یادگار بر جای گذارده است . برخی مثل کاروانسرای شاه عباسی میبد و رباط عقداء با درایت و مدیریت صورت گرفته ، هنوز هم پر رونق و سر پاست و برخی مثل همین کاروانسرای زیبای ارجنان و یا قلعه شمش معروف( مرز استانهای یزد و کرمان )، رو به تخریب و ویرانی و نابودی است .

درست مقابل رباط ارجنان ، خرابه های کافه قدیمی ارجنان به چشم می خورد . ظاهراً تا همین 40 سال پیش، مسیر جاده ماشین رو اصفهان یزد، از کنار روستای ارجنان می گذشته و راننده های کامیونها و ماشینهای سنگین ، خستگی راه را در این کافه بین راهی با خوردن چای و کشیدن سیگار و قلیان و خواب نیمروزی از تن به در می کرده اند . شخصاً از راننده های قدیمی اردکان ، وصف شبهای پر رونق این کافه را شنیده ام . به گمان من ، تیر خلاص آنگاه بر پیکر این کافه و روستای ارجنان خالی شد ، که مسیر جاده ماشین رو ، از آنجا به مسیر فعلی تغییر پیدا کرده است . بی خود نیست که 40 سال پس از تغییر جاده ارجنان، مردم روستای ساغند ، این همه به این در و آندر می زنند تا مسیر جاده خرانق را ، باز هم از داخل ساغند گذر دهند .

آبادی در نگاه اول به نظر خالی از سکنه می آید . هیچ جنب و جوش و تحرک قابل وصفی در آن به چشم نمی آید . اما سرسبزی باغات ارجنان، این فرضیه را محال می انگارد . وارد آبادی که شدیم ، پیرزنی با خوش رویی کامل و صفای باطن ، چنان گرم و گیرا به ما خوش آمد گفت که تعجب ما را بر انگیخت . گفتم در این زمانه وانفسا که آدم از ترس حرف مردم، جرات نمی کند حتی به زن همسایه اش هم سلام کند ، این پیر زن روستایی خوش قلب، هنوز در حال و هوای 50 سال پیش، صداقت و یکرنگی و صفای باطنش را حفظ کرده است .

 هم اکنون 4 نفر در قالب 2 خانواده ساکن ارجنان هستند . با همین باغداری و فروش انار و پرورش گوسفند و مرغ ، روزگار خود را در این روستای فراموش شده می گذرانند . هنوز هم اگر فرصت کنی و پای درد دل و حرفهایشان بنشینی ، خاطرات خوشی از گذشته برایت نقل می کنند .

قطعاً برج زیبای ارجنان را به حق می توان " الماس کویر " لقب داد . شکوه و عظمت این بنا را باید از نزدیک دید تا به این معنی رسید . هدفمان، رفتن بالای این برج زیبا بود . از آن پیرزن وقتی پرسیدیم، گفت که برای بالا رفتن از برج پله ای وجود ندارد . باید نردبان گذاشت و از برج بالا رفت . گفت که اگر می خواهید می توانید از صاحب خانه ای بپرسید که نیمی از برج ، درون خانه او قرار دارد . چند قدمی که رفتیم ، به همان خانه ، آنهم درست کنار این برج زیبا رسیدیم . سهم اداره میراث فرهنگی در حمایت از این بنای زیبا ، فقط کوبیدن یک تابلو بد قواره به دیواره آن بود و بس. واقعاً که جای تاسف است .

در خانه را به صدا در آوردم. از داخل خانه پیرمردی ندا داد. از او پرسیدیم که چه طور می شود بالای برج رفت. او هم حرف همان پیرزن را تکرار کرد . دعوت کرد که داخل شویم . یک خانه محقر، اما با صفا. مرغ و خروسها همینجور از سر و کول هم داشتند بالا می رفتند . نیمی از برج، درون حیاط این خانه بود . پیرمرد که بازنشسته راه آهن بود، مشغول دانه کردن انارهایی بود که به گفته خودش به درد فروش و بازار نمی خورد. دری را پایین برج داخل حیاط نشانمان داد که به حفره ای عمیق حدوداً 4 متری- منتهی می شد . می گفت حدود 20 سال پیش این حفره را کنده اند تا از آن برای انباری استفاده کنند . لابد وقتی میراث فرهنگی این بنا را مدیریت نمی کند ، آنها مدیریت می کنند دیگر!!

خیلی اصرار نکردیم که نردبانی بیاورد و بالای برج برویم . ظاهراً در قدیم الایام، مردم آبادی، هنگام هجوم سارقان و دزدان ، با نردبان بالای برج می رفته اند و بعد هم برای اینکه کسی نتواند به آنها دسترسی داشته باشد، نردبان را بر می داشته اند . قطعاً ذخیره ای از آب و غذا هم در این برجها بوده است.

 از پیرمرد خداحافظی کردیم و با یکی از اهالی ارجنان که موقتاً 2،3 روزی را به آنجا آمده بود برای دیدن باغهای انار روستا راهی شدیم . وارد یک کوچه باغ زیبا و دل انگیز شدیم . حدود 50 متری مسافت بود . دو طرف این کوچه ، باغهای انار خودنمایی می کرد . انتهای آن هم می خورد به چند باغ انار دیگر و زمینهایی که داخل آن جو و گندم و شلغم و چغندر می کاشتند . آب قنات روستا ، بد نبود . شاید هم می توان گفت در این خشکسالی و در این جولان چاههای عمیق و نیمه عمیق، این قنات زنده و سرحال و آبدار، یک مروارید درخشان در دل کویر است.

 آب را به یک استخر بزرگ تقریباً 20 در 20 هدایت می کردند و از آن برای آبیاری باغات و زمینهایشان از آن بهره می گرفتند .یادم رفت که این راهم بگویم، وقتی از پیرمرد در مورد کسب و کارش در روستا پرسیدم ، از همین باغداری و دامداری مختصر صحبت کرد و گفت که نیروی انسانی برای گسترش کار نداریم. به دوستان گفتم که شوربختانه ظاهراً ارجنان نفسهای آخرش را می کشد. اگر همین 4 تا پیرمرد و پیرزن خوش غیرت هم بعد از 120 سال به رحمت خدا بروند، چه کسی اینجا را سر پا نگه می دارد؟

مثل اینکه مالکیت روستای ارجنان از آن وراث مرحوم هرندی از ملاکین و زمین داران عمده کرمان است. برایم عجیب بود که این روستا را هم او خریده . اینکه چگونه و کی هنوز برایم مجهول است . دو شب پیش ، وقتی جایی داشتم از همین بازدید روستای ارجنان می گفتم، یکی از اقوام گفت که شخصی را می شناسد که اصالتاً اهل ارجنان است و می خواهد با خرید آن انجا را احیاء کند. امیدوارم که اینگونه باشد. از ارجنان با کوله باری از خاطرات و حسرت برگشتیم.

آقا فصیح شهیر به حاج شیخ آقابابا تاجر هرندی، فرزند مرحوم حاجی محمدعلی تاجر هرندی است. متولد قبل از ۱۲۲۶ ه.ق و متوفی قبل از ۱۳۱۴ ه.ق.

 برج ارجنان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اردکان، بخش مرکزی، روستای ارجنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۰به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نوشته : سید حسین پایدار اردکانی

http://zardog.persianblog.ir/post/963

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگارصدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگـه 

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913


برچسب‌ها: هـــــرند شهری است مهاجرفرست
[ جمعه ۹ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۱۸:۵۳ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

فراخـوان

**************

شهرداری و شورای اسلامی شهرهرند درنظر دارد با همکاری انجمن شعر و ادب و موسیقی این شهراقدام به برگزاری شب شعر نماید.

علاقه مندان می توانند اشعار خود را درقالب موضوع آزاد تا پایان وقت اداری تاریخ31 مردادماه جاری به روابط عمومی شهرداری هرند یا فروشگاه دانشجو واقع درخیابان 22 بهمن جنب دبستان دخترانه نبوت هرند تحویل نمایند.

توضیحات:

1- تعداد آثار بیشتر از 3 شعر نباشد.

2- آثار بررسی و نتیجه آن به شاعران اعلام می گردد.

3- زمان برگزاری شب شعرتاریخ بیست و هفتم شهریورماه 27 / 06 / 94 در سالن کانون پرورش فکـــری کودکــــــان و نوجوانان واقع در خیابان آزادگان جنب کارخانه پشم هرند است.

4- در پایان مراسم به سه شعر برگزیده جوایزی اهدا می گردد.

علاقه منـــدان می تواننـــد جهت کسب اطلاعــــات بیشتـــــر با شمـــــــــاره تلفن همـــــراه 09136831288 (محمد هادی ناظمی هرندی) تماس حاصل نمایند.

[ پنجشنبه ۸ مرداد۱۳۹۴ ] [ ۲۲:۴۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

برگ سبز ، سند کمپـانی ، سند های بنچـاق و تائیده ی نقل و انتقـال پژو سـواری به شماره   816  س  89  ایران 53 ، تیپ 405 جی ال ایکس  آی 1/8 ، مدل 1384 به شمـــاره موتور 12484046043 و شماره شــاسی 13202141 آقای  امیرحسین صــاحبی هـــرندی مفقــود و از درجه ی اعتبـــار ســــاقط است .

**************

محمــد   محمــودی هــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات بخش جلگـــه

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com


برچسب‌ها: وبلاگ سیمای هرند منتظر نظرات شماست, عکس های خود را به اشتراک بگذارید
[ چهارشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۴ ] [ ۸:۴۲ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]


قافیه و عروض
**************

 به نقل از :

مطالب زیراز وبلاگ وحید احمدیان به آدرس:  :http://arooz.mihanblog.com/  گرفته شده است که در مورد علم عروض(وزن در شعر فارسی) است .

میدونم برای بعضی ها این علم نا آشنا است و با خواندن آن در ذهنتان یك علامت تعجب ایجاد می شود اما هدف این است كه علامت تعجب را در ذهنتان پاك كند و شما را با این علم شیرین آشنا سازد و امیدوارم لذت كافی را از این علم ببرید. 

