رتبــه ي اول بخشــداري جلگــه

**************

جناب آقاي سيد عليرضا حسيني

با سلام و ادب :

رتبه ي اول بخشداري جلگه دربين 47 بخشداري استان اصفهان ، نشان ازمديريت صحيح و توانمندي جنابعالي و تلاش بي وقفه و مستمركاركنان دلسوز و متعهد بخشداري جلگه دارد لذا مقام برترمنطقه را به شما دوست عزيز و همكاران گراميتان تبريك و تهنيّت عرض نموده و از خداوند متعال برايتان آرزوي صحت و سلامتي و موفقيت روزافزون دارم .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۳ | 21:24 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

                          شــام غريبــان مولاي شهيــدان است

                                        ارض و سمـاء گريان بر حال يتيمـان است

**************

يارب دلـم ازغم حسيـن محـزون كن

درسينـه ي ما عشـــق او افزون كن

جزمهرحسين هرآنچـه باشـد به دلم

خون سازوزاشك ديده ام بيرون كن

**************

پخش زنده و مستقيـم تلـويزيوني

عزاداران سيـد و سالار شهيـدان ، حضرت اباعبــدالحسيـن

بدينوسيله به اطلاع محبين حضرت امام حسين عليـه السـلام و خاندان رسالت مي رساند، مراسم شام غريبان شهـرهرند ازساعت15 : 20 از شبكه ي 5 اصفهـان  به صورت زنده و مستقيم پخش مي شود .

هيئت هاي مذهبي شهرهرند« ميزبان مراسم » ازشما عزيزان و دوستداران وعلاقه مندان به امام حسين علیه السلام دعوت بعمل مي آورند از ساعت  15 : 20 ، سه شنبه ( 8 و 15 دقيقه ي شب ) درمجلس عزاي سرور و سالار شهيدان شركت فرمائيد .

مكـــان  :

بيت الحسيــن هـــرنـد

توضيــــح : 

در پايان مراسم از عزاداران حسيني به صرف شـام پذيرايي خواهد شد

 

نمایی از حضور مردم در شام غریبان امام حسین 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۳ | 18:14 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : شنبه ۱۰ آبان۱۳۹۳ | 12:46 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

همـايش شيـرخوارگـان حسينـي درهــرنـد

**************

 آئین میعاد شیرخوارگان حسینی  با شش ماهه کربلا همه ساله دراولین جمعه ماه محرم به منظور گرامیداشت مقام شامخ طفل شش ماهه امام حسین عليه السلام درایران و بیش از ۱۱۰ کشور جهان از جمله عمان، قطر، مصر، کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر برگزارمی شود.

اين همايش امسال دربیش از 2500 نقطه ي کشورايران اسلامي و جهان ، مادران ایرانی و خارجي ، شیرخوارگان خود را در آغوش گرفته  به مراسم  عزاداری شهید شش ماهه کربلا می برند و با بوسه بر حنجره شیرخوارگان خود، با آرمانهای سید و سالار شهیدان تجدید میعاد کرده و بر طفل خود به یاد ناله های رباب لالایی می خوانند و رباب گونه فرزندشان را قربانی سید و سالار شهیدان می دانند.

عکس های مراسم و همایش شیرخوارگان حسینی محرم  1436 ، آبان  93

بيت الحسين شهر هرند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

محرم است و آسمان بارانی، چه حس غریبی است وقتی قطرات باران این روزها بر لب های عزاداران حسینی می چکد آنها که بیش از هزار سال است عزادار لب های خشکیده اند، عزادار شش ماهه ای که عطشان پرپر شد تا آب از ازل تا ابد شرمنده لالایی رباب بر گهواره خالی باشد.

دراین حال و هوای محرم وقتی نگاهمان به آسمان ابری و هوای بارانی می افتد بی اختیار به یاد لب های عطشان کربلا می افتیم و آه از نهادمان برمی خیزد.

آسمان بارانی این روزها چه حس و حال غریبی دارد با یادعلی اصغر، شش ماهه ای که عطشان پرپرشد تا آب شرمنده لالایی های رباب باشد برگهواره خالی. وقتی باران برو سرو صورت عزاداران حسینی می بارد به یاد زمزمه های رباب می افتیم و نجواهایش با آسمان.

آن هنگام که با دیدن لب های خشکیده طفل شیر خوارش می گفت ببارای آسمان لب های شیرخواره ام خشک است و زرد، لب های طفل من ترک خورده آسمان، ببارتشنگی گلم را پرپرمی کند ببار

زمزمه های رباب درکربلا به گوش آسمان نرسید و آفتاب گرم عاشورا برترک های لبان علی اصغر افزود، لالایی های حزن آلود مادربرطفل عطشانش دل یزیدیان را به درد نیاورد و گل که نه غنچه اباعبدالله را عطشان با تیرسه شعله پرپرکردند.

علی اصغر شش ماهه همچون ماهی دورافتاده ازآب زبان دورلب چرخاند ، جگرمادرخود و همه اهل حرم را سوزاند و درآغوش پدرجان سپرد. ازچه می باری آسمان، بی شک تو هم عزادار مصیبت های حسینی، همچون چشم های شیعیان که هماره بر مظلومیت خاندان سیدالشهدا می گریند.

شیرخواره ها درآغوش مادر بهانه ای می شوند برای میعاد با شش ماهه کربلا و گلویشان میعادگاه بوسه عشق بر حنجر غرق به خون غنچه پرپر عاشورا.

همنوا با رباب می گوئیم حسین جان شیرخواره ام نذر قیام و آرمانهایت، باشد که او هم علی اصغر وار حسینی شود.

و یادمان باشد طفل های معصومی که این روزها در بیمارستان هستند و با بیماری دست و پنجه نرم می کنند ، یادمان باشد مادرانی را که شبانه روزکناربستر بیماری کودکان خود لالایی می خوانند تا شاید دلبندشان کمتربهانه بگیرد و بی تابی کند، یادمان باشد آنهایی را که درحسرت درآغوش گرفتن فرزند خود مانده اند، یادمان باشد کودکان بی گناه غزه و فلسطین، کودکان یتیم و همه حاجت مندان و گرفتاران را و روی دست بگیریم شیرخوارگان خود را به طلب شفاعت و حاجت روایی همه ملتمسین دعا  و همنوا با رباب بگوئیم لایی لایی اصغرم ….تاريخ : شنبه ۱۰ آبان۱۳۹۳ | 12:45 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

نمـاز جمعــه ي اين هفتـه ي شهـراژيــه

09 / 08 / 1393

**************

نماز جمعه ي اين هفته ي شهر اژيه با حضور گسترده ي مردم و در حسينيه ي اين شهر ،  به امامت حجت الاسلام شاهميري اقامه شد .

حجت الاسلام شاهميري ، امام جمعه ي اژيه در خطبه هاي نماز جمعه ي اين هفته ، ضمن دعوت مردم به تقواي الهي گفت :

(( ملت بزرگوار ايران اسلامي زير بار ظلم و ستم نرفتن را از حضرت اباعبدالله الحسين و نهضت عاشورايي آن حضرت دارد و شعار هيهات من الذله يكي از شعارهاي اساسي نظام جمهوري اسلامي ازقبل و بعد از انقلاب اسلامي است و مردم ولايتمدار ايران اسلامي براساس اين شعار، زندگي و آينده ي خود را ترسيم خواهند كرد . ))

خطيب جمعه ي اژيه در قسمتي از سخنان با اشاره به دشمني امريكا و كشورهاي غربي گفت :

(( امريكا و كشورهاي غربي ازاين جهت ازدست ايران اسلامي عصباني هستند كه ايران ، طلايه داركشورهاي ضد امپرياليستي است و جهانيان درك كردند كه مي توانند درمقابل قدرت هاي بزرگ جهاني ايستادگي و از حقوق خود دفاع كنند . ))

حجت الاسلام شاهميري در ادامه همچنين به سخنان حضرت امام خميني مبني بر تسخير لانه ي جاسوسي امريكا توسط دانشجويان پيرو خط امام اشاره كرد و افزود :

(( جوانان برومند ما توانستند در اقدامي ، لانه ي جاسوسي امريكا را تسخير كنند و دولت امريكانيز  نتوانست كاري از پيش ببرد  ، امريكائيها اگر مي توانستند كاري انجام بدهند ، بايد شاه را حفظ كنند و نگه دارند كه اين عمل هم از دست آنها ساقط بود . ))

خطيب جمعه همچنين به مسئولين هيئت هاي مذهبي گفت :

(( نگذراريد دشمنان اسلام با رسوخ سنت هاي غلط و بيجا باعث زير سوال رفتن نوع ونحوه ي عزاداريهاي شما بشوند ، دشمن بيكار نيست و براي اينكه شيعه را زير سوال ببرد و در دنيا منزوي كند ،‌ابتداء با رسوخ سنت هاي غلط ، آن را در جامعه رواج مي دهد و بعدا، با معرفي اين سنت غلط ، شيعه و مذهب سرخ تشيّع را آنگونه كه نظر خود هست به جهانيان معرفي مي كند تا از گرايش بيشتر به جمع ما شيعيان بكاهد ، هوشيار باشيد و سنت هاي غلط و باورهاي نادرست را در جمع عزاداريهاي خود نپذيريد . ))

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 تاريخ : جمعه ۹ آبان۱۳۹۳ | 14:8 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

سالـن سرپوشيــده ي روستــاي قهـي

**************

به نقل ازسعيد پسته اي ؛ پيمانكار پروژه  

عمليات احداث سالن سرپوشيده و چند منظوره ي روستاي قهي با صرف مبلغ  12 ميليارد ريال و ازمحل اعتبارات كد 034 ملي ، توسط شركت توسعه و نگهداري اماكن ورزشي كشور، بيش از 50 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و درصورت تامين اعتبار لازم ، پيش بيني مي شود تا پايان سال  1393  به بهره برداري برسد .

اين سالن درابعاد 24 در 43 متر ، زير بناي 1032 متر مربع و داراي قسمت اداري ، رختكن و سرويس هاي بهداشتي است و امكانات گرمايشي و سرمايشي نيز براي آن پيش بيني شده است .  

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536 216  0913 تاريخ : دوشنبه ۵ آبان۱۳۹۳ | 9:8 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اجراي طرح بصيرت عاشــورايي و سوگـواري امام حسين

«  عليـــه الســـلام   »

**************

حجت الاسلام صادقي ، مدير كل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان درجمع مبلغين و روحانيون بخش جلگه گفت : (( ازجمله وظايف مروجين و روحانيّت معظم و معزز، ترويج فرهنگ غني وقف و تشويق مردم به واگذاري قسمتي از ملك و املاك خود درجهت اجراي برخي از امور غني اسلام و جامعه ي اسلامي است .))

حجت الاسلام صادقي همچنين از اجراي طرح بصيرت عاشورايي و سوگواري امام حسين در بيش از 300 بقعه و امامزاده در استان خبر داد و گفت از 718 بقعه و امامزاده  ، اجراي بصيرت عاشورايي و سوگواري در  300 بقعه اي كه داراي فضا و محوطه و امكانات و در مراكز شهرها واقع شده اند ، اجرا مي شود تا رفت و آمد مردم به سهولت صورت گيرد .

 

مديركل اوقاف و امور خيريه در ادامه گفت :

(( درروزدوم محرم « فردا » همزمان با ورود كاروان امام حسين به كربلا ،‌ درامامزادگان شاخص استان ، طرح  « لبيك يا حسين »  و شعار « هيهات من الذله  » برگزار مي گردد كه ما به عنوان نماد و شاخص ، طرح لبيك يا حسين را با پخش مستقيم از امامزاده نرمي دولت آباد از صدا و سيما و آستان حضرت زينب در اصفهان داريم .))

مديركل اوقاف و امورخيريه همچنين افزود :

(( در روز دوازدهم محرم نيز اجراي همايش زينبي در سراسر كشوربرگزار مي گردد كه دراستان اصفهان نيز ويژه ي خواهران و درامامزاده سيد محمد خميني شهربرگزار مي گردد كه اجراي اين طرح نيز از شبكه ي اصفهان به صورت زنده پخش  خواهد شد . ))

درادامه حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهرهرند طي سخناني با اشاره به جنگ نرم دشمنان اسلام گفت :

 

(( آنچه نبايد نسبت به آن بي تفاوت باشيم ، دشمني و خصومت كشورهاي غربي و در راس آنها ، امريكاي جنايتكار و انگليس و فرزند ناخلف آنها ، اسرائيل غاصب است كه با صرف ميلياردها دلار با هدف تهي كردن نسل جوان از فرهنگ غني اسلام و تشويق به اجراي فرهنگ غربي به عنوان يك الگوست و بدانيد كه محرم و صفر فرصت طلايي خوب و مطلوبي است كه در شهرها و روستاهاي منطقه ، نوجوانان و جوانان را با فرهنگ اسلامي و عاشورايي آشنا كنيم و يقين كساني كه به فرهنگ عاشورايي دلبستگي پيدا كردند ، ‌ممكن نيست كه به فرهنگ غربي روي خوش نشان بدهند . ))‌   

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۴ آبان۱۳۹۳ | 16:17 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

همايش تجليـل ازمداحان و پيرغلامــان حسيني

**************

       پيرغلامان حسين باچشم اشكبار و غمين

                               درعزاي خسـرو خوبان همه زارو حزين

همايش پيرغلامان امام حسين عليه السلام با حضوردسته ي عزادار هيّا حسن و هيّا حسين سه هيئت بزرگ هرند « حضرت سجاد » ، « سيد الشهداء » ، « حضرت اباعبدالله » و تجمع عزاداران درامامزاده اسحاق اين شهررسميّت يافت .

ابتداء حميد كنعاني ازمداحان اهل بيت عصمت و طهارت به مديحه سرايي پرداخت سپس حجت الاسلام اصل حسيني ، نماينده ي ولي فقيه درمنطقه ي جلگه و امام جمعه ي شهرهرنددرسخناني با اشاره به فعاليت هيئت هاي مذهبي ، ازاين شهر به عنوان پايگاه عزاداري شرق ياد كرد و افزود :

(( آنچه ازنظرما ارزشمند است ، خدمتگزاري و نوكري خاندان رسالت و حضورو شركت فعال درعزاداريهاي ســــالارشهيــــــــدان، حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام است كه به حمدالله شهر هرند زبانزد عام و خاص است و شكي نيست كه اعمال همه ي عزاداران به عنوان توشه اي براي آخرت ذخيره مي شود ، عملي كه موجب سعادت و روسفيدي به درگاه خدا و خشنودي پيامبراسلام است و رضايت علي بن ابي طالب عليه السلام و فاطمه ي زهرا سلام الله عليها را همراه خواهد داشت  . ))

امام جمعه ي هرند درقسمتي ازسخنان خود به حضورمردم درعزاي حسيني اشاره كرد و گفت:

(( حضورما درمحضرامام زمان است لذا هرگونه حركت ما و حتي تفكر ما براي آن بزرگوار آشكار است . اتحاد را سرلوحه ي كار خود قرار دهيد كه پيشرفت و ترقي اســـلام عزيز و موفقيت مسلمين در پرتو همين اتحادها و همبستگي هاست . ))

حجت الاسلام اصل حسيني در ادامه گفت :

(( اين كه بزرگان هيئت ها را اجرمي نهي و از آنان تجليل مي كنيد و از آنان به بزرگي يادمي كنيد ، بسيــــار ارزشمنـــــد است ولي هيئت هـاو مسئولين بزرگوار هيئت ها دقت داشته باشيد كه نسل جوان را نيز دريابيد ، آنان را گرامي بداريد ، با دادن مسئوليت آنان را به سمت و سوي تكايا و مساجد بكشانيد . آنان را تكريم كنيد ، زيرا دشمنان اسلام همه ي قواي خود را براي به انحراف كشانيدن نسل جوان مصروف مي كنندو نبايد بي تفاوت از اين موضوع بسيار مهم گذشت ، ))

امام جمعه ي هرند دربخشي ازسخنان خود با اشاره به حركت و نقش مداحان اشاره كرد و افزود:

 

(( مداحان از گزافه گويي ، خرافه گويي و برخي از احاديثي كه سند معتبر ندارد و اشعاري كه پايه هاي اعتقادي ما را زير سوال مي برد ، جداً پرهيز نمائيد كه نه تنها براي مجلس امام حسين كار مثبتي انجام نداده ايد كه آنهايي كه گرايش به مذهب شيعه دارد ، دشمنان اسلام با معرفي مجالس امام حسين و حركت هاي نادرست ازجمله : قمه زني و خرافه هايي كه در مذهب رسوخ كرده اند به تصوير مي كشند و دين و مذهب شيعه را اينگونه به دنيا معرفي مي كنند تا از گرايش مردم به مذهب شيعه جلوگيري نمايند . ))

امام جمعه ي هرند به پيام عاشوراي حسيني اشاره كرد و خاطرنشان كرد كه :

(( پيام امام حسين عليه السلام درروز عاشورا و لحظات آخرعمر؛ نماز ، قرآن ، برادري ، اتحاد ايثار ، شجاعت ، وفا و احترام به خانواده را تاكيد كرده اند لذا آنچه كه قرآن كه كلام خداست و توصيه هاي معصومين را آويزه ي گوش قرار دهيد تا سعادت دنيا و آخرت را خريداري كنيد . ))

 

دراين مراســم حاج حسن خاكســـارازشعرا و مداحان ارزشي آل الله درجمع حاضر به مديحه سرايي پرداخت و پايان بخش اين مراسم تجليل از مداحان ، ذاكرين و پيرغلامان حسيني بود كه درآئيني ازآنان تجليل شد .

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

براي ديدن عكس هاي بيشتر به ادامه مطلب برويد ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۳ آبان۱۳۹۳ | 9:57 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

برافراشته شدن پرچم  عزاي امام حسين در روستاي قمشان

**************

درآئيني با حضور حجت الاسلام مرادي مسئول سازمان تبليغات اسلامي بخش جلگه  و جمعي از عزاداران هيئت حضرت ابوالفضل العباس روستاي قمشان ، و اجراي گروه موسيقي ، براي اولين بار پرچم عزاداري هيئت زنجيرزني حضرت ابوالفضل العباس و هيئت جوانان جنت العباس با نام مبارك «امام حسين » عليه السلام در ورودي روستاي قمشان برافراشته شد.

 

حجت الاسلام مرادي درجمع عزاداران روستاي قمشان ، هدف امام حسين از قيام را زنده كردن دين جدّ خود و امر به معروف و نهي از منكر خواند و اضافه كرد :

(( امام حسين با هدف امربه معروف و نهي از منكر يعني امر كردن به تمامي خوبي ها و نيكي و نهي از منكر يعني بازداشتن از تمامي زشتي ها قيام كردند لذا بر ما به عنوان پيروان آن حضرت كه بايد امر به معروف و نهي از منكر را در جامعه گسترش دهيم تا جامعه اي اسلامي ، سرشار از خوبي و به دور از زشتي داشته باشيم ؛ امام حسين عليه السلام تمامي هستي خود را در اين راه داد و سه چيز پر ارزش ازخدا به او داده شد كه از جمله اينكه ؛ دعاي مردم در زير قبه ي امام حسين مورد اجابت قرار مي گيرد ، تربيت آن حضرت شفاست و سوم نسل امامت را از فرزندان آن حضرت قرار داد كه هر سه ارزشمند است . ))

در ادامه آقاي توكلي از مداحان اهل بيت عصمت و طهارت ، اشعاري درمنقبت امام حسين و روز عاشوراي آن ابراز داشت .

 

 

درپايان نيز شركت كنندگان با آش رشته پذيرايي شدند .   

مراسم سوگواري و عزاداري محرم در دهه ي اول اين ماه به صورت دسته ي عزادار در روستاي قمشان برگزار مي گردد.

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعـات منطقـه ی جلگـه ( هـرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : شنبه ۳ آبان۱۳۹۳ | 9:56 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند که درادامه متن و فیلم پاسخ‌ ایشان به این سوالات ارائه می‌شود:

یک عزاداری مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در جواب باید عرض کنیم عزاداری دو حیث دارد: یک حیث محتوایی است و مطالبی که گفته می‌شود، یک حیث قالب و شیوه عزاداری است. از نظر محتوا آنچه که گفته می‌شود نباید مطالب حرام و خلاف شرع باشد، یعنی دروغ نباشد، غلو نباشد، موجب وهن به مذهب نباشد، موجب تنقیص مقام اباعبدالله علیه‌السلام و معصومین علیهم‌السلام نباشد و همچنین موجب پایین آمدن مقام خود مومنین و عزاداران هم نباشد؛یعنی از نظر محتوا مطالب مستند باشد، خلاف عقاید مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد، خلاف مرام اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد. نسبت به شیوه عزادارای اولا همراه با کار حرام نباشد مثل موسیقی حرام و امثال اینها، و موجب وهن مذهب هم نباشد، یعنی کاری نکنند که سوژه به دست دشمنان بیافتد و با این شیوه عزاداری که داریم، آنها علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام تبلیغ سو داشته باشند. اجمالا این را می‌توانیم ویژگی‌های عزاداری مناسب مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام برشماریم.

با توجه به اطعام‌هایی که در ایام محرم داده می‌شود و انسان به حلال بودن آنها یقین ندارد، آیا خوردن آنها اشکال دارد؟ لطفا هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی پاسخ فرمایید. اگر نذری کسی که خمس نمی‌دهد را بخوریم چطور؟

در مواردی که انسان غذایی را که یقین ندارد به حرام بودنش،مثلا اطعام می‌کنند عزاداران را یا غذایی آماده کرده اند در این ایام و برای شما می‌آورند یا فردی نذری می‌دهد و شما یقین دارید که خمس نمی‌دهد، به نظر حضرت آقا خوردن آن غذا، چون یقین به حرام بودن یا مخلوط به حرام بودن آن ندارید، یعنی یقین ندارید این غذا حرام است، یقین ندارید که متعلق خمس است، یعنی خمس در این غذا، خوردنش اشکال ندارد. اما از نظر اخلاقی - چون پرسیدند - بعضی‌ها می‌گویند اگر باشد ممکن است اثر وضعی داشته باشد. خب اگر بتوانید احتیاط کنید خوب است؛ به این معنا که اگر تبعات سویی ندارد نخورید، قبول نکنید، یا اینکه اگر مثلا متعلق خمس ست - نه به این معنا که حتما متعلق خمس است یعنی شبهه دارید - خودتان خمسش را بپردازید یا اگر موردی هست که ممکن است از باب شبهه حرام شک داشته باشید، یعنی مثلا مال مردم باشد، به عنوان رد مظالم بپردازید؛ گرچه واجب نیست. در حکم اولی که گفتیم شما یقین ندارید غذا از حرام است یا مخلوط به حرام است، خوردنش اشکالی ندارد. بنابراین در مجالس عزا که شرکت می‌کنید و طعام برای شما می‌آورند و امثال اینها، خوردنش اشکال ندارد، از نظر فقهی حرام نیست. اما اگر کسی بخواهد - خلاصه به قول معروف جز اولیای الهی باشد - پرهیز بیشتری داشته باشد احتیاط خوب است.

برهنه شدن در عزاداری چیست؟ اگر فیلمبرداری نشود و زنان نیز نبینند چطور؟ آیا از نظر فقهی، ایشان حرام میدانند این کار را؟

درپاسخ به این سوال باید عرض کنیم حضرت آقا توصیه فرمودند به برخی از مداحان که در عزاداری‌ها برهنه نشوند. اما این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. خب اگر نامحرمانی نیستند، اگر مسئله سویی برآن مترتب نیست، دشمنان سواستفاده نمی‌کنند خب ممکن است بگوییم حرام هم نباشد؛ مثلا یک جمع محدودی هستند فیلمبرداری هم نمی‌کنند، فقط مردان هستند حالا پیراهن را از تن درآوردند و سینه می‌زنند؛ اما به طور کلی توصیه ایشان این هست - به عنوان یک توصیه - که در عزاداری‌های مردها برهنه نشوند. چرا؟ چون ممکن است هم در معرض دید نامحرمان باشند و هم دشمنان بازازاین مسئله سواستفاده کنند برای تبلیغ علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام.
پرسیدند اگر شخصی در روضه‌ها به صورتش دست بزند تا جایی که صورتش زخم شود،(لطمه) حتی کبود شود، آیا این عمل مشکلی دارد؟

در پاسخ باید عرض کنیم در حد کبود شدن که حالا ممکن است با زنجیر زدن با سینه زدن بدن کبود شود، اگر ضرر معتنابهی برای بدن نداشته باشد به نظر حضرت آقا اشکالی ندارد. اما کارهایی فراتر از اینها که ممکن است دشمنان سواستفاده کنند، مثل مجروح کردن خود یا بدن را زخم کردن و قمه زدن یا مثل عبور از روی آتش و امثال اینها که در بعضی جاها برخی از افراد انجام می‌دهند، چون به هر حال اینها اعمال مستندی نیست، در عزاداری‌ها نه وارد شده است، نه سیره بر این بوده است و امروزه هم دشمنان از اینگونه اعمال علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام سوءاستفاده می‌کنند، اگر در آن حد باشد بله اشکال دارد. اما اگر در همین حد که متعارف است سینه میزنند زنجیر می‌زنند بدنشان ممکن است سرخ شود کبود شود، در حد متعارفش که ضرر معتنابهی برای بدن نداشته باشد، اشکالی ندارد.

 آیا هروله کردن در عزاداری اشکال دارد؟

اگر موجب وهن مذهب نباشد، یعنی دیگران سواستفاده نکنند علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام، اشکالی ندارد. ولی به طور کلی توصیه این است که از اینگونه اعمال در عزاداری ها پرهیز کنند.
در پاسخ سوال هایی که معمولا در مورد شیوه ی عزاداری و برخی از کارهایی که در عزاداری صورت میگیرد و اشکال شرعی هم ندارد مثل تعزیه‌خوانی و امثال اینها، وقتی سوال شده است، ضمن تایید آن عزاداری‌های متعارف و متعادلی که از دیرباز بین مومنین مرسوم بوده اضافه فرمودند:"بهتر آن است که مجلس ذکر مصیبت برپا کنند".پس معلوم است که اینگونه کارهای متعارف مثل هیئت‌های عزاداری مثل سینه‌زنی و زنجیرزنی به طور متعارف اینها اشکالی نداردو جز شعائر دینی ما الان محسوب می‌شود. اما یک کارهایی که موجب وهن مذهب است در شان مومن نیست این کارها را انجام دهد و دشمنان علیه مکتب تشیع از آن سوءاستفاده می‌کنند ، آن کارها جایز نیست.

در برخی هیئت‌ها به علت استقبال پرشور جوانان و تراکم جمعیت و کمبود جا در حسینه‌ها، خیابان‌های اطراف بسته شده یا تردد در آنها با مشکل مواجه می‌شود. آیا این کار اشکال دارد؟ یا اینکه صدای عزاداری خیلی بلند باشد، اگر موجب آزار و اذیت نشود چطور؟ و اگر اشکال دارد، آیا شرکت در این مجالس با علم به اینکه داخل حسینه نمیتوان حضور پیدا کرد اشکال دارد؟

اولا بدانیم که عزاداری حضرت اباعبدالله حسین علیه‌السلام از افضل قربات است. تاثیر بسیار زیاد و آثار و برکات بسیار زیادی دارد و همچنان باید مراسم عزاداری اباعبدالله حسین علیه‌السلام زنده بماند و تاکید بر آن است. خود سیره مقام معظم رهبری هم بر این است که در برخی از ایام سال مجلس عزا برپا می‌کنند، ذکر مصیبت و نوحه‌خوانی انجام می‌شود در محضر ایشان. اما در برخی از ایام، بیرون آمدن هیئت‌های عزاداری و دسته‌ها اینها جز شعائر دینی است مثل تاسوعا و عاشورا. خب به طور طبیعی برخی از خیابان‌ها بسته می‌شود برخی از راه‌ها بسته می‌شود گرچه همان جاها هم اگر بشود مراعات کنند که بسته نشود بهتر است. اما مثل راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی 22 بهمن، تاسوعا، عاشورا و امثال اینها طبیعی است ، اکثر مردم هم در این مراسم حضور دارند. اما در غیر این مواقع که شخصی در حسینه‌ای یا در منزل خودش مجلس عزایی برپا کرده است ولو اینکه عزاداری سید و سالار شهیدان باشد، نباید خلاف مقررات نظام باشد یعنی بستن راه‌ها، به خاطر مجلس عزاداری شخصی - گرچه عرض کردم حساب تاسوعا عاشورا جداست و اصلا خروج این هیئت‌ها و دسته‌ها جز شعائر دینی محسوب می‌شود و به طور طبیعی خیلی راه‌ها بسته می‌شود مردم هم مطلع هستندو قالب مردم هم در این مراسم شرکت دارند - اما در غیر این مواقع مومنین باید مراعات کنند، راه بر مردم بسته نشود و صدای بلندگوها آزاردهنده نباشد و مردم را اذیت نکند، همچنین صدای طبل و امثال اینها و کارهای دیگری که جانبی است - مثل ایستگاه‌های صلواتی که برپا می‌کنند- و خوب هم هست؛ ولی یک جایی باشد که هم راه مردم بسته نشود، ایجاد مزاحمت نشود و نظافت خیابان ها حفظ بماند. اما پرسیدند آیا شرکت در چنین مجلسی اشکال دارد؟ نه، شرکت در آن مجلس ولو جا هم نباشد اشکالی ندارد، ولی شما مزاحمت ایجاد نکنید و راه را نبندید.

آیا گفتن ذکر حسین علیه‌السلام در سینه‌زنی و به اصطلاح شور تند و پشت سر هم، بی احترامی است و اشکال شرعی دارد؟ آیا این مصداق غنای روضه‌خوانی است؟

ظاهرا مصداق غنا نباشد، اما باز یک توصیه‌ای رهبر انقلاب داشتند به برخی از مداحان که تکرار این الفاظ ثمره چندانی ندارد و عین عبارت این بود که فرمودند "این مداحی شما، نوحه‌خوانی شما باید حکم یک منبر آموزنده را داشته باشد". یعنی قصیده‌هایی را بخوانید ، مطالبی را داشته باشید که مردم بر معرفت‌شان نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام و تاریخی که گذشته است، وقایعی که در عاشورا اتفاق افتاده است اطلاع بیشتری پیدا کنند؛ باید یک منبر آموزنده باشد. و می‌فرمودند که تکرار این الفاظ ثمره‌ای ندارد. البته نمی‌توانیم به طور کلی بگوییم حرام است؛ نه حرام نیست و به عنوان یک فتوا نیست. به عنوان یک توصیه که به جای تکرار این الفاظ مطالبی گفته شود که برای مخاطبین ضمن اینکه عزاداری هست مفید هم باشد و بر معرفت آنها بیافزاید و چیز یاد بگیرند.

به تازگی یک مغازه‌ای باز کردم و از آنجایی که در ماه محرم تعداد مشتری‌ها در منطقه ما بیشتر می‌شود و با این شرایط من مقداری هم به بازار بدهکارم، می‌خواستم بدانم اگر تاسوعا و عاشورا مغازه را باز کنم و خرید و فروشی داشته باشم اشکال شرعی دارد؟

مومنین در ایام عزای معصومین علیهم‌السلام از یکسری کارها پرهیز می‌کنند: مثلا مجلس شادی ندارند اما اگر عقد خوانده شود اشکالی ندارد. معمولا کارها را تعطیل می‌کنند که در این مراسمی که جز شعائر مذهبی شناخته می‌شود، شرکت کنند. اگر مغازه باز کردن شما در آن ایام توهینی باشد به عزاداران یا به عزاداری یا به اباعبدالله حسین علیه‌السلام، بله این اشکال دارد. اما اگر یک مغازه‌ای است که چند ساعتی باز می‌کنید که برخی از حوائج مومنین برآورده شود و بعد هم مغازه را می‌بندید و هیچ از آن برداشت نشود که بی‌‌احترامی و توهین به عزاداری و عزاداران یا خدای ناکرده به اباعبدالله حسین علیه‌السلام است، اشکالی ندارد. ولی به طور کلی عرض کردیم معمولا مومنین در یکسری ایام خاص مثل عاشورا، دست از یکسری کارهای دیگر می‌کشند و همگی در مراسم عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین علیه‌السلام شرکت میکنند.

راجع به قمه‌زنی نظر حضرت آقا را پرسیدند که به نظر ایشان چه حکمی دارد؟ آیا مقلدین سایر مراجع هم باید از این دستور تبعیت کنند؟ و نکته دوم اینکه آیا مخفیانه بودن یا مخفیانه نبودن آن با هم فرقی دارد؟

خب نظر آقا را در مورد قمه‌زنی، شاید همه شنیده باشید که ایشان این کار را در وضعیت فعلی حرام می‌دانند. تعبیر ایشان این بود که نه سابقه‌ای دارد - این کار، حالا ممکن است یک سابقه‌ای داشته باشد اما در گذشته‌های دور یک چنین کارهایی مثل قمه‌زنی سابقه‌ای بین مومنین نداشته است - افزون بر اینکه امروزه از این عمل علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و علیه شیعیان سواستفاده می‌شود. شما اگر مراجعه کنید به برخی از سایت‌ها و کلمه شیعه را بزنید، همین تصویر قمه‌زنی دیده می‌شود. فلذا بله این کار به نظر حضرت آقا حرام است و باید از این کار پرهیز شود و فراتر از فتوا، ایشان تعبیرشان این بوده که این عزاداری نیست،بلکه تخریب عزاداری است.بنابراین همه مومنین و مقلدین سایر مراجع با کمال احترام به مراجع معظم تقلید، از این دستور باید تبعیت کنند و از اینگونه کارها در عزاداری که اینها عزاداری نیست، بلکه به ضرر مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است پرهیز کنند. و فرقی هم بین قمه‌زنی مخفیانه یا علنی نگذاشتند؛ بنابراین حتی جداگانه هم سوال شده است در مورد اینکه مخفیانه بروند قمه بزنند، فرمودند نه این کار را هم نباید بکنند و منع کردند.