وزن چیست ؟
وزن در شعر عبارت است: از نظمی  در اصوات گفتار،مثل وزن شعر فارسی كه بر مبنای كمیت هجاها یعنی نظم میان هجاهای كوتاه و بلند است.
عروض علمی است كه قواعد تعیین اوزان شعر (تقطیع) و طبقه بندبی اوزان را، از نظر جنبه ی نظری و علمی به دست می دهد.(وزن شعر فارسی نوشته ی دكتر پرویز خانلری 1337ص 13)
واحـد وزن
واحد وزن در شعر فارسی و بسیاری از زبان های دیگر مصراع است لذا وزن هر مصراع شعر در این زبان ها  نمودار وزن مصرا ع های دیگر است، و وقتی شاعر مصراع اول را سرود به ناچار بقیه مصراع ها را در همان وزن باید بسراید.
واحد وزن در شعر عرب بیت است.
قواعد تعیین وزن
برای تعیین وزن یك شعر چهار قاعده باید در نظر گرفت:
1) درست خواندن شعر و درست نوشتن آن
طاعت آن نیست كه بر خاك نهی پیشانی      صدق پیش آر كه اخلاص به پیشانی نیست
را وقتی درست بخوانیم (طاعت آن) به صورت (طاعتان) تلفظ میشود. در تعیین وزن شعر باید خط را تا ممكن است به صورت ملفوظ نزدیك كرد این خط ،خط عروضی نام دارد.در نوشتن شعر به خط عروضی رعایت چند نكته لازم است:
1)اگر در فصیح خواندن شعر همزه ی آغاز هجا (وقتی قبل آن صامتی باشد)تلفظ نشود در خط نیز همزه را باید حذف كرد چنان كه در شعر فوق (طاعت آن) با حذف حمزه به صورت (طاعتان) تلفظ می شود
2)در خط عروضی باید حركات(مصوت های بلند) گذاشته شود(حركاتی مانند مصوت بلند همیشه دومین حرف هجا است). كلماتی مانند (تو) (دو) به صورتی تلفظ میشوند باید نوشته شوند
3)حروفی كه در خط هست اما به تلفظ در نمی آید در خط عروضی حذف میشود. مانند(خویش) كه به این صورت نوشته می شود( خیش)
4)قبلا گفتیم كه مصوت دومین حرف هجا است لذا حروف (و) (ا) وقتی دومین حرف هجا است مصوت هستند و دو حرف به حساب می اید به عنوان مثال (سار)
5)حرفی كه به صورت مشدد تلفظ شود باید به صورت دو حرف نوشته شود مانند عزت كه باید به صورت عززت نوشته شود
2) تقطیع هجایی: یعنی تجزیه ی شعر به هجا ها و اركان عروضی و نخست تقیع هجایی می پردازیم و سپس به تقطیع به اركان.
منظور از تقطیع هجایی مشخص كردن هجاهایی شعراعم از كوتاه،بلند و كشیده است.برای این كار ابتدا باید هجاهای شعر را به دقت جدا،و مرز هر هجا را با خط عمودی كوتاهی مشخص كرد مانن شعر زیر:
م/رن/جان/د/لم/را/ك/این/مر/غ/وح/شی
ز/با/می/ك/بر/خا/ست/مش/كل/ن/شی/ند
سپس علامت هر هجا زیر آن آورده می شود یعنی زیر:
الف)هجای دو حرفی (كوتاه) علامت u
ب)هجای سه حرفی(بلند) علامت-
ج)هجای چهار حرفی یا پنج حرفی (كشیده)-u
هجای پایانی اوزان شعر فارسی همیشه بلند است و اگر به جای آن هجای كشیده یا كوتاه بیاید حكم هجای بلند را دارد.حال شعرفوق را، علامت هر هجا را زیر آن میگذاریم:
مu/رن-/جان-/دu/لم-/را-/كu/این-/مر-/غu/وح-/شی-
زu/با-/می-/كu/بر-/خا-/ستu/مش-/كل-/ن u/شی-/ند-
3)تقطیع به اركان:پس از تقطیع هجایی می بینیم كه علامت های هجاها دارای نظم خاصی هستند،فی المثل اگر در هجاهای هر مصراع شعر فوق دقت كنیم، نظمی در آن میبینیم،نظمی تكراری (اگر تكرارنبود متناوب می گویند) به این صورت كه اگرآنها را سه تا سه تا جدا كنیم در میابیم كه هر مصرع از تكرار چهار بار (u--) تشكیل شده است :u/--u/--u/--u--
اگر شعر: ای ساربان آهسته ران كارام جانم می رود  
وان دل كه با خود داشتم با دل ستانم می رود
را تقطیع هجایی كنیم به این صورت در میاید:
ای-/سا-/رu/بان-/آ-/هس-/تu/ران-/كا-/را-/مu/جا-/نم-/می-/رu/ود-
هجاهای هر مصرع شعر فوق را اگر سه تا سه تا جدا كنیم نظمی در آن نمیبینیم ولی اگر چهارتا چهار تا جدا كنیم نظم آن ها اشكار میشود، به این صورت كه از تكرار چهار بار (--u--/-u--/-u--/-u-)  تشكیل شده است.در جدا كردن هجاها باید دقت كافی را به كار برد زیرا اگر در جدا كردن هجاها اشتباه رخ دهد نظم شعر به هم میریزد.
حال اگر وزن شعر مرنجان دلم را كه این مرغ وحشی را ببینیم متوجه می شویم كه یك هجای كوتاه و دو هجای بلند چهار بار،تشكیل شده است،آسانتر این است كه بگوییم از چهار بار مثلا((ت تن تن)) یا (ددم دم)  درست شده است. و بگوییم شعر فوق بر وزن (ددم دم ددم دم ددم دم ددم دم )است.از طرفی چون در صرف زبان عرب همه ی كلمات را با فعل می سنجد در عروض عربی و فارسی،هم وزن هجاهای جدا شده ی هر مصراع را(كه نمایانگرنظم وزن هستند) از فعل ساخته اند فی المثل(فعولن) را هم وزن(u---) آورده اند و لذا شعر فوق بر وزن(فعولن فعولن فعولن فعولن) می شود.و به جای (---) مفعولن ساخته شده است و به همین دلیل قالب های دیگر ساخته شده است.
مهم ترین اركان عروضی فارسی 19 تاست كه عبارت اند از:
الف) اركانی كه در آغاز و میان و پایان مصراع می آیند:
1) فاعلاتن= -U--
2) فاعلن= -U-
3)مفاعیلن= U---
4)فعولن= U--
5)مستفعلن= --U-
6)مفعولن= ---
7)فعلاتن= UU--
8)فعلن= UU-
9)مفاعلن= U-U-
10)مفتعلن= -UU-
11)فع لن=(فاعلن) --
ب)اركان غیر پایانی كه در آخر مصراع قرار نمی گیرند.آخرین هجای هر یك از این اركان كوتاه است.
1)فاعلات= -U-U
2)فعلات= U-UU
مفاعیل= U--U
مستفعل= --UU
5)مفعول= --U
6)مفاعل= UU-U 
ج)اركان غیر پایانی كه فقط در آخر مصراع می آیند
1)فعل= U -
2)فع= -
4) چهارمین قواعد تعیین وزن عبارت است:
اختیارات شاعری: چنان كه در مثال های قبل دیدیم وزن شعر فارسی بسیار منظم و دقیق است و نظم و تساوی هجاها در مصراع یك شعر دقیقا رعایت می شود.البته شاعر در سرودن شعر اختیاراتی دارد كه به ضرورت ار آنها استفاده میكنند.اختیارات شاعری بر دو گونه است زبانی و وزنی
1) اختیارات زبانی:در هر زبانی بعضی كلمات دارای دو یا احیانا چند تلفظ هستند و گوینده اختیار دارد هر كدام را كه میخواهد به كار ببرد
1) امكان حذف حمزه:در فارسی اگر قبل از حمزه ی آغاز هجا،حرف صامتی بیاید،حمزه را میتوان حذف كرد مثلا كلمه ی یك هجایی( آب )كه با حمزه شروع شده اگر قبل از آن صامتی (ر) بیاوریم همزه را میتوان حذف كرد.مثلا (در-/ آب-U) را بگوییم (د U/ راب-U) در شعر زیر:
در آن حال پیش آمدم دوستی
كزو مانده بر استخوان پوستی
د(U) /ران-/حا-/لU/پی-/شا-/مU/دم-/دو-/س-/تی-
هجای واژی( د)در اصل مصوت بلند بوده است كه بر طبق این قاعده بر هجای كوتاه تبدیل شده است تا هجای دو مصراع یكسان و وزن درست باشد زیرا اگر (درآن) تلفظ میكرد،هجای اول مصراع اول بلند بود و حال آن كه هجای اول در مصراع دوم كوتاه است
2) تغییر كمیت مصوت ها: شاعر در موارد خاصی مختار است كه به ضرورت وزن شعر، مصوت كوتاه را بلند و یا مصوت بلند را كوتاه تلفظ كند
الف) بلند تلفظ كردن مصوت های كوتاه:مصوت كوتاه پایان كلمه را به ضرورت وزن می توان كشیده تلفظ كرد تا مصوت خای بلند به حساب آید.
نبینی باغبان چون گل بكارد
چه مایه غم خورده تا گل برآید
نu/بی-/نی(u)/با-/غu/بان-/چن-/گل-/ب-/كا-/رد-
چu/ما-/یu/غم-/خu/رد-/تا-/گل-/بu/را-/رد-
چنان كه ملاحظه میكنید هجای سوم در دو مصراع متفاوت است، هجای سوم در مصراع اول بلند و كوتاه نمی شود اما هجای كوتاه مصراع دوم را طبق قاعده می توان بلند تلفظ كرد
ب) كوتاه تلفظ كردن مصوت های بلند:هر گاه پس از كلمات مختوم به مصوت های بلند( و) یا (ی) مصوتی بیاید شاعر اختیار دارد كه مصوت های بلند (و) یا( ی) را كوتاه تلفظ كند تا كوتاه به حساب بیاید. مثال:
در چنان روز مرا آرزویی خواهد بود
آرزویی كه همی داردم اكنون پژمان
در-/چU/نان-/رو-/زU/مU/را-/آ-/رU/زو(U)/یی-/خا-/هد-./بود-
آ/ر/زو/یی/ك/ه/می/دا/ر/د/مك/نون/پژ/مان
چنان چه ملاحظه می كنید هجای دهم مصراع اول بلند است كه طبق قاعده كوتاه تلفظ شده است. 
2) اختیارات وزنی:اختیارات زبانی فقط تسهیلاتی در تلفظ برای شاعر فراهم می كند تا به ضرورت وزن از آن استفاده كند بی آن كه موجب تغییری در وزن بشود،اما اختیارات وزنی امكان تغییراتی كوچك در وزن را به شاعر می دهد.تغییراتی كه گوش فارسی زبانان آنها را عیب نمی شمارند.اختیارات وزنی بر چهار گونه است:
1) بلند بودن هجا آخر مصراع:آخرین هجا آهر مصراع بلند است و شاعر می تواند به جای آن هجا كشیده كوتاه بیاورد مثلا در شعر سعدی:
سرو را مانی و لیكن سرو را رفتار نه     
  ماه را مانی و لیكن ماه را گفتار نیست  
 گر دلم از شوق تو دیوانه شد عیبش مكن   
  بی نقصان و زر بی عیب وگل بی خوار نیست 
آخرین هجا در مصراع اول كوتاه و در مصراع دوم وچهارم كشیده است بی آنكه موجب اختلافی در وزن شود. پس در پایان مصراع فرقی میان هجا كشیده و بلند نیست و همیشه بلند به حساب می آید(در اوزان دوری همین مصداق حكم می كند)هیچ یك از شاعران میان این سه نوع هجا در پایان مصراع فرقی نمی گذارند و هجای كشیده و كوتاه را در حكم هجا بلند می گیرند اما در عروض سنتی به غلط میان هجا بلند و كشیده در پایان مصراع فرق می گذارند.
2) ركن اول بعضی از اوزان ، UU-- (فعلاتن)است :
UU/--UU/--UU/--UU- (فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن)،یا
UU /U-U-/--UU- (فعلاتن مفاعلن فعلن) وغیره.شاعر در سرودن شعر به جای UU-- (فعلاتن) اول وزن می تواند -U-- (فاعلاتن) بیاورد،یعنی هجای كوتاه اول
UU-- را به هجای بلند تبدیل كند اما عكس این درست نیست مثلا  سعدی در وزن:
UU/--UU/--UU/--UU-- این شعر را سرود است:
من ندانستم  از كه تو بی مهر و وفایی        عهد نا بستن از آن به كه ببندی و نپایی
اگر این شعر را تقطیع هجایی كنیم میبینیم كه وزن مصراع اول و دوم شعر با -U-- (فاعلاتن)شروع شده وحال آنكه در اصل وزن UU-- (فعلاتن) بوده است.
این اختیار وزن بسیار رایج است، حتی ممكن است در تمام مصراع  اول شعر نیز صورت بگیرد.
3) شاعر می تواند به جای دو هجای كوتاه میان مصرااع ،یك هجای بلند بیاورد یعنی شاعر به جای  UU- (فعلن) میتواند -- (فع  لن) بیاورد.
هر چه داری اگر به عشق دهی        كافرم گر جوی زیان بینی
هَر-/چU/دا-/ری-/اَU/گر-/بU/عش-/قU/دَU/هی-
كا/ف/رم/گر/ج/وی/ز/یان/بی/نی
همان طور كه  ملاحظه می كنید علامت هجا های(د) و (ق) كوتاه هستند كه طبق قاعده بلند تلفظ می شود.
4) قلب: شاعر به ضرورت وزن می تواند یك هجای بلند  و یك هجای كوتاه كنار هم را جا به جا كند یعنی به جای (-U)  می تواند (U-) بیاورد یا بر عكس. كاربرد این اختیارشاعری كم است و آن هم در (-UU-)(مفتعلن) و (U-U-)(مفاعلن) رخ می دهد:
كیست كه پیغام من به شهر شروان برد         یك سخن از من بدان مرد سخندان برد
كی-/ستU/كU/پی-/غا-/مU/من-/بU/شه- /رU/شر- /وان-/بU/رد-
یك/س/خ/نز/من/ب/دان/مر/د/س/خن/دان/ب/رد
همان طور كه ملاحظه می كنید  اصل وزن مفتعلن -UU- است كه به مفاعلن U-U- تبدیل شده است.
كسب اطلاعات بیشتر می توانید به منابع زیر رجوع كنید:
وزن شعر فارسی دكتر تقی وحیدیان كامیار
پركاربرد ترین اوزان شعر فارسی
اوزان شعر فارسی بر سه نوع است:
الف- اوزانی كه شاعران به آن ها شعر سروده اند و تعداد آن ها بیشتر از250 تاست
ب- اوزانی كه عروضیان خود برای آن ها شعری به عنوان مثال آورده اند.
ج-اوزانی كه مثال برای آنها آورده نشده است.
تعداد اوزان پركاربرد را یكی از محققان 29 تا دانسته و دیگری 33تا
این اوزان را بر مبنای نظم میان هجا های كوتاه و بلند آنها می توان به 9 گروه، كه هر كدام شامل 2 یا 3 وزن هستند، و 5 تكوزن مرتب كرد. در عروض سنتی بعضی از اوزان منظم با اركانی تقطیع شده كه نظم آ نها را نشان نمی دهد ولی به گوش كسانی كه با عروض سنتی آشنا دارند ما نوس است.
گروه های اوزان:
گروه یك:
1)   فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن ( رمل مثمن سالم)
روزگار است این كه گه عزت دهد گه خوار دارد
چرخ بازیگر ازین بازیچه ها بسیار دارد
2)   فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلن‌‌ (رمل مثمن محذوف)
ای مسلمان فغان از جور چرخ چنبری
   وز نفاق تیر و قصد ماه و كید مشتری
3)   فاعلاتن فاعلاتن فاعلن 
هر كس از زن خود شد یار من
از درون من نجست اسرار من
گروه دوم:
1)   فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلاتن ( رمل مثمن مخبون )
نظر آوردم و بردم كه وجودی به تو ماند
همه اسمند و تو جسمی،همه جسمن و تو روحی
2)   فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن (رمل مثمن مخبئن محذوف )
نه من خام طمع عشق تو می ورزم و بس
كه چو من سوخته در خیل تو بسیاری هست
3)   :فعلاتن فعلاتن فعلن
بت خود را بشكن خوار و ذلیل
نامور شو به فتوت چو خلیل
گروه سه
1)   مفتعلن مفتعلن مفتعلن مفتعلن ( رجز مثمن مطوی)
عشق تو بر بود ز من مایه ی مایی و منی
خود نبود عشق تو را چاره ز بی خویشتنی
2)   مفتعلن مفتعلن فاعلن ( منسرح مثمن مطوی مكشوف . این وزن دوری است )
كرده گلو پر ز باد قمری سنجاب پوش
كبك فرو ریخته مشك به سوراخ گوش
گروه چهارم
1)   مستفعل مستفعل مستفعل مستف (هزج مثمن اخرب مكوف محذوب )
تا كی به تمنای وصال تو یگانه
اشكم شود ازهر مژه چون سیل روانه
2)   مستفعل مستفعل مستفعل فع ( هزج مثمن اخرب  مكوف مجبوب )
تقدیر كه بر آن كشتنت آزرم نداشت
بر حسن جوانیت دل نرم نداشت
این وزن رباعی است
3)   مستفعل مفعولن مستفعلن مفعولن ( هزج مثمن اخرب )
وقتی دل سودایی می رفت به بستا ن 
بی خویشتنم كردی بوی گل و ریحان ها
گروه پنجم
1)   مستفعلن مفاعل مستفعلن فعل ( مضارع مثمن اخرب مكفوف محذوب )
امروز روز شادی و امسال سال گل
نیكوست حال ما، كه نكوباد حال گل
2)   مستفعل مفاعل مفعولن ( مضارع مسدس اخرب مكفوف )
ای آن كه غمگنی و سزا وا ری
واندر نهان سرشك همی باری
3)   مستفعلن فعولن مستفعلن فعولن ( مضارع مثمن اخرب )
ای باد بامدادی خوش می روی به شادی
پیوند روح كردی پیغام دوست دادی
گروه ششم
1)   مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن ( هزج مثمن سالم )
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هر دم
جرس فزیاد می دارد  كه بر بندید محمل ها
2)   مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن ( هزج مسدس محذوف )
الهی سینه ای ده آتش افروز
در آن سینه دلی وان دل همه سوز
گروه هفتم
1)   فعولن فعولن فعولن فعولن (متقارب مثمن سالم)
به سبزه درون لاله ی نو شكفته
عقیق است گویی به پیروزه اندر
2)   فعولن فعولن فعولن فعل ( متقارب مثمن محذوف )
مگردان سر از دین از راستی
كه خشم خدا آورد كاستی
گروه هشتم
1       ) 
مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلاتن ( مجتث مثمن مخبون )
گرم عذاب نمایی به داغ و درد جدایی
شكنجه صبر ندارم بریز خونم و رستی
2) مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلن ( مجنث مثمن مخبون محذوف )
به حسن خلق و وفا به یار ما نرسید
تو را درین سخن انكار كار ما نرسید
گرو نهم 
1)   مستفعل فاعلات مستفعل ( هزج مسدس اخرب مقبوض )
از كرده ی خویشتن پشیمانم 
جز توبه ره دیگر نمی دانم
2)   مستفعل فاعلات فع لن ( هزج مسدس اخرب مقبوض محذوف )
لاف از سخن چو در توان زد
آن خشت بود كه پر توان زد
نام اوزان حاصل از تكرار اركان چنین است:
مفاعیلن                         هزج
فاعلاتن                          رمل
مستفعلن                رجز
فعولن                 متقارب
فعلاتن                رمل مخبون
مفتعلن                رجز مطوی
مفاعلن                هزج مقبوض
نان اوزان حاصل از تناوب اركان چنین است:
مفاعلن فعلاتن، مجبث مخبون
مفعول مفاعیلن ( مستفعل مفعولن )، هزج اخرب
فعلات فاعلاتن، رمل مشكول
مفعول فاعلاتن ( مستفعلن فعولن )، مضارع اخرب
اگر چه واحد وزن شعر فارسی مصراع است اما در عروض سنتی واحد وزن را به پیروی از عروض عرب بیت(دو مصراع ) گرفته اند، لذا اگر بیتی هشت یا شش یا ركن داشته باشد به ترتیب مثمن، مسدس،مربع نامیده می شوند. مثلا وزن تشكیل شده است از هشت مستفعلن رجز مثمن سالم و وزن متشكل از مفاعلن فعلاتن دو بار مجتث مخبون نام دارد. اگر از آخر ركن پایانی وزن یك هجا حذف شود وزن حاصل را معمولا محذوف می نامند .مثلات اگر بیتی هشت فاعلاتن باشد رمل مثمن سالم نام دارد ولی اگر یك هجا از آخر آن فاعلاتن پایان مصراع حذف شود به صورت فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلن درز می آید و رمل مثمن محذوف نامیده  می شود.
فاعلاتن فاعلاتن فاعلن رمل مسدس محذوف نام دارد.
فاعلاتن فاعلاتن فاعل رمل مسدس محذوف نام دارد.
مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن هزج مسدس سالم نام دارد
مفاعیلن مفاعیلن مفاعیل هزج مسدس محذوف نام دارد.
و غیره.....
اوزان دوری
وزن دوری یا متناوب ، وزنی است كه هر مصراع آن از دو قسمت تشكیل می شود و قسمت دوم، تكرار قسمت اول است. به عبارت دیگر، در وزن دوری، هر نیم مصرع در حكم یك مصراع می باشد ، مانند وزن شعر زیر كه مفتعلن فاعلن// مفتعلن فاعلن است: بار غمت -UU-/می كشم -U-/ وز همه عا -UU-/ لم خوشم-U-
كه هر مفتعلن فاعلن گر چه نیم مصراع است اما حكم یك مصراع را دارد.
مشخصات اوزان  دوری:
1) بعد از پاره اول هر مصراع وقفه یا مكثی بالقوه یا بالفغل هست ، چنان كه در شعر فوق بعد از بار غمت میكشم و گر نكند التفات مكثی می توان كرد.
2) وزن دوری از اركان متناوب درست می شود نه از تكرار یك ركن ، مانند وزن شعر فوق كه از تناوب مفتعلن و فاعلن درست شده است.
3) هجای پایانی نیم مصراع اول مثل هجاهای پایانی مصراع ها همیشه بلند است اما به جای آن می توان هجای كشیده یا كوتاه بیاید.
4) هجاهای هر مصراع اعم از كوتاه یا بلند زوج است و معمولا هر نیم مصراع هفت یا پنج هجا دارد.
تعداد اوزان دوری زیاد است اما سه تا از آنها جزء پر كابرد ترین اوزان محسوب می شود:
1) مفتعلن فاعلن//مفتعلن فاعلن:
صبح بر آمد ز كوه چون مه نخشب ز چاه    
ماه بر آمد به صبح چون دم ماهی ز آب
2) مستفعلن فعولن// مستفعلن فعولن:
دل می رود  ز دستی  صاحب دلا خدا را      
  دردا كه راز پنهان خواهد شد آشكارا
3) مستفعل مفعولن// مستفعلم فعولن:
دایم گل این بستان شاداب نمی ماند          
 دریاب ضعیفان را در وقت توانایی
كاربرد دو وزن دوری زیر نیز زیاد است:
 1) مستفعل فع//مستفعل فع
چندان كه گفتم غم با طبیبان
درمان نكردند مسكین غریبان
2) مفاعلن فاعلن//مفاعلن فاعلن:
جهان فرتوت باز جوانی از سر گرفت    
 به سر ز یاقوت سرخ شقایق افسر گرفت
اوزان مثنوی
مثنوی ها بخش مهمی از شعر فارسی را تشكیل می دهند. با این همه از تمام اوزان شعر فارسی تنها از هفت وزن جهت سرودن مثنوی ها ی مهم استفاده شده:
1) فعولن فعولن فعولن فعل كه وزن حماسی و رزمی است.شاهنامه ی فردوسی در این وزن سروده شده است:
چو فردا بر آید بلند آفتاب                                    
 من و گرز و میدان افراسیاب
این وزن گاهی در پند و اندز هم به كار رفته مثلا بوستان سعدی
2) مفاعیلن مفاعیلن فعولن كه بیشتر مناسب داستان های عاشقانه اسن مانند ویس و رامین گرگانی و خسرو و شیرین نظامی:
شب افروزی چو مهتاب جوانی                        
  سیه چشمی چو آب زندگانی
3) فاعلاتن فاعلاتن فاعلن كه بیشتر مناسب پند آمیز و عارفانه است. منطق الطیر عطار و مثنوی مولوی در این وزن است:
بشنو از نی چون حكایت می كند                      
 از جدایی ها شكایت می كند
4) مفتعلن مفتعلن مفتعل كه گرچه به قول نیما رقص آور است و مناسب با معانی پند نیست اما مخزن الاسرار را كه در معانی پند و حكمت است در این وزن سروده است :
ای همه هستی ز تو پیدا شده                        
خاك ضعیف از تو توانا شده
5) فاعلاتن مفاعلن فعلن كه وزن شاد و نسبتا ضربی است و مناسب مضامین بزمی مثل هفت پیكرنظامی است:
هست بود همه درست به تو                        
 بازگشت همه به توست به تو
اما سنایی اثر حدیقه الحدیقه ی خود را كه در بیان معارف و حكمت است در این وزن سروده است.
6) فعلاتن فعلاتن فعلن كه جامی سبحه الا برار خود را كه پند و عرفانی است در این وزن سروده است:
شمع شو شمع كه خود را  سوزی             
  تا بدان بزم كسان افروزی
7) مفعولن مفاعیلن فعولن كه وزن ضربی و مناسب مضامین عاشقانه است.
لیلی و مجنون نظامی و مجنون و لیلی جامی و هاتفی در این وزن سروده شده است:
غافل منشین كه وقت بازی است             
 وقت هنر است و سر افرازی
كسب اطلاعات بیشتر به منابع زیر رجوع  كنید:
 دكتر تقی وحیدیان كامیار،برسی اوزان دوری، فرخنده پیام ( یادگار نامه ی استاد غلامحسین یوسفی ) انتشارات مشهد 1359ص487 و درباره ی طبقه بندی وزن های شعر ص605
اوزان شعر رسمی
اوزان شعر رسمی خود بر دو گونه است:
الف) اوزانی كه مبتنی بر نظم وتساوی هجاها در هر مصراع  شعر است و همه ی اشعار فارسی جز معدودی مستزاد و بحر تحویل  تا زمان نیما یوشیج در این اوزان سروده شده است.
ب) اوزانی كه در آنها نظم میان هجاهای هر مصراع رعایت می شود اما طول مصراع ها یكسان نیست و بر سه نوع است:
1) وزن در قالب مستزاد-- مستزاد، شعری است ( از نوع غزل،مثنوی رباعی و گاه مسمط ) كه در پایان هر مصراع آن مصراع كوتاهی می آید. این مصراع های كوتاه با هم هم وزن هستند.
هر لحظه به شكلی بت عیار بر آمد                 دل برد و نهان شد
مستفعلن مستفعلن مستفعلن فع لن              مستفعل فع لن
هر دم به لباسی دگر آن یار بر آمد                گه پیر و جوان شد....
2) بحر طویل: شعری است كه هر مصراع آن از تكرار تعدادی نامعین اركان عروضی فعلاتن و مفاعیلن ساخته می شود. در بحرطویل نیز اشعار اندكی سروده شده است.بعضی بحر طویل را عامیانه می دانند اما زبان اشعار بحر طویل عامیانه و محاوره ای نیست.اینك یك مصراع از بحر طویلی كه بر وزن فعلاتن است:
صنمی لاله عذاری، به روش باد بهاری، به نگاه آهوی چینی و به قد سرو خرامان و به رخ چون مه تابان و ، دهن غنچه ی خندان و ، دهن غنچه ی خندان و ، لبش لعل بد خشان و ، زنخدان چو نمكدان....كه ازو وام كند و مهر قمرنور ضیا را....
3) وزن نیمایی: چون وزن عروضی مبتنی بر تساوی نظم هجاهای هر مصراع شعر ، با مفاهیم و احساسات روزگار متناسب نبود فكر یافتن وزن جدیدی در شاعران پیدا شد.
سرانجام نیما یوشیج راهی تازه ابداع كرد  بی آن كه در وزن قدیم لطمه ای وارد شود.
به این صورت كه قید تساوی را برداشت و دست شاعر را در سرودن شعر باز كرد.
در این وزن كه با طبیعت زبان سازگار تر است ، شاعر مجبور نیست بر خلاف طبیعت زبان جمله هایش را مساوی بیاورد تا در مصراع های مساوی بگنجد، زیرا در این وزن مصراع ها جایی تمام میشوند كه كلام خاتمه یابد.
لذا فی المثل اگر شعر در وزن رمل مخبون یعنی ركن فعلاتن باشد به اقتضای معنی ممكن است مصراعی دو فعلاتن داشته یاشد و مصراع های دیگر سه یا چهار یا ..فعلاتن:
می تراود مهتاب           فاعلاتن فع لن
می درخشد مهتاب          فاعلاتن فع لن
نیست یك دم شكند خواب به چشم كس و لیك     فاعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن
غم این خفته ی چند             فعلاتن فعلن
خواب در چشم ترم می شكند          فاعلاتن فعلاتن فعلن
در این شعر همان طور كه ملاحظه می كنید اختیارات شاعری فاعلاتن به جای فعلاتن آمده است و فع لن به جای فعلن.