لعن برخی از دشمنان اهل‌بیت علیهم‌السلام در مکان‌های عمومی یا خصوصی چه حکمی دارد؟

این هم از جمله سوال‌هایی است که بارها پاسخش را شاید همه شما از خود حضرت آقا شنیده باشید و همین اواخر بیشتر تاکید داشتند. به خاطر این فتنه‌هایی که در جهان اسلام پیش آمده است و برادر کشی و مسلمان کشی بین برخی از مسلمانان و ضرری که برای جهان اسلام دارد و سودش را استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل می‌برد. بارها شنیده اید که ایشان فرموده‌اند به مقدسات سایر مذاهب توهین نکنید و توهین به مقدسات سایر مذاهب را حرام دانسته اند. به علاوه هر عملی که موجب تفرقه بین مسلمانان شود، ایشان آن را منع کرده اند و حرام دانسته اند. بنابراین مومنین از کارهایی که به هر حال سودی ندارد، بلکه ضرر دارد و موجب اختلاف بین مسلمان‌ها می‌شود و موجب برادرکشی بین مسلمانان می‌شود یا موجب وهن مذهب هست یا به نحوی توهین به مقدسات سایر مذاهب اسلامی است انشالله بپرهیزند که این عمل جایز نیست.

سوالی دومی که در اینجا مطرح شده این است که در این مجالس می‌شود شرکت کرد یا نه؟ یک وقت هست شما شرکت می‌کنید آن منبری را یا آن مداح را از این کار خودش باز می‌دارید - حالا با تذکر محترمانه که از این گفته‌های تفرقه‌انگیز بپرهیزد - این گاهی وقت‌ها لازم و واجب است. اما اگر شرکت شما این اثر را ندارد، بلکه مجلس چنین افرادی که تفرقه می‌اندازند تقویت می‌شود، بله گاهی وقت ها شرکت در چنین مجالسی جایز نیست و باید پرهیز شود.

نظر حضرت آقا در مورد الفاظی که در عزاداری‌ها و نوحه‌ها استفاده میشود و در شان یک مسلمان و حتی انسان نیست و نسبت دادن یکسری الفاظ رکیک به خود چه حکمی دارد؟

کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است - مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام - پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود. اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد. شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست. لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود.

در مواقعی ایام عزاداری با مناسبت‌های دیگر همچون شب یلدا و عید نوروز همزمان می‌شود. پذیرایی از مهمان‌ها با شیرینی و آجیل چه حکمی دارد؟

همه می‌دانیم که مومنان و ارادتمندان به اهل‌بیت علیهم‌السلام عصمت و طهارت مخصوصا اباعبدالله حسین علیه‌السلام در ایام عزای آن حضرت، یکسری کارهای شاد و شادی‌آفرین را کنار می‌گذارند. حتی لباس شاد نمی‌پوشند و مجلس شادی برگزار نمی‌کنند - حالا ممکن است عقدی خوانده شود به عنوان سنت پیغمبر و ازدواجی صورت بگیرد - اما مجلس شادی برپا نمی‌کنند چرا؟ به خاطر مراعات احترام حضرت اباعبدالله علیه‌السلام و همچنین ایام عزای ایشان. و لذا شایسته نیست که در مناسبت‌هایی مانند مناسبت ملی که با ایام عزای اباعبدالله حسین علیه‌السلام یا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم اعظم یا ائمه دیگر تلاقی دارد و همزمان شده است، به شادی بپردازد. من یک توضیح مختصری خدمت شما عرض کنم: اگر ما خودمان را واقعا عزادار اباعبدالله حسین علیه‌السلام می‌دانیم و عزادار پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم می‌دانیم یا در عزای سایر ائمه خودمان را عزادار می‌دانیم، آیا شخص عزادار که عزیزی را ازدست داده، پدری را از دست داده، فرزندی را از دست داده، مجلس شادی برگزار می‌کند؟ گاهی وقت‌ها اقوام، بستگان، آشنایان به خاطر مرگ یک نفر از خاندان، مدت‌ها دیگر مجلس شادی برپا نمی‌کنند. برای چی؟ برای اینکه خودشان را عزادار میدانند و لذا از نظر حکم فقهی نمی‌توانیم بگوییم حرام است، اما شایسته نیست. مگر اینکه در آن ایام اگر کسی مجلس شادی برپا کند یا در آن شب‌ها، به نحوی اهانت و توهین به صاحب آن ایام باشد، مثلا به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم اعظم یا سایر ائمه، به اباعبدالله علیه‌السلام؛ اگر توهین تلقی شود یا قصد خدای ناکرده توهین و جسارت داشته باشد این حرام است و باید پرهیز شود.

پرسیدند آیا انسان می‌تواند درهنگام سخن گفتن و توسل کردن به ائمه دستان خود را مانند دعا به سمت آسمان بگیرد؟

همه می‌دانند که ما دعا را از خدا می‌خواهیم؛ یعنی درخواست حاجت از خداوند است و ائمه اطهار علیهم‌السلام را واسطه فیض الهی می‌دانیم و به آنها توسل می‌جوییم به عنوان حجج واولیای الهی که در پیشگاه خداوند قرب و منزلتی دارند آنها را واسطه قرار می‌دهیم. وابتغوا الیه الوسیله؛ این دستور قرآن است. بنابراین توسل به آنها به عنوان وسیله و شفیع و کسی است که در پیشگاه خداوند قرب و منزلتی دارد و اصل حاجت را از خداوند می‌خواهیم. بنابراین اگر دست به دعا برداشتند و خدا را قسم دادند - مثلا به امام حسین علیه‌السلام، به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم اعظم و سایر اولیای الهی - دعایی داشتند و حاجتی خواستند، این اشکالی ندارد. همه می‌دانند که ما اعتقادمان بر این است که شخص پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم و ائمه اطهار علیهم‌السلام، عباد الهی هستند، بندگان واقعی خدا هستند. ما در تشهد می‌خوانیم اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له، اول شهادت به وحدانیت خداوند، بعد از آن می‌خوانیم و اشهد ان محمد عبده و رسوله؛ یعنی حتی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم را به عنوان عبد و بنده خدا و فرستاده خدا می‌دانیم. همه مراجع معظم تقلید و حضرت آقا فتوای‌شان بر این است که اگر کسی به حرم مشرف شد و برای صاحب حرم، حتی امام، سجده کند آن سجده حرام است؛ سجده فقط برای خداست. سجده شکر به عنوان شکر الهی جهت زیارتی که نصیبش شده این اشکالی ندارد، اما سجده برای امام نیست اگر ضریح بوسیده می‌شود اگر در و دیوار بوسیده می‌شود به خاطر شدت ارادت به صاحب آن خانه است، نه اینکه اینها علاقمند به آهن و فولاد و سنگ و آجر باشند، مثل بوسیدن پیراهن حضرت یوسف است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم خدا حضرت یعقوب بوسید و بر چشم خود گذاشت.

منظور مقام معظم رهبری در خصوص عدم شرکت زنان در دسته‌جات عزاداری چیست؟ لطف نظر مبارک ایشان را تبیین فرمایید. چرا که در ایام شهادت ائمه بسیاری از هیئات مذهبی اقدام به راه‌اندازی دسته‌جات مذهبی می‌نمایند و زنان نیز پشت سر مردان حضور دارند. آیا این حضور زنان در پشت سر مردان در دسته‌جات اشکال دارد؟

اولا اگر مصداق اختلاط محرم و نامحرم باشد که حرام است که و حدودی برای این مسئله مشخص شده است و همین جا توصیه میکنیم در هیئت‌ها و در مجالس عزا، همه جا باید این رعایت شود و خانم‌ها حجاب‌شان را مراعات کنند و همه نگاه‌شان را نگه دارند؛ نگاه به نامحرم. اما در خصوص اینکه خانم‌ها هم دنبال دسته عزا راه بیافتند و دسته عزاداری راه بیاندازند گفتند این شایسته نیست که خانم‌ها دسته عزاداری داشته باشند؛ حتی دنبال دسته‌های عزاداری راه بیافتند. شیوه عزاداری از قدیم‌الایام مرسوم بوده و خانم‌ها هم در مجلس عزا شرکت می‌کردند با مراعات حدود شرعی و حجاب و عفاف.

اکثر هیئت‌های محلی که به مدت ده روز برگزار می‌شود، جهت چراغانی جلوی تکیه یا هیئت از برق اصلی شهر انشعاب گرفته و استفاده می‌کنند. حکم شرعی چیست؟

اگر با مجوز قانونی باشد اشکالی ندارد؛ امااگر با مجوز قانونی نیز باشد باید وجه برق را بپردازند. اما اگر بدون مجوز باشد، اصل کار خلاف است و موجب ضمان هم هست یعنی هزینه برق مصرفی را باید بپردازند. عزادار سید و سالار شهیدان به هر حال قانون نظام اسلامی را رعایت می‌کند و نسبت به این حقوق عمومی و بیت‌المال هم مواظبت دارد.

آیا پوشیدن لباس مشکی در ایام عزای سید و سالار شهیدان اباعبدالله حسین علیه‌السلام کراهت ندارد؟ با توجه به حکم کلی که پوشیدن لباس سیاه کراهت دارد و در نماز نیز مکروه است. و اگر کسی نذر کرده باشد آیا نذر او صحیح است؟

ما یک حکم کلی داریم در خصوص پوشیدن لباس تیره مشکی که کراهت دارد و نماز خواندن با آن هم ثواب نماز را کم می‌کند؛ این فتوای حضرت آقا هم هست. اما تبصره هم دارد نسبت به عبا، عمامه و کفش استثنا شده و اگر مشکی باشد کراهت ندارد. و همچنین یک حکم کلی نسبت به عزادار داریم که صاحب عزا خوب است به گونه‌ای باشد که معلوم باشد عزادار هست و این لباس مشکی پوشیدن عزادار هنگام سوگواری امام حسین علیه‌السلام و ائمه بزرگوار، امروزه نشانه این هست که طرف می‌خواهد نشان دهد من عزادار هستم. بنابراین حکم کراهت را ندارد. بنابراین اگر کسی نذر کرده باشد با شرایط نذر شرعی، طبق نذرش هم اگر بتواند باید عمل کند.

اما توجه داشته باشید به هر حال عزادار بودن شیوه‌های مختلفی دارد. حالا ممکن است با پوشیدن لباس مشکی باشد یا با پرهیز از افعال و کارهای شاد یا با گریه کردن و گریستن و شیوه‌های مختلف دیگر. به هر حال ما امیدوار هستیم بتوانیم این حالت عزاداری را در این ایام سوگواری مراعات کنیم.
پدرم مبلغی را به عنوان رد مظالم وصیت نموده. نظر مقام معظم رهبری در مورد اینکه این مبلغ صرف امور فرهنگی هیئت‌ها و عزاداری امام حسین علیه‌السلام و اطعام قرار گیرد چیست؟

مظالم عباد که اصطلاحا می‌گویند رد مظالم مصرفش فقرا هستند و بنابر احتیاط باید با اجازه باشد، 

یعنی با دفتر حضرت آقا تماس بگیرند بعد به مصرف فقرا برسانند. نگاه کنید بودجه‌ها در بیت‌المال مصارفش مشخص است. مثلا زکات مصارف خاص خودش را دارد خمس مصارف خاص خودش را دارد کفارات مصارفش فقرا هستند و مظالم عباد همچنین. اینها مشخص شده باید نظام‌مند و هدفمند باشد و در جای خودش مصرف شود. مصرف مظالم عباد، فقرا هستند باید هم با اجازه باشد؛ بنابراین نه در عزاداری می‌شود خرج کرد نه در امور فرهنگی عزاداری مظالم عباد را می‌شود خرج کرد. در امور اطعام، اگر اجازه گرفته باشید اولا که موافق احتیاط است، ثانیا کسانی که اطعام می‌کنید فقیر باشند اشکالی ندارند. اما اگر عموم عزاداران فقیر نباشند، نمی‌توانید به عنوان مظالم عباد بپردازید؛ حالا طرف وصیت کرده باشد یا خودتان می‌خواهید بپردازید یا در اختیار شما قرار دادند مظالم عباد را به اینگونه مصارف نمی‌شود رساند و خرج کرد. بلکه باید به فقرا داده شود.

آیا می‌شود اضافه خرج ایام فاطمیه را در محرم خرج کرد؟

اگر مردم آنچه را که به دست اندرکاران هیئت داده اند برای ایام فاطمیه، در محرم نمی‌توان خرج کرد. ولی اگر داده باشند برای عزاداری به طور مطلق، یعنی معلوم باشد برای عزاداری دادند چه ایام فاطمیه چه ایام محرم اشکالی ندارد. یا اینکه افرادی که دریافت کردند این مبالغ را اجازه گرفته اند یا وکالت تام گرفته اند برای مخارج عمومی عزاداری در ایام مختلف، آن هم اشکالی ندارد. اما اگر مشخص نباشد یعنی اجازه نگرفته باشند یا مردم داده اند برای عزاداری ایام فاطمیه، نمی‌شود در ایام محرم خرج کرد و عکس مطلب هم همین است.

با سلام ضمن تشکر از این اقدام خوب و به موقع. سوال من این است چهل روز روضه نذر کرده‌ام اما شرایط خانه‌ام طوری نیست که همه چهل روز را روضه‌خوانی داشته باشم. چکار کنم؟

در احکام نذر آمده است که اگر نذر با شرایط شرعی باشد عمل به آن الزام آور است و واجب است و در صورتی که شخص دیگر توانایی عمل به نذر را نداشته باشد و نتواند عمل کند، وجوبش ساقط است. بنابراین اگر توانایی عمل به نذر را ندارید و نذرتان هم مقید بوده که در خانه باشد و الان هم در خانه نمی‌توانید به آن عمل کنید دیگر واجب نیست. اما اگر نذر مطلق بوده و قبلا در خانه این مراسم را برگزار می‌کردید و الان اگر جای دیگر بتوانید مراسم را برپا کنید عمل به نذر واجب است. بنابراین خلاصه پاسخ سوال این شد که اگر کسی نذری کرده که با شرایط صحیح بوده و بر او واجب شده و الان دیگر توانایی عمل به آن نذر را ندارد یا از نظر مالی یا از نظر توانایی بدنی یا از جهات دیگر، الان عمل به نذر ساقط است و دیگر واجب نیست.

آیا تغییر نذر از محلی به محل دیگر یا از نوعی به نوع دیگر به ضرورت آیا جایز است؟ مثلا نذر داشته به عزاداران شربت بدهد و حالا چون هوا سرد شده حالا شیر گرم بدهد.

اگر نذر با شرایط شرعی باشد که از جمله آنها خواندن صیغه نذر است که در نذر حتما باید صیغه خوانده شود، این جمله باید گفته شود یا به صورت عربی که "لللّه علیّ" که چنین کاری انجام دهم، یا به زبان فارسی مثلا گفته شود "برای خداست به عهده من" که چنین کاری را انجام دهم - حالا ممکن است شرطی هم داشته باشد که اگر بیمارم خوب شد، صاحب خانه شدم اگر مثلا در فلان آزمون موفق شدن و امثال اینها که اگر شرط محقق شده عمل به نذر واجب می‌شود. اگر نذر واجب شد دیگر تغییر در آن ممکن نیست. اگر عمل به آن نذر موضوع دیگر ندارد، یعنی مثلا نذر کرده بوده شربت بدهد دیگر هوا سرد است و عمل به آن نذر واجب نیست. اما اگر به جایش شیر گرم داد به مردم و عزاداران اشکال دارد؟ نه اشکال ندارد. ثواب آن را هم میبرد اما از نظر حکم شرعی که آیا واجب است یا نه؟ نظر حضرت آقا این است که اگر به هر حال موضوع منتفی شد و نمی‌شود به آن عمل کرد و در حقیقت در مورد خودش خرج نمی‌شود، عمل به آن واجب نیست. حالا اگر دلش بخواهد ثوابی ببرد اشکالی ندارد، مثلا به جای شربت شیر گرم به عزاداران بدهد.

یک مداح باید چگونه باشد و چگونه رفتار کند؟

خب ظاهرا از اوصاف نفسانی او نمی‌پرسند و از سایر اعمال عبادی او هم سوال نشده است. از سوال فهمیده می‌شود در خصوص کار مداحی است. در خصوص یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم آنچه که در منبرها گفته می‌شود به عنوان موعظه مردم یا نقل تاریخ عاشورا و امثال اینها یا ذکر مصیبت. اولا باید دروغ نباشد، ثانیا غلو نسبت به معصومین علیهم‌السلام نباشد، یعنی زیاده از حد. مقام آنها خیلی بالاست اما به هر حال در مقام عصمت و امامت، یا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم، در مقام نبوت هستند، دیگر بالاتر از آن نیست، دیگر خودشان نهی فرمودند که نسبت به ما غلو نداشته باشید، زیاده‌روی نداشته باشید. همچنین مطالب خلاف و حرام که خدای ناکرده مثل غیبت دیگران، تنقیص مومن، تحقیر مومن، و مطالبی که در شان معصومین علیهم‌السلام نیست، مطالبی که در شان مومنین نیست چنین مطالبی را نباید بگویند. الفاظ زشت و رکیک اینها را نباید بگویند در مداحی‌ها و در مطالبی که ارائه می‌شود. و همچنین از آن طرف ممکن است در مداحی‌ها مطالب بدی نباشد، اما به گونه‌ای ارائه شود که دشمنان از آن سواستفاده ‌کنند علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام یا پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام، آن هم باید مراعات شود. ضمن اینکه آن مداح باید کارش خالصا و لله باشد، یعنی برای خدا باشد به دور از ریا و خودنمایی. حالا ممکن است مزدی هم بدهند مزدی هم بگیرد، اما برای مزد نباشد. به هر حال برای اینکه اجر و ثواب عزاداری را ببرند. همچنین مداحی آموزنده باشد. من یاد دارم در جایی حضور داشتم که حضرت آقا به دو نفر از مداحان معروف کشور که در دو جلسه جداگانه هم بودند بعد از مراسمی که داشتند در حضور آقا و مجلس عزایی که آقا برپا می‌کنند، بعد از اینکه خدمت آقا رسیدند من از نزدیک می‌شنیدم که حضرت آقا فرمودند این مداحی شما باید منبر آموزنده باشد. بعد توصیه کردند قصیده‌هایی را بگردید پیدا کنید و یادم هست از دیوان صائب هم نام بردند که فرمودند در دیوان صائب هست ازاین قصیده‌های پرمغز و پرمحتوا می‌توانید استفاده کنید و مداحی شما باید یک منبرآموزنده باشد که مخاطبان شما مطلب یاد بگیرند و برمعرفت‌شان افزوده شود. مطالب تاریخی مربوط به ائمه اطهار علیهم‌السلام، مصائبی که بر آنها وارد شده است، جنایاتی که دشمنان آنها مرتکب شده‌اند، اینها در مداحی باشد انشالله.

آيا گرفتن پول برای روضه‌خوانی اشکال دارد؟

هر چند تعیین نرخ برای این کارها مناسب نیست، شایسته نیست. اما حالا بنده خدا منبری رفته مثلا یا مداحی داشته، مزدی میدهند ،وجهی می‌دهند پاکتی می‌دهند، گرفتن آنها اشکالی ندارد و پیشتر هم ما گفتیم که به هرحال مجالسی که برای عزای معصومین علیهم‌السلام و اباعبدالله حسین علیه‌السلام برپا می‌شود چه سخنران و چه روضه‌خوان یا به اصطلاح مداح، غرض اصلی‌اش این چیزها نباید باشد تا آن اجر و ثواب عزاداری اباعبدالله علیه‌السلام - که به تعبیر حضرت آقا و امام راحل از افضل قربات است و آدم‌ساز است - انشالله محفوظ بماند و بهره مند باشند.

پرسیدند اگر منبری خلاف وحدت شیعه و تسنن صحبت کند، ما در آن مجلس چه وظیفه‌ای داریم؟
بارها این توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی را و در گذشته امام راحل را شنیده‌اید و یاد دارید که چقدر تاکید داشتند بر وحدت مسلمین. چون امروزه ما دشمنان مشترکی داریم: استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی؛ که آنها نه فکر شیعه هستند نه سنی؛ با دیانت شما مخالف هستند. بنابراین توصیه موکد شده است و از نظر حکم شرعی هم به نظر حضرت آقا چه در سخنرانی‌ها و چه در مداحی‌ها و چه در کارهای دیگر اعمالی که امروزه موجب تفرقه بین مسلمان‌ها شود و این وحدتی که مورد نیاز مسلمین است برهم زده شود و دشمن از آن سواستفاده کند، جایز نیست و حرام است و باید از آن پرهیز شود.

پرسیدند حکم گِل مال کردن خود به عنوان عزادار جایز است؟

بعضی جاها روز عاشورا گلی بر سر یا بدن می‌مالند یا کاه بر سر می‌ریزند که نشان دهند عزادار هستند. اما اگر به حدی برسد که سخیف باشد یا زشت باشد و طرف انگشت نما شود یا اینکه دشمنان از همین اعمال علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام سواستفاده کنند، موجب وهن باشد بله حرام است. بنابراین اگر در حد ساده‌ای باشد که به آن مراتب نرسد و طرف صرفا خود را عزادار نشان دهد این اشکالی ندارد. اما اگر در حدی باشد که طرف یا انگشت نما می‌شود و زشت و سبک است یا موجب وهن باشد، این جایز نیست.

پرسیدند اگر نامحرم صدای نوحه‌خوانی یا گریه یا ناله‌زدن زنان را بشنود اشکال دارد؟

اگرموجب جلب توجه نامحرم باشد یا مفسده‌ای برآن مترتب باشد اشکال دارد. اما اگردرآن حد نباشد، حرام نیست به نظر حضرت آقا، اما شایسته هم نیست که صدای گریه و ناله و ضجه و عزاداری خانم‌ها را مردان نامحرم بشنوند.

توصیه کلی به عزاداران

یک مطلبی را می‌خواهم اضافه کنم در همین برنامه‌هایی که عزاداران دارند ضمن احترام به همه آنها غالبا یکسری کارهایی که انجام میدهند از روی عزاداری است و از روی عشق به اباعبدالله علیه‌السلام است. و اگر کسانی هم جمله‌ای به آنها بگویند در جواب می شنوند که مجلس عزاداری اباعبدالله حسین علیه‌السلام از روی عشق است نه فقه؛ یعنی اینها فراتر می‌روند و می‌گویند این احکام فقهی، این باید و نبایدهای دینی، آنجا جاری نیست. گرچه ما قبول داریم که خیلی مقام عزادار بالا است و عزاداری هم به تعبیر حضرت آقا از افضل قربات است و این سنت دیرینه عزاداری با همان روش متداول و سنتی که وجود داشته و به دور از خرافات و کارهای ناشایست، باید محفوظ بماند. اما انسانی که می‌خواهد با عزاداری اجر و ثواب ببرد، اول باید بداند که احکام فقهی تعطیل‌بردار نیست. چگونه خود اباعبدالله علیه‌السلام ظهر عاشورا در محاصره دشمن زیر تیرباران دشمن، نماز را اول وقت خواندند و آن هم به جماعت خواندند. یعنی دارند به ما نشان می‌دهند که این باید و نبایدها و این تکالیف شرعی تعطیل‌بردار نیست حتی در سخت‌ترین وضعیت. تا آخرین لحظات توصیه‌های‌شان این بود که خانم‌ها از خیمه‌ها بیرون نیایند و حتی دشمن این را فهمیده بود که آن حمله به خیام است که اباعبدالله علیه‌السلام را از پا در می‌آورد. یعنی آنجا دیگر نمی‌تواند تحمل کند. یعنی مسائل محرم و نامحرم. بنابراین این حرفی که از روی عشق است و فقه جاری نیست، کاملا باطل است و احکام فقهی همه جا جاری است در همه وضعیت‌ها. باید توجه شود مراعات شود که خدای ناکرده عزاداری سبب انجام کارهای حرام مثل اختلاط محرم و نامحرم نباشد، حقوق مردم تضییع نشود و موجب اذیت و آزار عمومی نباشد. به علاوه ترک واجب نباشد، نماز ترک نشود، نماز صبح قضا نشود. نکته پایانی این است معمولا عزاداران در مجلس عزا شرکت می‌کنند و نوحه می‌خوانند، سینه می‌زنند زنجیر می‌زنند برای چه؟ برای اینکه ثواب ببرند. اگر یک عملی را ما شبهه داشتیم یعنی معلوم نبود ثواب دارد یا ندارد آدم عاقل چکار می‌کند؟ آن موردی را که شبهه دارد کنار می‌گذارد می‌رود سراغ کاری که قطعا ثواب دارد. بنابراین در عزاداری‌های‌تان به طور کلی توصیه مراجع معظم تقلید، توصیه حضرت آقا مقام معظم رهبری را بشنوید و از کارهای سخیف سبک و مبتذل و از کارهایی که موجب وهن مذهب است، کارهایی که دشمنان از آن سواستفاده می‌کنند اعمالی که موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمانان می‌شود پرهیز کنید و عزاداری وزین و سنگینی که در شان خودتان و در شان آن بزرگواران اباعبدالله علیه‌السلام و ائمه اطهار علیهم‌السلام است بپردازید و مطمئن باشید که اجر و ثواب می‌برید. و از کارهایی که قطعا حرام است و کارهایی که شبهه دارد یعنی یا شبهه حرمت دارد یا شبهه اینکه اصلا ثواب دارد یا نه انشالله درعزاداری‌ها بپرهیزید. از خدا می‌خواهیم به همه ما توفیق عزاداری بامعرفت را عنایت بفرماید.

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعـات منطقـه ی جلگـه ( هـرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 

 تاريخ : جمعه ۲ آبان۱۳۹۳ | 6:53 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |
 

با سلام و ادب

احتراما با توجه به اینکه سرور اف تی پی مشکل ارسال داشت ، خواهشمند است خبر را از ولاگ دریافت نمایید.

تصویر نیز با نام Jolgeh  soghvari  moharram  93  07  30  ارسال شده است .

در آستانه ی فرا رسیدن ماه محرم جلسه ی شورای هیئات مذهبی بخش جلگه در بخشداری جلگه تشکیل جلسه داد 
حجت الاسلام مرادی رئیس تبلیغات اسلامی بخش جلگه در سخنانی گفت :
(( ماه محرم و صفر فرصتی است تا واعظین ، ذاکرین و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت هدف از قیام امام حسین علیه السلام که همانا امر به معروف و نهی از منکر بود بیان کنند زیرا در جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر نباشد ، مردم به ورطه ی نابودی کشیده می شوند. ))
وی افزود : در ماه محرم و صفر بیش از چهل روحانی به شهرها و روستاهای بخش جلگه اعزام می شوند تا کارهای تبلیغی مربوط به این دو ماه را صورت دهند
علیرضا حسینی ، بخشدار جلگه هم گفت :
( مداحان باید ازخرافه گویی و زیاده گویی و بیان سلیقه ی شخصی پرهیزکند و نهضت عاشورایی امام حسین را با استفاده از مستندات مورد تایید علمای دینی  ، به مردم معرفی کند و از آنچه شبهه ایجاد می کند ، پرهیز کنند . ))
بخشدار جلگه همچنین از نیروهای نظامی و انتظامی خواست تا دراین ایام بیشتر امنیت وایمنی مردم را مورد توجه کنند قرار دهند تا از سرقت احتمالی دراین ایام جلوگیری بعمل آید .دراین جلسه همچنین درخصوص رعایت بهداشت فردی و جمعی در این ایام تاکید شد.تاريخ : پنجشنبه ۱ آبان۱۳۹۳ | 7:46 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : جمعه ۲۵ مهر۱۳۹۳ | 23:13 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جوابيه ي كسي كه خودش را همشهري معرفي كرده .

**************

همشهري ، وبلاگ « سيمــاي هــرند  » و  « سيماي جلگه  » دو وبلاگي كاملا شخصي و خصوصي هستند كه از حدود هفت سال قبل در فضاي مجازي ايجاد شده است . وابسته به هيچ نهاد و سازمان و اداره ي دولتي ، نيمه دولتي و غيره  نيست . دلم خواسته شهر و زادگاهم « هرند » و منطقه ي جلگه  را اينگونه معرفي كنم و البته پيام هاي خصوصي هم بگذارم ، بدون اينكه از تو و امثال تو دستور بگيرم و نظربخواهم .

مردش هستي بسم الله . اين امكان براي تو نيز فراهم است . 

مي توني شروع كني، وبلاگي ايجاد كني و هرچيزي ازجمله ؛خاطرات خودت و خانواده ات و عكس باباو مامان ، برادرو خواهر و يا هر كسي را دوست داري و مطلب و متني كه مورد علاقه ات بود ،  تو وبلاگ بذاري ، پيام تبريك و تسليت بنويسي .

توضيح اينكه : « سيماي هرند  » و « سيماي جلگه » نام كتابهاي آينده بنده هستند كه اميدوارم آنها را درآينده ي نزديك چاپ و منتشركنم . اطلاعات زيرعكس بنده را مطالعه كن ، يه چيزايي ياد بگيرو به جاي حرف زدن و انتقاد بيجا و مغرضانه ، با عمل نشان بده كه تو هم ميتوني !!!!!!!!!!!!!!!

افتـــاااااااااااااااااااااااااااااااااااااادتاريخ : پنجشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۳ | 11:22 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بقـاء مختص ذات خـداست

**************

هركه دوست خندان و با روي گشاده خداوند متعال را ديدار كند ببايد از محبت و ولايت علي بن موسي الرضا عليه السلام بهره مند باشد   .                              « نبي مكرم  اسلام  »

يك اربعيــن هجـــــــران و غـم

**************

هردم كه يادت ميكنم اشك ازبصرريزد مرا

چون ياد رفتـارت كنـم خون جگـر ريزد مرا

اي رفته ازپيشم كنون ازخاطرم كي ميروي

گفتـار تو چون بنگـرم بغض گلـو گيـرد مرا

**************

با نهايت تاسف و تالم چهلمين روز درگذشت پدري دلسوز و مهربان شادروان

علي اصغر محمــودي هـرندي

 

خادم الحسين و زائر علي بن موسي الرضـا و خـادم الحسين عليــه السلام

را به سوگ مي نشينيم .

لذا بدينوسيله  به اطلاع كليه ي دوستان و آشنايان مي رساند.

مجلس بزرگداشت روز جمعــه مورخ  25 / 07 / 1393  از ساعت  14 الي 30 : 16  بعد از ظهر در بيت العبـــاس عليه السلام شهـــرهــــرند برگزار و سپس بر سر مزار آن عزيز سفر كرده در وادي خاموشان ( بهشت اسحاق ) به سوگ مي نشينيم .

حضور سروران معظم باعث شادي روح آن عزيز و تسلي خاطر بازماندگان خواهد بود .

**************

 

**********تاريخ : چهارشنبه ۲۳ مهر۱۳۹۳ | 14:13 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : سه شنبه ۲۲ مهر۱۳۹۳ | 15:38 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : یکشنبه ۲۰ مهر۱۳۹۳ | 13:38 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : یکشنبه ۲۰ مهر۱۳۹۳ | 13:38 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : پنجشنبه ۱۷ مهر۱۳۹۳ | 15:3 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : پنجشنبه ۱۷ مهر۱۳۹۳ | 15:2 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اجراي طرح يادمان شهـــداي گمنـــام

**************

گمنامی یک انتخاب است ، اتفاق نیست ؛ اتصال است ، انفصال نیست ،اتصال به عالم بالا و جدا شدن ازتمامی تعلقات مادی و دنیایی ! نحوه ی شهادت کوثر قرآن حضرت فاطمه سلام الله علیها الگوی تمامی شهدای گمنام این سرزمین است و بی شک خواست و اخلاص بسیاری ازرزمندگان اسلام درجبهه های نبرد باعث شده تا به افتخارگمنامی درزمین نایل شوند . اینان افراد بی نام و نشانی درزمین هستند و ما آنان را به حق ، سربازان گمنام آقا امام زمان می نامیم . 

بوستان نمازشهرهرند درتاريخ  26 / 03 / 1391 ، ميزباني سه آلاله حسيني سرخ فام را عهده دار شد لذا از آن لحظه ، فضاي بوستان را عطرآگين و پر از معنويت يافتيم و مفتخر شديم كه ازاين تاريخ آن را بوستان شهداي گمنام بناميم .

اين بوستان اين روزها شاهد اجرا و پياده كردن طرح احداث يادمان شهداي گمنام است .

مهندس حميد شهبازي ، شهردارهرند در اين رابطه گفت :

((ما خود را مدیون این عزیزان و سایر شهدای انقلاب اسلامی می دانیم زیرا عزّت انقلاب و سربلندی مملکت اسلامی ما به دلیل جانفشانی های این عزیزان است و اگر اینگونه راحت و آسوده در آسايش و امنيت زندگي مي كنيم به خاطرخون شهداست .))

شهردار هرند درادامه اظهاراميدواري كرد كه با پايان گرفتن طرح شهداي گمنام و مهيا شدن محوطه ي بوستان ، ما بتوانيم درفصولي كه هوا به ما اجازه مي دهد ، بسياري از مناسبت ها را دركنارگلزار شهداي گمنام باشيم .

مهندس شهبازي در پايان گفت :

((  طرح يادمان شهداي گمنام ، با هزينه ي اوليه  400 ميليون ريال از محل اعتبارات شهرداري هرند آغاز شده است و تا مرحله ي پاياني بيش از 700 ميليون ريال هزينه خواهد شد . اين طرح درحال حاضربيش از 40 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و پيش بيني ما اينست كه تا قبل ازروز تاسوعا و عاشوراي حسيني به بهره برداري برسد . ))

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۳ | 21:14 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جشـن عاطفـــه هــا

**************

جشن عاطفه ها امسال با شعار« مهر درانتظارمهر » درسطح پايگاههاي كميته ي امداد امام خميني « ره » ، مدارس و مساجد كشور در روزهاي  16 ، 17 و  18 مهرماه برگزار مي شود .

درپايگاه كميته ي امداد ، مساجد و مدارس منطقه ي جلگه ، مبلغ ......... ريال جمع آوري شده است . آغاز جشن عاطفه ها ، امروز چهارشنبه  16 / 07 / 93  به صورت نمادين در 12 مدرسه ي منطقه ي جلگه و با حضور مسئولين اجرا شد .

امسال اين جشن با محوريت مساجد ، مراكز نيكوكاري و آموزش و پرورش ، صدا و سيما و سازمان بسيج مستضعفان و اداره ي ورزش و جوانان به مدت سه روز برگزار مي گردد .

دراين مراسم كه با تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد آغازشد ،‌حجت الاسلام اصل حسيني ، امام جمعه  شهر هرند درسخناني گفت :

 

(( سال گذشته مبلغ 4 ميليون و  200 هزار تومان كمك هاي دانش آموزي جمع آوري شد و با مشورت و رايزني مسئولين به دانش آموزان كمك و مساعدت شد و قطعا دانش آموزان در شادي آنها شريك بودند و از طرفي ، خداوند را راضي  و ثواب دنيوي و اخروي را براي خود و خانواده خريداري نمودند . ))

 

امام جمعه ي هرند همچنين در خصوص دعا و درخواست هاي منطقي از خداوند گفت :

(( دين سراسر معنوي اسلام به ما گوشزد مي كند كه ابتداء دعايي در حق دوستان و ديگران بكنيد تا خداوند كه ازنيازهاي شما مطلع است ، دعاي شما را اجابت كند و شما به خواست هاي منطقي خود برسيد  . ))

حجت الاسلام اصل حسيني در ادامه ي سخنان خودبا توجه به روايت معتبراظهار داشت :

(( در زمان پيغمبر ، فقيري به مسجد وارد شد و از مردم كمك خواست ولي كسي اعتنايي نكرد ولي حضرت علي انگشترخود را درحال نمازبازكرده و به آن فقيربخشيدند ، اين گونه شخصيت ها ، پيشوايان ديني ما هستند و ما از اين افراد براي ادامه زندگي ،‌الگوي عملي مي گيريم و سعادت دنيا و آخرت خودمان را تضمين مي كنيم . ))

در ادامه دانش آموز ؛ مريم  باقري ، دكلمه ي خود را قرائت كرد .

 

 

دانش آموزان در پايان مراسم ، مبالغ كمك هاي نقدي خود را به صندوق كميته ي امداد واريز كردند تا در جشن عاطفه ها شركت فعال داشته باشند . 

 

دوستان و خيّرين عزيزمنطقه مي توانند كمك هاي خود را به مراكز يادشده تحويل نمايند . مبلغ ريالي كمك هاي دانش آموزان به جشن عاطفه ها در پايان روز سوم  در وبلاگ درج خواهد شد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۳ | 13:32 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

انالـلــه و انا اليــــه راجعــون

**************

جنـاب آقاي دكتر محمـــد  اســلامي هــرندي

 

**************

مشيّت الهي براين تعلق گرفتــه كه زندگي را خزاني ماتم زده به انتظـــار بنشيد . و اين  بارزترين تفسير فلسفــه ي آفرينش در فراخنــاي بي كران هستي و يگانه راز جاودانگي خداوند تعالي است .

خبردرگذشت همسرگراميتــــان (حاجيـه خانم اسـلامي ) ، موجب تاسف و تاثر عميــــق ما گرديد . از خداونــد متعال غفران و رحمت و مغفرت بي انتهاي الهي براي آن عزيز سفر كرده و سلامتي و طول عمر با عزت براي جنابعــالي مسئلت داريم .

 

                                                                               خانواده ي محمودي هرندي تاريخ : چهارشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۳ | 10:0 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : سه شنبه ۱۵ مهر۱۳۹۳ | 0:5 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بازديد مهنـدس حجتـي ، وزير جهـاد كشــاورزي از مناطـق شرقي

« شهرستـان اصفهــــان »

**************

مهندس محمود حجتي وزيرجهاد كشاورزي روزجمعه مورخ 11 / 07 / 93 از مناطقي شرقي شهرستان اصفهان بازديد كرد تا ازنزديك شاهد موقعيّت و وضعيت معيشتي مردم اين مناطق باشد .

 

مهندس حجتي پس از بازديد ازشهرزيار وارد منطقه ي جلگه شد و از روستاي مادركان و كانال هاي آب اين روستا بازديد كرد . سپس درجمع مردم روستاي سيان حاضر شد .

فضل الله كفيل ، فرماندار شهرستان اصفهان در سخناني گفت :

(( آنچه مشهود است اينكه هر چه از اصفهان به طرف شرق شهرستان حركت كنيم ، آثار و تبعات خشكسالي بيشتر نمايان است و نيازمند توجه بيشتر به مردمي كه روزي از توليد كنندگان گندم و . . .   بودند . )) 

فرماندار در ادامه به تغيير رويكرد در شبكه ي آبرساني اشاره كرد و گفت :

(( نگرشي كه به بحث آبياري سنتي بوده ، ديگر كاربرد ندارد ومنطقي نيست لذا شبكه ي نوين آبياري و ايجاد كانال هاي بتني در جهت تقويت شبكه ي آبرساني اجتناب ناپذير است و بايد به اين سمت و سو حركت كرد ، كما اينكه جهاد كشاورزي اين اقدام را كرده و سرمايه گذاري فعلي در همين راستا و شبكه آبياري نوين است . ))‌

كفيل همچنين گفت :

(( طبق قولي كه به كشاورزان شرق شهرستان داده ايم ، آنها زمين هاي خود را تسطيع و آماده ي كشت كرده اند ولي دغدغه ي آنها بذر مناسب و كود است كه اميدواريم به همت بلند جهادكشاورزي اين معضل نيز حل شود . )) 

 

مقتدايي ، از نمايندگان مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي

(( بازديد ميداني وزير جهادكشاورزي در شرق اصفهان نشان از عزم و اراده ي ايشان براي حل و فصل بحران بي آبي در شرق شهرستان اصفهان است . ))

نماينده ي مردم اصفهان در ادامه گفت :

(( ما نبايد همه ي كم كاريهاي ادوارگذشته را يكجا و از يك فرد خاص مطالبه كنيم ، ولي اين انتظار را داريم با توجه به موقعيّت پيش رو و كشت پاييزه ، كشاورزان ما را از نظر بذر و  كشت فعلي كمك و مساعدت نمايند. ))

خانم اخوان : از نمايندگان مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي

(( كانال هاي 3 و 4 بايد تا پايان سال  92 به اتمام برسد ولي اين مشكل همچنان باقي است . رهاسازي آب و مشكل بذر و تامين اعتبار مالي و مساعدت در كشت پاييزه نيز مد نظر وزير جهاد كشاورزي باشد .

مبلغ  35 ميليارد توماني كمك عمراني ، 60 ميليارد تومان شرق كه مبلغ 9 ميليارد جهت وام  و  51 ميليارد تومان كمك به كشاورزان است كه هنوز صورت نگرفته ، متاسفانه كشاورزان شرق شهرستان اصفهان نه آب را دريافت كرده اند و نه مبلغي را دريافت كرده اند كه نيازمندحضور و دخالت شماست .))

حرف دل :

در اين مراسم چند تن از مسئولين و نمايندگان كشاورزان صحبت كردند و ماحصل صحبت ها و نتايج آن اينچنين بود : 

 

 

 

 

 

(( بارگذاري بيش از حد براي رودخانه ي زاينده رود ظلم به مردم و كشاورزاني است كه حق آبه را به اميد اين روزها خريده اند . ما بر اجراي طرح  9 ماده اي تاكيد داريم ، 73 درصد حق آبه ي كشاورزان بايد توسط جهاد كشاورزي نظارت شود و ما كشاورزان شرق شهرستان اصفهان نظارت وزارت نيرو را نمي پذيريم كه هر روزي بخواهد يك نقشه اي براي آن بكشد . ))   

(( بيشتر مردم ما همان زاهدان سنگرنشين و شيرمردان جبهه هاي نبرد با بعثيان و رزمندگان  8 سال دفاع مقدس هستند كه انقلاب اسلامي را درآن زمان و برهه ي حساس ياري كردند و نگذاشتند از سوي دشمنان كمترين گزندي متوجه انقلاب اسلامي شود ، ما انقلابمان را دوست داريم و به اين دوستي افتخار مي كنيم ولي دراين زمان كه خشكسالي و قهر الهي متوجه اين خطه از كشور اسلامي شده است ، انتظار زيادي نيست كه بخواهيم ما را ياري كنيد ، مردمي كه تنها با كمك ناچيز يارانه زندگي خود را سپري مي كنند و صورت خود را با سيلي سرخ نگه داشته و خم به ابرو نمي آورند ولي چشم اميد به رحمت بي انتهاي الهي در نزورات الهي دارند لذا مسئولين نيز بايد براي معيشت مردم و تامين نيازهاي اوليه ي يك زندگي ساده ، مردم بحران زده ي شرق اصفهان را دريابند. ))

مهندس حجتي ، وزير جهاد كشاورزي ابرازاميدواري كرد با تدبير و درايت ونظر لطف خدا و بارش باران اين مشكل هر چه زودتر مرتفع شود و افزود:

(( ما بايد با آبي كه دراختيارما قرارمي گيرد به گونه اي برخورد كنيم كه بيشترين و بهترين بهره وري را از آن داشته باشيم و اين امر تنها با همكاري شما كشاورزان محقق مي شود ولي آنچه مهم است اينكه ما به كشت پاييزه اميدواريم كه تلاش مي كنيم كه ان شاء الله كشاورزان بيشترين استفاده را ببرند .))

 

 

وزيرجهاد كشاورزي درادامه به منطقه ي بن رود سفر كرد تا از نزديك شاهد مشكلات مردم و وضعيّت معيشت مردم باشد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : جمعه ۱۱ مهر۱۳۹۳ | 18:27 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

آگهـی استخــدام

شركت نگين عسـل هـــرند

**************

شركت نگين عسل هرند در اطلاعيه اي اعلام كرد :

بدينوسيله به اطلاع دارند گان مدرک تحصیلی کارداني و كارشناسي مي رساند اين شركت  جهت تكميل كادر خود نيازمند به 3 نفر از آقايان يا خانم ها با مدرك تحصیلی صنايع غذايي مي باشد .

دارندگان مدرك فوق مي توانند به شركت نگين عسل واقع درشهرك صنعتي هرند مراجعه و يا با تلفن  43404700 ( 031 ) ، داخي 313 تماس حاصل نمايند . همچنين تلفن همراه   3927  510  0913   پاسخگوي شماست .

اين شركت همچنين به  10 نفر نيرو با مدرك كارداني و كارشناسي نيازمند است . علاقه مندان مي توانند با تلفن  4700  4640  (  031 ) و تلفن همراه  3927  510  0913 تماس حاصل نمايند .

حقــوق و مزايـا

**************

طبق مصوبه و قانون اداره ي كار

ساعت كار :

سه شيفت كاري

( 7 صبح الي 3  بعد از ظهر  ،  3 الي  11  شب  ) ، ( 3 الي 7 صبح )

**************

مديریت شركت نگين عسل هرند :  مهندس محمدرضا  واعظ شوشتري

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 5536  216  0913تاريخ : پنجشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۳ | 13:25 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

روزآتش نشـاني و خدمات ايمنـي

**************

به مناسبت روز آتش نشاني و خدمات ايمني ، مراسمي در شهرك صنعتي هرند با حضور مهندس محمد جعفري ، مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي استان اصفهان برگزار شد .

زينت بخش مجلس و محفل ، آيات نوري از كلام الله مجيد بود كه توسط مداح اهلبيت عصمت و طهارت ، مجتبي شاكري هرندي قرائت شد .

 

در ادامه :‌ 

حجت الاسلام اصل حسيني ، امام جمعه ي شهر هرند از دوستاني كه در شهرك صنعتي فعاليت دارند تشكر و قدرداني كرد و افزود :

(( رضايت فعالان در شهرك صنعتي بيانگر راه درست و فعاليت و تلاش مسئولين شهرك در جهت توسعه و ترقي شهرك و شركت هاي فعال در اين عرصه است .  بحث جاده و دوبانده شدن آن نيز مجدانه پيگيري مي شود و اميدواريم كه با انتخاب پيمانكار ، اين كارنيزسرعت بگيرد و ما شاهد بهره برداري از باند دوم جاده ي هرند به كوهپايه باشيم . جذب سرمايه گذار نيز مجدانه از طرف هيئت امناي شهرك در حال پيگيري است و ان شاء الله روزي برسد كه سرمايه گذاران با ايجاد شركت هاي صنعتي و توليدي ، بيش از پيش براي مردم شرق اشتغالزايي كنند . ))  

ابراهيم اميني هرندي ، ابتداء گزارشي از وضعيت شهرك و تعداد شركت هاي فعال به جلسه ارائه داد ، سپس ازمشكلات پيش رو صحبت كرد و ازمديرعامل شركت شهركهاي استان درخواست كرد كه بيش ازگذشته نظرلطفي نسبت به توسعه ، زير ساخت ها و تجهيزشهرك داشته باشند .

در ادامه مهندس محمد جعفري ، مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي درسخناني با اشاره به افتتاح  2 ايستگاه آتش نشاني گفت : (( درحال حاضر12 ايستگاه آتش نشاني درنواحي صنعتي استان اصفهان فعال است كه اميدداريم تا پايان سال اين تعداد به  14 ايستگاه افزايش يابد ،  اين ايستگاهها به تجهيزات و نيروي انساني مجهز شده و هدف اين كار ، كاهش زمان رسيدن آتش نشاني به محل حادثه و ارتقاء وضعيت ايمني در شهركها و واحدهاي صنعتي پيش بيني شده است ، هر چند كه انتظار مي رود كه شركت هاي صنعتي با ضريب بالا و رعايت نكات ايمني ، نيازمند فعاليت آتش نشاني نباشند ولي حضور آتش نشاني باعث دلگرمي مديريت شهرك هاي صنعتي است .

 

مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي همچنين از طرح مميزي ايمني و بهداشت براي 2 هزار واحد صنعتي فعال در شركت شهركهاي صنعتي خبر داد و افزود :

(( با اجراي اين طرح نقاط ضعف و قوت واحدهاي صنعتي از لحاظ ايمني و بهداشت شناسايي شده و برنامه ريزي هاي لازم به منظور ارتقاء وضعيّت ايمني و بهداشت در واحدهاي صنعتي در آينده نزديك امكان پذير خواهد بود .

مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي همچنين از شركت نگين عسل شهرك صنعتي هرند بازديد كرد و ضمن ابراز رضايتمندي از رعايت بهداشت ، رعايت نكات ايمني را متذكر شد .

 

 

 

 

 

 

لازم به ذكر است كه :ساختمان آتش نشاني شهرك صنعتي هرند درزميني به مساحت 300 متر مربع و زير بناي 170 متر مربع ، داراي سه دهانه آشيانه جهت ماشين هاي آتش نشاني است كه با اعتباري معادل 2 ميليارد ريال و ازمحل تامين زيرساخت خدمات ايمني و آتش نشاني شهرك صنعتي هرند به بهره برداري رسيد . دراين سفر همچنين يك دستگاه خودروي آتش نشاني به ارزش  650   ميليون تومان به شهرك صنعتي هرند اعطاء شد .

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

براي ديدن چند عكس ديگر به ادامه مطلب برويد .

؟؟؟ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۳ | 13:24 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : پنجشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۳ | 13:23 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

رزمايـش  6  گردان با نام جــواد الائمــه

نشان از اقتدار نيروهاي رزمنده ماست

**************

 

 

سرهنگ مهدی ساعی ، فرمانده ي ناحيه ي امام علي عليه السلام درنشست خبری ناحیه امام علی عليه السلام با گرامیداشت یادو خاطره ی هنرمند بسیجی ، شهید آوینی اظهارداشت: این شهید بزرگ هنرمندی بود که پرچم ارزش های انقلاب را حفظ کرد و به عنوان چهره ی واقعی و اصلی هنردربین همه ی هنرمندان شناخته می شود.

ايشان ؛ دفاع مقدس را تثبت کننده انقلاب اسلامی خواند و افزود: 

(( دفاع مقدس ایران به واقعه ی کربلا عینیت بخشید و ما شاهد حماسه ها و دلاوری های رزمندگانی بودیم که گفتمان انقلاب اسلامی را به واسطه ی ویژگی استکبار ستیزی که داشت به تصویر کشیدند و همین ویژگی مخالفانی را در جهان جلوی کشور، مسلح کرد که جنگ 8 ساله را سبب شد. ))

وی شکست استکبارجهانی ازایران را به دلیل وارد نکردن قدرت نرم بسیج درمحاسبات خود دانست و افزود:

 

(( بسیج مردمی، که مبتنی بر ارزشهای اسلامی بود توانست  قدرت نرمی در انقلاب ایران شود و پیروزی مقتدرانه ی کشور را سبب سازد و دشمن بعد از این شکست مشاهده کرد که انقلاب ایران را درجنگ سخت نمی توان برانداخت و به این جهت وارد جنگ نرم شد تا با استفاده ازمدیریت رسانه ی دنیا درآمریکا به دنبال به دست گرفتن افکارعمومی جوانان ایران و دور کردن آنها ازفرهنگ دفاع مقدس و ارزش هاي غني اسلامي شود. ))

فرمانده ي ناحيه ي امام علي درقسمتي از سخنان خود گفت  :

(( برگزاري رزمايش گردان بيت المقدس با نام جواد الائمه در شرق اصفهان ، نشان از اقتدار نيروهاي ماست و افزود ؛ رزمايش  6  گردان بيت المقدس ازنيروهاي برادرروزهاي پنج شنبه و جمعه ، 10 و 11 مهرماه دراردوگاه شهيد خرازي شهرحسن آباد به مدت 36 ساعت و با هدف ، اقتدار، ایجاد و حفظ توان رزم اعضای گردان بیت المقدس ارزيابي كرد تا دراین جهت با ایجاد آمادگی عمومی بتوان دفاع و قدرت نرم جمهوری اسلامی و همچنین وحدت و همدلی سپاه بین اعضای گردان و فرماندهان را ایجاد نمود.

حضور اين گردان ها تنها برادران را شامل مي شود و گردان بيت المقدس 201 از حوزه ي مقاومت بسيج حضرت اميرالمومنين شهركوهپايه ، گردان 202 حوزه ي مقاومت بسيج امام حسن شهرهرند ، گردان  203 بيت المقدس ازشهراژيه، گردان 204  بيت المقدس حضرت امام سجاد ازشهرمحمد آباد جرقويه ، گردان 205 بيت المقدس امام محمد باقرعليه السلام شهرحسن آباد جرقويه و گردان 208 ، امام رضا ازبراآن جنوبي، دشتي دراين رزمايش حضور فعال دارند .

وی با اشاره به حضوربیش ازيك هزارنفر «  1000 نفر »  از بسیجیان در رزمایش، درقالب دسته گروهان و گردان های ساماندهی شده افزود:

(( صبح روزپنج شنبه اولین حضوربسیجان شرق اصفهان در رزمایش با توجیه برنامه ها توسط فرمانده گردان صورت می گیرد و بعد از آن با استقرار نیروها در کلاس های تئوری و آموزشی، آموزش سلاح تخصصی، آموزش عملیات تاخت و ضد هلي برد، عملیات کمین و اجرای رزمایش تاخیری و بازپس گیری، راهپیمایی تاکتیکی در شب همراه با انفجار و همچنین هشت کیلومتر پیاده روی به سمت کوههای حسن آباد، روز اول عملیات پایان می یابد. ))

فرمانده ي ناحيه ي امام علي عليه السلام همچنين انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان را مهم خواند و خاطرنشان کرد:

(( قطعا انتقال فرهنگ ایثار و ایجاد روحیه ی شهادت در جوانان کشور، عاملی در واکسینه شدن نسل جوان در برابر طرح های بد دشمن می باشد و سیلی دیگری به دشمن شکست خورده ما است. ))

سرهنگ ساعی درادامه نشست خبری، هدف از اجرای گردان بیت المقدس را نمایش اقتدار، ایجاد و حفظ توان رزم اعضای گردان دانست و گفت: با توجه به اوضاع و احوال منطقه شرق اصفهان می بایست از لحاظ بنیه نظامی و دفاعی قوی بود و قطعا بسیج، ظرفیت راهبردی در دفاع از مردم است و لازمه ی این امر آموزش و ساماندهی جوانان در جهت رسیدن به اهداف عالیه انقلاب می باشد.

وی با توجه به اهداف فراخوانی گردان های حوزه های تابعه ناحیه امام علی عليه السلام افزود:

 

(( ناحیه امام علی عليه السلام ، اقدام به راه اندازی گردان های بیت المقدس درحوزه های تابعه و آموزش های مختلف این گردان ها نموده است و امسال طی سه مرحله فراخوانی برنامه های خاص گردان به ترتیب آموزش تئوری، میدان تیر و بحث ارتقاء سطح آمادگی جسمانی اعضای گردان ها انجام شد.

فرمانده ناحیه بسیج امام علی عليه  السلام درقسمت پایانی جلسه با اشاره به ولایت مداری مردم شرق اصفهان گفت:

(( مردم شرق اصفهان علی رقم مشکلات بسیاری که دامنگیرشان شده است، به باورهای انقلابی خود پایبند می باشند و مشکلات نتوانسته است خدشه ای بر باور دینی آنها وارد کند.

وی اطلاع رسانی ازاقدامات مثبت انجام شده درشرق اصفهان توسط بسیج را ضروری دانسته و افزود:

(( اطلاع رسانی از اقدامات موثر، نقش بسیار مهمی در جامعه ایفا می کند و در این رابطه می توان به قدم های خوب این ناحیه در جهت اشتغال زایی، ایجاد عرصه های اقتصاد مقاومتی و ایجاد مشاغل غیر وابسته به آب در شرق اصفهان اشاره داشت تا به پتانسیل بالای بسیج در شرق اصفهان واقف بود. ))

سرهنگ ساعی ، فرمانده ي ناحيه ي امام علي همچنين نمایش اقتدار گردان ها با حضور خانواده معظم شهدا و مسئولین را از برنامه ی  آغازین روز دوم رزمایش عنوان کرد و اذعان کرد: رزمایش اصلی به مدت دو ساعت و نیم در منطقه ی عمومی رزمایش به صورت عملی و با در نظر گرفتن دشمن فرضی انجام می گیرد و در پایان ضد استقرار زده خواهد شد و رزمایش 36 ساعته به کار خود پایان می دهد.

سرهنگ ساعي و خبرنگاران  ؛    

(( ساعی از خبرنگارانسايت ها و فضاهاي مجازي و صدا و سیما خواست تا به نحو شایسته و درخورشان مردم شرق اصفهان قلم زده و قدم بردارندو اخبار و اطلاعات را به سمع و نظر مردم برسانيد و اين گونه اخبار را بيشتر به منظور روحيه ي مردم منعكس كنيد .))تاريخ : پنجشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۳ | 0:10 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : چهارشنبه ۹ مهر۱۳۹۳ | 13:26 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

شهرداری هرند اعلام كرد :

به اطلاع شهروندان محترم شهرهرند مي رساند:‌اشخاصي که دارای پلاکهای مسکونی معوض طرحهای عمرانی شهرداری می باشد ، مي توانند تا پايان وقت اداري روز پنج شنبه مورخ  24 / 07 / 1393 ، با ارائه مدارک معتبر جهت تکمیل پرونده ي ملک خود به واحد فنی و شهرســازی شهرداری هرند مراجعه فرمایند .

 ضمنا"جهت تسریع درامردریافت اسناد پلاکهای فوق الذکردرحال حاضر نیاز به دریافت پایان کار ساختمان نمی باشد.تاريخ : چهارشنبه ۹ مهر۱۳۹۳ | 7:58 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : سه شنبه ۸ مهر۱۳۹۳ | 12:45 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : سه شنبه ۸ مهر۱۳۹۳ | 12:30 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

روز آتش نشـاني مبارك

**************

حميد شهبازي ، شهردار هرند درپيامي به مناسبت روز آتش نشانان گفت : 

((درهرشهـــري سازمان ها و واحدهاي آتش نشاني و خدمات ايمني با اهداف ؛ نجات جان انسان ها ، مهاراطفاء حريق و حفاظت از ثروتهاي ملي درمقابل آتش سوزي و عوارض و سوانح ناشي ازآن ، برنامه ريز ي و خط مشي درامور مربوط به آتش نشاني و خدمات ايمني ، آموزش هاي لازم درامورآتش نشاني و خدمات ايمني درسطوح مختلف سازمان براي كاركنان و افراد خارج ازسازمان، ايجادو توسعه ايستگاه هاي مورد نياز و بهر ه برداري ازآنها، نظارت به عمليات موسسات و شركت هاي دولتي و خصوصي سرويس دهنده امور آتش نشاني و خدمات ايمني ، انجـــام ترتيبات لازم جهت مقابله و فراهم نمودن تمهيدات لازم جهت كاهش آثارسوء ناشي ازحوادث و سوانح طبيعي و غيرطبيعي ،  نظارت و كنتـرل بر تحقيق شرايط ايمني ساختمان ها و استاندارد هاي تجهيزاتي ساختمانها درمقابل سوانح گوناگون از قبيل: زلزله ، آتش سوزي ، برق گرفتگي  ، سيل ، بمباران هاي شيميايي ، اتمي  و . . .تشكيل و انجام وظيفه مي نمايند

لذا اين عمل پرسنل آتش نشانان علاوه بر خطرات جاني مستلزم شجاعت و ازخودگذشتگي است كه بنده به عنوان شهردار از پرسنل خدوم و زحمتكش خدمات آتش نشاني تقدير و تشكرمي كنم و ازخداوند متعال برايشان آرزوي موفقيت و سلامتي دارم .

وي درادامه گفت :

((آتش نشانان با حماسه آفريني هاي خود درنبرد با شعله هاي خانمانسوز، جوانه هـاي اميد را ازبسترخاكسترها مي رويانند .  ))

روز7 مهرماه ، روزآتش نشان برپرسنـل صديـق و فداكارآتش نشاني مبارك باد.

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : دوشنبه ۷ مهر۱۳۹۳ | 8:4 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

يادواره ي ياس کبود و يادمــان دو شهيـــــده زن

فاطمــه ملايي و فاطمه السـادات حسيني هرندي

**************

به مناسبت گراميداشت هفته ي دفاع مقدس ، يادواره ي ياس کبود ، يادمان شهيدان فاطمه ملايي هرندي و شهيده ي خردسال فاطمه السادات حسيني هرندي در دبستان نبوت شهر هرند برگزار شد .

در اين مراسم ابتداء حجت الاسلام اصل حسيني در سخناني با اشاره به تهاجم فرهنگي گفت :

((  امروز ما وجود سرباز امريكايي را با نام ديش ماهواره كه بهتر است بگوئيم  « نيش ماهواره » با دستان خودمان به منازلمان آورده ايم . شكي نيست كه اثرات مخرب ماهواره و برنامه هايي كه صرفا به قصد بر هم زدن كانون گرم خانواده ها به راحتي در اختيار فرزندان ما قرار گرفته به خاطر دل ما و براي سرگرمي ما نيست ، براي به انحراف كشيدن ماست . براي منحرف كردن جوانان ماست ، براي انحراف دختران و پسران ما و دور نگه داشتن آنها از علم و دانش است . ))

امام جمعه در ادامه گفت :

(( آنهايي كه با عنوان مطالب علمي به ماهواره مي نگرند ، بيش از 95 درصد مردم از ماهواره در جهت خلاف و استفاده از برنامه هاي مبتذل مي كنند .

 

 

 

 

 

2 هزار تا  2 هزار و  500  شبكه ي ماهواره اي در ايران قابل گرفتن است . تصور كنيد آنهايي كه بيش از 200  هزار تا 250 هزار جوانان ما را در جنگ تحميلي گرفتند ، چرا ميلياردها دلار صرف برنامه هاي ماهواره اي مي كنند ، تصور نكنيد كه براي دل شما و به خاطر علاقه به شما ، چنين كاري انجام مي دهند ، آنها به فكر دادن مطالب علمي به شما هستند ،‌ آيا فكر نكرديد كه آنها دسيسه و توطئه دارند ، نه ، به غلط تصور مي كنيد ؛ اگر دليل قانع كننده اي براي بستن ماهواره ايراني پرس تي وي پيدا كرديد كه يك برنامه ي ايراني بود كه از طريق ماهواره پخش مي شد ، چرا از پخش آن جلوگيري كردند .  

خانم ها خانه ، دختران عزيز و غيرتي ايران اسلامي ، اولين قرباني برنامه هاي مبتذل ماهواره هستند ، اگر غيرت مردان و پسران و دختران خود را سالم و به دور از نگرش هاي غلط غربي كه فحشا و زندگي مبتذل را ترويج مي كنند ، مي خواهيد ، خودتان از گذاشتن « نيش ماهواره » در منازل جلوگيري كنيد تا زندگي سالم ، فرزند و شوهري سالم داشته باشيد و در كنار كانون گرم خانواده به حيات و زندگي سالم ادامه بدهيد كه روز قيامت در پيشگاه حضرت حق ، نبي مكرم و معصومين عليهم السلام روسفيد، سربلند و سرافراز باشيد .   

درادامه سرهنگ محمودي يكي از يادگاران  8 سال دفاع مقدس به ايثارو شهادت مظلومانه ي رزمندگان اسلام و نقش بي بديل زنان اسلامي در جنگ ها ، از جنگ هاي صدر اسلام ت جنگ تحميلي سخن گفت و افزود :  «  50 نفر از سربازان و ياران حضرت مهدي از  313 نفر ياران آن حضرت را زنان با ايمان تشكيل مي دهند . »‌

سرهنگ محمودي در ادامه گفت :

 (( زن درطول تاريخ همواره مظلوم بوده و ازسوي بسياري ازافراد شهوت پرست با تحقير به او نگريسته شده است ، ليكن حضرت امام خميني به اين قشر عظيم جامعه بها داد و ديدگاه اسلام ناب محمدي را درباره زن ، بيان داشت . حضرت امام پرده ازچهره ي فريب جاهيّت  قرن بيستم ، بر گرفت و ياوه هاي استعمارگران را در باره زن ، نقش بر آب كرد و دغلبازان شهوت پرست را رسوا ساخت و اين گوهر گرانبها را لابه لاي خزه ها و تبليغات دروغين دشمنان انسانيّت گم شده بود ، به صحنه آورد و به زن آنچنان درك و آگاهي درستي از نقش و مسئوليت ، بخشيد كه تجلي و بروز آن را در احياي هويت زن مسلمان در انقلاب اسلامي شاهديم . ))

 

سرهنگ محمودي در سخناني به نقش زنان گفت :

(( 27 مورد از حضور فعال و تعيين كننده از نقش زنان را جهت استفاده ي شما زنان ايماني نوشته ام كه با مختصر توضيح به جمع با صفاي شما ارائه مي دهم ، باشد كه از اين رهگذر توشه اي براي زندگي بهتر و تربيت اسلامي فرزندانمان برگرفته و در طول زندگي از آن استفاده كنيم . )) 

1 -  تشكيل بسيج خواهران به عنوان اولين و گسترد ترين تشكل مردمي زنان پس از انقلاب اسلامي و حتي قبل از انقلاب

2 -  حضور مستقيم در صحنه هاي نبرد مثل مادر شهيد ؛ علم الهدي و شهيده شهناز حاجي شاه

3 -  نقش فرماندي و مشاوران فرماندهي مثل : خانم دباغ فرمانده سپاه همدان

«  50 تن از 313 نفر از ياران امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف زن هستند . »

4 -  كار اطلاعاتي و امنيّتي خواهران بسيجي

5 -  خلق خالصانه صحنه هاي حماسي ومعنوي در اعزام عزيزانشان به جبهه

6 -  صبر زينب گونه در شهادت عزيزانشان

7 -  نقش تداركاتي و پشتيباني جبهه ها اعم از پوشاك و غذا و  . . .

8 -  جهاد اقتصادي و ايثارگري مالي زنان ، مثال  ؛  « تقدير امام خميني  28  آذر ماه سال  1366 زن عراقي

يا در جايي ديگر خانم قربانعلي زاده كاشاني گوشواره  خود را به جبهه و كمك به جبهه اعزام كرد .

9 -  پرستاري و امداد و بهداشت

10 -  هفت هزار شهيده زن در كشور كه از اين تعداد 1575 زن شهيده خوزستان ،   240  زن شهيده دشت آزادگان و 330 شهيده از استان همدان

11 -  زنان آزاده اي كه در چنگال بعثي ها اسير شدند كه در جريان اسارت نيز  5 تن از اين افراد به شهادت رسيدند.

12 -  در جريان جنگ تحميلي   5735  تن از زنان كشور به خيل جانباز كشور پيوستند .  3075  نفر بالاي  25 درصد  و 1650 زن جانباز كرمانشاه

13 -  مذمّت و شماتت معدود فراريان از جنگ كه منجر به بازگشت آنان به جبهه مي شد .

14 -  به عهده گرفتن اموراتي كه منجر به صرفه جويي در نيرو بود مثل نگهباني از اردوگاه و امور خدماتي و . . .  در جبهه ها

15 -  استقامت در بمب بارانها و موشك بارانهاي شهرها ، مخصوصاً شهرهاي مرزي

16 -  ايفاي نقش خود به نحوه احسن و پر نمودن جاي خالي همسران و پدران و برادران

17 -  سركشي به خانواده هاي شهداء ، مفقودين و جانبازن و ايثارگران

18 -  همسران و مادران و دختران رزمندگان كه جانباز شدند مخصوصاً جانبازان اعصاب و روان و شيميايي

19 -  ايثار قسمتي يا همه عمر خود با ازدواج و پرستاري از جانبازان حتي بعد از جنگ

20 -  صبر و بردباري مادران ، همسران و دختران مفقود الاثر ومفقود الجسد ها و مخصوصا سالهاي پس از جنگ

21 -  مادران و همسران و دختران آزادگان و سالها انتظار

22 -  حمايت عاطفي از رزمندگان و حضور فعال در مساجد و  . . .   و افزايش عطرمعنوي در جامعه

23 -  زنان هنرمندي كه با هنر خود حداكثر خدمت را نمودند .

24 -  حصول روحيه قناعت و ساده زيستي

25 پاتك مقابل جنگ رواني دشمن و دفع تبليغات مسموم وي با دشمن شناسي و بصيرت ...

26 -  انتقال فرهنگ عاشورايي و مهدوي و در راس آن ، تربيت سرباز براي حفظ و حراست از ارزشهاي انقلاب

27 -  تربيت انسان هاي سالم براي زندگي بهتر و تربيت نسل آتي براي در اختيار گرفتن آينده ي كشور و راهنمايي و رهبري جامعه ي اسلامي و انساني

وي در پايان گفت :

(( در ايران اسلامي خانواده هاي 4 شهيدي ، سه شهيدي و دو شهيدي كم نداريم ؛ آنهايي كه بهترين و بيشترين سهم را در جنگ تحميلي داشتند و حاضر شدند  4 نفر از بهترين جگرگوشه هاي خود را تقديم انقلاب كنند تا امروز ما در سايه ي آرامش و امنيّت به زندگي خود ادامه بدهيم . ))

 

دكلمه ي هفته ي دفاع مقدس نيز توسط نازنین زهرا امینی يكي از دختران نوجوان قرائت شد

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 تاريخ : پنجشنبه ۳ مهر۱۳۹۳ | 23:30 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

غبـارروبي و عطـرافشــاني گلـزار شهـــداء

**************

در چهارمين روز از هفته ي دفاع مقدس ، آئین ملی غبارروبی، عطرافشانی و گلباران مزار مطهر شهدای گلگون‌کفن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان «مهمانی لاله‌ها» در هرند از گلزار شهدای گمنام آغاز و به بهشت اسحاق عليه السلام ختم شد .