جناب ... 

بنده در بنده اول ؛ و آخر مطالب ، منبع اطلاعات را ذکر کردم ولی اسمی از نویسنده مطلب در آن وبلاگ نبود که بنویسم ، چطور باید بنویسم که ...  

آدرس مطلب ، جایی به نام نویسنده اشاره نشده است . 

http://arooz.mihanblog.com/

کسی نگفت که مطلب از من هست . بنده جهت اطلاع خوانندگان وبلاگ درج کردم .


**************
محمــد  محمـــودی هــرنـدی
خبرنگار صـدا و سیمــــا و مطبوعــــات
5536  216  0913
Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ دوشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۴ ] [ ۲۱:۱۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اطلاعيـه ي دانشگـاه پيــام نور هــــرند

**************

ثبت نام بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلي 

دانشگاه پيــــام نور هرند

قابليت مهماني دائم و موقت به مراكز همجوار

وام شهريه تحصيلي براي هر نيسال به مبلغ  300 هزار تومان

ارزانترين و كم هزينه ترين دانشگاه دولتي شهريه بگيركشور

داراي رتبه  10 در بين دانشگاه ها و مراكز علمي كشور و سازمانISC  كشور

تحت نظارت وزارت علوم تحقيقات و فناوري و صدور دانشنامه از سوي سازمان مركزي پيام نور كشور 

تسهيلات آموزشي

زمان ثبت نام : مرداد ماه سال جاری همزمان با اعلام نتایج آزمون سراسری 
محل ثبت نام : سایت سازمان سنجش  

شماره تلفن تماس مسئول

1764  203  0913
مجتبی طــالبي

*******

مديريت وبلاگ  ؛

محمــد     محمـودي هـــرندي

5536   216   0913

[ یکشنبه ۲۸ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۳:۱۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ شنبه ۲۷ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۵ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

برخوردكاميون با نيوجرسی هاي پل راه آهن هرند

**************

سحرگاه روزسه شنبه ، كاميون باري شماره  595  ع  21  . ايران  13  به رانندگي مصطفي اميني هرندي كه حامل ايزوگام و ازكوهپايه عازم شهرهرند بود ، پس از برخورد بسيارشديد با نيوجرسي هاي بتني جداكننده مسير رفت و برگشت پل راه آهن هرند ، به سمت چپ منحرف و در لاين مخالف واژگون شد .

دراين حادثه راننده كاميون « مصطفي  اميني هرندي » مصدوم كه توسط امداد و نجات جاده اي و فوريت هاي پزشكي  « اورژانس  115 »  به بيمارستان الزهراي اصفهان منتقل شد تا مداوا گردد .

خوشبختانه اين سانحه ي تصادف تلفات جاني در بر نداشت ولي شدت برخورد كاميون با نيوجرسي هاي بتني به حدي بود كه موتور و بسياري از اجزاي سخت كاميون جدا و از هم پاشيده شدند.

 

**************

محمـد    محمــودي هـــرندي

خبرنگـار صدا وسيمــا و مطبوعات بخش جلگــه

5536  216  0913

 

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ سه شنبه ۲۳ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۵:۹ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

به نقل از سایت اداره ی ورزش و جوانان استان اصفهان

طی ابلاغی احمد مرادی هرندی به عنوان مسئول رفاه اداره کل ورزش وجوانان استان اصفهان منصوب شد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان طی ابلاغی احمد مرادی به عنوان مسئول رفاه اداره کل ورزش وجوانان استان اصفهان منصوب شد.

در  این ابلاغ آمده است:

جناب آقای احمد مرادی

با سلام و احترام

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد آل محمد (ص(به موجب این ابلاغ با حفظ عنوان شغل به عنوان مسئول رفاه اداره کل زیر نظر مسئول مربوط منصوب می شوید .امید است با الهام از تعالیم حیات بخش اسلام ، در راستای تحقق اهداف و اجرای شرح وظایف سازمانی موفق باشید.

 

مدیرکل  ، محمـد  سلطـــان حسینـی

[ سه شنبه ۲۳ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۲۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بسـم‌الـلـه الرحمن الرحیـــم

« وَ قُل جاءَ الحـقُّ وَ زَهَـقَ الباطـلُ انَّ الباطِـلَ کانَ زَهُـوقًـا »

**************

هر یک وجب از خاک فلسطین، یک وجب از خانه مسلمین است، هر حاکمیتی غیرحاکمیت فلسطین و حاکمیت مسلمین بر کشور فلسطین، حاکمیت غاصب است.”

مقام معظم رهبری

باز خداوند تبارک‌وتعالی در این ماه مبارک که ماه نزول قرآن است فرصتی را برای همه مسلمانان فراهم کرد تا با حضور بر سر این خوان پر برکت معنوی یک‌بار دیگر علاوه بر دعا و مناجات، جلوه‌ای‌ از یگانگی و اتحاد را خلق کنند که اوج آن در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان یعنی روز جهانی قدس است که امام رحمه‌الله علیه به‌ خوبی این حقیقت را درک کرده بود که فلسطین قلب امت اسلام و روز قدس روز جهان اسلام است.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) با تدبیر الهی و میراث ارزشمند و ماندگار خود در نام‌گذاری روز قدس، دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین را به عنوان تکلیف دینی و وظیفه اسلامی و انسانی بر همه مسلمین از فرقه‌ها، ملیت‌ها و مذاهب گوناگون گوشزد و همواره تاکید فرمودند: “روز قدس روز حیات مجدد اسلام است

روز جهانی قدس امسال در شرایطی که دشمنی‌ها و توطئه‌های پیچیده نظام سلطه برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام شدت و شتاب بیشتری یافته و همان‌طور که شاهدیم گوشه گوشه جهان اسلام در آتش نزاع، درگیری و فتنه تروریست‌های تکفیری از سوریه، عراق، یمن و بحرین گرفته تا شمال آفریقا می‌سوزد.

از همین روست که رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) این دیده بیدار و هشیار جهان اسلام همواره تاکید می‌کنند که “پرچمداری در عرصه حمایت از فلسطین، تنها با یکپارچگی و وحدت مسلمین امکان‌پذیر است.”

درود خدا بر شما مردم ولایت مدار، شهید پرور و همیشه در صحنه شهر هرند ، اژیه ، روستای امامزاده عبدالعزیزو کلیه روستاهای بخش جلگه که به فضل الهی با وحدت، همدلی و بصیرت بار دیگر با حضور حماسی خود در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، با فریادهای مرگ بر اسرائیل و مرگ برآمریکا لرزه بر اندام استکبار جهانی انداختید و فریاد مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان رساندید و ثابت کردید که مسئله فلسطین هنوز به عنوان اولین مسئله جهان اسلام است.

بی تردید این حضور عظیم و حماسی که در لبیک به ندای معمار کبیر انقلاب اسلامی و پیروی از منویات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) صورت گرفت، برگ زرینی دیگر بر افتخارات دارالشجاعه و قصبه طیبه شهر هرند در دفاع از مردم مظلوم فلسطین خواهد بود.

اینجانب از حضور باشکوه مردم شهید پرور و همیشه در صحنه شهر هرند ، اژیه و روستاهای بخش جلگه در راهپیمایی روز قدس که تجلي همدلي و همزباني دولت و ملت بود به مصداق حدیث شریف: « مَنْ لَمْ يَشْكُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِينَ لَمْ يَشْكُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ » تقدیر و تشکر می‌نمایم.

 

رحمت اله ترابی ،  بخشــدار جلگـــه

**************

محمــد   محمــودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــــا و مطبوعــات بخش جلگـــه

5536  216  0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ سه شنبه ۲۳ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۵۹ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

جشن پایان دوره مهـدکودک

**************

مراسم جشن پایان دوره مهد کودک آواي شادي درسالن پیامبراعظم دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرند برگزارشد . مهد کودک با مجموع 53  نوآموزدخترو پسردرشهر هرند و 11  دختر و پسر نوآموز در روستای گیشی و 7 نوآموزدرروستای قلعه بالا و 13 نوآموزدرروستای شریف آباد و فیض آباد فعالیت خود را آغاز کرد .

خانم باقری دارای مدرک ليسانس آموزش ابتدايي  و فوق ليسانس علوم تربيتي ،تاريخ فلسفه -  تعاليم اسلامي به عنوان مديرمركزمهد كودك و پيش دبستاني آواي شادي مرکز فعالیت می کند و خانم ها فاطمه كنعاني و پروين اسماعيلي و سمانه ناظمي و بتول جعفري و طيبه قدرتي درمراکز مهد کودک گیشی ، قلعه بالا  ، شریف آباد و فیض آباد با او همکاری دارند .

این گروه فعالیت های خود را به شکل تشخيص رنگ ، اعداد ،  تفاوت ها ،  شباهت ها و سروده هاي كودكان و آيات كلام الله مجيد ازاول مهرماه تا 31 /02/94  بوده است

درمراسم پایانی علاوه براهداء لوح تقدیر و جوایزی به نوآموزان ، از شعبده بازی و سرود و قرآن بهره گرفته شد تا نوآموزان دقایقی را به شادی سپری کنند.

خانم حديث  باقری ، درسخنان کوتاهی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و مدعوین گفت :

(( تربیت کودک تنها منحصر به مهد کودک نیست و همکاری نزدیک خانواده و مهد های کودک می تواند بسیاری از مشکلات ذهنی کودکان را حل و فصل نماید ، چرا که اطلاعات اولیه ی کودکان شما در اختیار شماست و ارائه ی آنها « اطلاعات » به مربیان مهد ، می تواند آنها را راحت تر و با استفاده از توان فکری و اطلاعات تربیتی به بالاترین مرتبه و درجه از تربیت به کودکان شما کمک کند ، بنابراین نسبت به اطلاعات مورد نظرحساس و صادقانه آنها را دراختیار مربیان قرار دهید تا بر اساس اطلاعات مربوطه برای هر یک از کودکان شما جداگانه برنامه ریزی شود ، این کار علاوه برسهولت کار برای مربیان ، دست آنها را برای تربیت هر چه بهتر آنان باز می گذارد . 

            

           

       

خانم باقری همچنین گفت :

((  مربیان ، درمهدهای کودک براساس توان نوآموزان مرزی برنامه ریزی و با آنها کارو فعالیت می کنند لذا بیان نوآموزان مرزی اساسا نباید مشکلی برای خانواده ها به وجود آورند و نباید استرس داشته باشند ، فقط به ما این امکان را می دهد که بیشتر و بر اساس توان فکری کودک با آنان کار کنیم و یا از آنها مطلب بخواهیم .

در پایان نوآموزان در یک جمع خودمانی ، چندین عکس یادگاری گرفتند و لوح تقدیر و جوایزی نیز دریافت کردند. 

وي  ادامه داد كه : (( خانواده ها مي توانند جهت ثبت نام نوآموزان خود درروزهاي دوشنبه و چهارشنبه و در ساعت اداري ، دخترها به دبستان دخترانه ي شهداي هرند و جهت ثبت نام پسرها به دبستان شهيد مصطفي خميني مراجعه نمايند.))

**************

محمـد    محمــودي هـــرندي

خبرنگـار صدا وسيمــا و مطبوعات بخش جلگــه

5536  216  0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ شنبه ۲۰ تیر۱۳۹۴ ] [ ۲۱:۵۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ جمعه ۱۹ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۵:۵۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

نشست شـوراي بخـش جلگـــــه

طرح هجرت و اردوهاي جهادي

**************

 

...حيدري مسئول بسيج سازندگي ناحيه ي امام علي درنشست شوراي بخش جلگه گفت :

(( ما در جهت كمك به محرومين آماده اعزام چهارده گروه جهادي به مناطق محروم شرق اصفهان هستيم كه از اين تعداد چهار گروه به منطقه ي جلگه اعزام مي شود كه شامل دو گروه برادر و دو گروه خواهر خواهد بود .))

 

وي افزود :

(( گروه پيشتاز قبل از اعزام گروه جهادي به منظور نياز سنجي از مردم و طرح هاي مورد نياز به مناطق شرقي اعزام مي شود و طي يك برنامه ي مدون و بر اساس اولويت برنامه ريزي مي كنند تا گروه هاي بعدي بر اساس يك برنامه ي هفت روزه كاري ، در جهت رفع نياز محرومان همت كنند . ))

 

اين مقام مسئول همچنين گفت :

(( به منظور پر كردن اوقات فراغت  از 650 نفر دانش آموز تحت پوشش طرح هجرت و اردوهاي جهادي  ، تعداد  120 نفر سهم بخش جلگه به مدت ده روز به مرمت و بازسازي مدارس محل زندگي خود مي پردازند.  ))

وي همچنين افزود :

(( براي محروميت زدايي  ، تعداد   2503 نفر بسيجي درقالب حلقه هاي صالحين درمباحث برداشت محصول . هرس كردن و واكسيناسيون ، غرص نهال ، وجين كردن ، لايروبي قنوات ، جمع آوري كمك در جشن هاي نيكوكاري و عاطفه ها و ...  فعاليت خواهند كرد كه از اين تعداد 500 نفر سهم بخش جلگه است . ))

 

حيدري مسئول بسيج سازندگي ناحيه ي امام علي در پيگيري اقتصاد مقاومتي در اين بخش گفت :

(( درطرح اقتصاد مقاومتي نيزمبلغ  2 هزار و 500 ميليون ريال به  30 بنگاه خانگي تخصيص داده شده است كه انتظارمي رود در مرحله ي بعدي بنگاههاي موفق در مرحله ي بعدي اعتبارات بيشتر و بهتري را جذب كنند . ))

حيدري همچنين گفت :

(( با اجراي طرح هجرت و اردوهاي جهادي به مشاغل خانگي و افراد متقاضي طرح ، مركز جهاد كشاورزي و مركز فني و حرفه اي شهر هرند به صورت رايگان ،  آموزش هاي لازم را خواهند ديد و گواهينامه  پايان دوره دريافت مي كنند و كساني در ادامه مي توانند ازاعتبارات طرح هجرت استفاده كنند كه اين دوره را سپري كرده باشند و مرحله ي اول را نيز طبق نظر كارشناسان طرح به خوبي طي كرده باشند.))

**************

محمـد    محمــودي هـــرندي

خبرنگـار صدا وسيمــا و مطبوعات بخش جلگــه

5536  216  0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ یکشنبه ۱۴ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۵۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

عمليـات اجـرايي ميــدان جوان هـــرند

**************

 

مهندس شهبازي شهردار هرند گفت :

(( با هزينه اي بالغ بر  3 ميليارد و  800 ميليون ريال از محل اعتبارات شهرداري هرند ،‌عمليات خاكبرداري ، خاك ريزي ، زير سازي ، و بستر سازي و جدول گذاري و آسفالت ريزي ميدان جوان شهر هرند به مساحت  5 هزار و 500 متر مكعب درحال اجراست .))