 

این مراسم از ساعت  11 صبح با تجمع روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي در بوستان شهداي گمنام آغازشد ، سپس به گلزار شهداي بهشت حيدر و در پايان به گلزار شهداي خفته در بهشت اسحاق عليه السلام رفتند .

شركت كنندگان ضمن غبارروبي و عطرافشاني آرامگاه پاك شهيدان  انقلاب و جنگ تحملي عراق عليه ايران اسلامي و قرائت قرآن و فاتحه ، با آرمانهاي والاي امام راحل ( ره ) و شهيدان ، امام شهداء و رهبري حضرت آيت الله ، امام خامنه اي تجديد عهد و پيمان كنند .

رژه ي حماسي سربازان گردان  102 و پيوستن آنها به جمعيّت ، شورو حال ديگري بخشيد . مسئولين سپس با حضوردرمرقد مطهرامامزاده اسحاق و قرائت زيارت ، نماز ظهر و عصر را به امامت حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند اقامه كردند .

امام جمعه ي هرند در بين دو نماز پيرامون گراميداشت اين ايام در جمع حاضرين سخنران كوتاهي ايراد كردند . مسئولين و سربازان گردان  102 ، در جمع نمازگزاران ، حضور پررنگي داشتند .

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

  5536  216  0913  تاريخ : پنجشنبه ۳ مهر۱۳۹۳ | 18:30 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

 چاپ شده درسايت اصفهــان شـــرق :

**************

سیف اله کبیریان رزمنده ي سالهاي دفاع مقدس كه از خاطرات جبهه گفت:

زمانی که پلاستیک سبزرنگی را به سوی سردخانه می بردم با کلام پزشک متوجه بودن پای شهید در کیسه شدم و تصمیم بر حضور فیزیکی در جبهه گرفتم .

« پای قطع شده رزمنده ی شهید عزم من را برای رفتن به جبهه محکم تر کرد . »

همزمان با دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای این مرز و بوم بر آن شدم که به مناسبت جانفشانی هزاران هزار رزمنده عزیز در هشت سال دفاع جانانه از مرز و بوم کشور عزیزم با یکی از این غیور مردان که ورزشکار نیز بود در هفته دفاع مقدس مصاحبه ای تدارک ببینم و پس از پرس جو  و تحقیق فهمیدم که : آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم . اين مثل شامل حال من نیز شده بود.

در کنار این پرس جو برخورد کردم به یکی از مسئولین هیات های فوتبال شرق اصفهان.

باورم نمی شد او نیز در آن دوران در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا کرده باشد، کسی که همیشه با سادگی و بدون چشم داشتی در عرصه ورزش در شرق اصفهان فعالیت می کند نیز در دفاع مقدس ایران عزیزمان با همان متانت و وقار از این مرز و بوم به دفاع پرداخته بود.

باز باور نکردم  و جهت مصاحبه با او تماس برقرار کردم ولی او از گفتن این که در ان دوران در جبهه ها بوده طفره می رفت.

او گفت ما رزمنده نبودیم باید می بودید و می دیدید که رزمنده واقعی کسانی بودند که غرور و افتخار همیشکی ما هستند .

طرف صحبت من کسی نیست جز سیف اله کبیریان رئیس هیات فوتبال بخش جلگه که چندی پیش عنوان برترین هیات فوتبال را در شرق اصفهان از ان خود کرده بود.

مردی ساده و بی الایش از جنس خود خود مردم با همان سادگی خود و زرنگی های خاص خود که با دست بردن در شناسنامه در سن 14 سالگی به جبهه های حق علیه باطل اعزام گردیده بود.

سوال   ؛ خودتان را بيشتر براي ما معرفي كنيد ؟

سیف اله کبیریان فرزند عباس متولد 1349 مسئول هیات فوتبال بخش جلگه دارای شغل آزاد می باشم.

سوال  ؛  چرا تا به حال نگفته بوديد كه در جبهه ها نيز حضور فعال داشته بوديد . ؟

خوب من برای اهداف خودم به جبهه ها رفتم نیازی به بازگو کردن این موارد ندارم و هیچ توقعی از هیچ کس نیز ندارم من برای دفاع از ناموس خودم وارد این عرصه شدم و به ان نیز افتخار می کنم.

سوال  ؛  از حضور خود در جبهه ها بگوئيد ، چه شد كه درسن  14 سالگي به جبهه رفتيد .؟

من در مجموع نزدیک به یک سال در جبهه های خرمشهر بودم، یادم می اید سن من 14 سال بود و من نمی توانستم به جبهه های جنگ ملحق شوم با چند تن از دوستان با دست بردن در شناسنامه خود خود را 16 ساله معرفی کردیم و وارد این کار زار شدیم.

سوال ؛  ورودتان به جنگ و جبهه هاي خرمشهر چگونه بود . ؟

برادرمن نیز درجبهـه ها حضور داشت که اسیــررژیم بعثی گردیده بود من نیز با شگرد توانسته بودم با گروهی که از طرف منطقه شرق اصفهان بودند خود را عازم این نبرد کنم. ولی اهالی شهر هرند که از مسئولان گردانمان بودند با عوض کردن برگه های ما به این دلیل که می دانستند سن من 14 سال است و همچنین برادرم نیز اسیر گشته بود و نمی خواستند خانواده من نیز دیگر با مشکلی روبرو گردند، من را به بیمارستان امام خمینی خرمشهر اعزام کردند تا در انجا فعالیت کنیم.

یادم هست هنوز وارد بیمارستان نشده بودیم که یکی از اطبا به من گفت سریع این پلاستیک سبز را با خود به همراه من بیاور من نیز این کار را نمودم در بین راه که در حال رفتن به سردخانه بودم دکتر به من گفت می دانی داخل این پلاستیک چه چیزی است که من گفتم نه او در جواب گفت داخل این پلاستیک پای یکی از رزمندگان شهید است که به سردخانه منتقل شده است باورتان نمی شود تازه فهمیدم که وارد چه عرصه ای شده ام و با خود عهد بستم به هر طریقی شده به جبهه بروم و این کار را نیز نمودم و با گردان امام حسین (ع) وارد خطهای مقدم شدم .

سوال  ؛  چرا جواناني كه دربهترين دوران زندگي خود بودند ، با دست بردن در شناسنامه ي خود ، وارد جنگ مي شدند . ؟

خوب ببینید احساس تکلیف و لبیک به ندای رهبری.

ما ان روزها دریافته بودیم که الان زمان زمان حمایت از نظام و رهبری و مملکتمان است نظام جمهوری اسلامی تازه شکوفا گشته بود و ما باید از ان حمایت می کردیم . دوران دفاع مقدس دوران تشخیص حق از باطل بود دورانی بود که باید از ناموس و وطن خودمان دفاع می کردیم که این کار را با سربلندی تمامی رزمندگان انجام دادند . من هیچ گاه خود را لایق رزمنده بودن نمی دانم زیرا رزمندگان واقعی کسانی بودند که از همه چیز خود گذشتند و رفتند .

سوال  ؛ الان اگر دوباره جنگي اتفاق بيفتد ، باز هم حاضريد به جبهه ها و جنگ برويد ؟

صد بار اگر این جنگ اتفاق بیفتد ما باز خواهیم رفت دفاع از ناموس و مرز بوم ما وظیفه هر انسانی است.

سوال  ؛ در حال حاضر مشغول چه كاري هستيد ؟ از زندگيتان راضي هستيد ؟ آيا كسي قدردان از خود گذشتگي شما بوده است ؟

در حال حاضر با شغل ازاد امورات خود را می گذرانیم که خدا را شکر همچنین مسئولیت هیات فوتبال بخش جلگه را نیز بر عهده دارم که با همکاری دوستان خوبم توانسته ایم هیات ی موفق داشته باشیم همچنین دفاع از مرز و بوم کشورم واجب است ونیازی به قدر دانی ندارد.

سوال ؛  اوضاع ورزش بعد از اين هشت سال دفاع مقدس در منطقه ي كه در آن قرار داريد ، چگونه بوده است ؟

خدا را شکر می کنیم که بعد از جنگ زندگی مردم به روال عادی خود بازگشته است و در امر ورزش نیز خدا را شکر که امکانات در حد معقول در این بخش موجود است و پتانسیل بالای جوانان این بخش اینده ای درخشان را در بر خواهد داشت.

 کلام آخر 

به عنوان یک سرباز کوچک به جوانان عزیزمان می گویم که این درخت تنومند جمهوری اسلامی با ابیاری خون بسیاری از شهدا به ثمر رسیده است و حفاظت از ان الان بر عهده شماست پس تابع ولایت فقیه باشیم تا آسیبی به این نطام نرسد.

صحبتهای مردی را خواندید که باورش برای من نیز سخت بوده که انسانی می تواند اینقدر متواضع و فروتن باشد شاید تا همین دو روز پیش من نیز خبر از حضور او در جبهه ها نداشتم ولی او هم در جبهه و هم در ورزش نشان داده است که با درایت و لیاقت جوانان می توان به بالاترین اهداف رسید.

 

برخود وظیفه دانستم با این مصاحبه کمی از دوران دفاع مقدس را بازگو کنم که خدا می داند اگر پیام شهدا و حماسه های انها را به پشت جبهه منتقل نکنیم گنه کاریمتاريخ : پنجشنبه ۳ مهر۱۳۹۳ | 14:0 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اجراي دوره هاي آموزش تكميلي بسيج

**************

به مناسبت هفته ي دفاع مقدس ، نيروهاي بسيجي تحت امرلشگرعمليات ، مردم پايه ي 14 امام حسين استان اصفهان ازبخش هاي جلگـــه ، كوهپـــايه ، بن رود ،  جرقويه سفلي و عليـــا با شركت دركلاسهاي آموزشي گردان 102 امام حسين عليه السلام ، دوره هاي آموزشي ؛ جنگ افزار، تاكتيك ، عقيدتي ، پدافندغيرعامل ، امداد و نجات ، بهداشت ، رژه ي حماسي و آمادگي جسماني را فرامي گيرند .

 

اين تعداد به مدت 3 روزنيزدر ميدان تير و اردوگاه شهيد چمران ، كلاسهاي عملياتي را به پايان مي رسانند.

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : سه شنبه ۱ مهر۱۳۹۳ | 13:45 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

يادواره ي  شهــداي دانـش آموز بخش جلگــه

**************

حجت الاسلام اصل حسيني ، امام جمعه ي هرند در يادواره ي شهداي دانش آموزي بخش جلگه كه در دبيرستان شهيد دژدار هرند برگزار شد طي سخناني با اشاره به نقش معلمان در تربيت افراد صالح گفت :

(( در همان زماني كه رژيم شاهنشاهي بر ايران ما حاكم بود ، معلمان دلسوز با نگرش به دين اسلام كم نبودند كه دانش آموزان را با تربيت درست تعليم مي دادند ، همان افرادي كه بعداً از سربازان امام خميني لقب گرفتند و آن نهضت اسلامي را به راه انداختند و رژيم دست نشانده ي پهلوي را سرنگون كردند و همان سربازاني كه امام را در جنگي كه دشمنان به ما تحميل كردند ، ياري دادند و اينك جمهوري اسلامي كه ثمره ي خون شهداست ، در جهان با سربلندي و افتخار به حيات خود ادامه مي دهد . ))

 

امام جمعه ي هرند در ادامه همچنين به دشمني هاي پايان ناپذير غربي ها با نظام مقدس جمهوري اسلامي اشاره كرد و اظهار داشت :  

(( اگر چه هجمه ي دشمن از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي براي به شكست كشاندن نهضت مردمي ايران اسلامي باشگردها و راههاي مختلف ، بي امان و پيوسته ادامه داشته و دارد ، ولي نبايد ازدفاع و مقاومت جانانه ي احاد ملت ايران درمقابل دسيسه ي دشمن به راحتي گذشت لذاحركت ها و پيشرفت هاي علمي ، نظامي و بهداشتي و  . . .  طي سه دهه عمر با بركت انقلاب اسلامي ، نتيجه ي اعتماد رزمندگان و شهداء به اين نظام ، دولتمردان و ملت بزرگوار ايران اسلامي به عنوان ادامه دهندگان راه انقلاب ، شهداء و ارزشهاي والاي آن بوده و بحمدالله تاكنون به ثمر نشسته است . ))

حجت الاسلام اصل حسيني در پايان به دانش آموزان خطاب كرد و افزود:

(( امروز راه پيشرفت و ترقي و ادامه ي تحصيل شما در فضايي آرام و با آسايش خاطر فراهم شده است لذا با استفاده از تجارب معلمان دلسوز به تحصيل علم و دانش بپردازيد و بدانيد كه جامعه به وجودتان افتخار مي كند و شما نيز بايد به انقلاب و ارزش هاي حاكم به كشور پايبند باشيد و در ادامه نسبت به تعهد و خدمت به نظام جمهوري اسلامي و ارزش هاي آن پايبند باشيد تا كشور خودمان را براي فرداي بهتر بسازيم . ))

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعـات منطقـه ی جلگـه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : سه شنبه ۱ مهر۱۳۹۳ | 13:44 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بازگشـــايي مدارس و آغاز تحصيـل علـم و دانش

همزمان با هفته ي دفاع مقدس

**************

درآغازين روز از بازگشايي مدارس ، دختران دبيرستان پروين اعتصامي هرند نيز همراه و همزمان با ميليونها دانش آموز سراسر ميهن اسلامي با صف آرايي و قرائت قرآن كريم ، دعا و نيايش ، و تاسي به كلام الله مجيد ، زير قرآن عبور كرده و در سالن نمازخانه ي آموزشگاه تجمع كردند .

مهدي اميني هرندي ، سرپرست اداره ي آموزش و پرورش در ابتدا طي سخناني ضمن تبريك آغاز بهار تعليم و تربيت همراه با هفته ي دفاع مقدس ، از اين روز به نيكي ياد كرد و ياد و نام شهداي انقلاب و شهداي جنگ تحميلي را گرامي داشت و افزود :

(( در بسياري از روايات معصومين از جمله نبي مكرم اسلام ، حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و سلم در فضيلت تعليم و تعلم و يادگرفتن علم و دانش مطالبي عنوان كرد و در يادگرفتن و ياد دادن علم و دانش تاكيد كرد. ))

سرپرست اداره ي آموزش و پرورش درادامه به آرامش و امنيت وصف ناپذير درايران اسلامي سخن گفت و ابراز داشت :

(( شما دانش آموزان در سايه ي امنيّت و آسايش به فكر تحصيل علم و دانش و افتخار آفريني براي كشورمان باشيد و از تجارب ارزشمند همكاران فرهنگي بهره ي لازم را ببريد و خود را به قله هاي رفيع علم و دانش و مدارج علمي برسانيد كه فرصت مناسبي براي شماست . ))

مهدي اميني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حفظ ايمان با استفاده از حجاب برتر گفت :

(( استفاده ازچادربهترين و برترين نوع حجاب است و گوهري وجودي شما درصدفي ازچشمان نامحرمان و افراد جاهل دورخواهد ماند و درروزقيامت نيز سربلند و سرافراز و روسفيد خواهيد ماند . ))

سرپرست اداره ي آموزش و پرورش همچنين بازگشايي مدارس ، آغاز فعاليت تحصيل علم و دانش را به همكاران فرهنگي  تبريك گفت و از خداوند متعال برايشان آرزوي سلامتي و بهروزي كرد .

در ادامه حجت الاسلام اصل حسيني ، امام جمعه ي هرند در جمع مسئولان و دانش آموزان دختر دبيرستان پروين اعتصامي شهر هرند به مناسبت بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي گفت :

(( دانش آموختن و علم آموزي دردنياي امروزدرمقابل كشورهاي غربي كه خواهان عقب نگه داشتن ملت هاي مختلف به منظور تسلط فرهنگي ، سياسي ، اقتصادي ،‌اجتماهي  و نظامي و . . .   هستند ، يقيناً نوعي ازجنگ و مبارزه است كه با شناختي كه ما از اساتيد دانشگاه و معلمان ، دانش آموزان و دانشجويان ايران اسلامي داريم ، مطمئن هستيم كه در اين جبهه نيز موفق عمل كرده و خواهيم كرد تا ايراني آباد و در شان نظام اسلامي را به دنيا معرفي كنيم . ))

امام جمعه ي هرند در ادامه گفت :

(( برنامه هاي هاليوردي با پول و سرمايه ي كشورهاي غربي ، دشمنان قسم خورده ي اسلام و به خصوص ما شيعيان ايران ، با هدف و برنامه و زمينه هاي قبلي به منظورفروپاشي نظام خانواده و سوق دادن آنها به ابتذال و فحشا و فرهنگ بي محتواي غربي است و از زن تنها به عنوان ابزار و رفع شهوت بهره مي گيرند ولي در دين و شريعت اسلامي  از زن به عنوان يك هدف متعالي و انسان ساز و تربيت نسل هاي حال و آينده استفاده مي شود . ))

امام جمعه ي هرند درقسمت ديگر از بيانات خويش خطاب به دانش آموزان دختر و راههاي مبارزه با دشمنان اشاره كرد و گفت:

(( راه مبارزه با فحشا و منكرات و دسيسه و توطئه هاي دشمن ، رعايت اخلاقيات و حفظ حجاب و عفاف و اجراي احكام الهي و دستورات قرآن است كه درتمامي وصيت نامه هاي شهداء نيز توصيه و سفارش شده است . شكي نيست كه اجراي مسايل اخلاقي اسلامي است كه ما در مقابل تمامي دسيسه هاي دشمنان ، موفق مي كند و ما با عمل به دستورات قرآن و معصومين سلام الله عليها ، جامعه اي آرماني و در شان دين مبين اسلام به جامعه ي انساني تحويل خواهد داد . ))

امام جمعه ي هرند در ادامه گفت :

(( نظام ما بر گرفته از نظام ولايت است ، نظامي برگرفته از نظام طالباني و داعشي و وهابي نيست كه زن را به عنوان يك ابزارو وسيله ي شهوت راني معرفي مي كند ، فقاهت مي گويد زن بايد در وسط ميدان مبارزه باشدكه مهمترين نقش زن ، همان تربيت نسل با هدف هاي متعالي است  ، دين ما و شريعت ما به زن بيش از هرنظام و ديني بها داده است لذا با تذهيب نفس و مبارزه با زشتي ها و بدي ها مي توان يك جامعه ي اسلامي ايجاد كرد و آن را به نهضت قائم آل محمد متصل ساخت . ))

حجت الاسلام اصل حسيني همچنين گفت :

((  آنچه ما را خوشحال و خرسند و سرافراز مي كند موفقيت دانش آموزان و دانشجويان ما در المپيادها و محافل علمي است كه به كارنامه ي زرين ايران اسلامي مي افزايد و ما را در دنيا به عنوان يك كشور مستعد و با فرهنگ غني از فرهنگ اسلامي و ديني معرفي مي كند . ))

درخلال برنامه ها ، دانش آموزان با اجراي برنامه هاي شاد و مفرح ، دكلمه و مطالب جذاب و شنيدني فضاي آموزشي را با تبسم و خنده آراستند تا در يك روز شاد و به يادماندني ، كلاس هاي آموزشي را  با نام و يادخدا آغاز كنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : سه شنبه ۱ مهر۱۳۹۳ | 5:38 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

 

ياردبستـاني من ، با من و همـراه مني

**************

ياردبستــاني من ، با من و همــــراه مني 

چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی
حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکه ي بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما
دشت بی‌فرهنگی ما، هرزه تموم علفاش
خوب اگه خوب، بد اگه بد، مرده دلای آدماش
دست من و تو باید این، پرده‌ها رو پاره کنه
کی می‌تونه جز من و تو، درد ما رو چاره کنه؟
یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی
حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکه ي بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما
یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی
حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکه ي بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما
دشت بی‌فرهنگی ما، هرزه تموم علف‌هاش
خوب اگه خوب، بد اگه بد، مرده دلای آدماش
دست من و تو باید این، پرده‌ها رو پاره کنه
کی می‌تونه جز من و تو، درد ما رو چاره کن؟
یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی
حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکه ي بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعات منطقـه ی جلگـه ( هـرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : دوشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۳ | 10:38 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

دحوالارض چیست؟

**************

بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. از امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ روایت شده است که فرمودند:

«نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنج ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت

همچنین در برخی از روایات این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده و خاتم المحدثین، شیخ عباس قمی (ره) روز دحوالارض را از چهار روز معروفی ذکر کرده که روزه آن ثواب هفتاد سال عبادت را دارد

روز دحوالارض از روزهای پر برکت خدا برای بندگان سالک الی الله

در کتاب شریف «المراقبات» روایت است که امام رضا ـ علیه السلام ـ فرموده اند:
در شب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسى (ع) متولد شده اند.

در این روز، رسول خدا ـ صلى الله علیه و آله ـ به قصد حجة الوداع از مدینه با یكصد و چهار هزار یا یكصد و بیست و چهار هزار و حضرت فاطمه (ع) و تمامى اهل بیت خود از راه شجره به مکه عزیمت نمودند.

توبه، استغفار، عبادت و شب زنده داری از اعمالی است که در شب دحو الارض سفارش و تأکید بسیاری برای انجام دادن آنها شده است.

شب و روز دحوالارض نمازها و ادعیه مخصوصی دارد که کیفیت آنها در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی (ره) آمده است.

معنای دحوالارض

«دَحو» به معنای گسترش است و برخی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش تفسیر کرده اند. منظور از دحوالارض (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب ها، به تدریج در گودال های زمین جای گرفتند و خشکی ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند

از سوی دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی ها و بلندی ها یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره ها گستردند. اندک اندک زمین هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع پدید آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام گذاری می شود

برنامه های معنوی

زمین، گاهواره زندگی انسان و همه موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها، دریاها، درّه ها، جنگل ها، چشمه ها، رودخانه ها، معادن و منابع گرانبهایش، نشانه ای از نشانه های آفریدگار به شمار می آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روزگسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ ازجمله

1 -  روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

2 - احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.

3 -ذکر و دعا.

4 -  انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن

دحوالارض در قرآن

در قرآن کریم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آیه 30 سوره نازعات می فرماید: «و زمین را پس از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد». بر پایه نظر بیشتر مفسران، منظور از «دَحیها» در این آیه، همان دحوالارض است

دعای روز دحوالأرض

یکی از برنامه های پیشنهادی در روز مبارک گسترده شدن زمین، خواندن دعای ویژه این روز است. در بخشی از این دعا، به مسأله دحوالأرض چنین اشاره شده است: «ای خدایی که خانه کعبه را گسترانیدی و دانه را شکافتی و سختی را برطرف ساختی، از تو می خواهم در این روز از روزهایت که حق آن را بزرگ نمودی، هر گرفتاری و مشکلی را برطرف سازی»

ذیقعده؛ ماه حرام :

ماه ذیقعده اولین ماه از ماه‌های حرام است. ماه‌های حرام زمان‌هایی هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ویژه‌ای نیز از جهت شرعی و فقهی دارند.

اما استفاده اخلاقی و تربیتی که از این حکم می توان كرد، این است که: «اگر جنگ و نزاع میان مردمان در این ماه حرام شده است» حتما منازعه و محاربه با خداوند باید بیشتر مورد نفرت قرار گیرد؛ بنابراین، شایسته است انسان مومن در این ماه ها بیشتر به فکر باشد تا اندیشه و اعضای او با گناه و معصیت، به مخالفت با خداوند برنخیزد.

مناسبت های دیگر این روز

گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده اند که اهمیت آن

را دوچندان کرده اند؛ از جمله:

میلاد ابوالانبیاء حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام.

 میلاد حضرت عیسی مسیح ـ علیه السلام.

 خروج رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع. در این سفر وجود مقدس امیرالمؤمنین و حضرت زهرا ـ سلام الله علیهما ـ و نیز همه همسران و بسیاری از اصحاب پیامبر (ص) نیز ایشان را همراهی می‌کردند.

 در روایتی نیز آمده است که قائم (عج) در همین روز قیام خواهد کرد

زیارت حضرت امام رضا ـ علیه السلام ـ بهترین و با فضیلت‌ترین عمل مستحبی این روز است

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 

 تاريخ : یکشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۳ | 8:36 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |
به زودي تاريخ : جمعه ۲۸ شهریور۱۳۹۳ | 21:12 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

نماز جمعـه ي اين هفتـه ي شهــرهــرند

28 / 06 / 1393

**************

نمـاز جمعــه ي اين هفته ي شهــر هــرند به امامت حجت الاســلام نيكـوكـلام ، امام جمعــه ي موقت اين شهــراقامه شــد .

 

خطيب جمعه دربخشي ازخطبه ي دوم با اشاره به بازگشايي مدارس و آغازتحصيل علم و دانش گفت :

(( خانواده ها بايد در قبال فرزندان خود احساس مسئوليت كند ، شكي نيست كه اگر فرزند صالح تربيت كرديم تا پايان عمر دراعمال نيكي كه انجام مي دهد،  سهيم هستيم و چنانچه خداي ناكرده سراغ گناه و معصيت رفت ، درگناه او شريك هستيم .))

امام جمعه ي هرند در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به هفته ي دفاع مقدس گفت :

(( امنيت ، آسايش و آرامش حاكم بر ايران اسلامي ، نتيجه جانفشاني حافظان دين و وطن درطول 8 سال دفاع مقدس و بعد ازآن است ، لذا در كشورهاي همسايه ناظر و شاهديم كه گروهك هاي منحرف ازجمله داعش ، چگونه آسايش مردم را سلب كرده و جان مردم را مي گيرند و مردمي را آواره و مضطرب كرده اند ،  ولي مردم ما بحمدالله و به لطف جانفشاني نيروهاي نظامي و انتظامي در آسايش و راحتي به زندگي ادامه مي دهنـــد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعـات منطقـه ی جلگـه ( هـرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : جمعه ۲۸ شهریور۱۳۹۳ | 15:32 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

غبارروبي و عطرافشاني مرقد مطهر امامزاده اسحاق

**************

درمراسمي با حضوراكبر مسئول اداره ي اوقاف بخش هاي جلگه و جرقويه ، عليرضا  حسيني ، بخشدار جلگه . شهبازي ، شهردار هرند و تني چند از هيئت امناي امامزاده ، مرقد مطهر امامزاده اسحاق عليه السلام غبارروبي و عطرافشاني شد و مبلغ  104 ميليون و  500 هزار ريال به انضمام دو قطعه طلا به ارزش تقريبي  4  ميليون ريال از نذورات مردمي جمع آوري شد تا صرف هزينه هاي جاري امامزاده گردد .

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۳ | 18:35 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

فراخوان گردان الزهــرا ســلام الـلـه عليهـــا

**************

در آستانه ي فرارسيدن هفته ي دفاع مقدس ، فراخوان گردان هاي الزهرا سلام الله عليها متشكل ازحوزه ي هاي ريحانه النبي و پايگاه فاطمه الزهرا سلام الله عليها شهر هرند به منظور دستيابي  به آخرين اخبار و اطلاعات روز و مقابله ي احتمالي با دشمن و ناآرامي هاي خياباني تشكيل شد .

درفراخـوان يكروزه  ،  نيروهـــاي تحت امر حوزه هاي ريحانه النبي و فاطمه زهرا سلام الله عليها شهر هرند ( ويژه ي خواهران ) ، ، نيروهاي تحت امر با نحوه ي مقابله با دشمن ، ناآرامي هاي خياباني و امدادرساني به  نيروهاي خودي آموزش هاي لازم را فراگرفتند .

 

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۳ | 13:6 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

دفاع مقدس

يادآور دلاورمرديهاي رزمندگان درمقابله با دشمنان اسلام و ايران عزيزاست.

**************

(( جنگ تمام نشده است و تنها نحوه و آرايش دشمن درمقابله با اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي از جنگ سخت به جنگ نرم  تغيير كرده است و هوشياري دانشجويان ، دانش آموزان ، ملت و دولتمردان ايران اسلامي مي تواند دراين امتحان ما را سربلند و دشمن را بارديگرشكست دهد. ))

اين مطلب درجلســه ي ستاد بزرگداشت هفتـــه ي دفاع مقدس بخش جلگه عنوان شد و برلزوم برگزاري رزمايش گردان بيت المقدس و آمادگي دفاعي  ، غبارروبي گلزار شهداء ، ديداربا خانواده هاي معظم شاهد و برگزاري نمايشگاهي از آثار شهداء در مراكز آموزشي و مراكزعلمي به خصوص سه مركز دانشگاهي هرند ، به منظور شناخت بيشتر ازارزش هاي دفاع مقدس تاكيد شد  .

در ستاد هفته ي دفاع مقدس ، حاضرين نقطه نظراتي را پيرامون بهتر برگزاري اين هفته به جلسه ارائه دادند كه از آن جمله :

دستاوردهاي دفاع مقدس را جهت اطلاع و آگاهي نسل آتي حفظ كنيم .

اعزام نيروهاي راهيان نور به جبهه هاي حق عليه باطل از  15 مهرماه  به منظور آگاهي از نحوه رزم دليرمردان و رزمندگان اسلام در مقابل دشمنان

معرفي شهداء انقلاب و دفاع مقدس  به نسل آتي

معرفي و بيان وقايع انقلاب  در كلاس هاي درس و مراكز علمي و دانشگاهي

فلسفه ي نامگذاري خيابان ها ، كوچه ها و اماكن مذهبي و  . . .  به نام شهداء

نصب بنر و پلاكارد هاي متناسب با هفته ي دفاع مقدس و تعويض پرچم هاي گلزار شهداء

برگزار يادواره ي شهداء و گرامي داشت نام و ياد شهداء

برگزاري كلاس ها و جلسات نهضت روشنگري به منظور بصيرت افزايي به نيروهاي بسيجي

 

برگزاري نمايشگاه دستاورهاي انقلاب در سه مركز دانشگاهي هرند

همايش حجاب و عفاف در سطح منطقه

برگزاري همايش پشتيبانان جنگ ديروز و پرچمداران جنگ امروز

كوهگشت حلقه هاي صالحين

پياده روي خواهران بسيجي

برگزاري مسابقات فرهنگي با موضوعات مرتبط به هفته ي دفاع مقدس

برگزاري مسابقات نقاشي در سطح نوجوان و جوانان سطح منطقه

بيان تاكتيك ها و نحوه ي عمليات هاي رزمندگان در طول دفاع مقدس

درج اخبار و اطلاعات اين ايام از طريق صدا و سيما و وبلاگ هاي سيماي جلگه و سيماي هرند

غبارروبي و عطرافشاني گلزار شهداء در سطح منطقه

ديدار از خانواده هاي معظم شاهد منطقه

مشاوره مذهبي در مساجد منطقه

شركت روساي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي در جلسات و محافل هفته ي دفاع مقدس و ارائه گزارشي از فعاليت هاي هر اداره يا نهاد به بخشداري و  . .

پيگيري امور جاري كشور از طريق رسانه هاي جمعي و فضاي مجازي توسط رده هاي بسيج

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۳ | 13:6 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اشك غـم ريزد زچشمـــم درعزايت اي اخـا

محفل ما سوت و كوراست و سرايت اي اخا

خون چكدازديده هرشب تا سحرازچشم ما

پركشيـدي ازمشهــد سـوي خدايت اي اخا

                       «  مصطفي »

بقـاء مختـص ذات خـداست

**************

شكي نيست كه ازابتداي خلقت ، حیات انســان با درد و رنج و غم و غصه توام بوده است و در طول مسير زندگي بشر ، گاه اتفاقاتي بروز و ظهور پيدا مي كند که باور آن بسیارسخت و دشوار به نظر می رسد ، به ويژه مرگ افرادي كه برايت عزيز باشند و تو با خاطرات خوبي آنها زندگي مي كني.

همه ي اتفاقات عالم ، تقدیر و مشیّت الهی است و همه ی ما در مقابل تصميم و اراده ي ذات اقدس احدیّت ، تسلیم و راضی به رضای او هستیم .اینک که مشيّت الهي به نام خادم الحسین و زائرقبرعلي بن موسي الرضا

مرحوم شــادروان ،

علي اصغر  محمــودي هـــرندي

**************

 

 

**************

رقم خورد و دراوج ناباوری ، او را ازما جـدا کرد و ما را درفراغش دلسوخته و پریشان ساخت ، شما عزیزان که با گل وجودتان تسکین بخش دلهای سوخته ما دراین روزهای غم درهجران و فراق یارسفر کرده مان بودید ، بودن شما و یاریتان ، آرام کننده ی دریای متلاطم دلهای بی قرار و اندوهبار خاندان مصيبت ديده و داغدارمحمــودي هـــرندي بود .

او پدري دلسوز ، برادري مهربان و محب دوستان و آشنايان بود كه درايام فرخنده ي جشن ميلاد هشتمين امام ، حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام و جهت عرض ارادت و حضوردرمراسم جشن ميلاد آن امام رئوف به مشهد سفر كرده بود ، لذا دراين سفر دعوت  حق را لبيك گفت و به ديار باقي شتافت و جمعيت زيادي را عزادار و مصيبت زده كرد.

چیزی که دراین میان تسکین بخش الام و دردهاي دل بي قرارمان است ، همدلی و همدردی اقوام ،  همنوع و غریبه و آشناست که مرهمی بر زخم دل پریشان صاحبان مصیبت است .

صدها تشکر و سپاس خاندان بزرگ محمودي هرندي ، نثــارقدوم پرمهرو محبت شما دوستان و آشنايان كه ازتهران بزرگ ، اصفهان ، قم ، جيرفت (به ويژه خانواده ي پارسا ) ، شهرآمل ( خانواده آقاجاني و فاني ) ، شهر كرد، شهرهرندو شهرها و روستاهاي منطقه ي جلگه و مناطق همجوارابرازهمدردي نمودي و با گل وجودتان درمراسم تشييع ، تدفين خادم الحسين و زائرقبر علي بن موسي الرضا شركت نموديد و با اهداء تاج گل ، پلاركارد، بنر، تابلو ، پيامك و درج دروبلاگ سيماي هرند با كانون داغدار همدردي نموديد ، ازخداوند متعال برایتان آرزوی طول عمر توام با صحت و سلامتی و موفقیّت و بهروزی مسئلت دارد .

امیدواریم بوستان خرّم زندگیتان از گزند حوادث تلخ روزگار درامان باشد و پیوسته در آرامش و صلح و صفا درکنارکانون گرم خانواده به حیات مفرح و شادی بخش ادامه دهید و پیوسته شاداب و خرّم زندگی کنید و به شادي و زيارت باشيد و ما بتوانيم قطره اي از بذل محبت شما عزيزان را در شاديها و بازگشت از عتبات عاليات جبران كنيم .

ان شــــــاء الــلـــه

**************

 

خـانـدان محمــودي هـرنديتاريخ : جمعه ۲۱ شهریور۱۳۹۳ | 23:34 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اشكـم ازديده روان و غم پنهــان دارم

جگرم سوخت زغم، حال پريشان دارم

داغ تو جان برادربه دل آتش زده است

سوزدل بين زفراقت غم هجــران دارم

                                «  مصطفي  »

بقـاء مختص ذات خـداست

**************

با نهايت تاسف و تالم

درگذشت نابهنگام برادري دلسوز و مهربان مرحوم مغفـور شادروان

علي اصغر محمـودي هـرندي

زائر علي بن موسي الرضـا و خـادم الحسين عليــه السلام

را به اطلاع كليـه ي دوستــان و آشنايـان مي رســاند.

مجلس ختم شـادروان :

دوشنبــه   17 / 06 / 1393

 از سـاعت 30 : 3  بعد از ظهـر الي 6 بعـد از ظهـر

مكان : بيت العبـاس شهــر هــرند

سه شنبــه  18 / 06 / 1393

از ساعت  30 : 8  صبح الي  30 : 11

 بعد از ظهر از ساعت 30 : 3 الي 6 بعد از ظهر

مكان : بيت العبـاس شهــر هــرند

چهارشنبه  19 / 06 / 1393

از سـاعت  30 : 3   بعـد از ظهــر الي 6 بعـد از ظهـر

مكان : بيت العبـاس شهــر هــرند

ضمنا مراسم روحبخش دعاي كميل پنج شنبه مورخ 20 / 06 / 1393 بعد ازنمازمغرب و عشاء درمسجد مصلي خاتم الانبيـاء به ياد شادروان علي اصغر محمودي هـــرندي برگزار مي گردد .

مراسـم هفتميــن روز

**************

به مناسبت هفتمين روزدرگذشت شادروان مرحوم علي اصغر  محمودي هرندي ، روز جمعه مورخ  21 / 06 / 93  از ساعت  30 : 15 الي 30 : 17 بعد از ظهر در بيت الحسين عليه السلام شهر هرند برگزار مي گردد و سپس بر سر مزار آن عزيز سفر كرده در وادي خاموشان بهشت اسحاق به سوگ مي نشينيم.

**************

حضور سروران معظم ؛

موجب شادي روح آن عزيز و تسلي خاطر بازماندگان خواهد بود

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : شنبه ۱۵ شهریور۱۳۹۳ | 23:0 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

علی  محـرابی شـاتوری 
 پدر دو شهیــد حسن و محمــــددعوت حق را لبیک گفت

**************

علی محرابی شاتوری ، پدرشهیـــدان حسن و محمد از شهدای  8 سال دفاع مقدس ، پس از سالها تحمل درد و رنج ناشی از بیمـــاری و کهولت سن درسن 91  سالگی دعوت حق را لبیک و به شهیـــدانش پیوست.

پیکراین پدرارزنده و ولایتی ، بردستان پرمهر مردم ولایتی دهستان امامزاده عبدالعزیز و منطقه ی جلگه تشییع و در جوار دو شهیدش ( حسن و محمد ) به خاک سپرده شد . 

محمد در نوزدهم بهمن ماه سال  64  در منطقه ی فاو و در سن  21 سالگی و حسن  درپنجم اسفندماه سال 65 در منطقه ی شلمچه و در سن   22 سالگی  به درجه رفیع شهادت نایل شدند . روحشان شاد 

**************
محمــد   محمــودی هـرندی 

خبرنگارصدا و سیمــا و مطبوعــات بخش جلگـــه ( هــرند)
Mahmoudiharandih33@yahoo.com

0913   216   5536تاريخ : چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ | 16:13 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

مهندس مجلس آرا در جمع مسئولين بخـش جلگـــه

**************

سياست كميته ي امداد امام خميني درپرداخت وامهاي خوداشتغالي در راستاي توانمند سازي خانواده هاي مددجويان تحت پوشش اين نهاد است و خرسنديم كه در سال 1392  ، بيش از 5 هزار و  700 نفرازمددجويان كميته ي امداد امام خميني ، با گرفتن وام هاي خوداشتغالي و موفقيت در اجراي طرح خود ، با توانمندي و رضايت كامل ازليست مددجويان كميته ي امداد خارج شدند كه اين نشان از موفقيت طرحهاي كميته ي امداد و نظارت كارشناسان است و اين رويكرد همچنان با شدت و قوت ادامه خواهد يافت.

 

مهندس مهدي مجلس آرا مديركل كميته ي امداد حضرت امام خميني استان اصفهان درجمع مسئولان بخش جلگه اين مطلب را گفت و افزود :

(( كميته ي امداد امام خميني با جذب كمك ها و مساعدت خيّرين استان و حتي فراترازاستان به منظورتوانمندسازي افراد تحت پوشش اين نهاد، از تمامي ظرفيت هاي خود درجهت رسيدن به اين هدف استفاده خواهد كرد .))

 

دراين سفر آقايان : ملكوتيخـواه ، معاون اشتغال و خودكفايي . بنايي ، مدير نظارت و بازرسي و رسيدگي به شكايات . اخلاقي رئيس اداره روابط عمـومي ، علي جعفري مديركميته ي امداد شهرستان. صفري، رئيس اداره خوراسگان ، بخشدار جلگه ، شهردار هرند ، رجبعلي جعفري رئيس شوراهاي روستايي بخش جلگه ، مرادعلي خان آبادي ، شوراي شهر هرند و تني چند از مسئولين حضور داشتند .

عليرضا حسيني ، بخشدارجلگه نيزدرسخناني به نقش خيّرين درشهرهرند و منطقه اشاره كرد و افزود :

(( خوشبختــــانه شهـــرهــرند خيّريني دارد كه با ساخت و سازمكانهاي عام المنفعه ازجمله ؛ حوزه ي علميه امام هادي عليه السلام هرند. مجتمع مذهبي حضرت ابوالفضل . مســـاجد . تكايـــا . حسينيه ها و مدارسي  و حتي كمك و مساعدت جهت ساخت مراكزعلمي و دانشگاهي را جهت تربيت نسل آتي همت گماشتند كه قابل تقديراست و مي توان با مديريت صحيح درجهت فقرزدايي و كمك و مساعدت به افراد كم درآمد جامعه از وجود آنها بهره گرفت . ))

درخواست اداره شدن ( شاخه اصلي ) ، كميته ي امداد حضرت امام خميني منطقه ازجمله درخواست هاي مسئولين ازمهندس مجلس آرا، مديركل كميته ي امداد امام خميني استان بود كه قول پيگيري ازطريق تهران را دادندو اضافه كردند كه نظراستان نيزدراين راستا مثبت است و اميدواريم اين امر درآينده ي نزديك محقق شود .

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : سه شنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۳ | 15:53 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : یکشنبه ۹ شهریور۱۳۹۳ | 10:49 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

هفتــه ي دولت و غبــارروبي شهــــداء

**************

همزمان با گراميداشت هفته ي دولت جمعي از روساي ادارات و نهادهاي دولتي بخش جلگه به اتفاق امام جمعه و بخشدار جلگه با حضور در گلزار شهداء ، با آرمانهاي شهداء انقلاب و جنگ تحميلي تجديد ميثاق كردند .

گراميداشت هفته ي دولت بازهم بهانه اي شد تا روساي ادارات و نهادهاي انقلاب يك بار ديگر بر سر قبور شهداء تجمع كرده و ياد و نام آنها را گرامي بدارند . براي شادي روح شهداء بخوانيد فاتحه و بفرستيد بر محمد و آل محمد صلــــــــــــوات .

((   اللهم صل علي محمد و آل محمد    ))

 

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : پنجشنبه ۶ شهریور۱۳۹۳ | 11:55 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جنگ آداب شهـروندي در پارك نگيـن هــرند

**************

همزمان با گراميداشت ميلاد حضرت فاطمه ي معصومه و روزدختر ، مراسم جشن جنگ شهروندي به منظور تشويق و ترغيب مردم شهر هرندبه پرداخت به موقع عوارض ساليانه  همراه با قرعه كشي خوش حسابان پرداخت عوارض و ماليات نوسازي شهرداري هرند در سال جاري با حضور جمع كثيري از شهروندان اعم از مرد و زن و تني چند از مسئولين شهر درپارك نگين كوير شهر هرند برگزار گرديد.

دراين مراسم همچنين چندين برنامه ي شاد و مفرح براي كودكان و نوجوانان حاضر اجراء شد كه به نظر مي رسيد اين قسمت پرطرفدارترين قسمت برنامه محسوب مي شد ، چرا كه جمعيت زيادي از كودكان و نوجوانان را به خود جلب كرده بود و همين موضوع شايد بيشتر مورد رضايت خانواده هاي هرندي و جمعيت حاضردرپارك نگين كوير بود .

در اين مراسم محمدعلي جعفري ، رئيس شوراي شهر و مهندس شهبازي ، شهردار هرند در جمع حاضر به بيان انتظارات و توقعات متقابل پرداختند .

محمدعلي جعفري ، رئيس شوراي اسلامي شهر درسخناني گفت : شوراي شهر به دنبال مطالبات مردم و گرفتن حق و حقوق مردم است و اين راه را تا پايان ادامه خواهد داد .

مهندس شهبازي از مردم خواست با تعامل بيشترو پرداخت به موقع عوارض ساليانه ، درجهت شهري آباد و رويائي بكوشند .

درمرلسم قرعه كشي به سه نفر برگزيده ، كمك هزينه سفر به كربلاي معلي ،  12 نفر كمك هزينه ي سفر به مشهد مقدس و  به  35 نفر از آنها هدايايي از لوازم و كالاهاي خانگي اعطاء گرديد .

 

 

 

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : پنجشنبه ۶ شهریور۱۳۹۳ | 0:31 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جشـن و قرعه كشي عوارض و ماليــات

**************

به نقل از حميـد  مرادي مسئـول روابـط عمومي شهـرداري هــرند :

(( شهرداري هرند ، همزمان با هفته ي دولت ، به منظور تجليل ازپرداخت كنندگان عوارض و ماليات ، مراسم جشن و قرعه كشي و اهداء جوايز را روز چهارشنبه مصادف با  05 / 06 / 93 بعد از نماز مغرب و عشاء درپارك نگين كوير شهر هرند برگزار مي كند ، دوستان و علاقه مندان مي توانند بعد از نماز مغرب و عشاء به پارك نگين مراجعه نمايند. ))

**************

 

محمـد   محمـودی هــرنـدیتاريخ : سه شنبه ۴ شهریور۱۳۹۳ | 7:44 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

41   طلبـه ي جـديـد الورود

به حـوزه ي علميّــه ي امام هــادي عليـه الســلام هــرند

**************

حجت الاسلام شفيعي درجمع 41  طلبه ي جديد الورود حوزه ي علميه ي امام هادي شهر هرند ضمن رضايتمندي ازنحوه ي آموزش طلاب علوم ديني اين مركز ديني ازاساتيد تشكر و قدرداني كرد و افزود:

((  كميّت پذيرش دانشجوي طلبه و استفاده ازاساتيد مجرب دراين مركز ديني باعث كيفيت آموزش به طلاب علوم ديني شده است . ))

حجت الاسلام شفيعي در ادامه بر يادگيري علوم قرآني در همه ي سطوح توسط طلاب تاكيد كرد و افزود :

((  مسئولين حوزه ي علميه بايد در برنامه هاي روزانه ي خود از برنامه هاي قرآني بيشتري بهره ببرند و طلاب نيز با علاقه ي بيشتر و بهتر به دنبال يادگيري علوم ديني باشند . ))

وي درادامه با توجه به اهميت قرآن و اهل بيت عصمت و طهارت به حديث ثقلين اشاره كرد و گفت :

((  توجه به حديث ثقلين ، قرآن و عترت ازمهمترين مسايل ديني و اعتقادي ماست لذا طلاب و دانشجويان طلبه بايد يادبگيرند چگونه احكام الهي و دستورات قرآن و اهل بيت عصمت و طهارت را جامعه ترويج كنند .))  

حوزه ي علميه ي امام هادي شهر هرند در حال حاضر داراي  110  دانشجوي طلبه است كه به تحصيل علوم ديني مشغول هستند . برايشان آرزوي موفقيت و بهروزي داريم 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : شنبه ۱ شهریور۱۳۹۳ | 23:18 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : دوشنبه ۲۷ مرداد۱۳۹۳ | 6:54 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

26  مردادماه سالروز

بازگشت غرورآفرين آزادگـان به ميهـن اسـلامي گراميبـــاد

**************

آقايان :

مرتضي كلانتر قريشي هرندي ، حبيب الله سميعي ، غضنفر رجايي ، جلال جعفري ،  قاسمعلي استاديان ،  مهدي كبيريان ،  رضا كنعاني و مرتضي  ناظمي ، هشت آزاده ي سرافرازشهر هرند ، سالروز ورودتان به ميهن اسلامي را خوش آمد گفته ، مقدمتان به ايران اسلامي را اجر مي نهيم و گلباران مي كنيم .

در زمان جنگ تحميلي عراق عليه ايران اسلامي نيرو هاي مردمي زيادي تحت عناوين مختلفي از جمله بسيج ، سپاه و ارتش از سراسر ميهن اسلامي اعم از : كرد ، لر ، بلوچ ، فارس ، ترك ، تركمن  و حتي اقليت هاي مذهبي ايران به جبهه ها شتافتند تا نداي حسين زمان ، خميني كبير  ( ر ه )  را لبيك گويند و رزمندگان اسلام را در سراسر مرز ايران و عراق ياري رسانند لذا درعمليات هاي مختلف تعدادي از آنها به دست دشمن بعثي اسيـر شــدند كه هر يك از آنهــا زمان هاي متغييري رادر زندان هاي رژيم غا صب عراق به سر بردند . رژيم بعثي عراق عليرغم كمك هاي بسياري كه از طرف اربانش به او مي شد و تعدادي نيروي نظامي نيز از ديگر كشور هاي منطقه به ياريش شتافتند در مقابل نيروهاي ايراني تاب و توان نداشت به همين دليل نيروهاي ايراني را كه دستگير مي كرد بسيار شكنجه مي داد و نسبت به آنها رفتار زشت و ناشايستي روا مي داشت .

شهر هرند نيز تعداد  8   نفــرآزاده در زندان هاي بعثي داشت كه با قبول قطعنامه  598  وپايان جنگ  8  ساله و در تاريخ هاي متعدد به ايران اسلامي وارد شدند و مورد استقبال گرم و بي نظيري مردم ايران قرار گرفتند .

***   اجرشما با خدا  ***

 

مقدمتـــان گراميبـــــاد

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۳ | 10:52 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

سلام ؛ آقاي  . . .   

فرصت ها مي آيد و چون ابربهاري مي گذرد و ما هنوزاندرخم يك كوچه ايم و دل خوش به برخي گفته هاي پوچ و بي اساس هستيم . خود را سرگرم فحاشي و لقلقه زبان كرده ايم و به دورازترس ازخدا ، هرچه را به زبان جاري مي شود ، بيان مي كنيم . همه ادعا داريم كه دلسوزشهرو ديارمان هستيم ولي درعمل به بيراهه مي رويم .

آقايي كه خود را هرندي معرفي مي كنيد ، جهت اطلاع حضرتعالي عرض كنم كه بارها و بارها نوشته ايد كه فرهنگي هستيدو جداي ازسن و سال شايد حدود  70 سال داريد كه بزنم به تخته اينگونه شنگول و سرحال باقي مونده ايد . البته من ظاهر شما را هم نديده ام كه قضاوت كنم . قطعاً به من هم مربوط نمي شود ، مطلبي كه مي خواهم بگويم اينكه ما همكارفرهنگي هستيم . دوره و كلاس ديده ايم . شاگرداني را تربيت كرده ايم و به آنها خوب و بد را آموخته ايم تا شايد از بين اين افراد ، دولتمردان آينده انتخاب شوند و سكان اداره ي اين كشور را به دست گيرند و در اين جهان پر از گرگ و دسيسه بتوانند ميهن و مردمشان را درست رهبري و هدايت كنند و به سرمنزل مقصود برسانند .

شما معلم بوده و هستيد ،‌حقيقتا وقتي سركلاس سوالي ازدانش آموزان پرسيده مي شد و دانش آموزي متوسط كلاس جرات مي كرد و مي ايستاد و ناقص و دست و پا شكسته جواب مي داد و دانش آموز خوب كلاس درپاسخگويي شركت نمي كرد ، اين شهامت و جرات قابل تحسين بود يا نبود . ؟ بايد از اين دانش آموز تجليل و تحسين كرد يا نه ؟  

حقيقتاً بنده ادعايي ندارم ولي همون شاگرد متوسطي هستم كه جرات كرده و پاسخگوي سوال عهد و زمان به عنوان معلم هستم . شاعرهم نبوده و ادعايي ندارم ولي همين قدركه وقت گذاشتم و بيش از 565 بيت شعراول هرند و  33  بيت شعر دوم كه كلي گويي است درخصوص شهرو ديارم سروده ام ، فكركنم قابل تحسين است . اشعاري درخصوص پدر . مادر  . معلم  . راه جهنم و بهشت . مسجد .  جبهه و جنگ و شهيد  .  اعتياد و . . .     و رباعيات سروده ام . با برخي از دوستان كه مرور مي كرديم ، اشعار رضايت بخش و بعضاً عالي نظر دادند . شما كه همه ي اشعار را مرور نكردي ؟!!

شما كه فرهنگي هستيد و اگر دستي بر شعر و شاعري داري ، چنانچه به شاعري بگويند شعري بگويد ، او با استفاده از توان خود و اطلاعاتي كه دارد ،شعري را مي سرايد . حال اگر بگويند شعري بگو كه در ابيات آن از اين لغات هم بهره گرفته شود . قطعاً شاعر بازهم شعر مي گويد ولي اين بار با كمي سختي و دشواري و فكر بيشتر لذا در سرودن شعر هرند ، بنده ي حقير بايد اشعاري را مي سرودم كه از كلمات خاص بايد استفاده مي شد و ناچار هم بودم در يك بيت منظور كلي را برسانم ، ضمن اينكه از كلمات خاص هم استفاده كنم . در اين گونه اشعار دست شاعر كمتر باز است و دامنه ي لغاتي كه مي تواند بهره ببرد كم و محدود است . اين را بنده ي حقير نمي گويم بلكه تمامي شعرا اذعان دارند . قبول دارم كه شاعري دو گونه بدست مي آيد ، جوششي و كوششي  .

فرد شاعري كه جوششي شاعر است در زبان گفتاري هم كلماتي كه ادا مي كند داراي وزن و رديف و قافيه است و چه زيباست ولي همه اينگونه نيستند . افراد شاعري كه كوششي هستند بايد با استفاده از توان ذهني و دامنه ي لغات خود به اين مهم دست پيدا كنند و شايد بنده ي حقير از دسته ي دوم و بسيار پايين تر باشم ولي گفتن  545  بيت شعر از داشته هاي هرند اعم از موقعيت . دين . زبان . سنت ها . آداب و رسوم . شخصيت ها كه براي بيان هركلمه اش بايد اسم شخص يا مكاني برده شود به زبان آسان است و اين حقير كمترين طي مدت سه سال تلاش و خصوصا بيشتر ابيات بنده در اين مدت 4  ماه اخير اضافه شده است . حقيقتاً كار آساني نبود ،هر چند از كسي حتي به زبان و ظاهر ، انتظار يك احسنت ندارم . خدايم مرا ببخشد و علم و ادب بياموزد و ان شاء الله كه لايق باشم و در منقبت معصومين شعر بسرايم . 

وقتي كساني كه فكر مي كنيد ازهوش و درايت بهره ها دارند و وارد معركه و گود نمي شود به بنده و امثال بنده نبايد خرده بگيرند كه چرا ناقص عمل كرده ايد ،  توانايي ما همين است كه صددرصد در خدمت باشيم و شاكر از لطف خداوند متعال كه توفيق چنين خدمتي را به بنده عطا فرمود و لايق شدم كه چنين كاري « خبرنگاري » ، نويسندگي را انجام بدهم . خداوند متعال در قرآن از هر مخلوقش به اندازه ي توانايي و وسع او تكليف مي طلبد و نه بيشتر لذا ما تا اين ساعت اين مقدار توانايي داريم . چيزي كه خودش داده و ما از آن علم و دانش درجهت رضايت خودش بكار مي گيريم . ان شاء الله 

دو سال دوندگي كردم كه آقاي . . .    و . . .    شعر جديدي براي هرند بسرايندولي موفق نشدم با خودم انديشديم.مَثل من و امثال من مثل همان پيرزني است كه در زمان جبهه و جنگ ، ده ، يازده تخم مرغ كه قوت خانه اش بود براي ياري رزمندگان اهداء مي كرد ، اين كارارزشي را رزمندگان فراموش نمي كنند ولي كمك و مساعدت آدمهاي ميليونر را فراموش كردند ، چرا كه پيرزن همه ي هستي خود را كمك كرد ولي فرد ميليونر شايد از كم شدن پولش هم ، چيزي احساس نكرد .

خداوند از بنده ي حقير راضي باشد ولي سراغ داريد كسي كه اين همه وقت بگذارد . نزديك به   13 سال است كه در حال تحقيق و پژوهش هستم . اين در حالي است كه شايد از لحاظ زندگي در مضيقه باشم ولي كار تحقيق را رها نكردم و با قوت  و شدت ادامه مي دهم  ولي به مساعدت افراد نيكوكار نيازمندم تا شايد اين  13 سال تلاش بنده ي حقير براي معرفي شهر و ديارم به نتيجه برسد . قبول دارم همه كه  20  نيستند ، شما هم حتماً كم و كاستي داريد كه خودتان هم قبول داريد ولي محاسني هم داريد كه قابل قبول هستند و قابل تقدير و تشكر لذا از بذل عنايتي كه مي توانيد بكنيد دريغ نكنيد . فردا افسوس مي خوريد و زمان در اختيار نداريد كه جبران كنيد ، پس تا نفسي باقي است يا علي !!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

آقاي هرندي ؛ كم و زياد ياد دارم كه مي گفتي كه دلسوز مردم هرند هستيد و دلتان مي خواهد براي پيشرفت شهرو ديارت كاري بكني ،قبل ازاينكه ديرشود و از تو كاري برنيايد . اينكه درايران هستي يا درخارج زندگي مي كنيد ، به من مربوط نمي شود ، هركجا هستي هموطني و برايتان آرزوي سعادت و خوشبختي دارم . ناراحت نشويد ، من همكارشما ، سركلاس ياد گرفتم كه به شاگردم توهين نكنم . دراين مدت 6 سالي كه وبلاگ « سيماي هرند » و « سيماي جلگه » جهت معرفي شهر و ديارم و منطقه ي جلگه درفضاي مجازي ايجاد شده است ، با اين همه محاسني كه داشت . وقت گرانقدر ما صرف مي شد تا اين همه صفحه را بنگارد تا افرادي همچون شما از وضعيّت شهر و اخبار و اطلاعات آن مطلع باشيد ولي بارها و بارها زبان به فحاشي بازكرديد و بنده ي حقير تنها دو بار،‌اينهم از روي ناچار و بازدارندگي جواب گفتم كه معذرت خواهي مي كنم . خدا بنده را ببخشد و شما را نيز . سايت هاي ديگر هم بي نصيب نماندند و از زبان شما گلايه داشتند . بگذريم ، شايد همه ي اينها قابل چشم پوشي باشد .

من و شما با يك نيّت وارد ميدان شده ايم ولي چرا دريك مسير نيستيم ، براي بنده ي حقير جاي سوال دارد . بيائيد هردو بهتر انديشه كنيم . ناسلامتي هردو فرهنگي هستيم ، بايد بيشتر همديگر را درك كنيم . بيائيد به جاي انتقاد با مورد يا بي مورد ، راه حل نشان بدهيم كه براي عمران و آبادي شهرمان چه بايد بكنيم !!

بهترنيست به جاي كشمكش و جوابسالي ( جواب سوالي ) ، با يك هدف و دريك مسيرگام برداريم . به خدا قسم اينگونه بهتراست كه درجهت اصلاح هم قدم برداريم و براي عمران و آباداني شهرمان تا نفس باقي هست كارمثبتي انجام بدهيم كه هم خدا را خوش آيد و هم بنده ي خدا از آن فيض ببرد داخل پرانتز بگويم كه : ( دراين مدت بيش از  5000   صفحه a4   اطلاعات تايپ كرده ام ، « كتاب هرند  800 ، كتاب منطقه ي جلگه 700 ، كتاب شهداي هرند 600  ، كتاب اژيه 150 ، كتاب قهي  140 ، كتاب مسجد روح الله اصفهان 250 ، كتاب اشعار150 ، بازيهاي هرند 80 و . . . پايان نامه ي دخترم براي دانشگاه  و چند كار و فعاليت ديگر كه وبلاگ نويسي هم اضافه شده است ،‌اخبار ارسالي به صداو سيما و سايت ها نيزمزيد بر علت شده  ، براي همين چشمم آسيب ديده و كمتر نگاه صفحه مانيتور مي كنم و برخي مواقع ممكن است دكمه يا كليدي خورده نشود و غلط املايي محسوب شود . ))

بگذريم ؛ درادامه بايد بگويم ، مشكل اينجاست كه برخي ازپيشنهادات شما درشهرقابل اجرايي نيست ، نه اينكه كسي يا كساني بخواهند با شما لجبازي و مخالفتي داشته باشند ،‌ نه اينگونه نيست ، شما موقعيّت زماني و مكاني را كه درشهراتفاق مي افتد ، مطلع نيستي كه گاهاً اطلاعات ناقصي داريد و ببخشيد ، با توجه به اطلاعاتي كه داريد ، شايد قضاوت مي كنيد ، آنهم از روي دلسوزي .

دراين مدت سي و پنج يا بيشتر كه ازعمر بابركت انقلاب مي گذرد ،‌هزاران كار مثبت و مفيد شده است ولي از منظرمن ، شما و . . . و امثال ما شايد به چشم نيامد ولي كمبودها و كاستي ها بيشتر نمايان بود و با توجه به كمبودها قضاوت كرده ايم . البته اشتباه نيست اما اگر ازروي دلسوزي باشد ، نه غرض ورزي و تنها جنبه ي انتقادي داشته باشد . از خوبي ها هم بايد گفت و تجليل كرد ولي متاسفانه هميشه نصفه ي ليوان خالي بيشتر نما دارد و كسي به آب ليوان نظر ندارد . اين تفكر پسنديده نيست بايد خودمان را در جايگاه روبرو فرض كنيم ، بايد امكانات را ديد ، بايد نسبت به موقعيّت مكاني و زماني و روحيه ي فرد بيشتر توجه كنيم .  بايد ها و نبايد ها را بيشتر تحليل كنيم .

اين قدر كه مسئولين از بنده انتظار دارند در جهت رضايت شخصي بنده ، چه قدم مثبتي برداشته اند . كتابي تحت عنوان « انقلاب و جنگ و معرفي شهداي هرند » تهيه شده است كه بارها و بارها در كنارش گريسته ام ولي بنياد شهيد كمترين توجهي به آن ندارد . بنيادي كه مسئول مستقيم بچه هاي شهيد ، جانبازو آزاده و خانواده هاي شهداست . اينان روز قيامت چه جوابي دارند كه به بچه هاي شهيد ما بگويند . بگويند حقوق و مزايا گرفتيم و چه كرديم ؟؟!!   بگويند در جواب اين همه مهر و محبت  نويسنده كتاب گفتيم كه اطلاعات كتابتو بيارو زماني كه از آن استفاده  كرديم ،‌براي هر صفحه  5  هزار تومان برايت در نظر مي گيريم ، واقعا پول تايپ كردنش هست ؟  امروز اگر اين كشور به اين درجه و مرتبه رسيده است و كساني از راه رسيده بر سر سفره ي پر نعمت آن نشسته و انتظارات و توقع زيادي هم دارند ، اين انقلاب ثمره ي خون شهداست . اشك چشم پدر و مادر و خانواده ي شهيد، نبايد ناديده انگاشته شود . خون دل خوردن مادري كه فرزند خود را بزرگ كرده و تربيت عاشورايي به او آموزش داده است نبايد لگدمال شود . همسر شهيدي كه از نعمت شوهر و فرزند شهيدي كه از نعمت پدر محروم شده است نبايد لكه دار شود . چرا بعضا درك نمي كنيم و چرا به خواب غفلت رفته ايم و خودمان را به خواب زده ايم . چرا محبت مردم جنوب و غرب كشور را فراموش كرده ايم چرا با صداي ظاهري و لقلقه ي زبان ، امام زمان  را مي خوانيم . چرا دل رهبري را به درد مي آوريم و در قضيه ي امريكا و نشست هاي سياسي و رابطه با امريكا فريب مي خوريم . مگر رهبر و مقتداي ما ، امريكا را شيطان بزرگ قلمداد نكرد . ما و امسال ما از امريكا و مردانگي او چه ديده ايم كه شيفته شده ايم . جنايات اسرائيل را نمي بينيد كه انسانيت را به خاك و خون مي كشد و امريكا از آن حمايت مي كند .  در اين مدت نه تنها ما ايرانيان بلكه كشورهاي دنيا از امريكا چه مردانگي ديده اند كه ما از اين كشور انتظار داشته باشيم ؟؟!!

بيائيد دست از انقلاب و حمايت آن برنداريم كه اگر غفلت كرديم و چون امريكاي جهانخوار و روبه صفتان انگليسي بر ما مسلط شدند ، حكايت مردم عراق است و داعش . آنها حتي به زنان و فرزندان اين امت رحم نمي كنند .

سخني با خيّرين شهر . ساختن مسجد و حسينيّه و تكايا نشان از حسن نيّت شماست . نذري دادن در محرم و صفر نشان از علاقه مندي شماست . مسجد را بايد ساخت ولي نماز خوان هم بايد تربيت كرد ، اگر نماز خوان نباشد ، مسجد يك مكان است و اثري در راهنمايي كسي ندارد . مسجد برو هم بايد تربيت كرد .

براي معرفي هرند شخصاً نزد يكايك شما آمدم ولي دست رد به سينه زديد . مسئولين شهر نيز هيچ اقدامي در جهت چاپ و انتشار آن نكردند . همه دست روي دست گذاشتيم و گفتيم ؛ دوست داريم هرند را معرفي كنيم ، اما چگونه و چطور؟؟ چاپ كتاب و اهداء به مسئوليني كه گاه به اين شهر مي آيند ، يكي از قدرتمند ترين ابزار براي معرفي شهر و شناساندن علماي ديني به مردم منطقه و استان و كشور است . دراين جهت چه كرديد ؟؟!! به صرف اينكه من نوعي نويسنده ي كتاب هستم ، هيچ اقدامي نكرديد . چون اسم من به عنوان نويسنده ي كتاب مطرح مي شود ؟ اگر يكي از اقوام نزديك هر يك از شما اين كار را كرده بودند ، شايد قضيه فرق مي كرد و با مساعدت شما و معرفي به خيّرين و مساعدت آنها اين كتاب ها چاپ و منتشر شده بودند . امروز با ظاهر سازي كنار آمديم و كاري نكرديم . فردا چه ؟ در مقابل عدل الهي بازهم توان بافتن و گفتن دروغ را داريم ؟؟

با امكاناتي كه در اختيار داريم ، چه ميزان در جهت رضايت خدا قدم برداشتيم و براي او كار كرديم .  بنده ي حقير توانايي هايي داشتم كه در اين مدت دريغ نكردم ، چرا بايد اطلاعات بنده اصطلاحا خاك بخورد . خيريني كه براي آباداني و عمران شهر دل مي سوزانند ، به خدا سوگند به نتيجه رسيدن اين همه اطلاعات از شهر هرند از علماي ديني به صورت يكجا ، از تاريخ و به خصوص عزاداريهاي سنتي آن كه زبانزد عام و خاص است ، كمتر از ساختن مسجد نيست كه شايد در اين عصر و زمان ، بالاتر باشد . 

بيائيد دست دردست هم بدهيم و به دور از ظواهري كه مانع از پيشرفت شهر و ديارمان است ، براي بهتر شدنش بكوشيم . ما مكلف به تلاش هستيم حتي اگر تلاش ما بي ثمر و بدون نتيجه بماند ، دراين صورت هر كس نداند ، خدا كه مي داند و تلاش ما را ارج مي نهد . شما ( در ايران يا خارج ) ، فرد يا افراد خيّري را سراغ داريد كه مي توانند گره گشاي بسياري از مشكلات باشند لذا با آنها صحبت كنيد و آنها را راغب كنيد كه مساعدت كنند ، چه ازهرنديهاي مقيم خارج يا ساكن درايران ،  امروز حرف اول را پول و سرمايه مي زند و از طرفي پيشاني ما هرنديها نشان شده است كه تمكن مالي دارند ، بنابراين بايد خودشان همت كنند كه البته صحيح نيست . درهمين شهرما افراد فقيرو بي بضاعت كم نداريم . تنها با يك حساب سرانگشتي مي توان گفت كه : تنها درماه محرم ، صفر و ايام فاطميه درشهرهرند بيش ازدو ميليارد تومان هزينه صبحانه ، ناهارو شام ، مداح و اياب و ذهاب و مسايل جانبي آن مي شود كه به خاطر عدم مديريت واحد ، هيچگونه برنامه ريزي براي بهينه استفاده كردنش نداشته و افراد مسئول اعم از روحاني و غير روحاني ، هم كه مي توانند فرهنگ سازي كنند ، مشخص نيست چرا اين كار ، سالهاي سال است كه به همين روش دنبال مي شود . كه اين كار و مسايل حاشيه اي آن نيازمند نشست با بزرگان و خيرانديشان شهراست و نمي شود تنها قضاوت كرد . ما مي توانيم چنين پولهايي را مديريت كنيم ، كارخانه بزنيم و كارگاههاي توليدي داخل شهر ، زودبازده و آني كه به قولي بشود به زخمي زد و فقير و بي چاره اي را طعام و پوشش بدهد .و از درآمد آن به افراد بي بضاعت كمك كنيم . نذري ها و وليمه ها را كم كنيم و اگر كس يا كساني براي عزاداري امام حسين به اين شهر عزيمت مي كنند ، بيشتر با هدف قيام آن حضرت آشنا شوند . امر به معروف و نهي از منكر در جامعه ي اسلامي ما حاكم شود و زندگي حضرت علي و فاطمه ي زهرا الگوي عملي ما قرار گيرد و الي آخر . . .  اگر شخصي براي عزاداري مي آيد بدون شام و ناهار هم مي تواند بيايد و عزاداري كند . كساني هم كه نذري مي دهند مي توانند در جهت اصلاح جامعه نذر كنند . به خدا سوگند ، امام حسين عليه السلام راضي ترند .