 

وي همچنين افزود :

(( براي اتمام پروژه شامل : نصب پايه و چراغ روشنايي و ايجاد فضاي سبز بيش از 1 ميليارد و  200 ميليون ريال ديگر نيازاست .

**************

محمـد    محمــودي هـــرندي

خبرنگـار صدا وسيمــا و مطبوعات بخش جلگــه

5536  216  0913

Mahmoudiharandih33@YAHOO.COM

[ شنبه ۱۳ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۳:۱۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اجرای طرح سلامت و آمادگی تحصیلی

**************

رضا کنعانی هرندی ، مسئول پایگاه طرح سلامت و آمادگی تحصیلی بخش جلگه گفت :

طرح سنجش بیش از 349  نوآموزبدو ورود به دبستان های منطقه ی جلگه در پایگاه سنجش سلامت هرند از 25 خرداد تا 26 تیرماه به منظور انجام معاینات سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان صورت می گیرد و شامل ارزیابی های بهداشتی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی ، آمادگی تحصیلی، پایش رشدی، ارزیابی اختلالات گفتاری، دهان ودندان ومعاینات پزشک عمومی بررسی می شود که پس از معاینات دقیق ،مشخصات دانش آموزان را در سامانه الکترونیکی سنجش سلامت سال تحصیلی ۹۴-۹۵ وارد می کنند و پس از تعیین نوبت ایشان را به پایگاه اولیه سنجش سلامت معرفی می نمایند.

کار نوبت دهی دانش آموزان از مدارس محل تحصیل دانش آموزان شروع و انجام معاینات سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از 25 خرداد تا ۲۵ تیرماه و به مدت یک ماه در پایگاه سنجش مدرسه راهنمایی حلیمه ی هرند انجام می شود.

وی، ابراز امیدواری کرد امسال بیش از 329  کودک هفت ساله بدو ورود به مدرسه در سطح منطقه جلگه در فرایند سنجش سلامت شرکت و راهی مدارس منطقه شوند.

وی هدف از برگزاری سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان را تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی کودکان، پیشگیری ازبروز و تشدید بیماری ها، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، تشخیص به موقع کودکان با نیازهای ویژه و جای دهی صحیح آنان در نظام آموزشی همچنین کمک به جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در طول دوران تحصیل عنوان کرد.

وی ادامه داد: در این مرحله نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی نداشته باشند پس ازدریافت شناسنامه سلامت به دبستان مورد تقاضای ثبت نام خود معرفی می شوند.

رضا کنعانی هرندی همچنین ازخانواده های دانش آموزان خواست ضمن مراجعه به موقع به مدارس محل ثبت نام فرزندشان جهت اخذ نوبت و دریافت معرفی نامه ، با همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به پایگاه های اولیه ای که تعیین شده است مراجعه و خدمات مربوطه را دریافت نمایند:

1 -   اصل شناسنامه نوآموز و والدین

2 -   کارت تکمیل شده واکسینا سیون ( والدین قبل ازحضوردرپایگاه سنجش برای تکمیل کارت واکسن فرزند خود به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.)

3 -   هزینه ارزیابی ومعاینات مربوطه

4 -   معرفینامه از دبستان محل ثبت نام کودک .( بواسطه ثبت نام الکترونیکی در سامانه سنجش )

5 -   یک قطعه عکس ۴*۳ کودک

[ شنبه ۶ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۵:۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

نشست مدير كل آموزش فني و حرفه اي استــان اصفهــان

با خيّرين و مسئوليـن بخش جلگــه

در مركز فني و حرفه اي شهر هرند

**************

دكتر جلالي مديركل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان با توجه به نقش مشاركتي خيّرين درساخت اماكن آموزشي و گسترش و توسعه ي مراكز فني و حرفه اي ، درنشست خيّرين حوزه ي كارآفريني و اشتغال شهرهرند گفت :

(( سياست آموزش فني و حرفه اي استفاده از توان و علاقه ي خيّرين درجهت ساخت اماكن آموزشي با رويكرد آموزش جوانان و اشتغال زايي براي آنان است تا ان شاالله بتوانيم با آموزش حرفه هاي مورد نياز جامعه ، زمينه ي اشتغال تعداد زيادي از جوانان جوياي كار را فراهم نمائيم . ))

دكتر جلالي ابراز اميدواري كرد با كمك خيّرين شهرهرند و قول مساعدت آنها ، ساخت سالن چند منظوره آموزش مهارت هاي خواهران در آينده ي نزديك آغازو مركز فني و حرفه اي نيز آن را تجهيز و راه اندازي كند .

حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي هرند نيز در ادامه گفت

 

(( با توجه به خشكسالي هاي اخير و موقعيت اقتصادي مردم بخش هاي شرقي شهرستان اصفهان ، دولت بايد به سمت و سوي ايجاد بنگاه هاي زودبازده و مشاغل جايگزين و رفع بيكاري مردم شرق باشد كه خوشبختانه ايجاد مشاغل خانگي تا حدودي در اين طرح موفق بوده است . ))

**************

محمــد   محمـــودي هـــرندي

خبرنگار صـدا و سيمـــا و مطبــوعــــات

09132165536

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ جمعه ۵ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۹:۵۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بازار هرند مرمت ، بازسازي و احيا مي شود

**************

 بازار شهر هرند با اعتباري بالغ بر يك ميليارد و هفتاد ميليون ريال مرمت ، بازسازي و احيا مي شود .

به گفته ي مهندس حميد شهبازي شهردار هرند ، از مبلغ فوق هفتصد و پنجاه ميليون ريال آورده ي شهرداري و مبلغ دويست و نود ميليون ريال توسط ميراث فرهنگي استان تامين و پرداخت خواهد شد .

وي اضافه كرد كه بازسازي و مرمت بازار شامل :

 

((  اضافه شدن  5 دهنه با سردرب ورودي از احياي پايه و ستون ، سقف طاق و چشمه ، كچكاري ، عايق بندي ، شيب بندي ، اجراي ناودان و راه آب ، نماي آجري به ارتفاع يك متر از كف بازار با نماي سنتي ، سفيدكاري ، اجراي كف فرش با آجر سنتي و اجراي سردرب ورودي از خيابان حضرت اسحاق است .))

**************

محمــد محمــودي هــرندي

خبرنگارصدا و سيمــا و مطبوعات

09132165536

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

[ جمعه ۵ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۹:۴۹ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

شروع دوباره

**************

اطلاعیـــه ســایت بلاگفـــــا :

با توجه به مسدود بودن حدود سه ماهه  سایت بلاگفا و کلیه ی وبلاگ هایی که به عنوان زیر مجموعه ی سایت بلاگفا ایجاد شده بود ، این اطلاعیه صادر شد .

هر چند که اطلاعات مجددا برگشت ولی حدود  16 ماه اطلاعات ( یک سال و اندی ) بازنگشته و در آرشیو نیز مشخص است .

در آرشیو از اسفندماه 92 به تیرماه سال 94 پرش می کند . یعنی 16 ماه اطلاعات نیست .      جهت اطلاع دوستان 

کاربران محترام و همراهان عزیز سایت مطلع هستند که در ماه اخیر به دلیل مشکلاتی که در زمان انتقال سرورهای سایت به مکان دیگری اتفاق افتاده بود امکان ارائه خدمات بصورت کامل را نداشتیم.
همانطور که قبلاٌ نیز توضیح داده شد بخشی از سخت افزار سایت که آسیب دیده بود برای تعمیر به  شرکتی در آمریکا ارسال شده بود که متاسفانه روند کار بسیار طولانی شده و حتی تاکنون پاسخ قطعی و کاملی در ارتباط با نتیجه کار دریافت نکردیم. تصمیم گرفتیم برای ادامه خدمات سایت از نسخه پشتیبان سالیانه استفاده کنیم. استفاده از نسخه پشتیبان قدیمی قاعدتاً مشکلاتی را به همراه دارد و دسترسی کاربران به نوشته های ماههای اخیر خود با مشکل مواجه شده و حتی کاربرانی که در ماههای گذشته وبلاگ خود را ثبت کردند دسترسی به وبلاگ خود نخواهند داشت هرچند امکان ثبت مجدد آنرا خواهند داشت.
اگر در روزهای آتی در روند تعمیر و بازگردانی اطلاعات پیشرفت حاصل شد مطالب ماههای گذشته به وبلاگها اضافه خواهد شد. همچنین بخشی از مطالب اخیر وبلاگها به مرور  و در چند روز آتی به بخش مدیریت وبلاگها اضافه خواهد شد.

از آنچه پیش آمد عمیقاً متاسفیم. میدانیم که نوشته ها و وبلاگتان برایتان اهمیت داشته و نسبت به آنچه پیش آمده ناراحت و شاید عصبانی باشید اما بدانید بلاگفا زحمت ده ساله ما بوده است و هرگز نمی خواستیم در چنین وضعیتی قرار بگیریم. مشکلات پیش آمده فراتر از تصور و به نوعی غیرمحتمل می رسید اما متاسفانه اتفاق افتاده است. تصمیم گرفتیم که با بازگشت به عقب، شروعی دوباره داشته باشیم.

هر چند که اطلاعات کامل نیستند ولی امیدواریم مسئولین محترم سایت به احترام کاربران  خود بتوانند با تلاش و کوشش ، اطلاعات را بازگردانند.

چهارم تیرماه سال  یکهزار و سیصد و نود و چهار

 

محمــد   محمــودی هــرندی

5536   216   0913

Mahmoudiharandih33@yahoo.com 

[ پنجشنبه ۴ تیر۱۳۹۴ ] [ ۱۷:۳۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بدون شـرح

**************

 

 

 

 

 

 

 

[ پنجشنبه ۱ اسفند۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۲۲ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ پنجشنبه ۱ اسفند۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۱۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ پنجشنبه ۱ اسفند۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۱۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

روش ایجاد       GMAIL

**************

ابتدا وارد سايت گوگل به آدرس www.google.com مي شويم و بر روي گزينه Gmail بالاي صفحه ،  كليك مي كنيم. و در صفحه جديدي كه باز مي شود روي جمله Sign up for Gmail    كليك نماييد.در نتيجه صفحه اي باز مي شود كه شامل فيلد هايي است كه بايد به شرح زير پر شود.

First Name

كه در مقايل آن نام كوچك خود را مي نويسيد.

 Last Name

در مقابل اين كلمه نام خانوادگي خود را مي نويسيد.

 Desired Login Name

در اين قسمت آدرس ايميلي كه مي خواهيد درست كنيد را بنويسيد.(مثل اسم خودتان،شركت يا علامت اختصاري

تذكر:

چون احتمال دارد قبل از شما شخص ديگري اين آدرس را ثبت كرده باشد.لذا پس از وارد كردن آدرس در اين فيلد بر روي دگمه اي كه در زير آن قرار دارد كليك كنيد تا مشخص شود.اگر قبلآ اين آدرس گرفته شده باشد پيامي به رنگ قرمز به شرح زير براي شما نشان داده مي شود

is not available but the following username are:

و در زير آن چند آدرس به شما پيشنهاد كرده كه شما يا يكي از آن ها را انتخاب مي كنيد و يا آدرس ديگري تايپ مي كنيد تا مورد قبول واقع شود. در صورت تاييد شدن ، با رنگ آبي اين جمله نشان داده مي شود. is available    (در اين نوشته ستاره ها بجاي اسم انتخابي شماست)

 Choose a password

رمز عبور خود را وارد مي كنيد.هر چه كه دوست داريد شامل(حروف،عدد،يك نقطه و آندرلاين) كمتر از هشت كاراكتر نباشد.

 Re-enter password

رمز عبور خود را مجددآ وارد كنيد.

 Security Question

يكي از سئوالات اين قسمت را انتخاب كنيد. مهم نيست كدام سئوال را انتخاب مي كنيد و چه جوابي مي دهيد هر چه مي خواهد باشد . مثلاً يك سئوال را انتخاب كنيد و سه حرف از روي صفحه كليد را در فيلد بعدي تايپ كنيد. اين قسمت براي زماني كه شما رمز عبور خود را فراموش كرده ايد بكار مي آيد . البته در صورتي كه حروفي را كه تايپ مي كنيد بخاطر داشته باشيد.

 Answer

جواب سئوال فوق را كه انتخاب كرده ايد در اينجا مي نويسيد كه توضيح داده شد.

 Secondary email

در اين قسمت يك ايميل از دوستانتان وارد مي كنيد. براي زماني كه شما رمز عبور خود را فراموش كرده ايد بكار مي آيد. در صورتي كه ايميلي نداريد يا نمي خواهيد ايميل بنويسيد اشكالي ندارد و مي توانيد جاي آن را خالي بگذاريد.

 Location

كشور خودتان را انتخاب كنيد.

 Word Verification

حروفي را كه در شكل مي بينيد در فيلد پايين آن تايپ كنيد. اين كار به منظور امنيت و جلوگيري از جعل مي باشد. حروف بزرگ و كوچك را رعايت كنيد.

 I accept. Create my account

و سر انجام پس از پر كردن فيلد ها (خانه هاي فوق) اين دگمه را كليك نماييد. پس از كليك كردن اين دگمه اگر اشتباهي در فرم پر كرده وجود داشته باشد فرم دوباره به شما بر مي گردد كه آن را تصحيح مي كنيد. و دو باره ارسال مي كنيد.

پس از پر كردن فرم فوق و زدن دگمه ذكر شده، شما به صفحه اي هدايت مي شويد كه در بالاي آن، اين جمله نوشته شده است.

I'm ready- show me my account

اگر بر روي اين جمله كليك كنيد به صندوق پستي كه ايجاد كرده ايد مي رويد.اگر به عللي به اين صفحه هدايت نشديد. مهم نيست ايميل شما درست شده است . اين پنجره را ببنديد و صفحه اول گوگل را باز كنيد و به صندوق خود كه در ادامه روش آن را توضيح مي دهيم برويد.

وقتي وارد صندوق خود شديد در سمت چپ صفحه، كلمه ي  1   Inbox   را مشاهده مي كنيد كه عدد يك داخل پرانتز نشان دهنده اين است كه شما يك ايميل يا در حقيقت يك نامه در صندوق خود داريد. و اين ايميل اولين ايميل شماست كه از طرف گوگل براي شما ارسال شده و توضيحاتي در باره جي ميل داده شده است. هميشه تعداد نامه هايي كه براي شما مي رسد بين پرانتز نوشته شده است.

و اينك گزينه هاي مهم ديگري را كه در صندوق پست الكترونيكي وجود دارد بر رسي مي كنيم.
 Starred

با كليك روي ستاره كنار ايميل ها مي توانيد آن ها را در اين پوشه ذخيره كنيد.

 Sent Mail

نامه هاي ارسال شده در اين پوشه قرار مي گيرد.

 Draft

نامه اي مي نويسيد ولي در آن زمان از ارسال آن منصرف مي شويد . اين نامه را مي توانيد در Draft ذخيره كنيد.

 All Mail

تمام ايميل هاي شما را نشان مي دهد.

Spam

گوگل بطور خودكار نامه هاي تبليغاتي و هرز نامه ها را در اين پوشه ذخيره مي كند.اين ايميل ها پس از سي روز پاك مي شود.

Trash

نامه هايي را كه خوانده   و   Delete  مي كنيد به مدت سي روز در اين پوشه مي ماند . كه در صورت لزوم مي توانيد باز خواني كنيد.

 Contacts

آدرس ايميل دوستان خود را مي توانيد در اين پوشه ذخيره كرده و هنگام ارسال نامه، آدرس ها را فراخواني كنيد.

 Sign Out

هنگامي كه با صندوق پستي خود كاري نداريد و مي خواهيد خارج شويد اين گزينه را كليك كنيد.
 Compose Mail

با كليك كردن اين گزينه صفحه اي باز مي شود كه براي ارسال نامه جديد مي باشد و داراي قسمت هايي به شرح زير است.

To

آدرس كامل ايميل شخص گيرنده در اين قسمت نوشته مي شود.

Subject

موضوع نامه تان را بنويسيد.

Cc

مخفف Carbon Copy رونوشتي از نامه براي كساني كه آدرس آن ها در اينجا تايپ شود ارسال مي شود . در اين حالت اولين شخص دريافت كننده نامه متوجه مي گردد كه اين ايميل براي چه اشخاص ديگري نيز ارسال شده است.

-    Bcc    مخفف Blank Carbon Copy

رونوشت براي كساني كه آدرس آن ها در اينجا تايپ مي شود. ارسال مي كند ولي شخص اول متوجه ارسال نامه براي اشخاص ديگر نمي شود.

 Body

متن نامه را در اين قسمت تايپ كنيد.

 Send

با كليك اين كلمه نامه ارسال مي شود.پس از ارسال شدن نامه، در بالاي صفحه جمله نامه شما ارسال شد ظاهر مي شود.

 Forward

در صورتي كه تمايل به ارسال يكي از ايميل هاي دريافتي را براي شخص يا اشخاص ديگري داشته باشيم از اين گزينه استفاده مي كنيم. روي آن كليك مي كنيم در نتيجه صفحه ي ارسال نامه باز مي شود و مي بينيم كه در قسمت موضوع نامه كلمه FWD قبل از موضوع قرار دارد كه البته قابل ويرايش است.

 Reply

در صورت تمايل به پاسخ يك ايميل ، يكي از آسان ترين راه ها Reply كردن ايميل است. روش كار چنين است كه پس از خواندن نامه اين گزينه را كليك مي كنيم در نتيجه صفحه ي ارسال نامه باز مي شود و آدرس شخص فرستنده نامه قبلي به عنوان آدرس شخص گيرنده منظور شده است. و حروف Re   قبل از موضوع نامه قرار دارد . همچنين متن نامه شخص قبل در قسمت Body ديده مي شود . بنابراين امكان ارسال جواب نامه همراه با متن نامه قبلي شخص فرستنده وجود دارد.