جهت اطلاع وبلاگ « سيماي هرند » كاملا شخصي است و كسي كمك و مساعدتي ندارد و اگر تا بحال سرپا باقي مانده است به خاطر علاقه بنده به معرفي شهر هرند و منطقه است . كسي را سراغ داريد كه اين همه سال با وسايل شخصي از جمله ؛ دوربين عكاسي و وسيله ي نقليه ي خود به روستاها و مزارع اطرف سربزند و خبر جمع آوري كند ، هزينه هاي وبلاگ داري و . . .   كم نيستند . وقت و زماني هم كه صرف اين كار مي شود در نظر بگيريد، درج يك صفحه اطلاعات نيازمند يك يا دو ساعت زمان است ، آنوقت ارزش اين كار مشخص مي شود اگر بدانيد كه كسي كمترين كمكي به وبلاگ و اطلاع رساني نمي كند . البته بنده از مسئولين انتظاري ندارم ، بنده بايد نظرم خدا باشد كه هست ، اوست كه بي منت مي بخشد . فرصت خوبي است كه تنها دو روز از روز خبرنگار سپري شده و بنده امسال خواستم همه بدانند ، از مسئولين شهر و منطقه تنها همان تعداد معدود و انگشت شمار حاضر به تبريك خشك و خالي شدند كه در وبلاگ از آنها تشكر كردم و چنانچه نگاه عميق تري داشته باشيد خيلي از افراد مسئول حتي زحمت يك پيامك را به خودشان ندادند.

البته كادويي از طرف بخشدار( آسياب و مخلوط كن ) ،داده شد كه برايم ارزش مادي آن مهم نيست ، از آقاي حسيني ، بخشدارهم تشكر مي كنم ولي ايكاش خودشان هم حضور داشتند ، حضور وي بيشتر برايم ارزشي بود .

در خصوص اطلاعات كتاب پرسيده بوديد . بنده نه  500 صفحه كه  800 صفحه اطلاعات هرند و اطلاعات مرتبط با آن را گردآوري كرده ام . همه ي اين اطلاعات ، تاريخي نيستند . اطلاعات هرند شامل اطلاعات جغرافيايي ، تاريخي ، علما و شخصيت هاي عهد قديم و جديد ، سنت ها و آداب و رسوم ، معرفي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي و مراكز عمومي ، سوگواري هاي هرند از نحوه و نوع و توضيحاتي ازاين قبيل همراه با اشعاري كه در عزاداريها گفته مي شود ، مشاغل و معرفي شهرك صنعتي و عملكرد شركت ها و نوع فعاليت آنها و بسياري از اطلاعات مفيد ديگر كه مرتبط با هرند هستند، البته همراه با عكس هاي زيبا و مرتبط .

اطلاعات مربوط به سوگواري هرند خود يك مجموعه ي باارزش با حدود  200 صفحه است كه كتاب جداگانه اي خواهد شد . اطلاعات علما و شخصيت ها نيز حدود   120 صفحه است كه بيانگر شخصيت هاي هرند در زمان هاي قبل و معاصراست . دو يا سه قضيه ي تاريخي بكر كه كمتر كسي از آن باخبر است و افراد صاحب نظر از شيراز فرستاده اند كه خودشان در كسوت فرهنگي و مديركلي آموزش و پرورش بوده و هم اكنون بازنشسته هستند و  . . . 

حال اين گوي و اين ميدان ، اگر خواهان پيشرفت و ترقي شهر هستيد ، جداي از تعصب هاي آنچناني كه اگرفلان باشد من نيستم و . . . ، هركاري كه ازدستتان برآيد براي شهر و آباداني آن انجام بدهيد و بقيه نيز موظف هستند درجهت رشد و ترقي شهرگام بردارند، حتي اگر كسي اين كار ارزشمند را دنبال نكند دليل بر بي اعتنايي من و شما نبايد باشد  . :« تصميم با شماست ، منتظر جواب شما هستم . »

و من الله التوفيـــــــــــــــــــــــــق

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۳ | 11:29 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بسـم الـلـه الرحمـن الرحيــم

به مناسبت روز خبرنگــار

**************

17 مرداد براهـل قلـم یک روز خوب و ماندگار است

حال و روزمخبرین اندرجهان چون کاریک آموزگاراست 

می نگـارند جملگی تا باز بینی حـق و باطــل درجهـــان

ن و « ن والقلم مایسطرون » فرموده ی پروردگاراست

**************

روزخبرنگارهم مثل همه ي روزهاي خدا مي آيد و مي گذرد ، ازلحاظ زماني هم تفاوتي با روزهاي ديگر ندارد لذا نامگذاري برخي از روزها به اين روزو يا روزهاي مشابه ،  قدر و مرتبه و رتبه مي بخشد مثل 12 ارديبهشت كه شهادت علامه ي مجاهد ، مرتضي مطهري و روز معلم نامگذاري شده است و روز پرستار و جانباز و  روز زن ، روز پرستار  ،   روز طبيعت و. . .  .

در اين روز تعدادي از عزيزان هرندي و غير هرندي بذل محبتي كرده و بنده نوازي فرمودند و پيام تبريك روز خبرنگاررا به بنده ي حقير ارسال كردند .

وظيفه ي خود مي دانيم از محبت اين عزيزان ، قدرداني و تشكر كنم . از خداوند متعال براي اين عزيزان صحت و سلامتي و نشاط و شادي روزافزون مسئلت دارم . خداوند آنها را حفظ و در جهت رضايت خود ، توفيقي روزافزون عنايت كند .

مسئولين و پيامك ها :

آقايان :

مصطفي ناعم ، بخشدار سابق  ،  مهندس شهبازي ، شهردار هرند و سركارخانم فاطمه  فاني مدير مسئول شركت كاسپين رايانه ي آمل و سركارخانم شجاعي از سايت اصفهان شرق ازطريق تلفن تبريك گفتند كه تشكر ويژه ي بنده را پذيرا باشند .

عليرضا حسيني  ، بخشدار جلگه :

روز خبرنگار را به تو تبريك نمي گويم ، تو را به اين روز تبريك مي گويم كه اين روز بي تو ، و بي حس آرمان خواهي و « ايمانت به حق طلبي و بيان حقايق » وجودي بي معناست . مبارك باد بر شما .

حسن جعفري هرندي ، بخشدار جرقويه :

17   مرداد ، روز خبرنگار بر شما فعال عرصه ي خبر مباركباد .

حسن اميني ، گردان  102 هرند :

سلام : روزخبرنگار بر شما دلاوران عرصه خبرمبارك .

مصطفي مرادي ، خبرنگار سايت اصفهان شرق :

 به راستي چه زيباست انديشه اي كه در مقابل قلم زانو زد و واژه هايي كه در خدمت بيان حق برآيد  . . .   روز خبرنگار بر اصحاب قلم مبارك باد .

داوري  ، پور صدري و بابايي از صدا و سيماي مركز اصفهان :

داوري :

صاحب انديشه و تلاشگر عرصه ي خبرنگاري : قلمت پايدار  ،  قدمت استوار  ، گاهت منصفانه  و سخنت صادقانه ، روزت مبارك

پورصدري  :

مقام معظم رهبري :  «  اخبار خوب و مفيد و اميد بخش مخابره كنيد . »  ،  17 مرداد روز خبرنگار مباركباد .

بابايي  :

روز خبرنگار بر خبرنگاران عرصه اخبار و اطلاعات مبارك . توفيق روزافزون از خداوند متعال برايتان آرزومندم .

فتح الله  دهقاني به عنوان نماينده ي كشاورزان بخش جلگه  :

سلام ، به نيابت از كشاورزان بخش جلگه روز خبرنگار را به شما و همه ي خبرنگاران كه رسالت سنگيني را بر عهده داري ، صميمانه تبريك مي گويم . زحمت رساندن اين تبريك را به ديگر همكارانتان را بكشيد .

ابوالفضل حسيني ، عضور شوراي اسلامي هرند

روز خبرنگار بر شما تلاشگر رسانه مبارك باشد.

حميد كنعاني ، مسئول پست هرند

قشنگيه لياقت اينه كه همه نميتونن داشته باشن . روز خبرنگار بر شما مبارك.

عليرضا  رجايي مسئول روابط عمومي دانشگاه آزاد هرند

سلام  17 مرداد روز خبرنگار را تبريك عرض مي نمايم.

احمد مرادي ، مسئول ورزشگاه نصر اصفهان

روزخبرنگار را به شما دوست زحمتكش ودلسوزتبريك عرض مي نمايم .

امير كلانترقريشي هرندي  :

سلام دوست عزيزم ، روز خبرنگار به شما كه به راستي و حقيقت سرآمد دوستانت هستي و فقط خدا را در نظر داري مباركباد

آقاي امير احمدي هرندي :

سلام
دسترسي به اينترنت نداشتم به موقع تبريك بگم ولي خودموني ميگم دم تموم خبرنگاراي گل ، خبر نفروش گرم .

 

خبرنگاران: آدم‌هایی هستند که نه پول درست ‌و حسابی درمی‌آورند، نه آینده درست‌ و حسابی دارند، نه امنیت درست ‌و حسابی دارند و نه خواب درست ‌و حسابی دارند، اما خودشان خیلی درست‌وحسابی هستند و دمشان گرم و بوس.

 رضا  جعفري هرندي

 

به نام خدا ،  با سلام
تبریک مرا هم پذیرا باشید  ، مثل همیشه پرتلاش بوده و برای خدا و با توکل بر خدا و توسل به اهل بیت علیه السلام برای هرند و منطقه کار کنید کسی که باید ببینید می بیند
سالم و موفق باشید

به غير از دوستاني كه ذكرشان رفت

آقاي احمدي از دبستان استثنايي انديشه هرند و مهدي  مرادي هرندي مسئول در كتابخانه از طريق وبلاگ سيماي هرند تبريك گفته اند . باز هم تشكر و قدرداني ما را پذيرا باشند .  

و يك تشكر ويژه از خانم شجاعي و سايت اصفهان شرق كه محبت كردند ومصاحبه اي با اين حقير ترتيب دادند و در سايت استفاده كردند . به همه ي عزيزان خدا قوت گفته و دستشان را مي بوسم و روز خبرنگار را به آنان كه از قلم  به عنوان اسحله براي آگاهي بخشي جامعه بهره مي گيرند ، خسته نباشيد مي گويم . خداوند شما را حفظ كند وتوفيقي روزافزون در جهت خلق و رضايت خويش عنايت كند . ممنون و متشكر از بذل محبت شما دوستان . 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۳ | 15:39 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

سـلام دوستـان و علاقــه منــدان شهــرهـــرند

**************

اينجانب محمد محمودي هرندي ، خبرنگارشهرهرند و منطقه ي جلگه ، قطعه شعري درقالب مثنوي سروده ام . عليرغم اينكه قبول دارم حق مطلب ادا نشده است ولي مثل بعضي از كساني كه بالاي گود نشسته و مي گويند لنگش كن ، نيستم . اونهايي كه فقط ادعا دارند . مَثل اين افراد چون حماري است كه بار كتاب دارد ولي خود بهره اي ندارند و از اين باري هم كه بر گرده و كمرخود دارد ، كسي بهره مند نخواهد شد . به قول معروف : « نه خود خورد ، نه كس دهد ، گنده كند ، به سگ دهد . » ، اين ضرب المثل مصداق چنين آدمهايي است كه فقط و فقط پارس مي كنند و نمي توانند موفقيت ديگران را ببينند و به نوعي آن را هضم كنند لذا قسمت اوليه ي شعر سروده شده را جهت آندسته از افرادي كه نمي شود شب يا روز را برايشان ثابت كرد ، مي آورم ، هر چند كه راضي نبودم تا چاپ كتاب اشعار هرند ، به نوعي در معرض ديد خوانندگان گذاشته شود تا برايشان تازگي داشته باشد ولي شايد براي اطلاع افراد مغرض و دل دردي لازم بود !!!!

اين شعر بلند داراي   515    بيت  و  41  قسمت بلند است كه شامل :

موقعيت جغرافيايي ، وجه تسميه ، جمعيت ، دين و زبان ، نژاد ، محله ها ، مهاجرت  ، پوشش مردم ، راههاي مواصلاتي ، بلاهاي طبيعي ، آب و هوا ، جهت وزش باد ، بازيها ، مردم شناسي ، توصيه و سفارش ، معرفي شهر ، معرفي ادارت ، مساجد ، سوگواري ها ، علما و شخصيت ها ، سنت ها و آداب و رسوم و  . . .   است .

اميدوارم با كمك و مساعدت شهروندان دلسوز هرندي در آينده ي نزديك به چاپ برسد . در اين ابيات هرند ، زادگاهم را طبق داشته ها و سنت هاي عهد قديم و جديد و  . . .  معرفي كرده ام .

ازدوستاني كه نسبت به بنده محبت دارند ، بنده نوازي مي كنند ولي جهت اطلاع كساني كه مهر باطل بر گوش و زبان و . . .  آنها خورده ، قسمت موقعيت جغرافيايي هرند را به علامت اين كار قشنگ مي آورم ، شايد پذيرا باشند . ابيات هرند (   515    )  بيت است ، بيش از  50 صفحه اطلاعات شعري كه تقديم مي كنم به خانواده ام ، دوستان و همشهريان هرندي . 

توضيح  :

در بيت اول «  وير  »  نام قديم شهر كوهپايه است .

در اين ابيات سعي شده است تمامي داشته هاي شهر بدون كم و كاست بيان شود .

موقعيت جغرافيايي هرند

**************

شهـرمن دُر درصدف ،  شهــره به نگیـــن کویر

شهری درشرق صفاهان ، فرسخی پایین « ویر »

درشمالش مارشنـــان و عامـه مي گويند جبل

خوش نسیـم حیـدر آبادست و مي گویند مثـل

شرق این شهـرهاشم آباد و به غربش پای نهی

یادگــاری از قـرون  باشـد  چو روستـــــای قهی

وزجنـــوبش زنده رود و آب برف از کوهـرنگ

روید ازهر گـل گیــاهی و به چشمت رنگ رنگ

خرّم آن بنــد رودشت و سبزه و آن کشته اش

بخشـد از روی سخـا زاینـده رود و رشتـه اش

وجه تسميه

دين و زبان

جمعيّت

ادامه ي شعر

...

 **************

محمـــد   محمــودي هــــرنـدي

5536  216  0913تاريخ : شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۳ | 12:8 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |
.تاريخ : شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۳ | 11:29 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |
..تاريخ : شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۳ | 11:28 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اطلاعيه ي دانشگـاه جامع علمي كاربري مركـز هــرند

**************

دانشگـاه جـامع علمی کاربردی مرکـــزهـــرند در مقطــع کارشناسی برای مهـــرماه ســـال 1393 دانشجو می پذیرد.

رشتـه هــای پذیرش مهرماه

**************

مهندسی فناوری اطلاعات --- صفحات وب
مهندسی فناوری اطلاعات --- فناوری اطلاعات
مهندسی فناوری اطلاعات --- تجارت الکترونیک
کارشناسی حرفه ای حسابداری مالی
کارشناسی حرفه ای حسابداری خدمات و تولیدات صنعتی

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 تاريخ : جمعه ۱۷ مرداد۱۳۹۳ | 17:35 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

روز خبرنگـار گرامی بـاد

به نام خــــــدا

**************

۱۷ مرداد براهـل قلـم یک روز خوب و ماندگار است

حال و روزمخبرین اندرجهان چون کاریک آموزگاراست 

می نگارند جملگـی ،  تا بازبینی حـق و باطـل درجهـــان

نون و نون والقلـم مایسطـرون ازگفتـه پروردگار است

« سراینده  :   محمــد  محمـــودی هــرندی  »

روز خبرنگـار گرامی بـاد

**************

۱۷ مرداد ۱۳۷۷ ، محمــود صـــارمي خبرنگارخبرگزاري جمهـــــوري اسلامي مستقر در مزار شريف افغانستان، به همراه  ۸  نفراز كاركنان سركنسولگري ايران دراين شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسيدند. اين   ۹    نفر عبارت بودند از

۱   ـ     ناصر ريگي سرپرست

۲   ـ     مجيد نوري تباركي مسئول امور مالي

۳   ـ     محمدناصر ناصري كارشناس امور فرهنگي

۴   ـ     كريم حيدريان كارشناس امور كنسولي‌

۵   ـ     محمدعلي قياسي كارشناس امور كنسولي

۶   ـ     رشيد پارياوفلاح كارشناس امور كنسولي

۷   ـ     نورالله نوروزي كارشناس امور كنسولي

۸   ـ     حيدرعلي باقري كارمند فني

۹   ـ     محمودصارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي

تا مدتها ازسرنوشت اين ۹ نفرگزارشي منتشرنشد، تا اين كه اجساد آنان دريك گورجمعي در خرابه‌هاي پشت كنسولگري به دست آمد. پيكر آنان ۲۲ شهريور ۱۳۷۷ به تهران منتقل شد و به خاك سپرده شد.

در ميان اين  ۹ شهيد تنها محمود صارمي به سركنسولگري ايران وابستگي سازماني نداشت‌.

صارمي در ۱۳۳۷ درشهرستان بروجرد به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در بروجرد گذراند و پس از اخذ ديپلم‌، در رشته جغرافياي انساني دانشگاه تهران پذيرفته شد. و چند سال بعد مدرك كارشناسي گرفت. وي در   ۱۳۷۱   ش. به سمت كارشناس متون خبري به استخدام خبرگزاري جمهوري اسلامي درآمد

محمود صارمي، همزمان با كار در خبرگزاري به تحصيل ادامه داد و در  ۱۳۷۳   ش . كارشناسي ارشد رشته جغرافيايي انساني با گرايش روستايي از دانشگاه شهيد بهشتي گرفت

وی  ۱۳  ماه نيز را در جبهه‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران در كسوت بسيج حضور يافته بود. وي از دي   ۱۳۷۵  سرپرست نمايندگي خبرگزاري جمهوري اسلامي در كابل افغانستان شد و تا زمان شهادتش به دست عوامل گروه طالبان، خبرنگار صحنه‌هاي بحراني جنگ افغانستان بود.

شورای فرهنگ عمومی کشور به پاس قدردانی از مقام و حرفه ی محمود صارمی ، در اولین سالگرد شهادت وی ، روز ۱۷ مرداد ماه  را روز (( خبرنگار  ))  نامید .

روز خبـرنگــار بر اصحاب رسانه مبارکباد

 

 

 

**************

محمـد    محمـودی هـرندی

خبرنگـار صدا و سیمـا و مطبوعات منطقـه ی جلگـه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 5536   216   0913   تاريخ : پنجشنبه ۱۶ مرداد۱۳۹۳ | 1:3 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

ششميـن دوره ي مسابقـات جام رمضـان

درسالن بعثت شاهتـور

**************

ششمين دوره ي مسابقات جام رمضان با عنوان جام ضيافت نور  در سالن بعثت اسلام آباد با شركت  11 تيم در دو گروه 5  و 6   تيمي  آغاز شد كه   8   تيم به مرحله ي بعد راه يافتند . اين تيم ها سپس در دو گروه چهار تيمي به صورت حذفي با يكديگر به رقابت پرداختند كه تيم هاي :  جواد الائمه كليشاد و دهياري خورچان  - دهياري گيشي و ثارالله قمشان به مرحله ي نيمه نهايي صعود كردند .

 

با برگزاري ادامه ي مسابقات دو تيم دهياري گيشي و جواد الائمه ي كليشاد با پيروزي بر حريفان خود به ديدار پاياني راه يافتند كه در ديدار پاياني تيم دهياري گيشي با نتيجه ي  6 بر  2 مقابل تيم جواد الائمه كليشاد به برتري رسيد و قهرمان اين دوره از مسابقات شد .

دكتر كامران ازنمايندگان مردم اصفهان درمجلس شوراي اسلامي ، رضا دهقان ، رئيس هيئت فوتبال شهرستان . حسن جعفري هرندي رئيس هيئت ورزش هاي همگاني شهرستان ، اعضاي شوراي اسلامي و دهياران دهستان امامزاده عبدالعزيز در ديدار پاياني حضور داشتند .

 

درمراسم پاياني با حضور مسئولين ؛ كاپ و مبالغي به تيم هاي قهرمان و نايب قهرمان اهداء شد

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : دوشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۳ | 1:34 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

قهرمــان در ضربات پنالتــي مشخـص شــد

**************

چهاردهمين دوره ي مسابقات جام رمضان شهر هرند تحت عنوان جام ضيافت نوردر سه رده ي سني نوجوانان ، اميد و بزرگسالان در مجموعه ي ورزشي آزادگان شهر هرند برگزار شد .

دررده ي سني نوجوانان 10 تيم شركت كردند كه دردو گروه 5 تيمي با هم به رقابت پرداختند . در رده ي سني اميد تعداد 5  تيم به صورت دوره اي با هم رقابت كردند و در رده ي سني بزرگسالان  تعداد  12 تيم درچهارگروه  3  تيمي رقابت خود را آغاز كردند .

تيم هاي شركت كننده در رده ي سني نوجوانان عبارتند از :

كانون خاتم الانبياء مسجد اميرالمومنين  ،  امامزاده اسحاق  ،  عقاب هرند و شهداي قورتان كه درپايان اين رقابت ها دو تيم كانون خاتم الانبياء اميرالمومنين و شهداي قورتان به فينال راه يافتند كه تيم كانون خاتم الانبياء مسجد اميرالمومنين هرند با نتيجه ي  6  بر   2 بر تيم شهداي قورتان غلبه كرد و به مقام نخست اين دوره از مسابقات رسيد .

در رده ي سني اميد  4 تيم شهرداري هرند ، محكم بتن ورزنه ، عقاب هرند و دهياري كليشاد با هم رقابت كردند كه در پايان دو تيم شهرداري و عقاب هرند مسابقه ي فينال را برگزار كردند كه درپايان تيم شهرداري هرند با نتيجه ي 5 بر صفرعقاب هرند را شكست داد و قهرمان اين دوره از مسابقات شد .

     

در رده ي سني بزرگسالان نيز  8 تيم ؛ امامزاده اسحاق هرند ، شهرداري هرند ، رستوران آريا ، هماي هرند ، سوپرماركت محمد ، چلسي هرند ، عقاب هرند به مرحله ي بعد راه يافتند كه در دو گروه چهارتيمي به رقابت پرداختند كه چهارتيم شهرداري هرند ،؛ چلسي هرند ، عقاب هرند و رستوران آريا به نيمه نهايي رسيدند كه تيم شهرداري با نتيجه ي  4  بر   2 در مقابل عقاب هرند پيروز شد و تيم چلسي با نتيجه ي  4 بر صفر ، رستوران آريا را برد و دو تيم شهرداري و چلسي به رقابت پاياني راه يافتند .

درمسابقه ي پاياني رده ي بزرگسالان دو تيم شهرداري هرند و چلسي در مقابل هم صف آرايي كردند كه دريك بازي پاياپاي و رقابت سنگين ، دو تيم دروقت قانوني به نتيجه ي 3 بر  3 رضايت دادند ولي تيم چلسي در ضربات پنالتي بهتر عمل كرد و توپ ها را به گل نشانيد و در نتيجه توانست 6  بر  4  تيم شهرداري را شكست بدهد و مقام قهرماني اين دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهد .

در مسابقه ي پاياني آقايان رضا دهقان ، رئيس هيئت فوتبال شهرستان  . لايقي مسئول واحد داوران . جعفري هرندي دبير هيئت ، شفيعي مسئول واحد اجرايي ، اعضاي شوراي اسلامي شهر هرند ، فرماندهي بسيج دانش آموزي  شهيد مطهري هرند و تني چند از پيشكسوتان شهر هرند حضور داشتند .

درمراسم پاياني و با حضور مسئولين به تيم قهرمان دررده ي سني نوجوانان ، كاپ ، حكم قهرماني ، و مبلغ  120 هزار تومان  ، و تيم نايب قهرمان كاپ و حكم نايب قهرماني و مبلغ  80 هزار تومان اعطا شد .

در رده ي سني اميد به تيم قهرمان : كاپ قهرماني ، حكم قهرماني ، مبلغ  200 هزار تومان و تيم نايب قهرمان كاپ و حكم نايب قهرماني و مبلغ  120 هزار تومان  اهداء شد .

در رده ي سني بزرگسالان به تيم قهرمان ، كاپ و حكم قهرماني و مبلغ  450 هزار تومان و نايب قهرمان كاپ و حكم نايب قهرماني و مبلغ  250 هزار تومان اعطا شد .

همچنين به تعددي از تماشاگران و بازيكنان با اخلاق و فني ترين و تكنيكي ترين بازيكن اين دوره از مسابقات جوايزي اهداء شد .    

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

 

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۸ مرداد۱۳۹۳ | 12:47 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : یکشنبه ۵ مرداد۱۳۹۳ | 17:57 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

در محضـر قـرآن

**************

شهر هرند شب گذشته ( 03 / 05 / 1393 ) میزبان محمد تقی خان ، نابغه ی قرآنی جهان اسلام ازپاکستان بود . محفل درمحضرقرآن با حضورمردم پرشور و ولایتی شهر هرند و جمعی ازاهالی شهرها و روستاهای بخش جلگه و مناطق همجوار درصحن آستان مقدس امامزاده اسحاق شهر هرند برگزار شد .

 

دراین محفل نورانی عليرضا حسيني ، بخشدار جلگه فرصتي يافت تا ازحضورچشمگيرو گسترده ي مردم ايران به خصوص مردم شهرهرند ، اژيه و روستاهاي منطقه به خاطر حضور در روز جهاني قدس تشكر كند . بخشدارجلگه در ادامه از مردم خواست تا در مصرف آب صرفه جويي كنند تا با قطعي آب مواجه نشوند.

درادامه حجت الاسلام صادقي مديركل اوقاف و امور خيريه استان در سخناني با اشاره به برگزاري برنامه هاي قرآني گفت :

((  خوشحال و خرسندم كه در چند نوبتي كه به شهر هرند و شهرها و روستاهاي شرق شهرستان اصفهان عزيمت كرده ام با برنامه هاي قرآني خوب و با حضور گسترده ي مردم و به خصوص نسل نوجوان و جوانان علاقه مند روبرو شدم ،‌اين نشان از ولايتمندي و تربيت درست و صحيح دردامان مادران مذهبي و ولايتي و عاشق دين و احكام اسلامي  دارد و خانواده هايي كه خودشان سرمنشاً حضور در برنامه هاي ديني را فراهم مي كنند و با حضور در اينگونه برنامه ها موجبات حضور فرزندانشان را نيز مهيا مي كنند . ))  

برنامه ي پاياني ، استفاده از برنامه هاي قرآني محمد تقی خان ، قاری برجسته ی قرآنی بود كه با استقبال پرشور مردم روبرو بود درمحیطی معنوي و جذاب ازبرنامه های او استفاده کردند . در طول زمانی که محمد تقی خان به سوالات مردم پاسخ می داد ، جمعیّت زیادی با ذکرصلوات بر محمد و آل محمد از او تجلیل می کردند . 

محمـد  تقی خـان کیست ؟ !!!

**************

محمد تقی خان ، چهارمین فرزند یک خانواده ی مذهبی شیعه در پاکستان است . او نخستین روز از سال  1997 میلادی مصادف با  11 دی ماه 1377 شمسی در شهر سرگودها از ایالت پنجاب پاکستان دیده به جهان گشود .

محمد تقی در  9 سالگی در جامعه القرآن الکریم قم پذیرفته شد که در آن زمان توسط حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی « پدر محمد حسین طباطبایی ، خردسال ترین حافظ قرآن در جهان اسلام » تاسیس شده بود . محمد تقی خان طی  9 ماه زیر نظر استاد احمد دباغ ؛ حافظ روشن دل و نفر اول مسابقات بین المللی حفظ قرآن کریم و حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی امام جمعه ، حافظ کل قرآن کریم موفق به حفظ کامل قرآن شد . این پایان راه برای محمد تقی خان نبود ، بلکه آغازی برای رشد و شکوفایی نبوغ سرشار و خدادادی او شد .

محمد تقی خان پس از حفظ کل قرآن به کمک برادربزرگترش محمد نقی خان  بر محفوظات خود تسلط خارق العاده ای پیدا کرد و با ابداع روش های متنوع و جذاب قرآنی ، پاسخگویی به پرسش های قرآنی به حافظ نابغه ی جهان اسلام مبدل شد . تعداد روش ها که برخی از آنها منحصر به فرد هستند و به 51 روش قرآنی رسده است . او فارسی را فصیح تر از برادرش صحبت می کند و به زبان های فارسی ، اردو ، انگلیسی و عربی مسلط است و در مجالس و محافل قرآن ، سوره ها و آیه های تلاوت شده را به زبان های 4 گانه ای که مسلط است ، ترجمه می کند.  

محمد تقی بیش از یکهزار برنامه ی قرآنی درایران و پاکستان اجراء نموده است و با این عمل خود ، سبب جذب هزاران نفر به دین مبین اسلام و هدایت به سوی قرآن و مکتب شیعه شده است .

پدرش ، مرحوم نوازش علی از روحانیون فعال و سرشناس پنجاب بود که بارها به ایران عزیمت کرده و حتی با بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی ( ره ) ملاقات کرده بود . پدر ، در 58 سالگی در حالی که بر منبر ، مشغول ارشاد مردم و ترویج دین بود و به هنگام تلاوت سوره ی مبارکه انفطار وقتی به آیه ی شریفه ی « یا ایها الانسان ما غرک بربک الکریم » رسید ، جان به جان آفرین تسلیم کرد .

مادرش ، آسیه خانم ، زنی پاکدامن و مومنه است که در حال حاضر به عنوان مروج و مبلغ مذهبی برای خانم ها ، سخنرانی می کند و آنها را به دین اسلام دعوت می کند.

بادرگذشت نوازش علی ، سرپرستی خانواده بر عهده ی « محمد نقی خان » ، پسر ارشد خانواده قرار گرفت . محمد نقی خان 32 ساله متولد 11 / 09 / 1979 میلادی ، فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه پنجاب پاکستان یکی از معتبرترین دانشگاه های پاکستان است . او هم اکنون به اتفاق همسرش « طلعت بتول » که او نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه پنجاب پاکستان است در مدارس ویژه ی طلاب غیر ایرانی در حوزه ی علمیه ی قم مشغول به تحصیل علوم دینی است .

« محمد تقی » به همراه برادرش « محمد نقی » برای دفاع از حریم شیعه ، بارها با شجاعت تمام در بین دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام حاضر شده و به تلاوت قرآن و سخنرانی و ارشاد آنان پرداخته است . همت بلند و تلاش خستگی ناپذیر این دو برادرسبب شده است که طلاب ایران علوم دینی ، آن دو را « محمد تقی همتی »  و « محمد نقی همتی » نامگذاری کنند .

خواهران و برادران محمد تقی خان ، همگی طلبه ی حوزه ی علمیه ی قم و حافظ قرآن کریم هستند . « معصومه » حافظ کل قرآن است . « حوا » که کوچک تر از محمد تقی است ، نیمی از قرآن را در حافظه ی خود دارد و برادر دوم او « علی جان » حافظ  22 جزء از قرآن کریم است .

محمد تقی می گوید : (( در تمام برنامه هایخارج از ایران ، چفیه ای بر گردن دارم تا عشق و ارادت خود را به مقام معظم رهبری نشان دهم .زیرا ، در خارج از ایران ، مردم ، در تلویزیون همواره رهبر را با چفیه دیده اند و در نگاه آناه ، چفیه ، نماد پیروی از رهبر معظم انقلاب است . ))

محمد تقی از لحاظ شخصیتی ، ضمن آن که صفا و صداقت کودکانه ی خود را حفظ کرده ، آن را با وقار یک حافظ در هم آمیخته است . اغلب لبخند ملیح و ملایمی بر لب دارد و با هر که با او روبه رو شود با خوش رویی برخورد می کند .

او در ورزش ها به تنیس روی میز و ووشو و تکواندو علاقه دارد و در این زمینه نیزکار و فعالیت می کند . بچه ها را خیلی دوست دارد . در گوشی موبایل او نوحه ، مداحی و تلاوت آیات قرآن فراوان به چشم می خورد . به مباحث سیاسی علاقه دارد . از برخی مردم ایران که دائماً ناسپاسی می کنند و قدر مملکت و رهبران دین خود را نمی دانند ، گلایه می کند .

محمد تقی خان از توانمندی های خارق العاده برخوردار است و به درخواست مردم در مجالس و محافل قرآن از آنها بهره می گیرد تا ضمن برانگیختن تحسین همگان ، آنها را به مباحث قرآنی و مذهب شیعه تشویق و ترغیب نماید .

·        تلاوت آیه ی مورد نظر با اعلام سوره و شماره آیه به ایشان .

·        تلاوت نخستین آیه ی صفحه با اعلام شماره ی صفحه به ایشان

·        اعلام نام سوره و شماره ی نخستین آیه ی صفحه و شماره صفحه

·         بیان ویژگی های سوره مانند شماره سوره ، تعداد آیات ، ترتیب نزول یا ترتیب عثمانی ، سوره ی قبل و بعد از نظر ترتیب نزول با ترتیب عثمانی  ، علت نامگذاری سوره

·         بیان تعداد دفعات استفاده از کلمه ی مورد اشاره پرسش کننده در کل قرآن کریم

·        بیان آیه پیرامون موضوع مورد نظر پرسش کننده .

·        تلاوت سریع نخستین آیه ی صفحه ی مورد نظر و صفحات بعد از آن به ترتیب .

·        تلاوت آیات آغازین صفحات رو به عقب

·        تلاوت آیات به صورت ضربدری « ابتدا ی آیه آغازین صفحه سمت راست ، سپس آیه ی انتهای سمت چپ ، آنگاه آیه ی آغازین صفحه ی سمت چپ و در نهایت آیه ی انتهایی صفحه سمت راست

·        تلاوت آیات به صورت مربعی

·        تلاوت آیه ی وسط صفحه مورد پرسش و صفحات پس از آن

·        تلاوت آیه ی مورد نظر با اعلام ترجمه ی آن به یکی از زبان های اردو ، فارسی یا انگلیسی

·        تلاوت آیاتی که با یک حرف خاص در قرآن آغاز شده می شوند.

·        تلاوت آیات بر اساس شماره ی آنها

·        تلاوت آیات بر اساس شماره ی آنها به صورت عکس

·        تلاوت آیه ی مورد نظر پرسش کننده با اشاره چشم برادر .