 Attach Files

براي ضميمه كردن يك يا چند فايل مثل عكس به ايميل به كار مي رود. با كليك كردن اين گزينه فايل هاي داخل كامپيوتر خود را مي توانيد ببينيد و فايل مورد نظر خود را انتخاب نموده و Open مي كنيد. كمي صبر كنيد و بعد دگمه Send را بزنيد تا نامه شما به همراه عكس ارسال شود.براي ضميمه كردن فايل هاي ديگر قبل از زدن Send وقتي كه فايل اول را ضميمه كرديد در همان محل كلمه Attach File    اسم فايلي كه ضميمه كرده ايد را نشان داده و در زير آن نوشته Attach another file يعني ضميمه كردن فايل هاي ديگر . كه براي اين كار مثل روش ضميمه قبلي عمل مي كنيد. پس از ارسال شدن نامه جمله ي Your message has been sent در بالاي صفحه ظاهر مي شود

مراجعه به صندوق پستي و چك كردن و خواندن نامه هاي خود.

ابتدا به سايت گوگل رفته و روي Gmail كليك كنيد. پس از آن آدرس ايميل خود و رمز عبور خود را وارد نموده و Sign in را كليك كنيد تا به صندوق پستي خود برويد وقتي وارد صندوق مي شويد موضوع و خلاصه اي از نامه نشان داده شده كه روي آن كليك مي كنيد و نامه را بطور كامل مي بينيد براي ديدن فايل هاي ضميمه شده نيز بايد روي View - Download كليك كنيد.(براي ديدن View و براي دانلود آن Download را كليك كنيد

روش ارسال نامه.

پس از مراجعه به صندوق پستي گزينه Compose Mail را كليك نماييد. بقيه مراحل را قبلآ در قسمت         Compose Mail توضيح داديم.

روش حذف نامه ها.

در كنار هريك از ايميل هاي شما يك چك باكس وجود دارد . ايميل مورد نظر را انتخاب مي كنيد و تيك آن را مي زنيد و بر روي كلمه ي    Delete     بالاي صفحه كليك مي كنيد.

**************

محمــد     محمــودي هــرندي

خبرنگار صدا و سيمــا و مطبوعات منطقــه ي جلگــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536    216    0913

 

[ پنجشنبه ۱ اسفند۱۳۹۲ ] [ ۷:۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

روش ايجاد    Mail

**************

ابتدا وارد سايت ياهو به آدرس www.yahoo.com مي شويم و بر روي گزينه Sign Up كليك مي كنيم. در نتيجه فرمي با گزينه هاي زير ظاهر مي شود.

My Name

كه درمقايل آن دو فيلد وجود دارد كه دراولي يعني First Name   نام كوچك خود را مي نويسيد. و درفيلد دوم يعني   Last Name    نام خانوادگي خود را مي نويسيد.

Gender

درمقابل اين كلمه جنسيت خود را مشخص مي كنيد.

مذكر            Male   و   مونث           Female

Birthday

اين قسمت مربوط به تاريخ تولد شما البته به سال ميلادي است. درفيلداول ، ماه تولد را انتخاب مي كنيد. در فيلد دوم روز را مي نويسيد و در فيلد سوم سال را .

I live in

كشور محل سكونت خود را در اين قسمت انتخاب مي كنيد.

تذكر مهم

چون كشور ايران در ليست مذكور نيست لذا بهتر است     United States آمريكا را انتخاب كنيد.

  Post Code

پس از انتخاب گزينه فوق يك فيلد در پايين آن با نام     Post Code    ظاهر مي شود كه شما يك عدد به عنوان كد پستي در آن وارد مي كنيد . مثل عدد 25434

Yahoo ! ID and Email

دراين قسمت ياهو آي دي و يا در حقيقت همان آدرس ايميلي كه مي خواهيد درست كنيد را بنويسيد.

تذكر

پس از وارد كردن آدرس درصورتي كه قبلاً اين آدرس توسط ديگران گرفته شده باشد ،  بلافاصله با رنگ قرمز به شما پيام داده مي شود كه شما نمي توانيد اين آدرس را انتخاب كنيد و چند آدرس به شما پيشنهاد مي شود. كه اگر دوست داشتيد يكي از آن ها را انتخاب مي كنيد. و اگر هم دوست نداشتيد كه دوباره آدرس ديگري را خودتان وارد كنيد. تا زماني كه يك آدرس را از شما قبول كند.

Password

رمز عبور خود را وارد مي كنيد.هر چه كه دوست داريد شامل(حروف،عدد،يك نقطه و آندرلاين) معمولاً كمتر از شش كاراكتر نباشد.

Re-type Password -

عبور خود را مجدداً وارد كنيد.

Alternate Email

در اين قسمت يك ايميل از دوستانتان وارد مي كنيد. براي زماني كه شما رمز عبور خود را فراموش كرده ايد بكار مي آيد. در صورتي كه ايميلي نداريد يا نمي خواهيد ايميل بنويسيد اشكالي ندارد و مي توانيد جاي آن را خالي بگذاريد.

Security Question

يكي از سئوالات اين قسمت را انتخاب كنيد. مهم نيست كدام سئوال را انتخاب مي كنيد و چه جوابي مي دهيد هر چه مي خواهد باشد . مثلاً  يك سئوال را انتخاب كنيد و سه حرف از روي صفحه كليد را در فيلد بعدي تايپ كنيد. اين قسمت نيز براي زماني كه شما رمز عبور خود را فراموش كرده ايد بكار مي آيد . البته در صورتي كه حروفي را كه تايپ مي كنيد بخاطر داشته باشيد.

Your Answer

جواب سئوال فوق را كه انتخاب كرده ايد در اينجا مي نويسيد كه توضيح داده شد.

Type the code shown

حروفي را كه در شكل پايين اين فيلد مي بينيد جهت امنيت و جلوگيري از جعل وارد نماييد. در ضمن يادتان باشد حروف بزرگ و كوچك را رعايت كنيد.

Do you agree

شما موافق هستيد. تيك اين قسمت را بزنيد.

و سر انجام پس از پر كردن فيلد ها (خانه هاي فوق) دگمه   Create My Account     را كليك نماييد. پس از كليك كردن اين دگمه اگر اشتباهي در فرم پركرده وجود داشته باشد فرم دو باره به شما بر مي گردد و قسمت اشتباه با رنگ قرمز مشخص شده است كه آن را تصحيح مي كنيد. و دو باره ارسال مي كنيد.

درصورت درست بودن فرم ، صفحه ديگري براي شما ظاهر مي شود. كه مشخصاتي را كه شما وارد نموده ايد در آن مي بينيد. براي ادامه شما روي دگمه    Continue     كليك كنيد. احتمالاً  دراين هنگام پنجره    Security Alert     ظاهر مي شود. كه Yes را كليك كنيد.پس از آن صفحه اي ظاهر مي شود كه در حال حاضر (يعني زمان نگارش اين صفحه) شما را به ايميل كلاسيك مي برد. كه به احتمال زياد در آينده اين قسمت تغيير مي كند. روي دگمه       Go to Mail Classic       كليك كنيد.

و بالاخره در پايان كار، شما به صندوق پستي كه ايجاد كرده ايد مي رويد .در سمت چپ صفحه كلمه 1Inbox    را مشاهده مي كنيد كه عدد يك داخل پرانتز نشان دهنده اين است كه شما يك ايميل يا در حقيقت يك نامه در صندوق خود داريد كه با كليك كردن بر روي آن باز مي شود و اين ايميل اولين ايميل شماست كه از طرف ياهو به شما خوش آمد گويي كرده است . هميشه تعداد نامه هايي كه براي شما مي رسد بين پرانتز نوشته شده است كه شما آن ها را با كليك كردن باز مي كنيدو اينك گزينه هاي مهم ديگري را كه در اين صفحه وجود دارد بر رسي مي كنيم.

Draft

نامه اي مي نويسيد ولي در آن زمان از ارسال آن منصرف مي شويد . اين نامه را مي توانيد در Draft     ذخيره كنيد.

Sent

نامه هاي ارسال شده در اين پوشه قرار مي گيرد.

     Bulk يا Spam     ياهو بطور خودكار نامه هايي را كه تبليغاتي و هرز نامه مي باشد در اين پوشه ذخيره مي كند.

Trash

نامه هايي را كه خوانده و    Delete    مي كنيد به مدت يك ماه در اين پوشه مي ماند . كه در صورت لزوم مي توانيد باز خواني كنيد.

Contacts

آدرس ايميل دوستان خود را مي توانيد در اين پوشه ذخيره كرده و هنگام ارسال نامه، آدرس ها را فراخواني كنيد.

       Calendar تقويم


 Notepad          يادداشت ها

Sign Out

هنگامي كه با صندوق پستي خود كاري نداريد و مي خواهيد خارج شويد اين گزينه را كليك كنيد.

Empty

اين كلمه در جلوي بعضي پوشه قرار دارد و براي خالي كردن آن ها به كار مي رود.

Compose      و يا    New message      با كليك كردن اين گزينه صفحه اي باز مي شود كه براي ارسال نامه جديد مي باشد و داراي قسمت هايي به شرح زير است.

   To

آدرس كامل ايميل شخص گيرنده در اين قسمت نوشته مي شود.

Subject

موضوع نامه تان را بنويسيد.

cc

مخفف Carbon Copy رونوشتي از نامه براي كساني كه آدرس آن ها در اينجا تايپ شود ارسال مي شود . در اين حالت اولين شخص دريافت كننده نامه متوجه مي گردد كه اين ايميل براي چه اشخاص ديگري نيز ارسال شده است.

    BCC   مخفف     Blank Carbon Copy

رونوشت براي كساني كه آدرس آن ها در اينجا تايپ مي شود. ارسال مي كند ولي شخص اول متوجه ارسال نامه براي اشخاص ديگر نمي شود.

Body

متن نامه را در اين قسمت تايپ كنيد.

Send

با كليك اين كلمه نامه ارسال مي شود.

Forward

در صورتي كه تمايل به ارسال يكي از ايميل هاي دريافتي را براي شخص يا اشخاص ديگري داشته باشيم از اين گزينه استفاده مي كنيم. روي آن كليك مي كنيم در نتيجه صفحه ي ارسال نامه باز مي شود و مي بينيم كه درقسمت موضوع نامه كلمه FWD    قبل ازموضوع قرار دارد كه البته قابل ويرايش است.

Reply

درصورت تمايل به پاسخ يك ايميل ، يكي از آسان ترين راه ها    Reply   كردن ايميل است. روش كار چنين است كه پس از خواندن نامه اين گزينه را كليك مي كنيم در نتيجه صفحه ي ارسال نامه باز مي شود و آدرس شخص فرستنده نامه قبلي به عنوان آدرس شخص گيرنده منظور شده است و حروف  Re    قبل از موضوع نامه قراردارد . همچنين متن نامه شخص قبل در قسمت Body ديده مي شود .

بنابراين امكان ارسال جواب نامه همراه با متن نامه قبلي شخص فرستنده وجود دارد.

Attach Files

براي ضميمه كردن يك يا چند فايل مثل عكس به ايميل به كار مي رود.با كليك كردن اين گزينه فيلد هاي Browse ظاهر مي شود كه با كليك كردن روي Browse فايل هاي داخل كامپيوتر خود را مي توانيد ببينيد و فايل مورد نظر خود را انتخاب نموده و بر روي Attach Files كليك كنيد كمي صبر كنيد و بعد گزينه Continue to Message    كليك كنيد و بعد دگمه ي  Send را بزنيد تا نامه شما به همراه عكس ارسال شود.

مراجعه به صندوق پستي و چك كردن و خواندن نامه هاي خود.

ابتدا به سايت ياهو رفته و روي Mail كليك كنيد. پس از آن آدرس ايميل خود و رمز عبور خود را وارد نموده و Sign in را كليك كنيد تا به صندوق پستي خود برويد و براي چك كردن ايميل هاي خود روي Check Mail كليك كنيد . و پس از باز شدن صفحه جديد ، براي خواندن هر يك از ايميل هاي خود روي آن ها كليك كنيد.

تذكر:

شما مي توانيد از راه ميانبر به صندوق خود برويد. براي اين كار به آدرس زير برويد.

www.mail.yahoo.com
روش ارسال نامه.

پس از مراجعه به صندوق پستي گزينه Compose را كليك نماييد. بقيه مراحل را قبلاً  در قسمت Compose       توضيح داديم.

روش حذف نامه ها.

قبل ازپرشدن 70 درصد از كنجايش Mail box شما، يك پيام هشدار        Warning ظاهر مي شود كه بايد به حذف نامه هاي خود اقدام كنيد.

براي اين كار بعد از رفتن به صفحه    Check Mail   بايد    Check Box   موجود در كنار نامه هاي مورد نظر را فعال كرده (تيك بزنيد) و سپس گزينه Delete را كليك كنيد. و يا براي حذف يك ايميل پس از خواندن آن دگمه Delete را انتخاب كنيد.

محمــد     محمــودي هــرندي

خبرنگار صدا و سيمــا و مطبوعات منطقــه ي جلگــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536    216    0913

 

 

[ پنجشنبه ۱ اسفند۱۳۹۲ ] [ ۰:۳۲ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

با سـلام و ادب خدمت مردم ولايتمـدار هـــرند

قابـل توجه مردم عـزيــز هــرند

**************

شما عزيزان هرندي مستحضريد كه امروز  22 بهمن بنده از ساعت ۹  و ۴۵ دقیقه  صبح درشهراژيه حضور داشتم تا مراسم راهپيمايي اژيه را به تصوير بكشم ، بعد ازفيلمبرداري ازراهپيمايي اژيه با سرعت خودم را به مراسم هرند رساندم ، و زمانی که راهپیمایان روبروی بانک کشاورزی بودند تا رسیدن به امامزاده اسحاق دردو يا سه نوبت از راهپيمايي ، فيلم گرفتم و عكس هايي كه دروبلاگ سيماي هرند موجود است ، بعد از مراسم راهپيمايي به خانه آمدم و بعد ازاينكه فيلم را به كامپيوتر وارد كردم ، متوجه شدم متاسفانه به علت نقص فني دوربين ، بعد ازفيلم راهپيمايي اژيه ، چيزي روي فيلم دوربين ضبط نشده است لذا به صدا و سيما و آقاي حسيني بخشدار نيز اطلاع دادم و آنها ازاين اتفاق مطلعند .

شما همه حضور مرا در راهپيمايي هرند مشاهده كرديد لذا نقص فني دوربين يك اتفاق نادر بود كه در اين زمان رخ داد و چنانچه عاقلانه به موضوع بنگري ، متوجه مي شويد كه قصور از طرف بنده نبوده است . ضمنا فيلم اژيه از صدا و سيما پخش شد ، فيلمي كه بنده گرفته و ارسال كرده بودم  ولي در خصوص هرند تنها مي توانم بگويم كه يك اتفاق بود و از شما عذرخواهي كنم و از همه بزرگواران پوزش بطلبم  .

هرچند شكي ندارم كه شما مردم عزيز و ولايتي شهر هرند  براي فيلم و خودنمايي ، راهپيمايي نكرده ايد و به عنوان يك مسلمان و يك ايراني و به حكم وظيفه و محكوم كردن امريكا و استكبار و حمايت از مقام معظم رهبري ، دولت و ملت ايران در راهپيمايي شركت كرده ايد .

همچنين فيلم روستاي شاهتور توسط آقاي ابوالفضل قدرتي به هرند آورده شد و بنده از طريق اينترنت ( حدودا به مدت 1 ساعت و 20  دقيقه  )به صدا و سيما ارسال كردم ولي فرمت فيلم به گونه اي بود كه پخش آن از شبكه ممكن نشد و ابوالفضل قدرتي شوراي شاهتور نيز در جريان موضوع هست  .

 

محمــد   محمــودي هــرندي

 

22 / 11 / 1392

[ سه شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۲:۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

افزايش تعـداد اتوبوسهـاي  vip   در هــرند

**************

همزمان با  22 بهمن ، سالروز پيروزي انقلاب اسلامي ، يك دستگاه اتوبوس  vip   ديگر به ناوگان حمل مسافربرشهرهرند افزوده شد تا بهتر بتوانند خدماتي را به مسافران شهرهرند و منطقه ارائه بدهند .همچنين  6  دستگاه ميني بوس مسافران هرند به اصفهان را به ترمينال جي انتقال خواهند داد .  اتوبوس هاي  vip   اين شركت همه روزه طبق برنامه ي زير در خدمت مردم شهر هاي هرند ، اژيه ، ورزنه  و کوهپایه  و دیگر مناطق به مقصد تهران  هستند .

         

ساعت حركت اتوبوس هاي   vip    از شهر هرند به تهران

ساعت   8  صبح به مقصد  تهران (  ترمينال جنوب و آرژانتين )

ساعت  30 : 2   بعد از ظهربه مقصد تهران ( ترمينال جنوب  و آرژانتين )

ساعت  10  شب به مقصد تهران ترمينال جنوب

**************

برگشت اتوبوس هاي   vip ‌ از تهران ( همه روزه )

ساعت    45 : 8    صبح  

ساعت   6    بعد از ظهر

ساعت   30 : 12  شب

 

درمراسم آغاز به كار اتوبوس   vip    حجت الاسلام  اصل حسيني با اشاره به نياز و آسايش مردم گفت : ((  شهر هرند ظرفيت بالايي از توسعه دارد و تشكيل شوراي مشورتي درشهر هرند بايد در راس اموراين شهرو بزرگان محل  قرار گيرد تا درجهت پيشرفت و توسعه ي هرند گامهاي اساسي برداشته شود و هرند به عنوان مركز بخش جلگه  بتواند جايگاه از دست رفته ي خود را دوباره بازيابد و اين كار جز با تعامل ، همفكري و نشست هاي مشورتي به نتيجه نمي رسد لذا مسئولين شهر هرند بايد به منطقه با نگاه ويژه بنگرند ، بايدي كه به نظر من الزامي ، شرعي و عقلاني است و رفاقت مردم منطقه را به همراه خواهد داشت ، مثل سالهاي قبل كه رفاقت هاي مردم صميمي تر بود كه ما ازآن به عنوان خانه خواه ( خونه خواه ) نام می بریم . ))

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ سه شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۳۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

راهپيمـايي   22   بهمــن

مردم هـــرند به روايت تصويـر

از گزینه ی روی میـز درهـرند رونمــایی شـد

**************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 

 

[ سه شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۹:۶ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

تجليــل از قاريــان و فعـــالان قرآني

**************

در اولين همايش تجليل ازقاريان قرآن و فعالان قرآني حجت الاسلام مرادي ، مسئول سازمان تبليغات بخش جلگه با اشاره به فعاليت هاي سازمان تبليغات گفت :

         

((   سازمان تبليغات اسلامي فعاليت هاي خود را در 4  محور متمركز كرده است كه از آن جمله : اعزام مبلغ به روستاها و شهرها به منظور معرفي اسلام راستين و پاسخگويي به سوالات شرعي  ، حمايت ازفعاليت هاي ائمه ي جمعه و جماعت به منظور تشويق و ترغيب به دين مبين اسلام  ، حمايت ازانجمن هاي اسلامي ، تشكل هاي ديني و مذهبي و كانون هاي فرهنگي مساجد و مهم ترين آنها برنامه هاي قرآني است كه در شهرها تحت عنوان موسسات قرآني و در روستاها تحت عنوان خانه ي قرآن فعاليت دارند . ))

         

حجت الاسلام زاينده رود نيز در سخناني به فعاليت هاي قرآني در منازل اشاره كرد و با عنايت به احاديث و سخنان بزرگان و علماي ديني بر فعاليت خانه هاي قرآني تاكيد كرد . درادامه برنامه از فعالان قرآني با اهداء جوايزي تجليل شد .  

         

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ سه شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۹:۵ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

هشتمين يادواره ي 16 شهيد دهستـان امامزاده عبدالعـزيز

**************

هشتمين يادواره ي 16 شهيد دهستان امامزاده عبدالعزيز ،  همراه با اقامه ي نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع امام خميني روز جمعه 18 / 11 / 92 برگزار شد .

         

در اين مراسم حجت الاســلام غفـــاري نماينـده ولي فقيـه درسپـاه صاحب الزمــان طي سخناني گفت :

(( روزي دشمن با استفاده ازسلاح و سخت افزارو جنگ فيزيكي به جنگ ما مي آمد ولي هوشياري رهبري و استواري ملت ايران مانع از موفقيت هاي دشمنان شد و امروز دشمن درقالب جنگ نرم و با استفاده ازمواد مخدر، ماهواره ، اينترنت ، امكانات مدرن و بروز ولي فاسد به دنبال منحرف كردن نوجوانان و جوانان و نيروهاي كارآمد ما و ديگر كشورها به خصوص جامعه ي مسلمانان است لذا علماي ديني ، معلمان و اساتيد دانشگاه ها موظف هستند ، نو جوانان و جوانان ما را از خطري كه آنان را تهديد مي كند ، آگاه كنند . ))

         

دراين مراسم خانواده هاي معظم شهداء  ، عليرضا حسيني ، بخشدار جلگه ، اعضاي شوراي اسلامي و تني چند از مسئولين محلي حضور داشتند .

درحاشيه ي هشتمين يادواره ي شهدا ، نمايشگاه كتاب خواهران برگزارشده بود و آثاري از كتب منتشرشده درخصوص انقلاب ، جنگ و شهداء در معرض ديد علاقه مندان و عموم مردم قرارداشت.

         

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

[ جمعه ۱۸ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۴۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

پيـاده تا نماز جمعــه

**************

بيش از ۵۰  نفر از نيروهاي بسيجي پايگاه قمربني هاشم روستاي هاشم آّباد ، به منظور شركت در نماز وحدت بخش و دشمن شكن جمعه شهر هرند ،  مسير 7 كيلومتري روستاي هاشم آباد  تا پايگاه نماز جمعه ي هرند را به صورت پياده طي كردند .

         

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

[ جمعه ۱۸ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۳۳ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

شركت امگـا گستر سپـــاهــان در شهرك صنعتي هــرند

افتتـاح و فعاليت خود را آغـاز كرد

***************

با افتتاح شركت امگا گستر سپاهان ، روزانه بيش از 40 تن تخم مرغ به صورت پاستوريزه و بسته بندي وارد بازارو چرخه ي مصرف استان اصفهان مي شود . اين شركت با اعتباري بالغ بر 42 ميليارد ريال بخش خصوصي درزميني به مساحت  6100  متر مربع در شهرك صنعتي هرند به بهره برداري رسيد  كه زمينه اشتغال  15 نفر را فراهم كرده است .

         

شركت امگا گستر سپاهان ، اولين توليد كننده تخم مرغ مايع پاستوريزه در استان اصفهان است . اين شركت قادر است درهر ساعت  4  تن تخم مرغ را به صورت پاستوريزه تبديل و وارد چرخه ي بازار مصرف نمايد . 

زرده پاستوريزه تخم مرغ اين شركت در واحدهاي كيك و كلوچه و بيسكويت و قناديهاي سطح شهر كاربري غير قابل انكاري دارد و سفيده ي پاستورزه تخم مرغ در واحدهاي توليد همبرگر ، توليد گز ، توليدي حلوا ارده و  . . .  مورد استفاده قرار مي گيرد و مخلوطي از هر دو ( زرده و سفيده ) ، درصنايع سس مايونز ، واحدهاي كيك ، قناديها و توليد سوسيس و كالباس و غيره قابل ارائه مي باشد .

         

در مراسم افتتاح كفيل فرماندارشهرستان اصفهان ، مهندس مرادمند مديرجهاد كشاورزي شهرستان ، مهندس قلندري مدير بخش صنايع جهاد كشاورزي شهرستان اصفهان  ، مهندس بهرامي مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي ،  اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند ، عليرضا  حسيني ، بخشدار جلگه ، حميد شهبازي شهردار هرند ، اعضاي شوراي اسلامي شهر هرند و تني چند از مسئولين منطقه افتتاح و به بهره برداري رسيد .

         

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ جمعه ۱۸ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۳۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

مهندس محمـودزاده

مديركل راه و شهرسـازي درمنطقـه ي جلگـه

**************

مهندس محمود زاده مدير كل راه و شهرسازي استان اصفهان در بازديد از منطقه ي جلگه و در جمع شوراهاي اسلامي روستاي قهي گفت :

         

((  تسطيع و مناسب سازي شيب پل راه آهن قهي و ايجاد فلكه ورودي به عنوان يك مكان حادثه خيز از جمله اولويت هاي اداره راه و شهرسازي استان است و در آينده ي نزديك ، پيمانكاران اين دو پروژه كار و فعاليت خود را آغاز خواهند كرد . ))

         

مدير كل اداره راه و شهرسازي در ادامه به شهر هرند عزيمت و در جمع مسئولين گفت :

(( دوبانده شدن جاده كوهپايه ، هرند و ادامه آن به طرف اژيه و امامزاده علي اكبر با دو شاخه ي فرعي به طرف جرقويه و ورزنه در دستور كار اداره راه و شهرسازي است و افزود : شهرداري هرند مسير دو بانده هرند تا راه آهن هرند را زير سازي و شانه سازي كند و اداره راه نيز تعهد مي كند كه آن را آسفالت و علايم راهنمايي و رانندگي و هشدار دهنده و روشنايي آن را تامين كند . ))

محمود زاده به علايم هشدار دهنده ي پل راه آهن هرند نيز اشاره كرد و گفت : (( اين مشكلات نيز تا قبل از آغاز سال جديد ( 93 ) تحويل مسئولين بخش خواهد شد . ))

         

مديركل راه و شهرسازي همچنين با حضوربرسرقبورشهداي گمنام شهر هرند با قرائت فاتحه ، نسبت به مقام شامخ شهداء اداي احترام كرد

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

[ جمعه ۱۸ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۳۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

ديدار بخشـدار و مسئولين بنيـاد شهيـد

با خانواده شهــداي اسـلام آباد

**************

درششمين روز ازدهه مبارك فجرانقلاب اسلامي ، روز انقلاب ، ايمان ، جهاد و شهادت روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي بخش جلگه دراكيپ هاي چند نفري به منظور تجليل ازمقام شامخ شهيد ، راهي شهرها و روستاهاي منطقه شدند .

عليرضا حسيني ، بخشدارجلگه ، علي اكبرمنصوري ، مسئول بنياد شهيد انقلاب اسلامي مناطق شرقي شهرستان اصفهان ، آقاجاني و سيستاني فرمانده حوزه ي مقاومت بسيج 3  امام حسين شهر اژيه نيزضمن ديداربا خانواده هاي معزز شهيد درشهراژيه ، روستاهاي سيان ، گيشي ، شاهتور و فيض آباد ، و حضوردرگلزارشهداء با قرائت فاتحه نسبت به مقام ارزشمند شهداي انقلاب و جنگ تحميلي اداي احترام كردند .

درديدارازخانواده هاي معظم شهداي شهر اژيه حجت الاسلام قاسمي امام جماعت مسجد جامع اژيه ، حسين نظامزاده شهردار اژيه و در ديدار هاي روستاهاي منطقه ، رجبعلي جعفري رئيس شوراي روستاهاي بخش جلگه ، اعضاي شوراي اسلامي و دهياران حضور داشتند .

         

         

 

 

         

 

 

         

 

 

         

 

 

         

 

 

         

 

 

         

 

                                       **************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۴۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

فرماندارشهرستـان اصفهـان درجمـع مسئوليـن هــرند

**************

         

فضل الله كفيل فرماندار شهرستان اصفهان درجمع مسئولين شهر هرند گفت :

(( زمين هايي كه درشهرك صنعتي به صاحبان سرمايه واگذار گرديد و طي چند سال بدون استفاده مانده است و صاحبان سرمايه به منظور پيدا كردن ارزش افزوده آنها را رها كرده اند و هيچ گونه كاري صورت نداده اند تا آنها را بفروشند  ، مديريت شهرك هاي صنعتي بايد ورود پيدا كند و آنها را خلع يد كند و اين زمين ها را به كساني واگذار نمايد كه علاقه مند به كار و فعاليت هستند  . ))

         

فرماندار اصفهان درخصوص رها كردن آب زاينده رود  براي كشاورزان بهاره هم گفت :

(( دولت نمي تواند به تنهايي درخصوص رها كردن آب زاينده رود تصميم گيرنده باشد لذا براساس تجربه ي كشاورزان ،‌ آب بهاره سال گذشته ، جوابگوي نيازآنها نبود و نتوانست توقع و انتظار كشاورزان را فراهم نمايد  لذا ما بايد با نظر كشاورزان شرق ، به سمت وسوي رها كردن آب پاييزه براي كشاورزي باشيم ولي باز هم ما به خواست كشاورزان شرق احترام مي گذاريم و درصورتي كه به اين نتيجه برسند كه آب بهاره مي تواند جوابگوي آنها باشد ، در نشست هاي حوضه آب زاينده رود ، رايزني مي كنيم و نتيجه قطعي را اعلام خواهيم كرد. ))

         

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۳۹ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

ملاكهاي انتخـــاب همسـر

((  استـاد دهنــوي   ))

**************

اعتقادات ، مذهب ، خانواده و فرهنگ از جمله شرايط هر يك از شما براي انتخاب همسر آينده است لذا در صورتي كه چنين شرايطي را در فرد مورد نظر خود مشاهده كرديد ، مي توانيد به ازدواج فكر كنيد و او را به عنوان همسر آينده ي خود برگزينيد . ))

         

اين مطلب را حجت الاسلام دهنوي درادامه ي سلسله ي مباحث ملاكهاي انتخاب همسردرهمايش ازدواج موفق در سالن اجتماعات شهيد مطهري شهر هرند اعلام كرد .

مشاور و كارشناس خانواده همچنين : رشد عقلاني ، رشد شخصيت اجتماعي ، رشد عاطفي ، قدرت مديريت بحران و استقلال فكري را از جمله شرايط ازدواج آقا پسرها خواند و افزود :

         

درصورتي كه چنين شرايطي را در خودتان ديديد به ازدواج و تشكيل خانواده فكر كنيد و درغيراينصورت ، زندگي را به كام خود و همسرتان تلخ خواهيد كرد و زندگي موفقي نخواهيد داشت .

درادامه ايشان به سوالات حاضرين  پاسخ داد و راهنمودهاي لازم را به آنان ارائه داد و افزود از دوستي هاي نامشروع و خداي ناخواسته غير اخلاقي جداً پرهيز نمائيد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۳۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

افتتـاح ساختمـان آتش نشـاني شهرك صنعتي هــرند

**************

ساختمان آتش نشاني شهرك صنعتي هرند درزميني به مساحت 300 متر مربع و زير بناي 170 متر مربع ، داراي سه دهانه آشيانه جهت ماشين هاي آتش نشاني است كه با اعتباري معادل 2 ميليارد ريال و ازمحل تامين زيرساخت خدمات ايمني و آتش نشاني شهرك صنعتي هرند به بهره برداري رسيد . مهندس بهرامي ، مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي قول مساعد دادند تا دراولين فرصت يك دستگاه ماشين آتش نشاني دراختيار شهرك صنعتي هرند قرار گيرد.

         

درمراسم افتتاح آقايان فضل الله كفيل فرماندارشهرستان اصفهان ، اصل حسيني امام جمعه ي هرند ، مهندس بهرامي ، مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي استان ، مهندس كلانتري مدير دفتر فني و نظارت شركت ، مهندس جانقربان رئيس امور شركت هاي صنعتي شهرستان اصفهان ، بخشدارجلگه ، شهردار هرند و تني چند از روساي شركت هاي فعال در شهرك صنعتي و مسئولين محلي حضور داشتند .

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۳۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۳۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

 
[ چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۰:۵۸ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
 

                    

[ سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۱۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

يادواره ي شهــداي دانشجــــويي

**************

جلسه ي هماهنگي و برنامه يزي يادواره ي شهداي دانشجويي دانشجويان شهيد شرق شهرستان اصفهان درسالن اجتماعات بخشداري جلگه به رياست عليرضا  حسيني ، بخشدار و با حضور حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند ، روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي و روساي سه مركز دانشگاهي ، آزاد اسلامي ، جامع علمي كاربردي و پيام نور شهر هرند برگزار شد .

عليرضا  حسيني بخشدار ضمن تبريك ايام الله دهه ي مبارك فجر و گراميداشت ياد و خاطره ي شهداي انقلاب و شهداي جنگ تحميلي عراق عليه ايران اسلامي گفت :

(( وظيفه ي همه ما به عنوان خادمان ملت اينكه از شهداي كه با تمام وجود از هستي خود گذشتند و با ايثار و جانفشاني انقلاب اسلامي را در جهان سربلند كردند ، تجليل كنيم . آسايش و امنيت امروز ما در ايران نتيجه ي ايثار و از خودگذشتگي شهداست و وظيفه ي مارا سنگين و رسالت ما را خطير مي كند تا جز به تجليل از شهداء به چيز ديگري نينديشيم . ))

         

حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند نيز در ادامه جلسه گفت :

(( آنچه از آيات قرآني استنباط مي شود اينكه شهداء زنده هستند و نزد پروردگارشان روزي مي خورند . بهترين مرگ ، مرگ در راه خدا و براي رضايت خالق هستي است و اين بهترين معامله بين مخلوق و خالق است و شيريني و حلاوت آن را تنها شهداء درك مي كنند و لاغير . ))  

امام جمعه ي هرند در قسمتي نيز به شگرد و دسيسه ي دشمن مبني بر تضعيف مقام رهبري اشاره كرد و افزود :

(( دشمن با تبليغات وسيعي در رسانه هاي خويش به دنبال تضعيف رهبري است و مادامي كه مردم ولايتمدار ما در كنار رهبري و گوش به فرمان آن مقام معظم باشند ، دشمن در اجراي دسيسه  به نتيجه اي جز شكست نخواهد رسيد ، چيزي كه در سي و پنج سال عمر بابركت انقلاب دشمن را خوار و مردم ما را عزتمند و سربلند كرد . ))   

درادامه جلسه روسا و حاضرين درجلسه نكات لازم را درخصوص هرچه باشكوهمندتر برگزاري  يادواره ي دانشجويي كه شايسته ي مقام و منزلت شهداي دانشجويي باشد ، به جلسه ارائه دادند . ))

در حاشيه ي اين جلسه نيز به همكاري سه مركز دانشگاهي و مساعدت لازم تاكيد شد . نمايشگاهي از اختراعات و ابتكارات دانشجويان ، دلنوشته ها از جمله مصوبات اين جلسه بود .

ياآوري :

يادواره ي شهداي دانشجويي همزمان با ولادت با سعادت حضرت زينب كبري سلام الله عليه و روز پرستار و در تاريخ   15 / 12 / 1392 در مجتمع حسنيّه ي شهر هرند برگزار مي شود . ))

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

[ سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

هشتمين يادواره ي شهـداي اسـلام آباد

**************

زمان   :

جمعــه   18 / 11 / 1392

همراه با اقامه ي نماز جماعت مغرب و عشاء

مكـان :

(   شـاهتــور  )

مسجـد جامع امام خمينـي ( ره )

سخنـران :

حضرت حجت الاســلام غفـــاري

                          نماينـده ولي فقيـه درسپـاه صاحب الزمــان
[ سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۰ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۸:۳۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

آغازين روز از دهــه ي مبـارك فجــر

**************

در اولين روزازدهه ي مبارك فجر انقلاب اسلامي ، روز انقلاب اسلامي ، امام خميني و ولايت فقيه و رهبري  و آغازين روزاز سي و پنجيمن بهار آزادي و به مناسبت ورود تاريخي حضرت امام خميني بنيانگذار جمهوري اسلامي  ، حجت الاسلام  اصل حسيني ، امام جمعه شهر هرند ، عليرضا حسيني بخشدارجلگه ، حميد شهبازي شهردار هرند و تني چند ازروساي ادارات بخش جلگه با حضور درميدان سردارشهيد مرتضي اميني شهر هرند ، تمثال مبارك حضرت امام خميني را گلباران و با ايشان تجديد عهد و پيمان كردند ، سپس با حضوردرگلزار شهداي گمنام نسبت به شهداي انقلاب و شهداي جنگ تحميلي اداي احترام كردند .