·        تلاوت آیه ی مورد نظر با پرسیدن نام پرسش کننده

·        تلاوت آیه ی مورد نظر با پرسیدن شهر و شخصیت مورد علاقه ی پرسش کننده.

·        تلاوت آیه ی مورد نظر با پرسش کل مورد علاقه ی پرسش کننده

**************

محمـــد محمــــودي هـــرندي

خبرنگـــار صـــدا و سيمـــا و مطبـــوعات

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 تاريخ : شنبه ۴ مرداد۱۳۹۳ | 1:41 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : جمعه ۳ مرداد۱۳۹۳ | 17:5 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

پختـن شلــه زرد و شیریـن پلــو

 

**************

 

نذری دادن از اعمال پسندیده و اختیاری است که ما ایرانیان و جامعه ی شیعه به نیّت قرب الهی انجام می دهیم . نذرکننده صیغــه نذر را جاری می کند و نیّت خود را بر زبان جاری می کند . اکثر خانواده های هرندی بر اساس یک سنت دیرینه در روزهای خاص اقدام به پخت نذری ازجمله شله زرد ، ته حلوا یا آش می کنند. 

    

با رسیدن به شب بیست و هفتم ماه رمضان بسیاری از خانواده های هرندی به پختن شله زرد ( حلوا ) مبادرت می کنند . اعتقادات قلبی مردم نسبت به ائمه ی اطهارعلیهم السلام آنها را ترغیب کرده است که در همه ی احوالات به این بزرگواران متوسل بشوند و از آنها استمداد طلب کنندو حاجت های منطقی خود را بخواهند .

با مهیا شدن شدن امکانات و مواد اولیه شله زرد ، برنج ، روغن ، خلال ، زعفران ، شکر ، نبات و  . . .    و در هنگام مهیا شدم شله زرد ، یکی از افراد خانواده که به قرآن و ادعیه  تسلط دارد . آیاتی از کلام الله مجید و حدیث شیریف کساء را بر سردیگ قرائت می کند و چهارده معصوم پاک را به نام فرا می خواند تا نظر لطفی به آنها و شله زرد بکند ، سپس همه افراد خانواده را یکی پس از دیگری به نام صدا می زنند تا حاجات منطقی خود را طلب کنند .

 

         

 

 

با پخته شدن شله زرد و با استفاده از ظروف چینی یا بعضاً ظروف یکبار مصرف ، آنها را پر کرده و با استفاده از دارچین روی شله زرد را به اسماء ائمه ی اطهار علیهم السلام متبرک کرده و سپس توسط بچه های 10 تا 12 سال و بعضاً خانم خانه ، درب خانه ی اقوام و خویشان و همسایه ها برده و تحویل می دهند . البته شیرین پلو نیز درهمین شب پخته می شود ولی در خانه های خود مصرف می کنند ولی شله زرد را برای افراد همسایه و اقوام و آشنایان می برند .

 در این روز همچنین شیرین پلو نیز پخته می شود ولی به مصرف خود خانواده ها می رسد .

 

*******

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

 

 تاريخ : پنجشنبه ۲ مرداد۱۳۹۳ | 18:19 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : پنجشنبه ۲ مرداد۱۳۹۳ | 18:12 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

ســـلام هموطــن عـزيـز  :   

 

وعـده ي همـه ي ما روز جمعــه در راهپيمـايي روزجهـاني قـدس و حمايت از مردم مظلــوم و بي دفاع غزه . حضـور سبزتان را ارج مي نهيـم و ازخداوند متعـال برايتــان آرزوي صحت و سلامتـي توام با آرامش داريم . تاريخ : چهارشنبه ۱ مرداد۱۳۹۳ | 11:17 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

يك نظــــــر

**************

اين نظر يكي از هرنديهاي خوش ذوق و دلسوز هرند است كه بدون كم و كاست در وبلاگ درج مي شود . با تشكر و قدرداني از اين آقا يا خانم كه بنده نمي شناسم ولي به نظر ايشان احترام مي گذارم و درج مي كنم .

سلام
بزرگترین مرکز اقتصادی شهرهرند در قدیم کارخانه ی پشم است که امروزه متروکه شده است. بنده پیشنهاد می دهم بیایید با آقای امین زاده صحبت کنید و این کارخانه را به موزه ی اقتصادی شهرهرند تبدیل کنید، زیرا بسیار حیف است چنین دستگاه هایی که در زمان خود بی نظیر بودند حالا خاک بخورند و در آینده نصیب ذوب آهن شوند، آیندگان این شهر باید بدانند که پیشینیانشان در قدیم با چه وسایلی امرار معاش می کردند و باید بدانند که شهرهرند در قدیم چقدر مهم بوده است که چنین کارخانه یی با این دستگاه ها را فردی هرندی با هزینه ی شخصی اش بنیان نهاده است. پس تا دیر نشده است حتما این کار را انجام دهید، در مورد آقای امین زاده هم باید بگم خدا به ایشان و فرزندانشان آنقدر ثروت داده است که بتوانند کارخانه ی پشم هرند را وقف موزه کنند.
مراحل ایجاد موزه: نخست باید تمام دستگاه ها و محیط کارخانه تمیز شوند و سپس دستگاه ها را در شیشه ی سکوریت قرار دهید و بعد مراحل تبدیل پشم به نخ(خامه) را روی تابلویی نوشته و در کنار دستگاه مربوطه نصب کنید، درضمن سوله ی محلِّ اسقرار موتور برق می تواند برای خود موزه ی جداگانه باشد باعنوان موزه ی برق شهرهرند، زیرا می دانید این موتور نعمت برق را به مردم شهرهرند داد و از این لحاظ دارای اهمّیّت است. 

باتشکّر

**************

محمــد   محمــودي هــــرنـدي

 

5536   216   0913تاريخ : دوشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۳ | 18:19 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محمد محمودي هرندي 

5536    216    0913تاريخ : سه شنبه ۲۴ تیر۱۳۹۳ | 0:9 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |
به زودي ( عصر امروز )تاريخ : سه شنبه ۲۴ تیر۱۳۹۳ | 0:8 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : دوشنبه ۲۳ تیر۱۳۹۳ | 13:19 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اطلاعیـــــــــه

**************

همزمان با ماه میهمــانی خــــدا ،  مراسم چهلمین روز درگذشت ام الشهدا اسوه صبر و ایثار مادر سه شهید (( مجتبی  ، محمد و محمود  نظامزاده ))  ، حاجیه خانم دهقانی روز پنج شنبه مورخ   ۱۹ / ۰۴ / ۱۳۹۳   ،  مصادف با 12 ماه مبارک رمضان از ساعت  ۱۷ الی ۱۹  ( بعدازظهر )  درمسجد جامع شهر اژیه برگزار می گردد.

در این اطلاعیه از عموم مردم منطقه ی جلگه و مناطق همجوارجهت شرکت در این مراسم دعوت شده است .

                                         محمد محمودی هرندی

                            خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات بخش جلگه

 تاريخ : چهارشنبه ۱۸ تیر۱۳۹۳ | 10:56 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

مراسم افتتاحيه ي طرح تربيت حافظان و قاريان قرآن كريم

**************

        

آنهايي كه ائمه ي معصومين سلام الله علیها را به عنوان مفسر قرآني نپذيرفته اند و قرآن را با درك و فهم خودشان تفسير كرده اند باعث انحطاط خود و جوامع اسلامي شدند و در عمل در خدمت دشمنان اسلام هستند و براي هدف آنها تلاش مي كنند.

اين مطلب را حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند در مراسم افتتاحيه ي طرح تربيت حافظان و قاريان قرآن گفت  و  افزود :

        

(( ظلم ستيزي در راس همه ي برنامه هاي قرآن است لذا قرآن را بخوانيد ، قرآن را بفهميد و به قرآن بر اساس مرام اهل بيت عصمت و طهارت سلام الله علیها ، عمل كنيد تا در دنيا و آخرت سعادتمند شويد .

امام جمعه ي هرند اضافه كرد به غير از آستان مقدس امامزاده اسحاق شهر هرند در  7 مسجد ديگر شهر هرند نيز كلاس هاي طرح تربيت حافظين قرآن برپا مي شود و عزيزان مي توانند در اين كلاسها ثبت نام و شركت كنند.

        

آقاي اكبر مسئول اوقاف و امور خيريه ي بخش هاي جلگه و جرقويه هم گفت :

(( طرح تربيت حافظان و قاريان قرآن خاص اين ايام يا ايام خاصي نيست و نوجوانان و جوانان علاقه مند مي توانند طي سال از امكانات كلاس و استاد استفاده نمايند و در آزمونهاي آن ( شهريور و اسفندماه ) شركت كنند و گواهي موفقيت دريافت كنند .  وي ادامه داد بيش از يكصد پسر و دختر نوجوان و جوان علاقه مند در اين طرح ثبت نام كرده اند .))

        

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۸ تیر۱۳۹۳ | 13:18 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

طرح تلاوت نور در آستـان مقـدس امامـزاده اسحــاق

**************

با مناسبت ماه مبارك رمضان ، آئين جز خواني قرآن كريم « طرح تلاوت نور » به همت امور فرهنگي و هيئت منتظران مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف و با حضور پرشور آحاد مردم شهر ، به خصوص نوجوانان و جوانان ، یک ساعت قبل ازاذان مغرب در آستان مقدس امامزاده اسحاق عليه السلام برگزار مي گردد.

در اين مراسم هر روز يك جزء از قرآن كريم توسط قاريان استاني حجت الاسلام زاينده رود از اساتيد حوزه و حميد كنعاني هرندي قرائت خواهد شد .

 **************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمـا و مطبوعات منطقـه ی جلگـه ( هـرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۸ تیر۱۳۹۳ | 1:37 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

اوليـن نمــاز جمعـــه ي شهـــر اژيـــه به امامت

حجت الاسـلام سيـد احمـد  شاهميـري

**************

مردم متديّن شهراژيه امروزجمعه ( ششم تيرماه سال  1393 ) ازحجت الاسلام سيد احمد شاهميري ، اولين امام جمعه ي شهرشان استقبال كردند .

        

حجت الاسلام صالحيان رئيس دفترنمايندگي شوراي سياستگذاري ائمه ي جمعه استان اصفهان در سخناني با اشاره به تاسيس  هفتاد و نهمين نماز جمعه در استان گفت :

        

(( شعار استقلال ، آزادي  ، جمهوري اسلامي ، اسلاميّت نظام مقدس به توسعه ي نمازهاي عبادي ، سياسي  جمعه ، اين پايگاههاي معنوي نظام است . ))

        

 

        

حجت الاسلام سيد احمد شاهميري ، اولين امام جمعه ي شهر اژيه هم با اشاره به فرارسيدن هفتم تير ماه و شهادت شهيد بهشتي و  72 تن از ياران امام در انفجار حزب جمهوري اسلامي گفت :

        

((  حضرت امام خميني ، شهيد بهشتي را يك ملت خواندند و در پيام تسليت خود فرمودند : ملت ايران در اين فاجعه بزرگ   72  تن بي گناه كه به عدد شهداي كربلا بودند را از دست داد ، افرادي كه براي مصلحت كشور دور هم جمع شده بودند . ))

امام جمعه ي اژيه در ادامه هم به سخنان مقام عظماي ولايت اشاره كردند و افزودند :

  

(( يكي از خصلت هاي شهيد بهشتي ، تقواي ايشان بود ، گناه نمي كردند و وجود ايشان ذخيره اي براي انقلاب اسلامي بود . ))

 (( شهر اژيه دومين شهر بخش جلگه از توابع شهرستان اصفهان است . اين شهر بر اساس آخرين سرشماري نفوس و مسكن سال  1390  ، داراي  4300 نفر جمعيت مي باشد . ))

دكتر كامران ، خانم اخوان و مهندس فولادگر ، از نمايندگان مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي ،   حجت الاسلام اصل حسيني ، امام جمعه ي شهر هرند ، حجت الاسلام صادق زاده ،‌امام جمعه ي شهر ورزنه ، عليرضا حسيني  ، بخشدار جلگه ،  جمعي ازروحانيت معظم ،  مسئولين شهرستان و مسئولين محلي و جمع زيادي از مردم اژيه و مردم روستاهاي منطقه حضور داشتند .

        

در اين جلسه همچنين دكتر كامران ، خانم اخوان ، امام جمعه هرند ، امام جمعه ي ورزنه ، بخشدار جلگه ، مهندس فولادگر سخنراني كردند .

             

سپس جمع حاضر اولين نماز جمعه را به امامت حجت الاسلام سيد احمد شاهميري ، امام جمعه ي اين شهر اقامه كردند .

        

 

 

        

 

       

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : جمعه ۶ تیر۱۳۹۳ | 15:0 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بازديد وزير راه و شهـرســازي از محــور هــرند به كوهپــايه

**************

دكترعباس آخوندي وزيرراه و شهرسازي به دعوت دكتركامران ازنمايندگان مجلس شوراي اسلامي به اتفاق مهندس محمودزاده مديركل راه و شهرسازي استان اصفهان و تني چند از مسئولين استاني و شهرستان ، از راههاي شرقي شهرستان اصفهان بازديد كردند .

        

دكتر آخوندي پس ازبازديد از مناطق جرقويه و بن رود وارد بخش جلگه شد . وي از پروژه ي در دست احداث شهرداري هرند ، حدفاصل شهر هرند تا پل راه آهن هرند بازديد كرد .

مهندس شهبازي ، شهردار هرند درفرصت پيش آمده ازتوافق شهرداري هرند با مدير كل راه و شهرسازي استان گفت و اضافه كرد :

        

(( طبق توافق به عمل آمده ، باند دوم حد فاصل شهر هرند تا راه آهن هرند به كوهپايه به طول 6 كيلومتر را شهرداري هرند زيرسازي نموده و اميدواريم طبق توافق ، اداره ي راه و شهرسازي آسفالت اين محور را به زودي شروع كند.

شهردار هرند همچنين به موقعيّت شهر هرند اشاره كرد و گفت :

(( جاده ترانزيتي و تردد بيش از توان جاده از ماشين هاي سنگين ، شهر هرند را با معضل بزرگي مواجه كرده است كه مي طلبد مسئولين با احداث كمربندي ، ما را در جهت استفاده بهينه از جاده بي خطر مساعدت كنند .

دكتر كامران هم طي سخناني گفت :

(( اولويت كاري ما دو بانده كردن محور هرند به كوهپايه است زيرا مطلع هستيم كه در اين محور تعدادي زيادي ازمردم منطقه و شهر هرند كشته شده اند لذا از وزير محترم درخواست داريم كه اين محور مورد توجه بيشتر قرار گيرد و  10  كيلومتر باقي مانده نيز آماده شود و اداره كل راه و شهرسازي در خصوص توافق خود با شهرداري هرند عمل كند .

       

محمد علي جعفري ،‌رئيس شوراي اسلامي شهر هرند نيز در سخناني با اشاره به تعداد ماشين هاي سنگين و تردد بيش از حد انتظار ماشين هاي عبوري از محورجنوب كشور به استان هاي شرقي و شمالي گفت :

(( شهــرهــــرند مركز ثقل بخش هــــاي شرقي است . اين شهربا دارا بودن ســه مركز دانشگاهــــي و دانشجويان طلبه ي حوزه علميه ي امام هادي شهر هرند ، و تردد بيش از سه هزار نفر دانشجو ،‌ با مشكلات زيادي مواجه است كه ان شاء الله مورد توجه وزير محترم قرار گيرد . ))

رئيس شوراي شهر هرندئ همچنين به كوتاه شدن فاصله ي تردد ماشين هاي سنگين از نايين به شهرضا اشاره كرد و افزود :

(( مسير راه نايين تا شهرضا براي رانندگاني كه قصد سفربه شهرضا را دارند  ،  حدود  80 كيلومتر و از نظر زماني و بيش از يك ساعت كوتاهتر مي شود و همين موضوع باعث شده است كه اين مسير راه اصلي اين رانندگان باشد و اين محورظرفيت اين تعداد تردد را ندارد لذا خواهشمنداست هر چه سريعتر باند دوم اين محور آماده شود تا مردم كمتر دغدغه ي تردد دراين مسير را داشته باشند .))

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : پنجشنبه ۵ تیر۱۳۹۳ | 21:30 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

دوره ي مبـارزه با سالك ، آتـش بـس ندارد

**************

موش مهمترين عامل  ناقل بيماري سالك به انسان است لذا بايد تمامي راههايي را كه به ازدياد نسل اين جونده منتهي مي شود ،  تحت كنترل درآيد.

اين مطلب را دكترفارسي ، مسئول واحد مبارزه با بيماريهاي مركز بهداشت شماره يك اصفهان درجمع دهياران و شوراهاي اسلامي بخش جلگهاعلام كرد و افزود:

        

(( جمع آوري زباله و نخاله هاي ساختماني ، عدم دفع بهداشتي زباله و فاضلاب هاي روباز ، ماشين هاي حمل كود حيواني و منازل مخروبه و متروكه و بلااستفاده دردل شهر يا روستا ، همه عواملي هستند كه به ازدياد بيماري سالك كمك مي كنند لذا حفاظت فردي در برابر گزش پشه خاكي ، مبارزه با جوندگان ، بهسازي و ترميم شكاف ها و حفره ها ، دفع مستمر زباله و فضولات حيواني و مناطق مسكوني و محل نگهداري دام و طيور و آموزش صحيح خانواده ها و استفاده از پشه بندهاي دارويي ، از جمله راههاي پيشگيري است كه بايد مورد توجه مسئولين قرار گيرد. ))

        

دكتر فارسي در ادامه گفت :

(( بر اساس گزارش مراكز بهداشتي درماني منطقه ، اين بيماري نسبت به سال گذشته رو به رشد است و اين افزايش نگران كننده است . ))

        

عليرضا حسيني ، بخشدار جلگه هم گفت :

(( تمامي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي موظف هستند در جهت ريشه كني بيماري سالك با مراكز بهداشتي درماني منطقه همكاري كنند از از امكانات در اختيار خود در جهت كنترل بيماري سالك استفاده كنند.))

و اما اين جلسه نكات مثبت ديگري هم داشت كه از آن جمله :

·        كليه ي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي منطقه موظف شدند جهت ريشه كني بيماري سالك با مراكز بهداشتي درماني همكاري كنند.

·        محافظت فردي با استفاده از قلم هاي دافع و پمادهاي مجاز

·        نصب توري روي درب ها و پنجره ها

·        استفاده از پشه بندهاي بهداشتي و آغشته به دارو

       

·        استفاده از حشره كش مناسب

·        پوشيدن لباس مناسب هنگام حضور در فضاي باز

·         رعايت بهداشت محيط منزل و اطراف آن

·        گذراندن دوره هاي آموزش مناسب جهت خانواده ها

·        تخريب خانه هاي متروكه و مخروبه داخل شهرها و روستاها

·        جنوب شهر هرند و تاغزارها آغشته به پشه ليشمانيا است لذا مراقبت و رعايت نكات ايمني الزامي است .

·        سمپاشي محل نگهداري دام و طيور با نظارت مراكز بهداشتي درماني الزامي است

      

·        حاشيه ي روستاها و محل نگهداري خوشه هاي گندم « سفال » ، محل مطمئن براي زندگي پشه هاست لذا اهالي روستا بايد با رعايت بهداشت و ايمني ،‌امكان رشد و ازدياد پشه را بگيرند  

·        حاشيه ي زاينده رود در اژيه نيز محل ازدياد موش هاست و خانه هاي حاشيه ي آن ، كانون توجه و محل زندگي پشه ليشمانيا است .

·        با توجه به اينكه مدت زيادي است كه محل زندگي موش ها لانه كوبي و طعمه گذاري نشده لذا ازدياد موش ها درحاشيه ي شهرها دورازانتظار نيست و اين ، كارو فعاليت را براي متوليان مراكز بهداشتي سخت و دشوار كرده است .

·        آموزش خانواده ها از طريق ويدئو پرژكتور در مساجد و محل هاي عمومي

حاضرين در جلسه همچنين گفتند :

(( آموزش خانواده ها زماني كه توام با استفاده از امكانات لازم نباشد نمي تواند مفيد واقع شود و فعاليت و كارآموزشياران بي ثمر و بي نتيجه مي شود به خصوص زم

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : دوشنبه ۲ تیر۱۳۹۳ | 21:51 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : دوشنبه ۲ تیر۱۳۹۳ | 13:23 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

تصفيـه خانـه و شبكـه ي جمع آوري فاضـلاب شهـرهــرند

**************

آئين بهره برداري ازتصفيه خانه و شبكه ي جمع آوري فاضلاب شهرهرند با اعتباري بالغ بريكصد ميليارد ريال با حضور مهندس جانبار رئيس هيات مديره و مدير عامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور به بهره برداري رسيد .

پروژه ي فاضلاب شهر هرند با  49 كيلومتر طول شبكه از جنس پلي اتيلن دوجداره فاضلابي از جمله طرحهاي استاني و ملي است كه با روش لاگن هوادهي متعاقب برگه و تعداد سه مدول با ظرفيت  486  متر مكعب در شبانه روز و تصفيه خانه اي در زمين به مساحت 7 هكتار به ابعاد 350 متر در 200 متر آماده شده است و در فاز اول مي تواند جهت   4500 نفر استفاده شود ولي اين طرح در مراحل بعدي توسعه مي يابد . ))

در مراسمي كه به همين مناسبت در سالن اجتماعات پيامبراعظم دانشگاه آزاد اسلامي واحد هرند صورت گرفت ابتداء مهندس كفيل فرماندار شهرستان اصفهان گفت :

 

        

(( دو پروژه ي تصفيه خانه و شبكه جمع آوري فاضلاب شهر هرند و ساختمان اداري آب و فاضلاب شهر اژيه  امروز دربخش جلگه افتتاح و به بهره برداري مي رسد و افزود: چرخه ي خدمات زير بناي شهر هرند با اجرا و افتتاح اين پروژه  تكميل خواهد شد و اين پروژه عظيم مهمترين پروژه ي خدماتي براي شهراست كه در خدمت مردم خواهد بود. ))

فرماندار شهرستان اصفهان در ادامه گفت :

 

        

(( شهرستان اصفهان به عنوان شهرستان برخوردارمعرفي شده است و اين ازجفاهايي است كه درحق مردم شهرستان اصفهان شده است .اصفهان يك مساحت بيش از 15 هزار كيلومتر مربعي است كه   180 روستا  و 14 شهر را شامل مي شود كه يكي از آنها شهر اصفهان است كه متاسفانه شهرستان اصفهان را درهمان رينگ سوم تعريف مي كنند ولي اصفهان مناطق محروم شرق شهرستان اصفهان شامل 6 بخش را نيز دارد كه محروميت هاي زيادي دارند و بايد به آن رسيدگي شود .   ))

سپس دكتر كامران درخصوص راه اندازي آب و فاضلاب اژيه هم گفت :

(( ما آماده ايم از ماده ي 180 كه دراختيارماست مبلغي كمك كنيم و آب و فاضلاب كشورهم دوبرابر مبلغ ما كمك كند تا عمليات فاضلاب اژيه شدت بگيردو ما شاهدافتتاح و بهره برداري ازآن باشيم . ))

        

درادامه مهندس جانبازرياست هيات مديره و مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور گفت :

 (( اجراي پروژه هايي فاضلاب درنقاط جمعيتي ازجمله مناطق خشك نظيراستان اصفهان، ارزش  زيست محيطي زيادي را به همراه دارد و كمك مي كند به بازيافت آب و رفع كمبود آب و ما در كوتاه مدت و بلند مدت به دنبال تدابير مهمترو بهتر و استفاده ازپساب هاي فاضلاب درجهت صنعت و كشاورزي كشور هستيم . . ))

        

مهندس جانباز در ادامه ضمن تشكر از دكتر كامران گفت :

(( دكتركامران از افراد اثرگذار و پيگير درمجلس شوراي اسلامي است و بسياري از كارهاي استاني و شهرستان اصفهان با پيگيري مطالبات از طريق ايشان حل و فصل مي شود .))

مهندس اميني  رئيس آب و فاضلاب استان گفت :

        

ما وظيفه اي درقابل مردم فهيم شهر هرند داشتيم كه فكر مي كنم به نحوه مطلوب انجام داديم . وي درادامه گفت : حدود 10 ميليارد تومان درشهر هرند از اعتبارات استاني و اعتبارات جاري سازمان آب و فاضلاب هزينه كرديم و اميدواريم با خريد انشعاب توسط مردم شهر هرند ، قسمتي از اين هزينه ها به آب  فاضلاب برگردد .))

        

مهندس اميني در ادامه نيز چنين گفت

(( به منظور رديف دار كردن فاضلاب شهرهاي هرند و اژيه اقدامات دكتر كامران توانست اين دو شهر را ازاعتبــارات استــاني رديف داركند لذا ما ازمحل اعتبارات استـــاني اين دو شهر را آماده كرديم  ولي 14 كيلومتر از اين پروژه ي عظيم در شهر هرند باقي است كه اميدواريم به زودي اقدام گردد. فاضلاب شهرك صنعتي هرند نيز دردست بررسي است و نسبت به تخصيص و فعاليت فاضلاب درشهرك صنعتي هرند خوش بين هستيم و اميدواريم اين كار نيز صورت گيرد. ))

        

وي همچنين به آب و فاضلاب اژيه اشاره كرد و افزود نوع ساخت تصفيه خانه ي اژيه با شهرهرند تفاوت دارد و ما اين كار را هم دنبال كرده و مي كنيم واميدواريم كه به زودي محقق شود .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : پنجشنبه ۲۹ خرداد۱۳۹۳ | 9:47 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

خرداد سالروز شهـادت گروه موتلفــه ي اســـلامي

شهيدان بخارايي، اماني، صفار هرندي و نيك نژاد

***************

با كمال تاسف و شرمندگي ، روزي برسد كه شهادت عزيزانمان نيزفراموش شود و از ياد و خاطره ها برود واثري به ظاهرازآنان و رشادت ها و ايثار و از خودگذشتگي آنان برجاي نماند، هر چند كار و عمل آنان نزد خداوند تبارك و تعالي محفوظ است ولي سوالي كه پيش مي آيد اينكه ، آيا ما به تكليف خود در قبال شهداء‌عمل كرده ايم ؟ و يا فقط و فقط به ظواهر توجه داريم .

طي ساليان متمادي روز 26 خرداد ماه براي ما هرنديها عزيز بود ، سالروز شهادت رضا صفارهرندي ، محمد بخارايي ، صادق امامني و مرتضي نيك نژاد را با برنامه ي از پيش تعيين شده ، گرامي مي داشتيم ولي مشخص نيست چرا امسال ، خوابمان برد و اين روز به سادگي گذشت و به قولي زمستان گذشت و رو سياهي آن به زغال ماند.

 

       

بنده ازسايت اصفهان شرق و خبرنگار اين سايت تشكر مي كنم كه از مقام شامخ شهداي گروه هئيت موتلفه ي اسلامي ، شهيدان محمد بخارايي ، مرتضي نيك نژا ، صادق اماني و رضا صفار هرندي ء تقدير و تشكر كرد .

شكل گيـري گروه هيـات موتلفـه ي اســلامي

**************

شکل گیری هیات های موتلفه اسلامی هیئت های موتلفه اسلامی از اتئلاف سه جمعیت با یکدیگر در سال ۱۳۴۲ پدید آمد. قبلاً در آغاز جریان انقلاب اسلامی در جریان انجمن های ایالتی و ولایتی و قضایای رفراندوم قلابی شاه در ۶بهمن ۴۱ این افراد که به صورت پراکنده بودند تحت رهبری امام به فعالیت پرداختند. بالاخره امام امت در اوایل سال ۴۲ آنها را در قم با یکدیگر آشنا و مرتبط ساخت و از این ارتباط جمعیت های موتلفه اسلامی را به وجود آورد. مسئولان سازمان مرکزی این جمعیت عبارت بودند از شهید حاج صادق امانی، شهید محمد صادق اسلامی، شهید حاج مهدی عراقی، حبیب الله عسگر اولادی، حاج مهدی شفیق، شهید اسدالله لاجوردی و تعدادی دیگر که همگی از کسبه و تجار متدین بازار بودند. موتلفه اسلامی دارای یک شورای روحانیت مرکب از استاد شهید مطهری و استاد شهید دکتر بهشتی و حجت الاسلام انواری بود که با همکاری کامل با شهید دکتر باهنرو حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی نظارت بر اعمال و رفتار و خط مشی آن را برعهده داشتند این افراد با پیشنهاد موتلفه اسلامی و تایید امام انتخاب شده بودند. موتلفه ضمن فعالیتهای چاپ و پخش اعلامیه های مراجع و علما و ترتیب تظاهرات و راهپیمایی ها و مجالس و سخنرانیها از صورت پراکنده به صورت تشکیلاتی برای انجام فرامین امام امت گسترش یافت. فعالیت موثر در ۱۵خرداد سال ۴۲، برگزاری مراسم هفتم و چهلم و بزرگداشت های ۱۵خرداد فعالیت برای برگزاری با شکوه استقبال از مراجعت امام به قم در سال ۴۳، تشکیل اولین جناح مسلح برای جهاد مسلحانه، اعدام انقلابی حسنعلی منصور و از جمله اقدامات این تشکیلات بود. زمینه های اعدام انقلابی منصور پس از تشکیل هیات های موتلفه اسلامی تا مهر ماه ۱۳۴۳ که امام خمینی به ترکیه تبعید شد .

فعالیت اصلی اعضای هیات های موتلفه اسلامی علاوه بر شرکت در وقایع خونین ۱۵خرداد، پخش اعلامیه های آیت الله خمینی، برگزاری مراسم عزاداری امام حسین عليه السلام با مضمون سیاسی و شرکت در تظاهرات و درگیری های پراکنده ای بود که در تهران به وقوع می پیوست و یا از سوی آنان سازماندهی می شد.

سه ماه و 18روز پس از اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر و دستگیری و بازپرسی ضارب و متهمین به شرکت در قتل منصور دادگاه عادی شماره 3نظامی در 19اردیبهشت 1344 رای خود را صادر کرد بر اساس این رای چهار نفر از متهمین به اسامی محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد، رضا صفار هرندی و حاج صادق امانی به اعدام محکوم شدند.

در مهرماه ۱۳۴۳ به دنبال تصویب قانون کاپیتولاسیون از سوی مجلس شورای ملی و سنا که در پی آن اعتراض آیت الله خمینی و سپس تبعید ایشان را به دنبال داشت هیاتهای موتلفه علیرغم آن که تا آن زمان از حرکت های نظامی پرهیز داشتند و اصولا هیچ گونه آمادگی در این زمینه نداشتند تصمیم گرفتند تا پاسخ مناسبی به این اقدامات رژیم بدهند. لذا تصمیم به ترور منصور نخست وزیر وقت گرفتند و به گفته حاج مهدی عراقی از همان روزی که حاج آقا خمینی ، را دستگیر و تبعید کردند برنامه ترور منصور طرح ریزی شد.

 حبیب الله عسگر اولادی نیز در باره چگونگی تصمیم به اعدام انقلابی منصور می گوید:

(( در درون موتلفه بحرانی پیش آمده بود چون رژیم اوضاع را در دست گرفته و همه مایوس شده بودند تصمیم گرفتند که موتلفه اسلامی به دو بخش “تبلیغاتی ـ سیاسی” و به تعبیر آن روز “حاد” تقسیم شود.

شورای مرکزی در قالب بخش سیاسی کار خودش را انجام دهد و بخش جدید در داخل خود انتخابات داشته باشد. شهید هاشم امانی، حاج ابوالفضل حاج حیدری، شهید صادق امانی، شهید مهدی عراقی، خودم و چند تن دیگر بدون ارتباط با بخش “سیاسی ـ تبلیغاتی ” در بخش مسلحانه قرار گرفتیم بالاخره در دی ماه تصمیم گرفته شد در مرحله اول محمدرضا شاه و در مرحله دوم یازده چهره مملکتی همچون نخست وزیر، رئیس ساواک، رئیس شهربانی ، رئیس مجلس شورا، رئیس مجلس سنا و اعدام انقلابی شوند.

به همین منظور برنامه ای برای ترور شاه در نظر گرفته شد و مقدماتی نیز فراهم کردیم اما موفق به اجرای آن نشدیم چون شاه بدل داشت و او را جای خود می فرستاد و اگر هم خودش جایی می رفت برنامه هایش را مدام تغییر می داد در اواخر دی ماه به این نتیجه رسیدیم که ترور شاه میسر نیست و باید مرحله دوم را اجرا کنیم که نفر اول از لیست یازده نفره ، نخست وزیر وقت حسنعلی منصور بود. سه دلیل برای ترور او ذکر شد:۱ـ او در واقع رئیس اجرایی کشور بود و امام را تبعید کرده بود. ۲ـ پس از تبعید امام به ایشان اهانت کرده بود. ۳ـ او در حال بستن یک قرارداد نفتی به ضرر ایران بود و در چنین شرایطی که اختناق در درون کشور وجود داشت و کسی نمی توانست اظهار نظر کند این کار او خیانت محسوب می شد”.

اعدام انقلابی منصور نیروهایی که در شاخه مسلحانه بودند در گروه های جدا از هم تمرین های نظامی نیز انجام می دادند یک گروه شش نفره شامل شهید عراقی، شهید اندرزگو، شهید صادق امانی، شهید محمد بخارایی، شهید مرتضی نیک نژاد و شهید رضا صفار هرندی برنامه اعدام انقلابی منصور را در روز اول بهمن طراحی کردند. علت انتخاب اول بهمن به خاطر مصادف بودن آن با ۱۷رمضان و روز جنگ بدر بود به همین علت طرحشان را طرح “بدر” نام گذاری کردند شب اول بهمن جلسه ای توسط چهار نفر از افراد این گروه شش نفره شامل صادق امانی، بخارایی، صفار هرندی و نیک نژاد تشکیل شد و نامه ای توسط این چهار نفر امضا گشت و متنی شبیه قطعنامه ضمیمه آن شد چون احتمال می دادند که از بهارستان باز نگردند نواری هم حدود ۲۰ دقیقه توسط شهید بخارایی ضبط شد که در آغاز آن ” یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفا کانهم بنیان مرصوص ” و شعر ناله را هر چند می خواهم که پنهان برکشم سینه می گوید که من تنگ آمدم و فریاد کن” خوانده شده بود. گروه مذکور تحقیق کرده بودند که حسنعلی منصور روز اول بهمن به چه جاهایی خواهد رفت و پس از بررسی ها مشخص شد که او به سه مکان می رود:۱ـ مسجد مجد که در مراسم ختمی شرکت می کند ۲ـ در افتتاح یک تعاونی ۳ـ مجلس شورای ملی جهت ارائه لایحه نفت فلات قاره. پس از ارزیابی این سه مکان چون مسجد مکان امن برای عبادت است و با وجود آسان بودن انجام اعدام انقلابی در آنجا مورد تایید گروه قرار نمی گیرد انجام اعدام انقلابی منصور در تعاونی نیز به دلیل این که ممکن بود باعث این برداشت شود که عاملان مخالف با تعاونی هستند تایید نگردد و با وجود خطرناک بودن انجام برنامه جلوی مجلس شورای ملی این گزینه تصویب شد. برنامه ریزی به این صورت بود که بخارایی از جلوی مدرسه سپهسالار (مطهری کنونی) تا جلوی مجلس قدم بزند جوانی آراسته که به تعبیر یکی از مقامات امنیتی یک درصد هم نمی شد احتمال داد که چنین جوان آراسته زیبا، خوش برخورد و خوش رفتاری چنین کاری را انجام دهد در یک گوشه میدان بهارستان مرتضی نیک نژاد مسلح ایستاده و در گوشه دیگر صفار هرندی و صادق امانی هم در یک تاکسی نشسته اند از تعدادی از تیم های دیگر خواسته شده بود که مراقب میدان باشند تا اگر اتفاقی افتاد بتوانند صحنه را عوض کنند اما تیم عمل کننده همین چهار نفر بودند.