                      

در ادامه برنامه تني چند از مسئولين شهر در جمع دانش آموزان هنرستان اسوه ي هرند حاضر شدند . دانش آموزان و نسل چهارمي هاي انقلاب هم دلنوشته ها و مقاله هاو سرودهاي ويژه ي اين ايام را در جمع مسئولين اجراء كردند و با شهداي انقلاب تجديد پيمان كردند .

         

 

 

         

حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي هرند و حمید شهبازی  شهردار در جمع حاضر طی سخنان کوتاه ضمن تبریک سی و پنجمین بهار آزادی از شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی قدردانی کردند .

امام جمعه ی هرند بعد از اين مراسم در جمع مردم روستاي شاهتور حضوريافت و عليرضا حسيني ، بخشدار جلگه نيز در مراسم زنگ انقلاب در جمع دانش آموزان و مردم شهر اژيه حضور پيدا كرد .

به حميد مرادي هم بايد خسته نباشيد و خدا قوت گفت :

((  حميد مرادي از زحمات شما هم تشكر و قدرداني مي كنيم ))

        

 

 

         

 

         

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ شنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۵۵ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
   

[ دوشنبه ۷ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۱۸:۳۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

ستـاد دهـه ي مبارك فجـر انقلاب اســلامي

**************

درآستانه ي سي و پنجمين بهار آزادي و سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند ايران اسلامي ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي بخش جلگه به رياست عليرضا حسيني ، بخشدار جلگه و با حضور حجت الاسلام  اصل حسيني ، امام جمعه ي و تني چند از روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي بخش در سالن اجتماعات بخشداري تشكيل شد .

بخشدار حسيني در سخناني با اشاره به جشن هاي سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي گفت :

((  19 كميته ي بخش به مديريت روساي ادارت و نهادها دردهه ي فجر فعاليت دارند كه با تقسيم كار و عزيمت اكيپ ها به شهرها و روستاهاي منطقه سالروز پيروزي انقلاب را گرامي مي دارند . عليرضا حسيني در ادامه افزود : در منطقه ي جلگه   68 خانواده شهيدوجود دارد كه پدر و يا مادر شهيد در قيد حيات هستند لذا تكريم و احترام به خانواده هاي معزز شهيد در اولويت كاري اكيپ ها و كميته هاست . ))

           

امام جمعه ي شهر هرند در ادامه به كرامات حضرت فاطمه ي معصومه اشاره كرد و افزود :

(( ما بايد بيشتر در ابعاد شخصيت حضرت فاطمه ي معصومه مطالعه كنيم و با توسل به خاندان رسالت خود و زندگيمان را سرشار از معنويت كنيم . ))

نماينده ولي فقيه و امام جمعه ي هرند در ادامه به مسايل سياسي كشور هم گريزي زد و گفت :

(( غرب با خيال واهي به دنبال جلوگيري ازتوانمنديهاي دانشمندان جوان ما و منزوي كردن ايران اسلامي است كه با استفاده از رسانه ها و بوق هاي استعماري كه دراختياردارد ، دسيسه هاي خود را دنبال مي كند . اين كشور در ژنو  2 نيز دشمني با ايران اسلامي را نشان داد و خوشبختانه دولتمردان ما درمقابل غرب هيچ عجز و ناتواني به خود راه ندادندو اين نيز بر افتخارات و سربلندي ايران اسلامي افزود.

           

در قسمتي از اين جلسه هم به تحليل غلط غرب از روي كار آمدن دكتر روحاني اشاره شد كه غرب در تحليل خود فكر مي كرد با انتخاب دكتر روحاني به راحتي مي شود ايران را مجددا به سالهاي دور برگرداند ولي رئيس جمهور و دولت يازدهم نشان دادند كه در مقابل انقلاب ، خون شهداء و ارزشهاي انقلاب پايبند هستند و با شدت ازارزش هاي انقلاب و دستاوردهاي آن دفاع مي كنند

دراين جلسه روساي نهادهاي انقلاب ، پيرامون هر چه باشكوهمند برگزاري اين ايام « دهه فجر »  صحبت و طرح ها و برنامه هاي خود را به جلسه ارائه دادند كه اهم آنها بدين شرح است :

·         آذين بندي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي

·          نواختن زنگ انقلاب و گراميداشت ياد و خاطره ي شهداي انقلاب

·         غبارروبي قبور شهداء

·        گراميداشت ياد و خاطره ي حضرت امام خميني ، بنيانگذار انقلاب اسلامي

·         معرفي انقلاب اسلامي به نسل چهارم انقلاب

·         ديدار با خانواده هاي معزز و معظم شهداء انقلاب و جنگ تحميلي  

·        تشويق نسل هاي انقلاب به شركت در عرصه هاي انقلاب

·        بصيرت افزايي و دشمن شناسي عموم مردم به خصوص نسل جوان با استفاده از سخنرانان و شخصت هاي علمي در محافل عمومي

·        شركت دانش آموزان و دانشجويان در راهپيمايي  22  بهمن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي

·         ديدار از اداراتي كه اعضاي خانواده هاي معظم شاهد حضور دارند .

درپايان روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي برنامه هاي اجرايي خود را به منظور استفاده همگان به جلسه ارائه دادند

                                        **************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعات منطقــه ی جلگــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

[ دوشنبه ۷ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۸ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

نشست نيروي انتظامي با حضور سردار آقاخاني

**************

سردارآقاخانی فرمانده انتظامی استان و آقاي یاردوستی فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان درنشستي با مسئولين  شهر هرند ، مسايل و مشكلات نيروي انتظامي شهر و بخش را بررسي و راهكارهاي نهايي را به جلسه ارائه دادند.

این جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد سپس آقای حسینی بخشدار جلگه طی سخنانی با اشاره به نيازمردم منطقه خواستاراستقرار برخی از ادارات ازجمله : استقرار پلس + 10 ، مرکز تشخیص هویت  ، حوزه ي نظام وظيفه و رفع کمبودهای پلیس راهوربراي ارائه خدمات بيشتر و بهتر و استقرار پاسگاه درمرکز دهستان امامزاده عبدالعزیز شد .

         

درادامه آقای محمد علي جعفری ، رئيس شورای اسلامی شهر هرند با اشاره به قدمت شهرهرند و استقرار سه مرکز دانشگاهی ، حوزه ی علمیه ی امام هادی و رفت و آمد بیش از سه هزار دانشجو در سه مرکز دانشگاهی و تردد بيش از 950 كاميون و كاميونت و تريلر در جاده كوهپايه ، هرند ، ا‍ژيه ، امامزاده علي اكبر و شهرضا ، خواستار رفع مشكلات جاده كوهپايه به هرند و دوبانده شدن اين جاده پرتردد شد .

رئيس شوراي اسلامي شهر هرند درادامه نیز به نيازجاده كمربندي شرق هرند اشاره كرد و افزود :

(( بلوار شهيد صفار زماني به عنوان كمربندي مورد استفاده رانندگان قرار مي گرفت ولي با بهره برداري از فاز اول شهرك مسكوني جمعيت زيادي در قسمت غربي شهر مستقر شده اند و رفت آمد سكنه شهرك صفار و دانش آموزان ، آنها را با خطراتي مواجه ساخته است و قبل از هرگونه پيشامدي بايد خط كمربندي غربي شهر آغاز شود و از تردد اين تعداد تريلر و كاميون در شهر جلوگيري بعمل آيد .

سپس آقای هاشمی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر هرند ، خواستاراستقرار پلیس + 10 درهرند  ، پیگیری تخلفات آموزشگاه آدينه و رسيدگي به شكايات شخصي و مسایل و مشکلات آموزشگاه آدينه و احقاق حقوق مردم از اين آموزشگاه ، دوبانده شدن جاده پرتردد کوهپایه ، هرند ، اژیه به شهرضا ، رفع مشكلات پلیس راهور در هرند و عدم امکانات آن بویژه تعمیر ماشین و هزینه ی آن و کمبود نیرو در راهور هرند شد .

آقای شهبازی ، شهردار هرند نيز در سخناني ، امنيت پايدار را نتيجه ي زحمات سبزپوشان مخلص نيروي انتظامي خواند و خواستاراستقراربرخي از ادارات جهت آسايش و رفاه شهروندان و مردم منطقه شد و افزود : کلانتری  44 شهر هرند و پلیس راهور را تجهيز نمائيد تا بتوانند با استفاده ازامکانات موجود درجهت آموزش شهروندان بهره ببرند تا به يك جامعه ي پويا برسيم  که خلاء آن به شدت به چشم می خورد و اینکه پیشگیری بهتر از درمان است و آموزش شهروندان کمترین هزینه را برای نیروی انتظامی دارد . ایشان از زحمات پلیس راهور و کلانتری  44 هرند تشکر و قدردانی نمود .

سپس آقای امینی فرمانده گردان  102 شهر هرند از طرف حوزه های مقاومت شهر هرند گفت : نيروهاي تحت تعليم در گردان  102 آماده خدمت رساني به نظام جمهوري اسلامي هستند . وي از نيروهاي کلانتری و پلیس راهور به خاطر همکاری آنها در مراسم بزرگداشت شهادت امام رضا عليه السلام درروز آخر ماه صفر تشکر کرد .

حجت الاسلام والمسلمین اصل حسینی امام جمعه ی شهر هرند نيز پیرامون اهمیت امنيّت و آسايش مردم و فعاليت نیروی انتظامی درجامعه سخناني ايراد كرد و خواستار تقدير و تشكر از نيروهاي انتظامي شد .

           

پس از آن سردار آقاخانی ، فرمانده ی نیروی انتظامی استان از شهداي انقلاب و جنگ تحميل به ويژه سرداران شهيد رضا صفار هرندي ، سردار آقابابايي و مرتضي اميني تجليل كرد و افزود اين تعداد شهيد گرانقدر معرف شهر هرند هستند و اينكه مردم ولايتمدار هرند در تمامي عرصه هاي انقلاب حضور فعال داشتند .

سردارآقاخاني ، استقرار پليس + 10  ، استقرار حوزه ي نظام وظيفه و استقرارانگشت نگاري دركلانتري 44 شهر هرند و رفع كمبودهاي پليس راهور نيز قول مساعد دادند و افزودند : استقرار پاسگاه در مركز دهستان امامزاده عبدالعزيز ( شاهتور ) در اولويت و دستوركار آتي نيروي انتظامي است ،

آقاي آقاخاني در پاسخ به سوال مشكلات و تخلفات مدير آموزشگاه آدينه گفت :

(( درحال حاضرمدير اين آموزشگاه خلع مديريت شده و با توجه به مستندات و مدارك و شكايات شخصي كه از ايشان شده ، درجلسات بعدي نسبت به ادامه فعاليت و پروانه ي فعاليت  وي تصميم خواهيم گرفت . ))

**************

محمــــد  محمــــودي هرندي

خبرنگار صدا و سيمــا ومطبوعات منطقــه ي جلگــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536   216   0913

[ یکشنبه ۶ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۸:۵۹ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

شهـرداري هــرند

از مدرسـه ي حاج عباسعلي صبــاغ هرند بازديـد كرد

**************

مهندس حميد شهبازي ، شهردارهرند و تني چند از اعضاي شورا بعد ازاينكه مسابقه اي را تحت عنوان شهر قشنگ بين دانش آموزان ابتدايي حاج عباسعلي صباغ هرند ترتيب داد ، به منظور تشويق  دانش آموزان شركت كننده درمسابقه ، روز چهارشنبه ازمدرسه حاج عباسعلي صباغ هرند بازديد كرد و جوايزي را به دانش آموزان شركت كننده اعطاء كرد .

          

مهندس شهبازي به دانش آموزان گفت :  (( به نظرمن كليه ي دانش آموزاني كه درمسابقه شركت كرده بودند ، برنده هستند ، چرا كه با ارائه ي نقاشي و بيان نظرات ما را در بهبود كيفيت موقعيت شهر، راهنمايي كردند . وي افزود با اين توصيف ، وظيفه ي من و همكاران در شهرداي بسيار سنگين است ، چرا كه شما با ارائه ي نظرات سازنده خواهان شركت درسرنوشت خود هستيد و اين بسيار زيبا و قشنگ است . ))

            

در اين بازيد ، دانش آموزان سرود دسته جمعي خواندند و از شهردارهرند نيز تقدير و تشكر كردند .

*******

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ جمعه ۴ بهمن۱۳۹۲ ] [ ۲۰:۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ چهارشنبه ۲۵ دی۱۳۹۲ ] [ ۷:۴۵ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

به گزارش اصفهــان شــرق

**************

رفع مشکل کم آبی اصفهان، معضلی است که هنوز چشم انتظار وعده های مسوولان است.وعده هایی که علی رغم عجیب و غیر واقعی بودن با اطمینان خاطر آنها برای مردم استان به واقعیتی شیرین تبدیل شد.

دولت یازدهم اما طرح هایی از دولت قبل را به حالت تعلیق در آورد که پس از مسکن مهر، حذف انتقال آب خلیج فارس و خزر در اصفهان بود. رویای استاندار سابق اصفهان که مردمش وعده داد کارون را در زاینده رود جاری می کند تا کشتی رانی کنند!

مجری طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران به مهر گفته است: طرح انتقال آب دریا هنوز در مرحله مطالعه است و حتی اندک کارگاه های تجهیز شده در دولت قبل نیز با دستور وزیر نیرو جمع آوری شده و بدون موافقت محیط زیست انتقالی انجام نخواهد شد.

         

یک منبع موثق خبری که خواست نامش فاش نشود در این زمینه گفت: طرحهای انتقال آب خزر و خلیج فارس به اصفهان از جمله طرح هایی است که هنوز موقعیت اجرای آن فرا نرسیده است. به گفته او در حال حاضر با حذف برخی از ریخت و پاش ها و اعمال مدیریت صحیح آبی می توان اصفهان را نجات داد.

ایجاد مشکلات زیست محیطی بسیار به همراه نبود صرفه اقتصادی همه آن چیزی است که حضور خلیج فارس و خزر در اصفهان را غیر ممکن می کند. تفاوت ارتفاع ۲هزار و ۲۰۰ متری خزر و خلیج فارس نسبت به اصفهان باعث شده تا پمپاژ آب به اصفهان به همراه شیرین کردن آن را غیر عملی کند.

در حال حاضر ظرفیت آب شیرین کن هایی که در نزدیک خلیج فارس مستقر شده اند ۷۰ هزار متر مکعب در شبانه روز است و در عین حال هزینه انتقال چنین آبی حداقل ۲۰ برابر قیمت آبی است که در حال حاضر به دست مصرف کننده اصفهانی میرسد.

بنابراین امکان استفاده از چنین آبی در حوزه های شرب، کشاورزی و یا حتی صنایع غیر ممکن خواهد بود.

برای رفع مشکل کم آبی مرکز ایران، طرحی در وزارت نیرو در سال ۸۹ به تصویب رسید که آب دریای خزر پس از نمک زدایی به فلات مرکزی ایران منتقل شود.

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  21۶  ۰۹۱۳

[ سه شنبه ۲۴ دی۱۳۹۲ ] [ ۲۲:۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

الـلــهم عجــل لولیک الفـــرج

**************

آغـاز امامت وولایت حجت حـق ، قائم آل محمــد ، حضرت مهــدی موعـود عجـل الله تعـالی فرجــه الشریف بر رهروان واقعی آن حضرت میمون و مبارکبـــاد .

به امیـد ظهـورآن حضرت و گسترش عدل و داد در سراسر گیتی و حاکمیت الـلــه و سیطـره ی مستضعفان و مومنــان بر روی  زمین و نابودی ستمگران  .

تا دوستدار مصحف و در دين احمـــديم

بر جملــــه ي خـلايق دنيــــــــا سر آمديم

هركس براي خويش پناهي گزيده است

ما درپنـــــــــــاه قائــــــم آل محمــــــديم

عجل علي ظهورك يا صاحب الزمان

**************

کی رفته ای ز دل که تمنا کنم تو را

کی بوده ای نهفته که پیدا کنم تو

غیبت نکرده ای که شوم طالب حضور

پنهان نگشته ای که هویدا کنم تو را

با صد هزار جلوه برون آمدی که من

با صد هزاردیده تماشا کنم تو را

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  21۶  ۰۹۱۳

[ شنبه ۲۱ دی۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۷ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اطلاعیه ی دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرند

**************

دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرند در مقطع کارشناسی ارشد و مهندسی معماری در بهمن ماه 92 دانشجو می پذیرد .

متقاضیان می توانند جهت ثبت نام (تکمیل ظرفیت)

                      از طریق  سایت www.azmoon.org اقدام فرمایند .

محمـد    محمــودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقــه ی جلگـــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

                                        ۵۵۳۶   ۲۱۶   ۰۹۱۳

[ شنبه ۲۱ دی۱۳۹۲ ] [ ۹:۵۰ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری اصفهان شرق

**************

همایش رضویون شهر هرند در روز شهادت امام رضا(ع) در آستان امامزاده اسحاق برگزار شد. حضور باشکوه مردم در این مراسم نشان از ارادت خاص مردم متعهد شرق اصفهان به اهل بیت بود. بالغ بر ۲۰هزار نفر در قالب دسته جات عزاداری و ۳۰ هیئت از مناطق همجوار هرند با خلوص نیت پا به محفل عزای خورشید طوس گذاشته بودند.

        Vater Mark26 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند

حضور هیئت های مذهبی از اوایل صبح به سمت صحن امامزاده آغاز شد و قبل از ظهر این اجتماع به اوج خود رسید و انبوه مردم، آستان مقدس را مانند نگین در خود جا داد.

 اکیپ اهدای خون،  نمایشگاه رضوی و مهد کودکان آستان امامزاده اسحاق از دیگر برنامه های اجرایی در حاشیه این سوگواره بود.

 

        Vater Markh 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند

مسئولین استانی با حضور خود در این مراسم همراهی خود را با مردم شرق اصفهان اعلام داشتند.

زرگرپور استاندار اصفهان در ابتدای این مراسم با اشاره به عظت و شکوه این قبیل مراسم ها اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم این قبیل مراسمات مانند شهرهای دیگر کشور به صورت متمرکز برگزار شود تا نشان دهنده ی شکوه و عظمت بیشتر عزاداری در اصفهان باشد.

 

        Vater Marke 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند

 

وی با توجه به وجود دغدغه های شرق اصفهان گفت: مشکلات شرق اصفهان یک شبه به وجود نیامده که یک شبه حل شود اگر اصلی ترین دغدغه ی شرق اصفهان مشکلات آب باشد باید بدانیم که ظرف صد روز کاری در استانداری حداقل نیمی از وقت خود را در این باب قرار دادم و این نشان دهنده اهمیت به معقوله آب و مشکلات شرق اصفهان است.

استاندار به حضور خود در این همایش پرداخته و افزود: مهمترین دلیل حضور من در این مراسم این است که بگویم همراه همیشگی مردم هستم و مشکلات مردم شرق اصفهان را از خود می دانم.

        Vater Markhamayesh1  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند

مهندس فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس هرند را دارالمومنین خواند و گفت: همایش سوگواره رضویون سالهاست در این نقطه از منطقه شرق اصفهان برگزار می شود و اقدامی مثبت است که می بایست دوام داشته باشد.

وی در ادامه به سهم بودجه استان اصفهان پرداخته و بیان نمود: سهم استان اصفهان در توزیع بودجه ناعادلانه بود و در این زمینه بیشتر می بایست به منابع داخلی و سرمایه گذاری های بخش خصوصی توجه کنیم.

جعفری رییس شورای شهر هرند با اشاره به حضور مردم در این همایش، این برنامه را نشان از وحدت و همدلی بخش شرق اصفهان دانست.

       Vater Markt 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند   

  در این مراسم حجت السلام صادقی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با توجه به هفته وقف گفت: می بایست بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شود.

       Vater Marku 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند 

در ادامه حجت الاسلام دست افکن پیام آیت الله طباطبایی امام جمعه شهر اصفهان در راستای همایش سوگواره رضویون را قرائت کرد.

حجت السلام و مسلمین اصل حسینی امام جمعه شهر هرند با اشاره به این همایش گفت: این قبیل مراسمات مذهبی و معنوی و حضور مسئولین استانی در بین مردم از نظر کیفی و کمی اثر گذار می باشد و نشان دهنده ی تاثیر گذاری و توجه این همایشات در نظام اسلامی می باشد.

 بمانعلی امینی رییس اداره اموزش و پرورش جلگه حرکت مردم را ارادت و دفاع از تشیع خواند و افزود: این همایش نوعی مانور برای کوری چشم وهابیت و دفاع از دین و تشیع راستین می باشد حرکت مردم مصداق این ایه است که افراد ی می خواهند با دهانشان نور خدا را خاموش کنند ولی خدا نورش را کامل می کند و مردم و حضور با شکوهشان در مراسمات ممنتخب به اهل بیت همان نور است.

        Vater Mark66 2  اجتماع باشکوه ۲۰ هزار عزادار رضوی در امامزاده اسحاق هرند

درپایان این همایش نماز جماعت ظهر به امامت حجت الاسلام اصل حسینی امام جمعه شهر هرند برگزار شد و پس از آن حاضران بر سر سفره امام رضا(ع) مهمان بودند.

لازم به ذکر است در این مراسم کاروان پیاده خواهران روستای هاشم آباد در قالب هیئت فاطمه الزهرا به یاد زائران امام هشتم از روستا تا امامزاده اسحاق حرکت نمادین، عاشقان امام رضا و زائران امامزاده اسحاق را داشتند.

[ شنبه ۱۴ دی۱۳۹۲ ] [ ۲۲:۱۵ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

 کربلا از دریچه ی دروبین

  نایب الزیاره شما در کربلا بودم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

[ جمعه ۱۳ دی۱۳۹۲ ] [ ۱۵:۵ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اطلاعیــه ی دانشگـــاه جامع علمی کاربردی مرکـــز هــــرند

**************
در رشته های کارشناسی ناپیوسته (بدون کنکور )
**************
جهت ترم بهمن ماه ۹۲   در ۷ رشته دانشجو می پذیرد

مهندسی فناوری اطلاعات

مهندسی فناوری امنیت اطلاعات

مهندسی فناوری تجارت الکترونیک

مهندسی فناوری طراحی صفحات وب

کارشناس حقوق اداری

کارشناس حسابداری مالی

کارشناس حسابداری خدمات وتولیدات صنعتی

ثبت نام از نهم دیماه لغایت ۱۵ دیماه

از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشوربه آدرس

www. sanjesh.org

تلفن تماس جهت مشاوره    ۵۸  -  ۴۶۵۶  ۶۳۳  ۰۳۱۲   

**************

محمـــد  محمــــودی هـــرندی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـــه ی جلگــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

۵۵۳۶   ۲۱۶   ۰۹۱۳

[ جمعه ۱۳ دی۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۵۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

نایب الزیاره شما در کربلا بودم

( جای محبان اهل بیت خالی بود )

[ جمعه ۱۳ دی۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۴۱ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ پنجشنبه ۲۸ آذر۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۴۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]
[ شنبه ۲۳ آذر۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۴۶ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

بزرگداشت   ۹    دیمـاه و برنامه ریزی دهه مبارک فجــر انقـلاب اسـلامی

**************

ستاد های دهه فجر تا آنجا که در وسعشان است با برنامه های خوب و متنوع مردم را با حقیقت دهه فجر آشنا کنند.     ((   مقام معظم رهبری  ))

ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی بخش جلگه به ریاست علیرضا  حسینی ، بخشدار جلگه و با حضور روسای ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی ازشهرهای هــرند ، اژیه و دهستان امامزاده عبدالعزیز تشکیل جلسه داد . دراین جلسه که با آیاتی از کلام الله مجید آغازشد ، ابتداء بخشدار جلگه  با اشاره به روز نهم دیماه روز (( بصیرت و آگاهی )) گفت : 

(( بصیرت و آگاهی مردم ایران نتیجه ی حضور مردم در تمامی عرصه های انقلاب و بیان واقعیّت ها از تربیون های نماز جمعه و پایگاههای مساجد کشور است لذا در روز نهم دیماه جمعیت زیادی از عموم مردم نشان دادند که پپیشاپیش برخی از خواص هستند و حضوربه موقع مردم عزادار ، مانع از به نتیجه رسیدن فتنه گران و هدف فتنه ی ۸۸   شد . ))

 

      

درادامه ی جلسه هر یک از حاضرین به بیان دیدگاه های خود دربزرگداشت  9 دیماه پرداختند و نقطه نظرات نحوه ی برگزاری ایام الله دهه ی مبارک فجر را به جلسه ارائه دادند . اهم پیشنهادات به شرح زیر است :

گرامیداشت ایام آل الله ( رحلت حضرت ختمی مرتبنت ، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و بزرگداشت شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام ) ، بزرگداشت سه رویداد بزرگ دینی درمنطقه ازجمله : برپایی اربعین سید الشهداء درامامزاده خویا ، گرامیداشت شهادت سبط اکبر رسول الله حضرت امام حسن مجتبی در روز 28 صفر درامامزاده عبدالعزیز و راس الحسین شاهتور، بزرگداشت شهادت امام رضا و نهمین سال متوالی سوگواره ی رضویّون درامامزاده اسحاق شهرهرند با حضور بیش از 44 هیات مذهبی از مناطق جلگه ، کوهپایه ، بن رود ، مرکزی و شهرستان نایین . 

برگزاری جشنواره ی مسابقات فرهنگی ، ورزشی فجر نور ،  مسابقات فوتسال کارکنان دولت ، برپایی ورزش صبحگاهی ،  والیبال بانوان روستایی ، برپایی ایستگاه سلامتی و برپایی جشن های ویژه ی دهه ی مبارک فجر در اداره ورزش و جوانان بخش جلگه .

       

برپایی جلسات مشترک به ویژه بصیرت افزایی نیروهای بسیجی  ، برپایی مراسم های دهه ی مبارک فجردرمدارس ، شرکت درراهپیمایی روز 22  بهمن  ،  استقرار اکیپ سیارانتقال خون هلال احمر درروزشهادت امام رضا درهرند با توجه به حضوربیش از  ۴۴  هیات مذهبی و جمعتی بالغ بر ۲۰هزارنفرازهیات مذهبی ، دعوت از سخنوران و سخنرانان با توجه به مباحث مورد نیاز و مورد توجه جوانان ،  نشست های سیاسی و بصیرت افزایی مسئولین ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی ، تجلیل از مخترعین دانشگاههای هرند و  . . .   که از سوی مسئولین بیان شد .

و اما درادامه جلسه مهندس حمید شهبازی شهردار هرند ، نکات قابل توجهی را به جلسه ارائه داد که نیازمند تفکر و تعقل بیشتر بود . وی بیان برخی از مسایل را ازسوی دیگر مدیران دستگاه ها و نهادهای دولتی ستود ولی برخی را کلیشه ای خواند و گفت :

(( انتقادی که بر بسیاری ازمسایل وارد است اینکه ما درابعاد شخصیت امام خمینی  و انقلاب اسلامی دچار یک روزمرگی و تسلسل شده ایم که به نظر می رسد ما به وظیفه ی خود عمل نکرده ایم چرا که ابعاد شخصیت امام خمینی و عظمت انقلاب اسلامی ایران فراتر ازگرفتن یک جشن ساده و نمادین است ، باید بپذیریم که برای معرفی انقلاب و دستاورده ای ارزشی آن برای نوجوانان و جوانان راه کمتری را طی کرده و فرصت کمتری مصرف کرده ایم و شاید این بزرگ ترین نقیصه ی ما برای بیان واقعیت های انقلاب و رساندن پیام انقلاب به نسل های بعد است . ما باید انقلاب و ارزشهای والای انقلاب را به نسل های سوم و چهارم انتقال داده باشیم ولی به جایی رسیده ایم که نسل آتی انقلاب ، کمترین اطلاع را از ارزشهای انقلاب و حتی جنگ تحملی ۸ ساله ی عراق علیه ایران اسلامی و آن رشادت ها و ایثارگری ها و شهادت مظلومانه ی رزمندگان دارد .  ))

وی افزود : (( انقلاب اسلامی ما به رهبری امام خمینی درحالی شکل گرفت و به نتیجه رسید که بعد ازجنگ جهانی دوم ، جهان سومی ها بین دو قطب بزرگ دنیای وقت یعنی شوروی و امریکا تقسیم شده بودند و کسی جرات نفس کشیدن بدون اجازه ی این دو قطب بزرگ را نداشت ولی درهمین زمان امام بزرگوار امت با هدف احیای دین اسلام و عزت و سربلندی مسلمین قیام کرد و این نهضت با تاسی به حماسه ی عاشورایی امام حسین در۲۲  بهمن سال ۵۷  به نتیجه رسید و بزرگ ترین واقعه قرن رقم خورد و رژیم   ۲۵۰۰  ساله ی شاهنشاهی سقوط کرد و نظام مقدس جمهوری اسلامی حاکم شد و همین حاکمیت در سه دهه ی انقلاب اسلامی منجر به بیداری اسلامی و تبعات آن شد ، تا جایی که جنبش ضد سرمایه داری دردل امریکا و اروپا شکل گرفت و به نوعی بیداری و مقابله با رژیم های ستمگر بروز و ظهور یافت . ))

   

حمید شهبازی در ادامه گریزی هم به تبیین اندیشه ی امام راحل زد و افزود :

(( اندیشه های ناب رهبرکبیرانقلاب باید درکتب مختلف دوره های تحصیلی تدریس شود تا آیندگان به روشنی دریابند که هدف متعالی امام خمینی ایجاد زمینه ی مناسب و روشن برای رسانیدن حکومت اسلامی به حضرت صاحب الزمان و حاکم کردن حکومت الهی در زمان ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است . ))

شهردار هرند در ادامه به وقایع قبل از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت :

(( حضرت امام در زمان رژیم شاهنشاهی شاگردانی را تربیت کرد که با شهادت خود در مقابل رژیم سفاک پهلوی ایستادند که ازآن جمله می توان به گروه موتلفه ی اسلامی و شهیدان رضا صفار هرندی ، مرتضی نیک نژاد ، صادق امانی و محمد بخارایی و دیگر گروه ها اشاره کرد ، شهادت رضا صفارهرندی به شهرهرند هویت بخشید ، عظمت و بزرگی داد ، تفکر متعالی این گروه « شهدای موتلفه ی اسلامی » شهادت درراه خدا و به حاکمیت رسیدن یک انقلاب با رویکرد اسلامی بود که با توکل به خداوند و رهبری امام خمینی و همت والای همه ی آحاد مردم ایران به نتیجه رسید و هم اکنون ما ثمره و نتیجه ی آن را می بینیم بلکه همه ی مسلمین در حال و آینده ی از نتیجه ی آن بهره مند خواهند شد . ))  

درپایان با جمع بندی جلسه به ریاست علیرضا  حسینی بخشدار جلگه ، کمیته های ارتباطات و اطلاع رسانی به محوریت صدا و سیما ، کمیته ی ایثار گران به محوریت بنیاد شهید( غایب جلسه )  ، کمیته ی دانشجویان به محوریت دانشگاه جامع علمی کابردی ، کمیته ی کودک و نوجوان به محوریت کانون فکری پرورشی ، کمیته ی ورزش و جوانان به محوریت اداره ورزش و جوانان بخش جلگه ، کمیته ی روستایی عشایری به محوریت دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها ، کمیته ی فضا سازی به محوریت شهرداران هرند و اژیه ، کمیته ی امنیت به محوریت کلانتریهای هرند و اژیه ، کمیته ی مساجد به محوریت سازمان تبلیغات ، کمیته ی زنان و خانواده به محوریت بسیج و کانوان بانوان ، کمیته ی فرهنگی به محوریت اداره آموزش و پرورش ، کمیته ی تعاون و تشکّل های مردمی به محوریت کمیته ی امداد ، کمیته ی بسیج به محوریت بسیج ( خواهر و برادر) و برگزاری مراسم به گردان  102 امام حسین علیه السلام شهر هرند واگذار گردید تا حصول نتیجه فعالیت و نتیجه را به صورت کتبی به جلسه و کمیته ی ارزیابی ارسال نمایند .

**************

محمـد     محمــودی هــرنـدی

خبرنگـارصدا و سیمــا و مطبـوعات منطقــه ی جلگــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

۵۵۳۶   ۲۱۶   ۰۹۱۳

 

[ جمعه ۲۲ آذر۱۳۹۲ ] [ ۰:۳ قبل از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

افتتــاح پایگـــاه مقاومت بسیــج حوزه ی امام هــادی هـــرند

**************

در مراسمی پایگاه مقاومت  بسیج حوزه ی امام هادی علیه السلام شهر هرند افتتاح و آغاز بکار کرد .

      

در این مراسم ابتداء سرهنگ براتی فرمانده سپاه ناحیه ی امام علی در سخنانی با اشاره به ۹  دیماه روز بصیرت و آگاهی گفت :

(( بسیجیان با خلوص نیّت و با شناخت کامل از ابتدای انقلاب در کنار ولی فقیه زمان خود بوده اند و با پیروی از ولایت انقلاب را یاری رسانیده اند و بعد از ارتحال امام خمینی همچنان با تمام وجود از ولایت و رهبری حمایت می کنند لذا در تمامی کارهایی که به  بسیج سپرده می شود با دقت کامل و سرعت آن را به ثبوت و نتیجه می رساند و همین ویژگی ممتاز بسیج را از دیگران متمایز کرده است .))

     

حجت الاسلام عربیان ، رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون استان اصفهان نیز درسخنانی با اشاره به  ۹  دیماه ، روز بصیرت و آگاهی مردم ایران گفت :

(( در جریان فتنه ی سال ۸۸  درایت و تدبیر حضرت امام خامنه ای مانع از به ثمر رسیدن فتنه توسط فتنه گران و برخی از خواص شد ، چیزی که به زعم برخی از رسانه های غربی ، انقلاب در ورطه ی نابودی قرار گرفت ولی بازهم مثل همیشه نقش رهبری ، انقلاب اسلامی و دستاورهای ارزشی آن را بیمه کرد و از خطر سقوط حتمی نجات داد . ))

      

**************

محمـد     محمــودی هــرنـدی

خبرنگـارصدا و سیمــا و مطبـوعات منطقــه ی جلگــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

۵۵۳۶   ۲۱۶   ۰۹۱۳

[ چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۲ ] [ ۲۲:۵۴ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

تجلیـل از خیّرین شهــر هــــرند

**************

از سوی شورای اسلامی شهر هرند با خبر شدیم ، خوشبختانه دو دستگاه پزشکی و چشم پزشکی به ارزش تقریبی  ۲۶۰ میلیون ریال توسط فرزندان  مرحوم شادروان حاج آقا جعفر  جعفری هرندی خریداری و به مجتمع خدمات درمانی شهر هرند اهداء گردید .

ازخداوند متعال برای آن مرحوم غفران و آمرزش و برای فرزندان نیک اندیش ایشان سلامت و تندرستی آرزومندیم .

**************

محمـد     محمــودی هــرنـدی

خبرنگـارصدا و سیمــا و مطبـوعات منطقــه ی جلگــه

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

۵۵۳۶   ۲۱۶   ۰۹۱۳

[ شنبه ۱۶ آذر۱۳۹۲ ] [ ۲۲:۲۹ بعد از ظهر ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما ]

اطلاعیـه ی اداره آب و فاضـلاب منطقـه ی جلگـه ( هـرند )

**************

به اطلاع شهروندان شهـرهرند می رساند ، شرکت آب و فاضلاب منطقه ی جلگه ( هرند ) درراستـــای خدمات رســـانی به شهرونـــــدان