شهید عراقی هم در جایی دیگر مراقب اوضاع بود اما در خود میدان حضور نداشت ماشین حسنعلی منصور به موقع آمد و روی پل مجلس توقف کرد نصیری و مبصر روسای ساواک و شهربانی هم پشت سر او در دو ماشین دیگر می آیند اما اوضاع را خیلی آرام می بینند و جلوتر می ایستند زمانی که حسنعلی منصور از ماشین پیاده می شود بخارایی به او نزدیک شده نامه ای را به منصور می دهد او هم نامه را می گیرد و شهید بخارایی به سرعت اسلحه را از زیر لباس خود درآورده و شلیک می کند ابتدا تیر را به شکم منصور می زند و وقتی و افتاد دومین تیر را به حنجره اش می زند و فرار می کند.

 نحوه دستگیری بخارایی گروه هیچ نقشه ای را برای فرار تنظیم نکرده بود و زمانی که در بازجویی ها از آنها سوال می کنند چرا نقشه فرار را ترسیم نکرده بودید می گویند ما نسبت به انجام کار تردید داشتیم و فکر نمی کردیم کار انجام شود ما فکر می کردیم همان جا ما را بزنند اما برخلاف تصور آنها ، نیروهایی درآنجا نبودند که آنها را هدف قرار دهند بنابراین بخارایی فرار می کند و از پیاده رو به سمت مدرسه سپهسلار می دود چند نفر به طرف او حرکت می کنند ولی با چند گلوله ای که مرتضی نیک نژاد و صفار هرندی از دو طرف میدان شلیک می کنند و ماشین را هدف قرار می دهند محافظان چند لحظه مردد می شوند و تصمیم می گیرند به سراغ آن دو نفر بروند اما یکی از راننده ها می گوید ضارب همین بود و آنها تا جلوی مدرسه سپهسالار بخارایی را تعقیب می کنند آنجا روی یخبندان پای بخارایی سر می خورد و به زمین می افتد و ماموران او را می گیرند در بازجویی کارت آموزشگاهی را از جیب او پیدا می کنند که این هم از اشتباهات گروه بود با استفاده از این کارت خانه و دوستان وی را پیدا می کنند .

        

دستگیری نیک نژاد و صفار هرندی زمانی که عوامل رژیم خانواده شهید بخارایی را زیر شکنجه قرار داده بودند آنها چیزهایی گفته بودند بدین مضمون که این جوان ها شب گذشت جلسه ای داشتند که در این جلسه یک حاجی بازاری هم بود آنها به دنبال حاجی بازاری می روند ومی فهمند که او صادق امانی است اما در منزل خود نبود زیرا آن شب به منزل شهید لاجوردی که شوهر خواهرش بود رفته و آن شب در آنجا می ماند. صادق امانی پس از چند روز اقامت در منزل لاجوردی تصمیم می گیرد به منزل حبیب الله عسگر اولادی برود سپس توسط ارتباطی با آقای شفیق همسایه دیوار به دیوار امانی ها از حضور ماموران مطلع می شوند و حاج صادق امانی را با لباس مبدل به منزل حاج مصطفی حائری زاده می برند و پس از چند شب برای رد گم کردن تصمیم گرفته می شود او را به منزل یک وکیل دادگستری به نام سید ابوالقاسم رضوی ببرند در این مدت یکی از بستگان امانی را دستگیر می کنند و با یک نوع شکنجه ای که بی سابقه بود از او مطالبی به دست می آورند. این شکنجه در واقع تهدید به تجاوز به زن وی بود زمانی که وی صدای زنی را می شنود که دارند به او حمله می کنند می گوید دست نگه دارید و می گوید اگر می خواهید حاج صادق امانی را بگیرد اول مهدی عراقی را بگیرد و اگر چمدان اسلحه را می خواهید عسگر اولادی را بگیرید این اعترافات سبب غافلگیری اعضای موتلفه می شود و عسگر اولادی ، عراقی و سپس حاج صادق امانی دستگیر می شوند. در بازجویی ها از منازل اشخاص اساس نامه موتلفه اسلامی به دست ماموران رژیم می افتد و شورای مرکزی موتلفه نیز دستگیر می شوند.

دستگیری اعضای دیگر موتلفه به دنبال دستگیری چهار نفری که به طور مستقیم در اعدام انقلابی منصور دست داشتند حاج هاشم امانی، مهدی عراقی، محمدباقر محی الدین انواری، عباس مدرسی فر، ابوالفضل حیدری، ابوالقاسم رفیعی ، حبیب الله عسگراولادی، محمدتقی کلافچی، احمد اپیکچی، احمد شهاب، ابوالقاسم رضوی فرد، ساج الدین تقربی، رضا اخباریون و تقی امانی دستگیر شدند. در ابتدا در خصوص پنج تن از دستگیر شدگان قرار عدم صلاحیت صادر و پرونده سیزده تن دیگر به دادرسی ارتش فرستاده شد. محاکمه سیزده تن در دادرسی ارتش از هفتم اردیبهشت ۱۳۴۴ آغاز شد در دادگاه بدوی بخارایی، صفار هرندی، نیک نژاد و حاج صادق امانی به اعدام و نه تن دیگر به حبس های از پنج سال تا ابد محکوم شدند. در دادگاه تجدید نظر که در روزهای ۵ تا ۱۰ خرداد ماه تشکیل شد علاوه بر چهار تن اولیه مهدی عراقی و حاج هاشم امانی نیز به اعدام و آقایان عباس مدرسی فر، حبیب الله عسگر اولادی، ابوالفضل حیدری ، محمدتقی کلافچی به حبس ابد ، محی الدین انواری به ۱۵سال احمد شهاب به ۱۰ سال و حمید اپیکچی به ۵ سال حبس با اعمال شاقه محکوم شدند. در جریان فرجام خواهی تقاضای فرجام مهدی عراقی و هاشم امانی مورد قبول و محکومیت آنها از اعدام به حبس ابد با اعمال شاقه تبدیل شد. اما محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد، رضا صفار هرندی و حاج صادق امانی در سحرگاه ۲۶خرداد در برابر جوخه اعدام قرار گرفتند و به شهادت رسیدند. رای نهایی دادگاه سه ماه و ۱۸روز پس از اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر و دستگیری و بازپرسی ضارب و متهمین به شرکت در قتل منصور دادگاه عادی شماره ۳نظامی در ۱۹اردیبهشت ۱۳۴۴ رای خود را صادر کرد بر اساس این رای ۱۴نفر از متهمین به شرح زیر ذیل به دلیل کافی نبودن مدارک و اسنادی مبنی بر شرکت در قتل منصور آزاد شدند: ۱ـ سید اسدالله لاجوردی، ۲ـ علی اکبر بادامجاه۳ـ محمد هادی امانی، ۴ـ سعید امانی همدانی۵ـ مهدی زارع حسینی۶ـ علی اعظم حاج بابا۷ـ حسین دانشپور مقدم۸ـ اکبر فرهادیار۹ـ عزیزالله دوانگر۱۰ـ علی اصغر حاجی بابا ۱۱ـ کاظم سعدیه ۱۲ ـ علی اصغر صفار هرندی ۱۳ـ رضا صالحی ۱۴ـ عباس زارع حسینی رای دادگاه درباره متهمین پرونده قتل منصور پس از احاله به دادگاه تجدید نظر نیز به شرح زیر اعلام شد: چهار نفر از متهمین به اسامی محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد، رضا صفار هرندی و حاج صادق امانی به اعدام محکوم شدند شش نفر از متهمین به اسامی محمد مهدی عراقی، هاشم امانی، عباس مدرسی فر، ابوالفضل حاج حیدری، محمد تقی کلافچی و حبیب الله عسگر اولادی به حبس ابد با اعمال شاقه محکومیت یافتند. یکی از متهمین به نام حمید اپیکچی که ۱۷ سال داشت به ۵سال حبس در دارالتادیب و یکی دیگر به نام احمد شاه بداغلو به ۵سال و محمد باقر محی الدین انواری به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

 

        

گوشه هایی از دادگاه شهید بخارایی در یکی از جلسات دادگاه از شهید بخارایی

می پرسند:”چرا گلوله را به مغز حسنعلی منصور نزدید؟” می گوید:”چون شکم او بزرگ بود و نشانه روی نمی خواست من هم می خواستم که او را از پا در بیاورم ” باز می پرسند:”چرا گلوله دوم را به حنجره او زدید؟” می گوید:”می خواستم گلوله دوم را به مغز او بزنم اما قبل از اینکه گلوله را به مغز او بزنم یادم آمد که این حنجره او بوده که به مرجع تقلید و رهبر اسلامی من اهانت کرد باید اول حنجره او دریده شود “گفتند:”چرا گلوله سوم را نزدی؟” گفت:”متاسفانه پوکه گیر کرده بود و گلوله سوم شلیک نشد”.

تشییع جنازه شهدا انتشار خبر شهادت بخارایی ، امانی، نیک نژاد و صفار هرندی اثر عمیقی‌ در جامعه گذاشت و مردم‌ آمادگی زیادی داشتند که اگر بشود در تشییع‌ جنازه‌ شرکت‌ کنند ولی‌ رژیم از برگزاری هر گونه مراسمی جلوگیری کرد.. جنازه‌های‌ شهدا را مخفیانه‌ به محلی‌ خیلی‌ دورتر از مسگرآباد اصلی برده و در جاده‌ خاوران‌، در دفن‌ کرده‌ بودند و اجازه‌ نداده بودند برای آنها مجلس ختمی‌ گرفته شود که‌ تنها ختمی‌ که‌ برگزار‌ شد، در گرمخانة‌ مسجد جامع‌ بود. فضل فرخ از اعضای هیئت های موتلفه در این باره می گوید: “در همان‌ شب پس از شهادت آنها برای اقامه نماز، شهادت‌ و شهادت‌طلبی‌ هنوزخیلی در میان‌ مردم‌ رواج نداشت و از طرفی‌ هم‌ کسی‌ جرأت‌ نداشت‌. کسانی‌ که‌ به‌ دست‌ طاغوت‌ محاکمه‌ شدند و اعدام‌ شدند، را شهید بنامد. ایشان‌ هم فرمود: عجب‌ مرگی‌ نصیب‌ اینها شد، کاش‌ یک‌ چنین‌ مرگی‌ نصیب‌ من‌ می‌شد. که‌ این‌ یک‌ تأیید بسیار بزرگی‌ بود. در آنجا مجلسی‌ برگزار‌ شد و پس از آن هم من در مجالس‌ خصوصی‌ و هیئتی‌ که‌ خودمان‌ داشتیم‌، چند تا مجلس‌ برگزار کردم‌. و اشعاری‌ هم‌ برای‌ اینها ساخته‌ بودم‌ .

زندگينـامه ي شهيـد رضـا صفــار هــرندي

*************

رضا صفار هرندي فرزند علی اکبر در سال ۱۳۲۵ در خانواده ای اهل علم و تبلیغ دین به دنیا آمد برادرش حجت الاسلام حاج شیخ علی اصغر هرندی روحانی آزاده خدوم و مردمی بود که علاوه براقامه نماز جماعت درمسجد دروازه غار تهران و منبر و تعلمیات دینی، مغازه پارچه فروشی داشت و از این راه زندگانی را اداره می نمود و نمونه ای از کسب پاکیزه اسلامی را در عمل آشکار می کرد.

                                           

شهيد رضا صفار هرندي درچنين خانواده اي پرورش یافت. پس از دوره ابتدایی، دروس دینی را نزد برادرش خواند و در مغازه او به کار مشغول شد. وی در مسجد برادرش در امر تبلیغ دین و ارتباط با نوجوانان و کشاندن آنها به راه دین فعال بود در همین رابطه با شهید محمد بخارائی و شهید نیک نژاد آشنا شد و با آنها درباره مسائل اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر کار می کرد با شروع نهضت امام خمینی(ره) او و یارانش، به انجام وظیفه انقلابی رو آوردند و بالاخره در مسیر این نهضت خدائی، با مؤتلفه اسلامی آشنا شدند و به طرف جهاد مسلحانه رو آوردند.

رضا صفار هرندي ، روز عملیات اعدام انقلابی منصور پشتیبان شهید بخارائی بود تا چنانچه او به هر شكل نتواند منصور را بكشد ،‌او وارد معركه شود و كار را تمام كند . او بعد از موفقيت محمد بخارايي ، توانست پس از پایان عملیات از صحنه بیرون آید ولی وقتی که می خواست وسائلش را از خانه بردارد و به اتفاق شهید نیک نژاد زندگی مخفی را آغاز کند دستگیر شد.

دردل مردم و مبارزین انقلاب  ، با یک دنیا قساوت و درند خویی درسحرگاه روز 26   خرداد سال 1344  چهار نفر از فرزندان  انقلابی اسلام   :

صـادق امانی ، محمــد  بخارایی ، مرتضي نيك نژاد و  رضا  صفار هرندی را به جوخه ی اعدام سپرد  و خون پاک آنان را بر زمین ریخت و با ارعاب و تهــــدید و تشـــد ید خفقـــــــان از بر گزاری مجالس ختم و ترحیم و مراسم هفت و چهلم برای آنان جلو گیری  به عمل آورد   .

آری در نیمه شب  26  خرداد که سکوت همه جا را فرا گرفته بود شاه مسلمان کش ، قلبهای گرم و پر فروغ مردانی را آماج گلوله های آتشین خود قرارداد که جرمشان تنها دفاع ازقرآن کریم  ، ملت اسلام و کشوراسلامی ایران بود .

گروه بخارایی در زندان شاه همواره با وضو بودند و با خداوند به رازو نیازمشغول بودند و آنگاه که به سوی میدان شهادت می رفتند با رویی بازو چهره ای خندان و قدمی استوار؛ عزمی راســـخ  پیک مرگ را استقبــال کردند و درحالی که غریو الـلــه اکبــر آنها میدان تیر را فرا گرفته بود ، گروه بخارايي شهد شيرين شهادت را نوشيدند و به سوی خدا شتافتند . پيكر آسماني (( رضا صفار هرندي )) در ((  ابن بابويه )) به خاك سپرده شد .

اين سبك بالان كه تا عرش جنون پر مي كشند

 

آفتاب وصل را چون صبح در بر مي كشند

 

آذرخش خشــم اينــــان آتش قهـــرخداست 

 

تا كه ازجـان نعــره ي الله اكبــر مي كشند

 

روحشــــــــان شــــــــاد

درود بی پایان خدا بر قهرمانان شهید :  محمـد  بخارایی ،  صادق امانی ،  مرتضی  نیک نژاد و  رضـا   صفار هرندی  و یاران فدا کار آنان که با قیام حماسه آفرین خود  ؛ فصل نوینی در تاریخ مبارزات ایران گشودند  و با خون پاکشان نهال نهضت رهایی بخش امام خمینی را آب یاری کردند   .

آری شهید رضا صفار هرندی به عنوان اولین شهید این شهر یکی ازمخالفان سرسخت رژیم شاه بود که به مبارزه مسلحانه پرداخت و با همکاری محمــد  بخـارایی ؛ صــادق امانی ؛ مرتضی  نیک نژاد یکی از سر سپرده هــای رژیم پهلوی ( حسنعلی منصور )  نخست وزیر دولت وقت را به درک واصل کردند و فصل نوینی در تاریخ مبارزات ایران گشودند .           

رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي مد ظله العالي در چهل و چهارمين سالگرد شهادت شهيدان صادق اماني ، محمد بخارايي ، مرتضي نيك نژاد و رضا صفار هرندي فرمودند :

(( اينها ستارگان و برجستگاني بودند كه در راه خدا رفتند ، راهي را انتخاب كردند و نتيجه اين شد كه مشاهده كنيد ، يعني حاكميت اسلام دردوران سيطره ي كفر و استكباردرعالم ، چيزي كه به افسانه شبيه است .اين شهداي چهار گانه ( اماني ، بخارايي ، نيك نژاد و رضا صفار هرندي ) حقيقتاً در دوران ظلمات ، نورخدا بودند كه درخشيدند ، فضا و دل ها را روشن كردند و راه را به خيلي ها نشان دادند ))‌

یادمان باشد که یادمان نرود

 

*****

روحشـان شـــاد

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913

26تاريخ : دوشنبه ۲۶ خرداد۱۳۹۳ | 18:40 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : جمعه ۲۳ خرداد۱۳۹۳ | 12:18 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : جمعه ۲۳ خرداد۱۳۹۳ | 12:17 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بازديد مهنـدس رجـالي ، مديركل پست استـان از هـــرنـد

**************

وضعيت مطلوب و عملكرد همكاران پستي ما در سراسر استان ، باعث شد كه ادراه كل پست استان اصفهان درسال 1392 دربين ادارات كل پست استانهاي كشور ، رتبه اول و برتر را احراز كند و مورد توجه وزير ارتباطات و مدير عامل شركت پست جمهوري اسلامي قرار گيرد .

        

اين مطلب را مهندس رجالي مديركل پست استان اصفهان در بازديد از اداره پست شهر هرند گفت و افزود :

(( در برنامه هاي آتي بيش از 15 خدمت جديدبه استفاده كنندگان از خدمات پستي استان  ارائه مي شود كه ؛ تعهد زمان توزيع ، كرايه در مقصد ، باجه ثبت نام اينترنتي و سرويس هاي الكترونيكي از جمله مهم ترين اين خدمات هستند .  ))

مديركل پست استان افزود :

(( موفقيت اداره پست استان باعث شده كه مردم با آسايش و آسودگي خاطر و امنيت بالايي ، عمليات ثبت نام اينترنتي خود را به ادراه پست واگذار نمايند. ))

        

مهندس رجالي همچنين از ابتكار حميد كنعاني هرندي ، مسئول پست هرند مبني بر ايجاد ايستگاه مطالعه در سالن اداره ي پست شهر هرند استقبال كرد و گفت :

(( اين ابتكار بايد به ادارات پست ديگر استان و كشور انتقال يابد و مردم و مراجعه كنندگان در فرصتي كه در اداره ي پست حضور دارند از كتب و مجلات موجود در پست ،  بهترين استفاده را ببرند ،  اين كار فرهنگ مطالعه را در بين مشتاقان بيش از پيش رواج خواهد داد .

        

مهندس رجالي در پايان نيز به منظور مرمت و بازسازي اداره ي پست شهر هرند قول مساعد دادند و افزودند :

(( سياست پست جمهوري اسلامي ، واگذاري امورپستي به بخش خصوصي است لذا ساخت و سازهاي جديد صورت نخواهد گرفت ولي ساختمانهاي قبلي را با سياست مرمت و بازسازي حفظ خواهيم كرد . ))

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۳ | 15:44 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جشـن هاي اعيــاد شعبـانيــه در هــــرند

**************

به روايت تصوير

 

 

 

 

 تاريخ : دوشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۳ | 14:27 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

مراسم بزرگداشت هفتمين روز ارتحال مادر سـه شهيـد درشهـر اژيـه

**************

مراسم بزرگداشت هفتمين روز ارتحال مادر سه شهيد والا مقام دوران دفاع مقدس مرحوم خورشيد دهقاني ، مادر شهيدان و به ياد مرحوم حاج مصطفي نظامزاده پدروالامقام شهيدان ؛ مجتبي ، محمد و محمود نظامزاده با حضورجمعي ازمسئولين كشـــور، استـــان و شهرستان و شخصيت هاي مناطق بن رود ، كوهپايه و جلگه در سالن اجتماعات گلستان شهداي اژيه برگزار شد .

بدون شك كليه ي كساني كه ازمراسم تشييع ، تدفين و مراسم هفتمين روزدرگذشت اين بانوي ارجمند شركت داشتند ، به نوعي خود را درمقابل شهداء و خانواده هاي معزز و معظم آنها مديون دانسته و به حكم وظيفه پاي به اين مراسم و مراسم هاي مشابه خواهند گذاشت .

دراين مراسم مهندس فولادگرازنمايندگان مردم اصفهان درمجلس شوراي اسلامي به ابعاد شخصيت امام شهداء ، حضرت امام خميني « ره » و شخصيت شهداي انقلاب و جنگ تحميلي عراق عليه ايران اسلامي پرداخت و ازامام راحل به عنوان اسوه و استوره ي زمان ياد كرد و گفت :

(( طي قرون گذشته ،‌كم و بيش ، انقلاب هايي درجهان صورت گرفت كه بسياري در ابتداء فروپاشيده شد ولي تفكر و انديشه امام و آگاهيهاي مدبرانه آن بزرگوارازمسايل زمان باعث شد كه انقلاب مردم ايران بررژيم پهلوي غلبه كند و بعد ازآن و درزمان جنگ تحميلي قلوب مردم را به سمت و سوي حضرت امام و هدف والاي آن حضرت رهنمون كند. ))

نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي در ادامه گفت ك

(( ابعاد شخصيت امام به گونه اي بود كه حتي دشمنان را تحت تاثيرقرار مي داد و درزمان حيات ايشان و حتي بعد از ارتحال ايشان بسياري ازسياستمداران و بزرگان ، ازشخصيت امام به بزرگي ياد كردند و امام درقلوب ملتهاي ستمديده جاي دارند و بعد از ايشان نيز مردم به پيروي از حضرت آيت الله خامنه اي در مقابل دشمنان ايستاده اند و اهداف انقلاب را به پيش مي برند . ))

**************

مراسـم ازدريچــه ي دروبيـن

*****

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : جمعه ۱۶ خرداد۱۳۹۳ | 18:40 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : سه شنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۳ | 14:22 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

تشییـع خورشیـد  دهقــانی مادر سـه شهیـد

**************

سلام به پيشگاه با عظمت حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا لمقدمه الفدا كه شهيدان فدائيان مكتبش و رهروان شهدا سربازان و منتظران اويند و سلام و درود بر روح بلند ملكوتي حضرت امام خميني ( ره ) معمار انقلاب اسلامي كه شهدا لبيك گوي هل من ناصر ينصروني او شدند و درود بر پيشگاه ولي امر مسلمين مقام معظم رهبري ( مد ظله العالي ) كه فرزندان و جان بر كفانش پيروان راه شهدا و امام شهدا هستند. سلام بر سرزمين مقدس ايران اسلامي و كوههاي سر به فلك كشيده  و جنگل هاي زيبا و چشمه سارانش . سلام بر خاک جنوب و غرب کشورمان که وجب به وجب آن جاری شدن خون سرخ را نظاره گر بود و سلام بي پايان بر ملت مومن ، پايدار و غيرتمند كشور عزيزمان ايران اسلامی که در مقابل انبوه دشمنان خم به ابرو نیاورد وبا تمامی کمبودهای نظامی و امکانات تسلیحاتی در مقابل صفوف دشمنان ایستادگی کرد و نام ایران اسلامی را بر قله ی رفیع و کوههای شجاعت با خط زیبا نگاشت   . سلام بر شهدا كه با اهدا خون پاكشان اسلام را تداوم بخشيدند ، سلام بر فرزندان شهدا كه يادگاران شهيدان جاويد و ياد آوران چهره هاي سراسر شوق و محبت شيرمردان جبهه هاي توحيد و زاهدان شب جبهه ها هستند ، سلام بر پدران و مادران شهدا كه فرزنداني چنين پاك و بي ريا تربيت كردند که با نثارجانشان ، درخت اسلام را آبياري كردند وسلام و درود بر ملت غيور ایران اسلامی كه رهروان پاك شهدا و حاميان اسلام راستين هستند .

درود و سلام بی پایان ما برمرحوم مغفورحاج مصطفی نظامزاده و مرحومه تازه گذشته شادروان ؛ خورشید دهقانی ، پدر و مادرسه شهید والا مقام ازدفاع مقدس ؛ مجتبی  ،  محمد  و محمود نظامزاده  که با صبوری و بردباری وصف ناپذیر و تربیت چنین فرزندانی ، دشمن را از دست یابی به خاک کشور ایران اسلامی ناامید کردند و برگ زرینی تا ابد بر تارک ایران و ایرانی نشاندند که ملت ها و به خصوص امت اسلامی درس گیرند که بدون خفت و خواری نیز می شود خوب زندگی کرد ، هر چند که خون بهای آن جسم شهیدان باشد . درست به تاریخ شهادت این سه برادر دقت کنید : مجتبی در تاریخ  05 / 01 / 1361  ، اولین شهید خانواده ، محمد در تاریخ  11 / 08 / 61  ، کمتر از 8 ماه ، دومین شهید خانواده و محمود درست سه روز بعد از سالگرد برادر شهیدش محمد در تاریخ  14 / 08 / 62  به شهادت رسیدند .

به اميد روزي كه جامعه ي اسلامي درتداوم راه شهدا طلايه دارجوامع اسلامي سراسر دنياي خاكي باشند و پرچم سراسر افتخار اسلام بر فراز گيتي به اهتزازدرآيد.

یادمان نرفته محبت جمع زیادی از مردم شهید پرور شهر اژیه و ولایتمدار منطقه ی جلگه ( اعم از زن و مرد ) و مناطق بن رود و کوهپایه را که در تشییع پیکر مادر سه شهید والا مقام سالهای دفاع مقدس ، با چشمانی اشکبار و سینه ای مالامال از درد و غم هجران از فراق شهیدان و مادرشهیدان ، ولی همچون کوه استوار که عزتمند و با افتخار ، پیکرمادر سه شهید را تا گلزارشهداء بدرقه و درجوارشهدای دفاع مقدس به خاک سپردند ، اینان همان رزمندگان سالهای دفاع مقدس و فرزندان این آب و خاک هستند که مشکلات متعددی که دشمنان به ما تحمیل کردند ، نتوانسته است ، ذره ای ازراه امام خمینی « ره » منحرفشان کند و پیوسته با حضور پرشور درصحنه های انقلاب ازارزش های والای دین اسلام و انقلاب ناب محمدی دفاع کرده ، که چنین حضوری یقینا عهد و پیمان ملت ایران با رهبری حضرت آیت الله عظما الامام خامنه ای است .

مدیریت وبلاگ سیمای هرند و سیمای جلگه این مصیبت بزرگ را به خانواده ی معزز و معظم  نظامزاده تسلیت عرض نموده برای مرحوم حاج مصطفی نظامزاده و خورشید دهقانی ( پدر و مادر سه شهید ) اجری عظیم و برای بازماندگان صبری جزیل خواهان و خواستاراست .

تشییـع مادر سه شهیــد دفاع مقدس به روایت تصویر

**************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محمــد   محمــودی هـرندی

خبرنگارصدا و سیمــا و مطبوعــات بخش جلگـــه ( هــرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536   216   0913تاريخ : دوشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۳ | 20:20 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

تشييـع پيكر خورشيـد  دهقـاني مادر سـه شهيـد درشهـر اژيـه

**************

مراســم تشييع جنـــازه خورشيـد دهقـاني مادرسه شهيد ؛ مجتبي ، محمد و محمود نظامزاده ، فردا ، دوشنبه مورخ 12 / 03 / 1393  از ساعت 10 صبح از محل مسجد جامع اژيه تا گلستان شهداي اين شهر تشييع و در مجاورت گلزار شهداء دفن خواهد شد .

                        

شهيد مجتبـي نظامــزاده در تاريخ  05 / 01 / 1361 و عمليــات فتح المبين  ، شهيـــد محمــد نظامزاده در تاريخ  11 / 0 8 / 1361 و منطقه ي عين خوش و محمود در تاريخ  14 / 08 / 1362 و عمليات والفجر  4  به درجه رفيع شهادت نايل شده بودند .

روحش با شهداي كربلا و شهيدانش محشور باد .

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۳ | 10:21 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

غبـارروبی و عطـرافشـانی امامزاده اسحــاق شهـر هــرند

**************

 

        

درمراسمی با حضورحجت الاسلام صادقي ، مديركل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان ، حجت الاسلام اصل حسيني امام جمعه ي شهر هرند ، علیرضا حسینی ، بخشدارجلگه ، اکبر رئیس اداره اوقاف و امورخیریه بخش ،  تني چند از اعضای هیات امناء ، ضریح مطهر امامزاده اسحاق شهر هرند غبارروبی و عطرافشانی و مبلغ  114 ميليون و 450 هزار ریال به انضمام دو قطعه طلا از نذورات مردمی جمع آوری شد تا صرف هزینه های جاری امامزاده گردد . 

        

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیما و مطبوعات منطقه ی جلگه ( هرند )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : یکشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۳ | 0:16 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۳ | 13:3 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |


تاريخ : پنجشنبه ۸ خرداد۱۳۹۳ | 2:2 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

پيش شمــاره هاي تلفـن هــرند تغييـر كـرد؟؟!!

**************

به نقل از روابط عمومي شركت مخابرات استان اصفهان :

به منظور همسان سازي و  8 رقمي كردن تلفن هاي سراسر كشور ؛ طرح تغيير پيش شماره هاي تلفن هاي ثابت به اجراء گذاشته شد .

پيش شمــاره هاي تلفن هاي ثابت شهـــر هــــرند از ساعــات بامـــداد روز پنج شنبـــــــه مورخ 08 / 03 / 1393 تغيير كرده و  8 شماره اي خواهد شد . بر اساس اطلاعات شركت مخابرات استان اصفهان شهروندان هـــرندي از داخل شهر هرند به جاي    633   بايد    4640    را گرفته و چهار شماره آخر تلفن هاي خود را به آن اضافه كنند .

مثلا تلفن بنده  از  6333322   به     46403322    تغيير كرده است .

تلفن هاي داخلي ( هرندسل ) نيز با پيش شماره ي   5815   تغيير كرده است .

 

       

چنانچه ازخارج ازشهر و شهرهاي همجوار يا سراسر كشور مايليد به شهر هرند تلفن بزنيد ؛   با گرفتن پيش شماره ي   031 و اضافه كردن  46403322    به اين طريق       03146403322

از خارج از محدوده ي شهر              03146403322

از داخل شهر                                   46403322

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : چهارشنبه ۷ خرداد۱۳۹۳ | 19:12 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

جشـن پايان دوره ي مركز پيش دبستـاني آواي شــادي

**************

جشن پايان دوره ي مركز پيش دبستاني آواي شادي با حضورجمعي ازمادران و شكوفه هاي آواي شادي در سالن نمازخانه ي دبستان شهيد مصطفي خميني شهر هرند برگزار شد .

دراين مراسم خانم باقري مدير مركز آواي شادي طي سخنان كوتاهي خطاب به مادران حاضر در جلسه گفت :

((  مركز پيش دبستاني آواي شادي درصدد است با استفاده ازمربيان دلسوز ، مجرب و كارآزموده ، نوآموزان مركز پيش دبستاني را با مهارت هاي لازم آموزش دهد و آنان را براي ورود به مرحله ي بعدي آموزش آماده كند ولي نبايد به نقش خانواده بي توجه بود و در اين فاصله خانواده به خصوص مادران مي توانند در تربيت نوآموزان خود سهم بسزايي داشته باشند . ))

خانم باقري در ادامه افزود  :

(( مدارس تعطيل مي شود ولي تعليم و تربيت تعطيل نمي شود و خانواده ها بايد در اين فرصت براي تربيت كودكان خود بيشترين بهره را ببرند . ))

شكوفه هاي آواي شادي درادامه ، چندين برنامه شاد را همراه با سي دي و به صورت دسته جمعي اجراء كردند و به شادي پرداختند .

در پايان مراسم كيك پايان دوره  ، بين نوآموزان تقسيم ، چندين عكس يادگاري هم گرفته شد و نوآموزان خداحافظي كرده و مراسم را ترك كردند  .

جشـن پايـان دوره به روايت تصـوير

**************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************

محمـد   محمـودی هــرنـدی

خبرنگار صدا و سیمــا و مطبوعـات منطقـه ی جلگــه ( هــرنـد )

Mahmoudiharandih33@yahoo.com

5536  216  0913تاريخ : جمعه ۲ خرداد۱۳۹۳ | 2:44 | نویسنده : محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات |

بهمني مدير كل امور روستايي استانداري در جمع مردم منطقه جلگه

**************

آقاي بهمني مدير كل امور روستايي استانداري اصفهان درسفر يكروزه به منطقه ي جلگه از كليه ي روستاهاي بخش جلگه ديدن كرد و از نزديك با مشكلات دهياران و اعضاي شوراهاي اسلامي روستا آشنا شدند .

سفر يكروزه ي آقاي بهمني با بازديد از روستاي قهي شروع شد . وي وقتي با خانه هاي روستاي قهي ، كهن ترين روستاي بخش جلگه مواجه شد ، به نظر مي رسيد ديدن خانه هاي شكيل و قديمي اين روستا برايش غير منتظره بود .

آقاي بهمني همت والاي مردم روستــاي قهي در حفظ و حراست از بناهـــاي كهن خود را ستود و از دهيار و اعضاي شوراي اسلامي روستا خواست تا بيش ازپيش در نگهداري ابنيه ي تاريخي و تاريخ گوياي خود كوشا باشند .

آقاي بهمني در اين سفر از كليه ي پروژه هاي نيمه تمام روستاهاي بخش ديدن كرد و مبلغي را به عنوان مساعدت به دهياران داد تا صرف ساخت و سازها و پروژه هاي نيمه تمام كنند .

دراين سفر، مساجد ، ساختمان دهياري و فضاهاي سبز و نظافت عمومي روستا  در اولويت كاري مدير كل امور روستاهاي استانداري بود . 

**************

سفر مدير كل به روايت تصوير